ויזה לארצות הברית – המדריך המלא
מאת: טל כהן


ארצות הברית – ידידתנו משכבר הימים, היא יעד מגוון הטומן בחובו אין-ספור מסלולים, אטרקציות, פארקים לאומיים, חוויות וטיולים. עבור אקדמאים זהו יעד מצוין לתוכנית חילופי סטודנטים וללימודים מתקדמים ועבור אנשי העסקים – שותפה נהדרת לקידום ופיתוח מיזמים. לפני שמתחילים את הנסיעה לארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות, חשוב לוודא שיש ברשותכם אישור כניסה בתוקף.


בספטמבר 2023 התקבלה ישראל לתוכנית הפטור מוויזה לארצות הברית (לצד 40 מדינות נוספות), וכיום קיימת אפשרות להוציא אישור ESTA בתהליך זול ומהיר יותר מבלי להגיע לשגרירות. למרות זאת, ישראלים רבים ממשיכים להגיש בקשה לוויזה מסיבות שונות. תהליך הוצאת הוויזה אמנם לא פשוט במיוחד וניתן להיעזר בחברה אשר תסייע לכם בהגשת הבקשה, אך עם מעט מידע ניתן גם לבצע את כל התהליך המפורט בכתבה, באופן עצמאי.
 
הוצאת ויזה לארצות הברית
בסיום התהליך הדרכון יגיע אליכם הביתה עם הוויזה בתוכו (צילום: ירדן גור)
 

עושים סדר: סוגי ויזות לארה"ב ולמי הן מתאימות?

לפני שניגשים לתהליך הנפקת הוויזה חשוב לעשות סדר, לבדוק מה הצרכים והכוונות ולהחליט מהו סוג הוויזה שמתאים לכם. להלן רשימת סוגי הוויזה הנפוצים:

סוג הוויזה לארה"ב הפופולרי ביותר הוא "ויזת תיירות עסקים" (
B1/B2), המאפשרת להגיע לארה"ב למטרות טיול, ביקור משפחה או חברים, השתתפות בכנס או בקורס קצר (לא אקדמי) או סדנה, פגישות עסקים וחתימות חוזים. חשוב לזכור שלמחזיקים בוויזה מסוג זה אין היתר עבודה (הכוונה לעבודה בשכר).

"ויזה רפואית" (מסוגB2 ) – אם הנכם נדרשים לטיפול רפואי בארצות הברית ויש לכם תקשורת מקדימה עם הרופא או בית החולים המטפל, זו הוויזה שעליכם להוציא. בריאיון בשגרירות תצטרכו להציג למראיין את הזימון שלכם לתור של הניתוח, הטיפול או הבדיקה.

"ויזת סטודנטים" (F1) – לצורך הוצאת ויזה מסוג זה עליכם להיות רשומים למוסד לימודים אקדמי בארה"ב. לא ניתן להוציא את הוויזה הזו ורק אח"כ להגיע לארה"ב לחיפוש מוסד לימודים. עליכם להירשם, לשלם למוסד הלימודים האקדמי בארה"ב את דמי הרישום ולקבל מהמוסד טופסI20 . רק עם טופס זה ניתן להתחיל את תהליך הנפקת ויזת סטודנט. כמו כן ישנה ויזה מסוגJ1  
– "ויזת חילופי מבקרים", כאשר מדובר למשל בסטודנטים לתארים מתקדמים.

"ויזת עבודה"
 (H1B) – שימו לב: ויזה זו ניתנת אך ורק במידה ויש גורם אמריקאי אשר מעוניין בהעסקתכם. ללא הזמנה מיוחדת למקום עבודה ספציפי, לא תוכלו להגיש בקשה לוויזה זו. לרוב, המעסיק בארה"ב יוכל לעזור לכם בהוצאת הוויזה באמצעות עורך דין המתמחה בנושא.
פטור מוויזה לארצות הברית - כל מה שצריך לדעת  |  כתבה על דרכונים
 

מה כולל תהליך בקשת הוויזה?

לאחר שהחלטתם איזו ויזה מתאימה לכם ביותר, תתחילו תהליך בקשה, שכולל כמה שלבים:

לקבלת הוויזה הסטנדרטית – ויזת תייר לארצות הברית (B1/B2) – מותנית במילוי טופס בקשה לוויזה באנגלית שנקרא טופס DS-160. טופס זה מורכב מלמעלה מ-80 שאלות המתייחסות לפרטים האישיים של מבקש הבקשה, מטרת הנסיעה, העיסוק הנוכחי ואף הקודם, פרטים על ההשכלה של מבקש הוויזה, שאלות בנוגע לעבר בטחוני ועוד. את הטופס הזה יש למלא בזהירות רבה, תוך מסירת האמת בלבד. מסירת מידע כוזב ולא אמין בטופס זה או בריאיון לוויזה יכול להביא לסירוב הנפקת הוויזה – נקודתית לבקשה זו או אפילו לכל החיים.

כמו כן, על כל מגיש בקשה להזין את פרטיו האישיים במערכת קביעת הפגישות של השגרירות האמריקנית, לשלם את האגרה לוויזה על סך 185 דולר ולקבוע מועד לריאיון. האגרה משולמת בשקלים בלבד ולכן נתונה לשינויים על פי שער הדולר.

לסיום התהליך, על מבקש הבקשה להכין את כל המסמכים הרלוונטיים, ולהגיע עימם ליום הריאיון על מנת להגיש בקשה לוויזה בשגרירות עצמה.
 

קביעת הריאיון – היכן?

נכון להיום ישנם שני מוקדים לקיום הריאיון, בירושלים ובתל אביב. בעבר, מיקום הריאיון נקבע בהתאם למקום המגורים: תושבי העיר ירושלים ויהודה, שומרון ורצועת עזה היו ניגשים לקונסוליה בירושלים. כל יתר תושבי הארץ, היו מגיעים לשגרירות תל אביב.

כיום, כל אזרח יכול לקבוע מועד לריאיון במיקום בו יבחר (ירושלים או תל אביב), לפי נוחיותו. שימו לב שהקונסוליה בירושלים נגישה מבחינת חניה (ישנו חניון אשר ניתן לחנות בו מתחת לקונסוליה עצמה) כמו כן, התורים בה משמעותית פחות ארוכים מאחר ורוב מגישי הבקשה מגיעים לשגרירות בתל אביב.

שגרירות ארצות הברית ממוקמת ברחוב הירקון 71 בתל אביב (הרחוב המקביל לחוף הים) והקונסוליה האמריקנית ממוקמת ברחוב דוד פלוסר 14 בירושלים (ליד מלון דיפלומט, שכונת ארנונה).
 
הוצאת ויזה לארצות הברית
היכן תרצו לקיים את הריאיון - בירושלים, בתל אביב, אולי בניו יורק? (צילום: הילה וייס טישלר)
 

המסמכים הרלוונטיים ליום הריאיון

ישנם מסמכי חובה, אשר בלעדיהם לא תותר כניסה לשגרירות:
1. דרכון עדכני - שימו לב כי אזרח ישראלי אינו יכול לצאת מגבולות ישראל עם דרכון שתוקפו מתחת לחצי שנה ולכן, אם דרכונכם מתקרב לפרק זמן זה, עדיף להוציא דרכון חדש ואיתו להגיש בקשה לוויזה.

2. אם יש ברשותכם ויזות ישנות, שאינן בתוקף, בדרכון נוכחי או בדרכון הקודם, יש להביא את הדרכונים הנוספים איתכם לריאיון.
3. תמונה לוויזה לארה"ב: תמונה מסוג זה אינה תמונת פספורט רגילה אלא תמונה ייעודית לוויזה האמריקנית שצריכה לעמוד בדרישות הספציפיות: תמונה עם רקע לבן בלבד, שגודלה 5 ס"מ על 5 ס"מ (2 אינץ' על 2 אינץ' ליתר דיוק...). החל מנובמבר 2016, לא ניתן להצטלם עם משקפיים וצריך להסירם לצורך התמונה, גם אם הנך מרכיב משקפיים על בסיס יומיומי.

4. יש להביא לפגישה גם את אישור הפגישה - זה שמתקבל במייל לאחר קביעת המועד. האישור ניתן להדפסה במערכת קביעת הפגישות של השגרירות און ליין ובו מצוינים הפרטים האישיים של מגיש הבקשה (שםם מלא, מס' דרכון, מס' טופס ds160  ) ופרטי הפגישה – תאריך, יום ,שעה ומיקום הפגישה.
5. את טופס ds160 בו ממלאים את הפרטים האישיים חשוב למלא באופן שיהיה תואם לפרטי הדרכון. את הטופס ממלאים און ליין באתר השגרירות ולריאיון מביאים את האישור שמתקבל לאחר שממלאים, או את הפלט מודפס.
6. קבלה עבור תשלום האגרה מהשגרירות, אותה ניתן להדפיס ממערכת קביעת הפגישות והיא ההוכחה לכך שהאגרה, על סך 185$ (הסכום עשוי להשתנות), שולמה. שימו לב 
 תשלום האגרה הוא תנאיי לקביעת מועד לריאיון, כך שלא כבעבר – לא ניתן להמתין עם התשלום ליום הריאיון עצמו.


 ברירת מחדל
 

מסמכים אשר מסייעים בהוכחת הזיקה לישראל

כדי לקבל את הוויזה, המראיין ישאל אתכם בעת הריאיון שאלות הנוגעות למטרת הנסיעה ועיסוקיכם בארץ. מטרתכם היא לשכנע אותו כי תחזרו מיד לאחר הטיול שלכם לארצות הברית לישראל וכי יש לכם ביסוס מספיק חזק בארץ, כדי לחזור אליה.

אם הנכם עובדים – יש להביא שלושה תלושי שכר אחרונים ואישור מעסיק. באישור יש לציין את מספר תעודת הזהות או הדרכון שלכם, השם המלא, התפקיד שלכם בחברה, הוותק שלכם במקום ומומלץ מאוד לציין כי אתם נוסעים לארה"ב וחוזרים מיד לאחר מכן לעבודתכם.

אם אתם סטודנטים – חשוב מאוד להביא אישור לימודים וקבלה עבור התשלום ללימודים.


אם יש ברשותכם נכסים או חסכונות – הביאו אישור לכך (טאבו, ריכוז יתרות מהבנק וכדומה).

אם אתם מתנדבים או עוסקים בפעילות נוספת – הביאו אישור רשמי עם שמכם ופועלכם בארגון.

אם אתם מטופלים באופן קבוע על ידי רופא, או נדרשים להגיע לביקורת/טיפול בכל זמן מסוים – הביאו אישור רפואי לכך שאתם חייבים לחזור מהנסיעה לארץ כדי להגיע לרופא ולא תוכלו להיעדר זמן רב מהארץ.

הוצאת ויזה לארהב
בריאיון פשוט אמרו את האמת. זו הדרך המהירה והבטוחה ביותר להשיג את מטרתכם (צילום: הילה וייס טישלר)
 

יום הריאיון – איך לעבור אותו במהירות ובנוחות

ראשית, כדי למנוע עיכובים ובלבולים, הגיעו מוכנים לריאיון. עברו על הרשימה מעלה ובדקו כי ברשותכם כל מסמכי החובה והמסמכים הנוספים המעידים על זיקתכם לארץ.

הגיעו לפחות כרבע שעה לפני השעה הרשומה לכם באישור הפגישה הרשמי. שימו לב כי זו אינה שעת הריאיון עצמו אלא השעה שבה תוכלו להיכנס למתחם השגרירות. קחו בחשבון כאשר אתם מתכננים את יום הריאיון, כי זה עשוי לקחת עד שלוש שעות. מומלץ מאוד לנסות לתפוס את זמני הריאיונות שבשעות הבוקר המוקדמות. אם תגיעו ראשונים (שעת הפתיחה 7 בבוקר), ייתכן שלא תצטרכו להמתין כלל בתור והתהליך יהיה הרבה יותר מהיר.

לאחר כניסתכם למתחם השגרירות תעברו דרך מספר תחנות, יילקחו מכם טביעות אצבעות, אתם תעברו בדיקה ביטחונית ובדלפק בו יסדר עבורכם נציג מהשגרירות את המסמכים לפי הסדר הראוי. לאחר המתנה במתחם הריאיונות תיקראו לאחד הדלפקים, הריאיון נעשה כאשר אתם עומדים והמראיין מולכם יושב. בדרך כלל ישנם תשעה דלפקים עובדים והריאיונות מתבצעים במקביל, לרוב במהירות רבה.

אל תילחצו לקראת הריאיון, לחץ רק יפגע בכם. זו לא חקירה משטרתית ואפשר להעביר את זה בקלילות ובחיוך. קחו נשימה עמוקה והתייחסו ליום הזה כחוויה. תנו למראיין לשאול את השאלות, הציגו בפניו מסמכים רלוונטיים לפי בקשתו, אם תרצו להדגיש דבר מסוים דאגו לכך שיש ברשותכם מסמכים המעידים על כך.

ענו תשובות ברורות ומדויקות, אין צורך לספר סיפורים, פשוט הציגו את המציאות כפי שהיא. אל תמסרו דבר שקר. התפקיד של המראיין הוא לזהות מצבים בהם נאמר דבר כוזב. אתם נבדקים אל מול הטפסים שמילאתם ונמצאים במערכת השגרירות. זה בסדר גמור שאין לכם עדיין תוכנית מדויקת לנסיעה, המראיין יעדיף לשמוע שאתם ממתינים לאישור הוויזה ולא שהחלטתם על דעת עצמכם שקיבלתם ויזה ושילמתם כבר עבור כל ההוצאות, על הטיסות ועל בתי המלון. 

 
 

מה קורה בתום הריאיון?

לאחר הריאיון עצמו (שלרוב אורך בסך הכול כשלוש עד חמש דקות) תוכלו לדעת אם קיבלתם ויזה או לא. המראיין עצמו יאמר לכם האם הוויזה אושרה או סורבה. אם הוויזה שלכם מאושרת, תוקפה על פי רוב הוא עשר שנים. ישנם מקרים מסוימים בהם הקונסול מנפיק ויזה לזמן קצר יותר (יכול לנוע בין שלושה חודשים לחמש שנים).

את הדרכון שלכם תשאירו אצל המראיין ותקבלו אותו עם שליח עד הבית (כשהוויזה מופיעה בו), לאחר שלושה עד חמישה ימי עסקים (יכול לקחת גם קצת יותר). שליח דואר ישראל יתאם עמכם את הגעתו טלפונית.

אם סורבתם לוויזה – תשובו הביתה עם הדרכון שלכם. תוכלו לחזור ולהגיש בקשה נוספת מתי שתרצו, אך מומלץ להגיש אותה רק לאחר שמשהו השתנה בסטטוס שלכם – עבודה חדשה, שכר גבוה יותר, חוזה ארוך טווח, חתונה, ילדים וכדומה. אם דבר לא השתנה, כנראה שתקבלו את אותה התשובה גם בניסיון הבא.

ויזה לארצות הברית
ויזה ביד וכל האפשרויות מחכות  (צילום: ד"ר רמי דברת)

 
כל טיול בארצות הברית מתחיל בהנפקת ויזה. התהליך ארוך, אך אם עוקבים אחר ההוראות ומספקים את המידע הנכון והמלא – ניתן לקבל את הוויזה בתוך שבועיים ולהתחיל לרקום את תוכנית הטיול לפרטיה.

 

כתבות נוספות בנושא

כתבות נוספות על ארצות הברית


טל כהן טל כהן, מנהלת חברת VisaNow, מספקת ייעוץ ומטפלת בתהליך הנפקת הוויזה לארה"ב. בהכשרתה היא מורת דרך ובאמתחתה ניסיון רב שנצבר בטיולים בעולם – בין היתר בדרום אמריקה, קנדה, הודו, רחבי אירופה וכמובן – ארה"ב. אוהבת את עולם התיירות, את המפגש הבלתי אמצעי עם תרבויות ואנשים שונים, וחובבת כלבים מושבעת. ליצירת קשר עם טל: usa@visanow.co.il
סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר