פטור מוויזה לארצות הברית – כל מה שצריך לדעת
מאת: טל כהן


החדשה המסעירה אשר נחתה בישראל בספטמבר 2023 שינתה באופן מהותי את נתיב ההגעה לאחת המדינות המתוירות ביותר בעולם עבור מטיילים ישראלים. ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות, המציעה נופים מרהיבים של טבע פראי לצד ערים תוססות ורב-תרבויות, דרך פוטנציאל עסקי נרחב בתחומי טכנולוגיה ומדע למשקיעים ואנשי עסקים ועד לביקור קרובים וחברים, כי מי מאיתנו לא מכיר מישהו בארה"ב?


כאן תוכלו למצוא הסבר מקיף ונרחב על הפטור מוויזה לארה"ב עבור ישראלים, טיפים שיעזרו לכם למלא טופס מקוון בעברית בצורה הטובה ביותר, וגם תשובה לשאלת השאלות: פטור או ויזה – מה עדיף?
 
פטור מוויזה לארצות הברית, מערכת ESTA
אישור ESTA פוטר את מחזיקו מוויזה לארה"ב, וחוסך זמן, כסף ואנרגיה (צילום מסך, ESTA)
 

מה מחדש לנו הפטור מוויזה?

במשך שנים רבות עשתה מדינת ישראל מאמצים רבים על מנת להיכנס לתוכנית האמריקאית לפטור מוויזה (Visa Waiver Program), בה משתתפות עוד 40 מדינות נוספות מרחבי העולם. בסוף שנת 2023 הבשילו התנאים וסוף סוף הצלחנו להיכנס לתוכנית הנכספת. אישור הכניסה המכונה Electronic System for Travel Authorization ESTA)), פוטר את מחזיקו מוויזה לארצות הברית, וחוסך זמן יקר, אנרגיה ובעיקר כסף רב. אישור ה-ESTA זמין כעת לכל ישראלי אשר עומד בתנאים לתוכנית.
כתבות על יעדי טיול בארצות הברית  |  ויזה לארצות הברית - המדריך המלא

מי יכול להשתתף בתוכנית הפטור מוויזה? או, מהם התנאים לקבלת הפטור?

כל ישראלי המחזיק בדרכון ישראלי ביומטרי ובתוקף אשר אינו בעל עבר פלילי או היסטוריה של הגירה או עבודה בלתי חוקית בארצות הברית, ומי שמעולם לא סורב לוויזה. כל אזרח ישראלי אשר עומד בתנאים הללו, יכול להגיש בקשה לפטור מוויזה בטופס ESTA מקוון.

איך מגישים בקשה לפטור מוויזה והאם אפשר לעשות זאת לבד?

נתחיל מהסוף – ניתן בהחלט להגיש בקשה להשתתפות בתוכנית הפטור מוויזה באופן עצמאי. תהליך זה פשוט בהרבה מהגשת בקשה לוויזה לארצות הברית, עם זאת, יש לקחת בחשבון כי לעיתים קרובות, גורם שלישי אשר מתמחה בסוג המסוים הזה של בירוקרטיה, יכול לסייע ואף לחסוך טעויות שעשויות לעלות בעיכוב התשובה לבקשה ואף בסירוב, נגיע לזה בהמשך.

פסל החירות בניו יורק
ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות מעולם לא הייתה קרובה יותר (צילום: demerzel21)
 

להלן הפעולות הנדרשות לקבלת פטור מוויזה:

1. להיכנס למערכת ESTA של התוכנית לפטור מוויזה.
2. להעלות את צילום הדרכון הישראלי הביומטרי בחלק הראשון של הטופס.
3. למלא באופן יסודי את הבקשה לפטור מוויזה. מדובר בטופס עם שאלות הנוגעות לפרטים האישיים של המועמד, פרטי התעסוקה וההשכלה כיום ובעבר, פרטי איש קשר במקרה חירום והצהרת כוונות הנסיעה לארצות הברית.
4. לשלם את אגרת הבקשה בסך 21$ ולחכות לאישור על התשלום.
5. להמתין למייל או לבדוק במערכת האם התקבלה תשובה לבקשה (לרוב מתקבלת לאחר מספר שעות בודדות עד שלושה ימים לכל היותר).
6. להדפיס את דף האישור – ואפשר לטוס.
 

איך למלא את הטופס נכון? דגשים וטיפים חשובים במיוחד:

♦ אם החלטתם לבצע את התהליך באופן עצמאי, אנחנו כאן כדי לסייע לכם להבין איך לצלוח את המשימה בצורה הטובה ביותר. הנה כמה דגשים שיעשו לכם את החיים לפשוטים יותר:
 
♦ נתחיל ונאמר שהדבר החשוב ביותר שיש לנו לציין הוא שיש משמעות רבה לכנות ומסירת מידע מדויק ואמין בטופס. אין מקום להתחכמות, הסתרה של אמת או סילוף. ציינו את הפרטים בטופס בצורה ישרה וכנה.
 
♦ את הסעיף של איש קשר בשעת חירום חייבים למלא – הוא יהיה האדם אליו יתקשרו בשעת חירום אם חלילה תהיה, בזמן שהותכם בארצות הברית. האדם הזה יכול להיות מארצות הברית או מישראל.
 
♦ הסעיף האחר בטופס, בו יש לציין איש קשר בארצות הברית, הוא אינו סעיף חובה. אם אין לכם מכר, קולגה או קרוב בארצות הברית, תוכלו לסמן "לא ידוע".
 
♦ בשלב של תוכנית הנסיעה לארצות הברית, גם כאן, אינכם מחויבים במידע מדויק, אם אין לכם תוכנית נסיעה קונקרטית וספציפית, אתם יכולים לציין שם של עיר בה תבקרו ולציין את המילה מלון. אין בכך שום בעיה.
 
♦ נסיים ונאמר שעל החלק האחרון של הטופס, אנו ממליצים לעבור מספר פעמים. הסיבה היא פשוטה: חלק זה מכיל שאלות כלליות, ביטחוניות ורפואיות. שימו לב שמענה לא נכון, אשר אינו תואם את המציאות, יכול בהחלט להוביל לעיכוב או לסירוב הבקשה. לכן, על מנת שלא לשגות בחלק זה, עברו על הפרטים לפחות פעמיים על מנת לוודא כי עניתם על הכול בצורה הראויה ביותר.


 ברירת מחדליש ברשותי ESTA בתוקף, מה אני צריך לדעת לפני הטיסה?

אמנם האישור האלקטרוני מצוי במערכות הממוחשבות של גבולות ההגירה האמריקאים, אך חשוב מאוד להדפיס את האישור שתקבלו ולא להסתמך על זה שהוא קיים במערכת. על מנת לעלות על טיסה לארצות הברית, על נציגי חברת התעופה לבדוק שכל נוסע מחזיק באישור תקף ורלוונטי. ללא אישור פיזי זה, לא תורשו לעלות על הטיסה.
 
כמו כן, יש לדעת שאף אישור בעולם, לא ESTA ולא ויזה לארצות הברית, מבטיחים כניסה באופן ודאי לגבולות ארצות הברית. כמובן שהרוב המוחלט של הנוסעים נכנסים בלי אף בעיה, אך הכניסה תמיד מותנית באישור קצין ההגירה האמריקאי, בכניסה לארצות הברית.
 

מה חשוב לדעת על האישור לפטור מוויזה?

♦ האישור תקף לשנתיים או עד לסיום תוקפו של הדרכון, המוקדם מבין השניים.
 
♦ ניתן לשהות בארצות הברית במסגרת האישור לתקופה של עד 90 יום לכל היותר.
 
♦ לא ניתן להאריך את זמן השהות בארצות הברית, אלא רק על ידי יציאה מגבולות המדינה וחזרה, דבר שלא מומלץ לעשות פעמים רבות, שכן יכול להעלות נורה אדומה אצל קצין ההגירה בכניסה.
 
♦ ניתן להיכנס לארצות הברית לשם מטרות תיירות ועסקים ולא לשם לימודים אקדמאיים, עבודה או הגירה.

פטור מוויזה לארצות הברית
עדיין אפשר להגיש בקשה לוויזה בתהליך הקודם, שתהיה תקפה ל-10 שנים (צילום: vinkirill)
 

למרות האפשרות לפטור – עדיין ניתן להוציא ויזה כרגיל

שגרירות ארצות הברית בישראל – בתל אביב ובירושלים – עדיין מתפקדת כרגיל ומקבלת קהל: גם בעלי אזרחות אמריקאית לצורך שירותים קונסולריים כגון הנפקת דרכון וחידושו, וגם בעלי אזרחות ישראלית המגיעים לראיונות אישיים לקבלת ויזה לארצות הברית.
 
כלומר, לצד האפשרות להוציא אישור ESTA, ישנם עדיין לא מעט אנשים אשר מגישים בקשה לוויזה כבעבר. למשל, מועמדים לפטור מוויזה אשר הגישו בקשה ולא עמדו בתנאים או הגישו בקשה ובה טעות באחת השאלות ולכן סורבו, נאלצים להגיש בקשה לוויזה. כמו כן, ישנן מטרות שונות בגינן ישראלים נדרשים לפקוד את השגרירות ולהגיש בקשה לוויזה. אלו כוללים מועמדים אשר רוצים ללמוד במסגרת לימודים אקדמאיים, לעבוד במסגרת מסודרת ומאורגנת, ואף לצורך הגירה. בנוסף אליהם, ישנם אלו שלא רוצים להתעסק באישורי הכניסה בכל החלפת דרכון או כל שנתיים, או כאלו  שלא מעוניינים לצאת מהמדינה לאחר 90 יום בלבד, ומעדיפים להחזיק בוויזה תקפה לעשור.
 
תהא הסיבה אשר תהא, הפונים בבקשה לקבלת ויזה יהיו חייבים במילוי טופס DS160, כניסה ורישום למערכת קביעת הפגישות ותשלום האגרה לוויזה (שכיום עומדת על סך 185$ ולא כוללת אגרות נוספות שוויזות מסוימות דורשות), הגעה לריאיון בשגרירות והמתנה לקבלת הוויזה אשר לעולם לא מתקבלת במקום.
 
לא מעט ישראלים ימשיכו לעבור את המסלול הארוך יותר לאשרת כניסה לארה"ב, אך עבור כל אותם המועמדים אשר עומדים בתנאים לפטור מוויזה ומטרת הנסיעה שלהם תואמת את המטרות האפשריות במסגרת הפטור, אין סיבה לוותר על הזכות לפטור מוויזה. תהליך קצר, מהיר וזול יסלול את דרככם לארצות הברית בצורה נוחה ופשוטה כפי שמעולם לא הייתה בעבר.

 

מידע נוסף

כתבות נוספות


טל כהן טל כהן, מנהלת חברת VisaNow, מספקת ייעוץ ומטפלת בתהליך הנפקת הוויזה לארה"ב. בהכשרתה היא מורת דרך ובאמתחתה ניסיון רב שנצבר בטיולים בעולם – בין היתר בדרום אמריקה, קנדה, הודו, רחבי אירופה וכמובן – ארה"ב. אוהבת את עולם התיירות, את המפגש הבלתי אמצעי עם תרבויות ואנשים שונים, וחובבת כלבים מושבעת. ליצירת קשר עם טל: usa@visanow.co.il
סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר