www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:

טיולי כוכב למשפחות בקבוצה


כרמית וייס

המלצת העורכת
מאת: 
כרמית וייס


טיולי כוכב למשפחות בקבוצה


כשהחלטנו שטיולי כוכב יהיה הנושא של מגזין GoTravel, עלה בראשי הרעיון להביא בו גם סוג מקורי ומעט שונה של טיול כוכב, המשלב טיול משפחתי-עצמאי יחד עם טיול קבוצתי. קצת כמו ללכת עם ולהרגיש בלי...


בשורות הבאות אנסה לפרוט לפרטים את הרעיון הנפלא והביצוע הכל כך מוקפד שלו, אך תחילה כמה מילים מהיכרות אישית עם האמא-אבא של הרעיון. 

רונית ורונן – האמא והאבא, תרתי משמע...
את רונית ורונן גלבוע אני מכירה כבר מספר שנים, עוד מימי עבודתנו המשותפת על כתבותיה של רונית בנושא טיולי קרוואנים. שיחות רבות קיימתי עם רונית אל תוך השעות הקטנות של הלילה, בהן נפרסה אהבתנו המשותפת לטיולים.
 
כך התוודעתי לז'אנר המיוחד שפיתחו רונית ורונן – טיול קרוואנים למשפחות בקבוצה, רעיון פנטסטי שמטרתו לאפשר לכל משפחה את הפרטיות שלה בתוך הקרוואן, יחד עם התמיכה והיתרונות שמעניקה הקבוצה. השניים, שכבר זכו לשלל כינויים מקוריים... הם בעלי גישה שהקסימה אותי במיוחד. אהבת האדם, הבנת נפש האדם והרצון להביא כל אחד ואחד למיצוי מקסימום ההנאה מהטיול ומהקבוצה, הם המוטו בכל פרט ופרט בטיולים. ניכר היטב שהם נעשים עם כל הלב ולא רק מהשפה אל החוץ.
 
מתוך הרעיון והניסיון של טיולי הקרוואנים בקבוצה, נולד לזוג הכל כך יצירתי הזה, הורים לשלושה בנים "על באמת", ילד נוסף – טיולי כוכב למשפחות בקבוצה. לא עלאה אתכם בשלל הסיפורים שסיפרה לי רונית בשעות הקטנות של הלילה, רק אומר שהרגישות, הסבלנות וההשקעה האינסופית, השאירו אותי תמיד פעורת פה וירוקה מקנאה.
 
טיולי כוכב למשפחות בקבוצה, היער השחור
יחידת הנופש בה לנים ביער השחור, סגנון מקומי (צילום: נוהגים לטייל)


GPS

יתרונותיו של טיול הכוכב
בעשורים האחרונים טיול בחו"ל הוא כבר לא אירוע של פעם בחיים, בו צריך להספיק ולראות מקסימום יעדים במירוץ מטורף. את מרבית הטיולים שלי עם ארבעת ילדי עשיתי ב"טיול כוכב" או "טיול כוכבים", ומאז הפכתי כמעט מטיפה לרעיון.
 
טיול כוכב הוא הבחירה המושלמת למטיילים הרוצים ליהנות מהיתרונות של בית קבוע, במרכזו של האזור בו בוחרים לטייל. הוא מעניק גמישות בניהול הטיול, בהתאם לתכתיבי מזג האוויר, אירועים מקומיים, הפתעות בשטח וגם "בלוטות החשק". מבסיס הטיול יוצאים כל בוקר, ללא צורך לארוז ולהזמין לינה נוספת, וחוזרים בסיומו של יום אל מקום מוכר, שבמידה רבה כבר הפכנו לתושביו – הרחובות, החנויות, המאפיה, המכולת, הסופרמרקט ואפילו השכנים.
 
טיולי כוכב למשפחות בקבוצה, הולנד
הביתנים בהם לנים בטיול כוכב בהולנד כוללים גם מרפסת ומנגל (צילום: נוהגים לטייל)
 

איך ולמה טיול כוכב בקבוצה?
את הכייף של טיול משפחתי בוודאי רובכם כבר גיליתם, וסביר להניח שגם את העובדה שבטיול עצמאי יש להתמודד עם לא מעט קשיים. טיול משפחות בקבוצה שומר על האינטימיות וההנאה של כל משפחה עם עצמה, אך באותו זמן גם מנטרל את הקשיים של משפחה לבדה ביעד לא מוכר. לכל משפחה "הבית שלה" ו"הרכב שלה", והיא יכולה להחליט בעצמה על המינון הרצוי לה בין הפרטי לקבוצתי, בהתאם לאופי המשפחה.
 
