שוויץ והנקודה היהודית
מאת: כרמית וייס


"בבאזל ייסדתי את מדינת היהודים".
את המשפט הזה מכיר כל ילד. אבל בואו נחזור מעט אחורה.
כבר במאה ה- 13 הגיעו לשוויץ יהודים והתיישבו בעיר באזל. בשנת 1348 פרצה באירופה מגיפת "המוות השחור", שקטלה מיליוני בני אדם. בכל רחבי אירופה, וכך גם בשוויץ, הואשמו היהודים בהפצתה של המחלה ובעקבות כך פרץ גל של פרעות נגד יהודים. יהודים רבים באירופה ובשוויץ נטבחו והועלו חיים על המוקד, אחרים ברחו למזרח אירופה והקהילה הוכחדה כמעט כליל.
כתבה על באזל באתר זה
בשנים שלאחר מכן השתקמה הקהילה והוקמה מחדש, אולם במהלך המאה ה- 15 גורשו שוב יהודים רבים ועל הנשארים הוטלו מגבלות שונות. רק בשנת 1848 עם ניסוח החוקה של שוויץ, שקבעה שוויון זכויות לכל אזרחיה, קיבלו היהודים שוויון זכויות מלא.


הרצאות
הקונגרס הציוני הראשון
בשנת 1897 התקיים בבאזל הקונגרס הציוני הראשון, והשתתפו בו נציגים של התנועות הציוניות ממדינות שונות. תוכנית באזל, שגובשה עם סיומו של הקונגרס הציוני הראשון, היוותה את המצע של התנועה הציונית והגדירה את מטרתה העיקרית: הקמת בית לעם ישראל בארץ ישראל.
על הקונגרס הראשון כתב בנימין זאב הרצל ביומנו " אם הייתי מסכם את קונגרס באזל במשפט, שמתוך זהירות לא אשמיע אותו בפומבי, הרי הוא: בבאזל ייסדתי את מדינת היהודים. לו אמרתי זאת היום בריש גלי, הכול היו לועגים לי. בעוד חמש שנים, וודאי בעוד חמישים, הכול יסכימו."
הקונגרס התקיים באולם הקונצרטים העירוני של באזל. המבקרים בבאזל כיום יכולים לראות במקום לוח זיכרון ובו כיתוב בגרמנית ובעברית. תמונתו המפורסמת של תיאודור הרצל, הנשען על מעקה המרפסת, צולמה במלון "שלושת המלכים" (Drei Konige), בחדר מספר 126. המלון השוכן ברחוב בלומנריין 8, על גדות נהר הריין, שופץ והוא כיום מלון חמישה כוכבים יוקרתי.
בבאזל התקיימו גם הקונגרס השני (1898), השלישי (1899), החמישי (1901), השביעי (1905), העשירי (1911), החמש עשרה (1927), השבע עשרה (1931) והעשרים ושניים (1946).
הרצל על מרפסת מלון שלושת המלכים
מלחמת העולם השנייה
במהלך מלחמת העולם השנייה שמרה שוויץ על ניטרליות, אולם היא הגבילה את כניסתם של פליטים יהודים לתחומה ל- 25,000 איש בלבד. פליטים רבים מהמדינות השכנות התדפקו על דלתותיה, אולם הם לא הורשו להיכנס. מזה מספר שנים נשמעים בשוויץ קולות רבים המוחים על התנהגות זו ואף הוקמה ועדת חקירה ממשלתית לבדיקת הנושא. לאחר תום המלחמה גברה הגירת היהודים לשוויץ, בעיקר מגרמניה וממזרח אירופה, והפכה את הקהילה היהודית במקום לקהילה הגדולה ביותר באירופה.
בסוף שנות התשעים של המאה הקודמת גברה הביקורת על כך ששוויץ הפקידה בבנקים שלה זהב רב, שנגזל מהיהודים בזמן מלחמת העולם השנייה. בשנת 1998, בעקבות לחץ בינלאומי, הסכימו הבנקים של שוויץ להקים קרן הומאניטרית עבור ניצולי השואה.
יהודים בשוויץ כיום
בעיר באזל קיימת גם כיום אחת הקהילות היהודיות הגדולות בשוויץ, המונה כ- 2,500 יהודים. במוזיאון היהודי של שוויץ (Judisches Museum der Schweiz), הנמצא בבאזל, ניתן לראות מסמכים מהקונגרס הציוני הראשון, חפצי יודאיקה עתיקים ופרטים על הקהילה היהודית בבאזל.
כיום חיים בשוויץ כ- 15,000 יהודים, המרוכזים בעיקר בציריך, באזל וז'נבה. בערים אלו, וכן בעוד מספר ערים ועיירות בשוויץ, יש בתי כנסת פעילים. במספר מקומות בשוויץ פועלים בתי מלון, שהותאמו לאוכלוסיה דתית וחרדית, שרבים מחבריה באים לנפוש בשוויץ.


כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


מספר צפיות: 13064
33680
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר