הזמנות לחופשה שלך
טיול ג'יפים במרוקו     

הנעה קדמית והנאה עצומה:
טיול ג'יפים במרוקו
מאת: גלעד תלם


הצבעים של מרוקו קופצים לנו מול העיניים. הבדים האדומים שמפתים אותנו בקסבה, הדיונות הצהובות בסהרה, הים הכחול, פסגות ההרים החומות, העמקים הירוקים. מרוקו היא ממלכה חושנית, עם ריחות מופלאים, צלילים נהדרים וטעמים שאין כמותם. איפה עוד תוכלו למצוא קוסקוס כזה או ממתקים כאלה?


טיול הג'יפים הייחודי של חברת MEDRAFT ברחבי מרוקו, עליו אספר כאן, מאפשר לנו לחוש את הצבעים והריחות הללו מקרוב.
 
1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

ההפתעות שבדרך - עם הג'יפים במדבר (צילום: קובי יפרח)
תושבי מרוקו המסורתיים חיים במגורים רב דוריים (צילום: קובי יפרח)
הי דרומה! שועטים במורד האטלס דרומה (צילום: קובי יפרח)
צבעוניות ממכרת! השוק במקנס (צילום: קובי יפרח)
זריחה על המדבר (צילום: קובי יפרח)
קירות התכלת של קסבת הודיה (צילום: קובי יפרח)
מבחר טאג'ינים במסעדת דרכים (צילום: קובי יפרח)
יער תפוחי סדום בלב הסהרה (צילום: קובי יפרח)


מדרפט ג

מתי כדאי לטייל במרוקו?
האביב והסתיו הן עונות השנה בהן הכי כדאי לטייל במרוקו. אלה העונות שבהן אפשר לחבוק בטיול אחד כמה מן האוצרות הגדולים – טיול בהרי האטלס הגבוהים וביקור במדבר סהרה - בו קשה לטייל בעונות אחרות. 
 
טיול ג'יפים במרוקו
קסבות במעלה הרי האטלס  (צילום: קובי יפרח)

איך ואיפה?
הנחיתה במרוקו היא באחד משני שדות התעופה הבינלאומיים – שדה התעופה של קזבלנקה (Casablanca) ושדה התעופה של מרקש (Marrakesh). במהלך הטיול זוכים המטיילים להכיר את הערים האימפריאליות המפורסמות במישור החוף העצום, לטייל בין הרי האטלס, ולדהור בג'יפים חדישים על דיונות החול הזהובות והעצומות של הסהרה. ביקור בשווקים המרוקאיים הצבעוניים בערים ובכפרים הינו בגדר חובה, ואף מטייל לא מוותר על קניית מציאות. כך גם ביקור בקסבות - שכונות הבנויות מבוץ - בתים, חומות, רחובות, הכל מבוץ! ומנוחה בנאות מדבר ירוקים, מול נהרות ומפלי מים שופעים. ביקור בכפרי הבוץ, האזנה לנגני הרחוב, התפעלות מן הקוסמים והמוזיקאים – וכבר מרגישים שהחיים הם "אלף לילה ולילה"...
כתבה על מרקש ושווקיה
 

יעדים בהם מבקרים בטיול ג'יפים במרוקו
(להגדלת המפה לחצו למעלה משמאל)

אתה ראשון יה קאזה
תושבי מרוקו מכנים את קזבלנקה, הבירה הכלכלית של המדינה, בשם החיבה "קאזה", וזהו בסיס המוצא המושלם לטיול המקיף במרוקו. אין מקום מתאים יותר לפתיחת הטיול מאשר הטיילת החדשה של קזבלנקה - הקורניש, מקום נפלא לטעימה ראשונה מהמסעדות, מהן משקיפים אל מרחבי האוקיינוס האטלנטי. על בטן מלאה אפשר לצאת לטייל בעיר העתיקה ולהציץ אל מסגד חסן השני, הנחשב למסגד השני בגודלו בעולם, ואחד המרשימים ביותר. כאשר עומדים מולו בפה פעור, קל להבין מדוע.
 
טיול ג'יפים במרוקו
נפח כלי מתכת בעת עבודתו  (צילום: קובי יפרח)

הערים המלכותיות של מוקו
מקאזה ממשיכים אל הערים המלכותיות, ששלושתן היו בעבר ערי הבירה של מרוקו ומקום מושבו של המלך. תחילה אל רבאט (Rabat), בירתה של מרוקו כיום, ששימשה בעבר כנמל המוצא של הפירטים ששלטו במרחבי הים באזור. נבקר ברובע היהודי ובאתרי עתיקות מרתקים.
 
מקנס (Meknes), העיר המלכותית השנייה, מציעה אף היא כמה אתרים נפלאים שלא כדאי לוותר עליהם. בהם ניתן למנות את האסמים והאורוות המלכותיות, מאגר המים הגדול, שער מנצור (Bab El Mansuor) וכיכר לאדים (Lahdim). כבר כאן, בשלב מוקדם של הטיול ניתן לחוש את האווירה המיוחדת של מרוקו. כאשר יושבים באחד השווקים העירוניים הצבעוניים עם כוס תה מתוק ביד אחת ומאפה עם טעם שמיימי ביד השנייה, אי אפשר שלא להתאהב.
 
כשמסיימים לסייר בעיר וליהנות מהאווירה, כדאי להמשיך לעיר פס (Fes) - הבירה הדתית של מרוקו, בעלת העבר היהודי, המסורת והמורשת העשירה. אין מקום אחר בו מצביעים המקומיים על קברה של סוליקה חטואל, ומסבירים בהתלהבות שזהו קברה של מלכת אסתר - כך על פי מסורת יהודי המאגרב, ואיפה עוד נוכל לבקר בביתו של רבי משה בן מימון (הרמב"ם). לאלה כדאי להוסיף, כדי להשלים את החוויה העשירה, את השוק הנהדר, עם אומני מלאכת היד המרוקאית, המתמחים בצביעת עורות, ריקוע נחושת, קדרות חימר, אריגה ותפירה.
 
טיול ג'יפים במרוקו
קברי המלכים - המוזוליאום בעיר רבאט, בירתה של מרוקו  (צילום: קובי יפרח)

על הג'יפ הדוהר
ליד העיר בני מלאל (Beni Mellal), שלמרגלות הרי האטלס, אנו עוברים סוף סוף מהאוטובוס אל הג'יפים שאנחנו כל כך אוהבים ויוצאים לדרך. המרחבים קוראים לנו ואנחנו בוחרים בדרכים היפות ביותר כדי לטפס בהן אל הרי האטלס. העלייה מאגם בין איל ווידאן, הנחבא בין הוואדיות, לגובה של כ- 2,000 מ', כדי לבקר בכפר אימלשיל (Imilchil‏), מאתגרת אך משתלמת. מעל הכפר נחבאים שני אגמים - איסיל ותיסליט, שפירושו "ארוס וארוסה". האגדה מספרת שדמעותיהם של שני הנאהבים משבטים יריבים, שלא יכלו לממש את אהבתם, נקוו כדי ליצור את האגמים, ולפיכך בכל שנה מתקבצים כאן אלפי בני השבטים לפסטיבל האירוסין הנודע של אימלשיל.
 
טיול ג'יפים במרוקו
מטעי התפוח והשדות באזור אימלשיל  (צילום: קובי יפרח)

אצלנו בכפר טודרה
הדרך מאימלשיל לעבר קניון דאדס (Dadès) נמתחת, מטפסת וגולשת בנוף מדברי, המזכיר את הנגב שלנו, אך משתרע ברום של עד 2,800 מ' מעל פני הים. בוואדיות זורמים מים, ומסביב מטעי תפוחים. בסוף הירידה ממתין הקניון, שקטעים ממנו צרים כל כך עד שנדמה שקירותיו סוגרים מלמעלה ונוגעים זה בזה. כאן צדו של הקניון השני – קניון טודרה (Todgha Gorge), ששמו מוכר לנו משירה המפורסם של  להקת 'הברירה הטבעית'. אפשר ליהנות מן המרחבים המופלאים של הרי האטלס ושל מרוקו.
 
הדרך מקניון דאדס לעיר זאגורה (Zagora) חולפת דרך ג'אבל סהרו, שלצידו ניצב הכפר טגליפט (Taglipat). תושבי הכפר יוצרים מענפיו של עץ הערער מזכרות שריח נהדר נודף מהן. העלייה אל ג'אבל סהרו תלולה והג'יפים מאפשרים לנו ליהנות ממנה במלואה. מול עינינו מתגלים מראות גושי הלבה הענקיים, שהטבע עיצב כיצירות אמנות אדירות. מג'אבל סהרו מובילה הדרך אל העיירה נקוב (Nkob) ואל עמק דרע' – ערש משפחתו של מנהיג ש"ס אריה דרעי. העמק מכונה גם "עמק אלף הקסבות" או "עמק מיליון הדקלים" – לא צריך לתאר איך הוא נראה, נכון?
 
זאגורה היא עבורנו שער הכניסה למדבר. ההנעה הקדמית של הג'יפים מספקת לנו כאן המון הנאה. העיר האחרונה לצד הכביש היא מחמיד (Mhamid) ואחריה אנו דוהרים בלב הדיונות אל אום לאלג (Oum laaleg), נווה מדבר פנטסטי שמציע לנוסעים יגעים אבטיח קר, מים צוננים וצל דקלים גבוהים.
 

המשך המסע מוביל אותנו לדיונות ארג שיגאגא (Erg Chigaga). זו הזדמנות נהדרת לחרוג קצת מן המנהגים הקבועים ולהתארח במאהל גדול ונוח. כאן מגישים לנו ארוחת ערב מצוינת, כמיטב המסורת של בני טוארג, מלווה במוזיקה מקומית חמה ומתוקה.
 
טיול ג'יפים במרוקו
מאהל גדול ומרווח בשיגאגא, בו סועדים ארוחת שייח'ים  (צילום: קובי יפרח)

טיול ג'יפים במרוקו
על הדיונות של שיגאגא, לקראת שקיעה  (צילום: קובי יפרח)

חיים בסרט ודוהרים על ימת המלח
כדי ליהנות עוד קצת מן הדיונות המדהימות האלה, אפשר לצאת בבוקר לדהרה קלה – על גמל או על טרקטורון. מכאן כדאי להמשיך לעבר ימת איריקי, ימת מלח שגשמי החורף נקווים לתוכה. כאשר המים מתאדים או מחלחלים, נותר המלח – שטוח ולבן, מזמין אותנו לדהור עליו עם הג'יפים.

את היום מסיימים במנוחה ובנחלה של עיט בין חדו (Aït Ben Haddou), הכפר בו ממוקמת הקסבה הכי יפה והכי מפורסמת במרוקו. אין צורך להיחפז, אחרי יום רווי פעילות שכזה מומלץ לקחת את הזמן וליהנות מהמקום. גם ככה הביקור בה מרשים יותר בבוקר. לאחר שמצלמים את הקסבה מכל הכיוונים, אפשר להמשיך למעבר ההרים היפה במרוקו, ויש שאומרים בעולם כולו - טיזי א טישקה (Tizi n'Tichka).
 
טיול ג'יפים במרוקו
תצפית מרתקת מעל הכפר עיט בן חדו  (צילום: קובי יפרח)

התאטרון הגדול של מרקש
העיר הגדולה מרקש (Marrakesh) היא אחת הפנינים של מרוקו ואחד משיאיו של כל טיול בממלכה. הכל מתנקז בה אל הכיכר הגדולה ג'מע אל פנע. דוכני מזון, קופים, נחשים, מספרי סיפורים, הצגות, מוזיקה והמולה ענקית ומבלבלת. כל מה שידענו על האווירה המיוחדת של מרוקו מגיע כאן לשיא חדש.
 
טיול ג'יפים במרוקו
צבעוניות כובשת - השוק במרקש  (צילום: קובי יפרח)

זה הרגע להשלים את הקניות שחלמנו לעשות, להשלים את המנוחה שרצינו  לתפוס, להשלים את החוויה האדירה ששמה מרוקו.
 
מידע נוסף
טיולי ג'יפים במרוקו  למידע נוסף לחצו כאן >>
טיול עצמאי-מאורגן עם GPS מיוחד  למידע נוסף לחצו כאן >>

כתבות נוספות על טיולי ג'יפים
טיול ג'יפים - כל התשובות נכונות
טיול ג'יפים באיסלנד
טיול ג'יפים בארמניה
טיול ג'יפים באתיופיה
טיול ג'יפים בבולגריה
טיול ג'יפים בגאורגיה
טיול ג'יפים ביוון ההררית
טיול ג'יפים במונטנגרו
טיול ג'יפים בסרי לנקה
טיול ג'יפים בפורטוגל
טיול ג'יפים בפירנאים
טיול ג'יפים בקוסטה ריקה
טיול ג'יפים בקירגיזסטן
טיול ג'יפים ברומניה
טיולי ג'יפים עם GPS

כתבות נוספות על מרוקו
מרוקו בזווית אישית
מרקש ושווקיה
נשות מרוקו בעת החדשה


גלעד תלם, מדרפט
 
אודות הכותב
גלעד תלם, מדריך ראשי בחברת MEDRAFT, המתמחה בטיולי טבע והרפתקאות. במסגרת תפקידו אחראי גלעד על מספר יעדים, בהם מונטנגרו, גיאורגיה ועוד.
לאתר חברת הטיולים MEDRAFTמספר צפיות: 8503
54880
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
מסלולי טיול לבחירתכם
בהתאמה אישית ובקצב שלכם
כן, זה מעניין אותי!