כל המשפחות המצטרפות לטיולים הן משפחות שכבר טיילו ומסוגלות לטייל באופן עצמאי. לרונית ורונן חשוב לבחור אותן בקפידה – כך שיתאימו לקבוצה, יתרמו לה ויתרמו ממנה. כל משפחה מסוגלת להחליט מתי וכמה היא רוצה לבלות עם הקבוצה ומתי מתאים לה לטייל לבד או ליעד שונה. כך נשמר הגיבוש המשפחתי, אך גם נהנים מחברתם של ילדים והורים אחרים, כל אחד במינון המתאים לו.
 
"אנו מקפידים להקשיב לכל משפחה וללמוד פרטים נחוצים ורלוונטים", מספרת לי רונית, " זמן רב מוקדש ללמידה וחשיבה משותפת עם כל משפחה ומשפחה אודות הגבול הדק העובר בין רצונם לחוות חוויות במסגרת הקבוצה, לבין רצונם לחוות חוויות במסגרת משפחתית מצומצמת".
 
טיולי כוכב למשפחות בקבוצה, GPS
כל משפחה מקבל מכשיר GPS הכולל את האטרקציות השונות  (צילום: נוהגים לטייל)

שיירת מכוניות עם GPS דוברי עברית
עם הנחיתה בשדה התעופה מחכים לקבוצת המשפחות המדריכים - שניים לפחות ולעיתים גם יותר. כל משפחה מקבלת את הרכב שהוזמן לה, שתמיד יהיה מיני- ואן או ואן, כדי לקלוט בנוחות את כל בני המשפחה והמזוודות.
זמן הנסיעה הוא גם "זמן משפחה" והוא צריך להיות כייפי ונטול לחצים. גם קל יותר להפוך אותו לכזה כשאת שיירת מכוניות מוביל רכב המדריכים. כל משפחה מקבלת מכשיר GPS "דובר עברית" ובו יעדי הטיול, באופן המאפשר לה להתנתק מהקבוצה בכל שלב . שיירת הרכבים תישמר לאורך כל הטיול, אלא אם כן תבחר אחת המשפחות לטייל באופן עצמאי. במקרה כזה יתאימו לה המדריכים יעד חלופי, יסבירו, יתאמו ויכוונו לטיול מותאם אישי. בין מכוניות השיירה נשמרת התקשורת דרך מכשיר הטלפון הנייד ומכשיר קשר אלחוטי שמקבלת כל משפחה.
 
כמו כל פרט בטיולים של רונית ורונן, הטיסות נבחרות בקפידה וללא פשרות. כך לדוגמא, משתדלים שהמטיילים להולנד, בדרך כלל משפחות עם ילדים צעירים, יטוסו בשעות הצהריים, כדי לאפשר שנת לילה טובה ולהפוך את הטיסה לחלק מחווית הטיול. משפחות עם ילדים בוגרים יותר, שבדרך כלל יבחרו ביער השחור, יטוסו לפנות בוקר, כדי להרוויח עוד יום טיול.
 
טיולי כוכב למשפחות בקבוצה
קבוצת המשפחות הופכת למשפחה אחת גדולה (צילום: נוהגים לטייל)

הבית החדש והשכנים החדשים
בדרך לבית החדש עוצרים בסופרמרקט ומצטיידים לימים הקרובים. המדריכים, שכבר מכירים את כל המדפים, השפה והמוצרים המקומיים, מסייעים להתמצא ולקבל החלטות. וכך, מצויידים באוכל שאוהבים, מגיעים אל כפרי הנופש בהם מתגוררים. ביער השחור אלו הן דירות עץ ציוריות, במתחם דירות נופש המשתלב ביער ובטבע, בדיוק מה שחולמים כשחושבים על היער השחור. בהולד אלו יחידות דיור חמודות, שהן חלק מכפר נופש עם פארק שעשועים ופארק מים פרטי, שמאפשרים בילוי נפלא לפני ואחרי הטיול או למי שבוחר להתפנק במקום יום שלם.
 
מהר מאד, כך מספרת לי רונית, מתחיל "סחר החליפין" עם השכנים, כלומר, המשפחות האחרות. מעבר לסוכר ולשמן, אם חסרים, מוצאים את עצמם הילדים עם הילדים וההורים עם ההורים. כמובן שהם לא הגיעו כזרים, וההיכרות והחברות החלו כבר במפגש ההכנה בארץ. בימים הבאים כבר יערכו חלק גדול מהארוחות בחברותא, באחת הדירות או על הדשא המשותף.
"בשלב מוקדם מאוד של הטיול קשה להבחין מי שייך לאיזה בית, מי שייך לאיזה רכב, מי האח של מי…", מספרת לי רונית, "כולם נוסעים במכוניות של כולם ומתחברים כאילו הכירו מתמיד, עוד לפני הטיול".


טיול כוכב למשפחות ביער השחור - כל הכיף בשתים וחצי דקות
 

לטייל ביחד ולחוד
מעבר לבחירת יעדי הטיול, שנעשית על סמך היכרות ארוכה עם השטח ועם העדפות המטיילים, נהנים המטיילים מעוד כמה פינוקים. יש מי שמוביל ומכתיב שעת יציאה, אבל אם מתחשק למשפחה לצאת מאוחר יותר, היא תקבע עם המדריך את נקודת החבירה לקבוצה ותקבל את המסלול המדוייק. כך גם כאשר משפחה בוחרת לעזוב את הקבוצה באמצע היום או לטייל ליעד אחר, המדריכים תמיד שם כדי לתת את כל המידע והסיוע.
 
בתכניות הטיולים נעשית חשיבה למינונים מוקפדים בין טבע לכיף ובין הורים לילדים. כך תמיד יהיה ביקור בעיר מעניינת, כמו אמסטרדם למשל, לצד שעשועים, כמו פארק מים, פארק חבלים ותמיד לונה פארק בינלאומי גדול, כמו אפטלינג (הולנד) או פארק אירופה (היער השחור). גם על המינון המדוייק בכל יום בטיול ישנה הקפדה, וכך לדוגמא ביום הביקור במפלי הריין, אתר טבע מהמרשימים באירופה וחוויה מעוררת אדרנלין בפני עצמה, יתווסף גם פארק אומגות לשוחרי האקשן.


טיול כוכב למשפחות בהולנד - שווה להקדיש עוד שתיים וחצי דקות...
 
לטפל בהורים כמו בילדים...
בכל קבוצה של טיולי כוכב למשפחות יש מקסימום 8-10 משפחות. המדריכים מטפלים בהורים כמו בילדים... הם תמיד יעזרו בפתרון כל בעיה, קטנה כגדולה, ויעניקו מהידע והניסיון שנצבר ביעד, בו הם כבר בני בית. הם גם דואגים לקניית הכרטיסים במרוכז וחוסכים עמידה בתורים, אבל אף פעם לא משלמים מראש, וכך תמיד נשמרת הזכות לוותר או לבחור פעילות אחרת, שגם בארגון שלה יעזרו המדריכים.
 
הטיולים הם תמיד בני 7-8 ימים והשבתות הן תמיד בבחירה חופשית, כך ששומרי השבת מבין המטיילים לא ירגישו שהם מפסידים משהו. לשומרי הכשרות מעניקה לינת הכוכב בבקתות יתרון נוסף, מאחר והם יכולים לבשל לעצמם אוכל כשר. גם לכל בעלי הדרישות המיוחדות, אם מטעמי דיאטה כלשהי ואם מטעמי "בררנות ילדים", מעניק המטבח בבקתות יתרון. אם לא מתחשק לבשל, תמיד אפשר לאכול במסעדה קרובה.
 
טיולי כוכב למשפחות בקבוצה, היער השחור
יחידת הנופש נעימה ומאובזרת בכל מה שצריך כדי להרגיש בבית (צילום: נוהגים לטייל)
 

להרוויח מכל העולמות
טיול כוכב למשפחות מעניק את תחושת הביטחון שמקנה הקבוצה. על כל צרה, תקלה או בעיה בה נתקלים בדרך, אתם לא לבד. מרוויחים מכל העולמות - נהנים מיתרונות הקבוצה, אך לכל משפחה נשמרת עצמאות ואינטימיות משפחתית.
כמו שרונית תמיד אומרת: יוצאים כמשפחות, חוזרים כמשפחה...


כתבות נוספות
טיול קרוואנים קבוצתי
טיול ליער השחור – קצת אחרת
אתרי חובה בהולנד
מספר צפיות: 11067
1612