סוֹ‏צ'י לחופי הים השחור

סו‏צ'י – עיר קיט לחופי הים השחור
מאת: אלי עמר


עיר הקיט סוצ'י שוכנת לחופי הים השחור, ונודעת בחופיה היפים, בפארקים הרבים שלה, בארכיטקטורה סטליניסטית ראוותנית, צמחיה סוב-טרופית ואקלים נוח. עם פירוק ברית המועצות, אחרי שחצי האי קרים עבר לידי אוקראינה, הפכה העיר ליעד נופש מועדף על רוסים ועל תיירים זרים. בקיץ משמשת העיר כנקודת מוצא למטיילים ברכס הרי הקווקז המערבי, בעיקר בשמורה הביוספרית של הקווקז, ובחורף היא משמשת כמרכז לספורט החורף, אשר אף אירח בשנת 2014 את אולימפיאדת החורף.


מלון מרקיור סוצ'י
חופי הים השחור מושכים אל סוצ'י נופשים ומטיילים רבים, מלון מרקיור במרכז סוצ'י
 

בין הרי הקווקז לים השחור

העיר סוֹצ'י (Sochi) שייכת למחוז קרסנודר שבדרום-מערב רוסיה, בקרבת הגבול עם גאורגיה, או אם תרצו, עם החבל הבדלני אבחזיה, שגאורגיה לא מכירה בעצמאותו. העיר רבתי משתרעת על פני שטח עצום של 3,500 קמ"ר, והיא העיר הגדולה בשטחה ברוסיה ואחת הגדולות בעולם. העיר שוכנת על מישור צר, לחופו הצפון-מזרחי של הים השחור, כ-30 קילומטרים צפונית-מערבית לגבולה של רוסיה עם החבל הבדלני אבחזיה שבגאורגיה.
 
מעל העיר מתנשא רכס הקווקז המערבי, המגיע לגבהים של מעל 3,000 מטר, כבר במרחק של 40 עד 60 ק"מ צפונית-מזרחית לעיר. מאז נפרדה גאורגיה מרוסיה, עם פירוק ברה"מ, הפכו אתרי הסקי באזור זה תחליף עבור הרוסים לאתרי הסקי על רכס הקווקז שבתחומי גאורגיה. נחלים רבים זורמים בשטחה של העיר סוצ'י, מנקזים את רכס הקווקז המערבי אל הים השחור, ובמרכזה זורם אל הים נהר סוצ'י.
 
סוצ'י על מפת רוסיה
מחוז קרסנודר (באדום), בו שוכנת סוצ'י, על מפת מחוזות רוסיה

נמל סוצ'י, רוסיה
נמל העיר סוצ'י, עיר קיט לחופי הים השחור (צילום: dropolto)

 ברירת מחדלסוצ'י – אזור סוב-טרופי ברוסיה הקרה

סוצ'י זוכה למזג אוויר יוצא דופן לקור הרוסי – מזג אוויר סוב-טרופי גשום. הקיץ בה ארוך וחם יחסית ואילו החורף קצר ומתון. תנאים אלו נוצרים בשל ההגנה שמעניק לעיר רכס הקווקז, החוסם חדירה של אוויר קר מצפון, השפעתו הממתנת של הים השחור וריבוי משקעים. בקיץ מגיעה הטמפרטורה ל-23 מעלות צלזיוס, ואילו בחורף ל- 6 מעלות צלזיוס. מדי שנה יורדים בעיר 1,500 מ"מ של גשם בממוצע, בעוד החורף גשום בכמעט פי שניים מהקיץ.
 
ההרים המקיפים את העיר זוכים למזג אוויר קר יותר והם מתכסים שלג בחורף, אך גם כאן מזג האוויר מתון בהשוואה לאזורים בעלי אותו גובה, באותו קו רוחב בעולם. האקלים הסוב-טרופי מאפשר גידול של עצי דקל, בננה והדרים, והעיר אף מתפארת במטעי התה הגדלים בה, שהם הצפוניים ביותר באירופה.

סמל העיר ודגל העיר משקפים את נתוניה הטבעיים  ארבעה מרובעים המציגים את השמש, עץ דקל, קו חוף הים וצללית ההרים. במרכז נראה ענן מוריד טיפות גשם, ומעליו צללית הרי הקווקז.
 
סמל סוצ'י
סמל העיר סוצ'י
 
העיר סוצ'י מחולקת לארבעה רבעים:
¡        רובע צנטרלני במרכז העיר.
¡        רובע לזרבסקי בצפון-מערב.
¡        רובע חוסטינסקי ממזרח למרכז.
¡        רובע אדלרסקי לאורך גבולה המזרחי של העיר, הפונה לעבר ההרים.

שלג בההרים של סוצ'י
בחורף מתכסים ההרים סביב סוצ'י בשמיכה לבנה (צילום: Dmitry Makhov)

הרובע המרכזי – צנטרלני

רובע מרכז העיר הוא הרובע הקטן מבין ארבעת רבעי העיר, אך גם המאוכלס שבהם. בין אתריו החשובים של רובע זה:
 
קתדרלת המלאך מיכאל (Michael Archangel Cathedral) אשר נבנתה בשנת 1874 לציון ניצחונה של רוסיה במלחמת הקווקז (1864). הקתדרלה היתה הכנסייה האורתודוכסית הראשונה באזור והיא הוקמה במתחם שהפך לגרעינה של העיר המודרנית. בתוך ארבע שנים הוקמו קירות הכנסייה והיא כוסתה בגג, אך השלמת המבנה כולו נתמשכה והסתיימה רק ב-1890. הכנסייה הוקדשה במיסה חגיגית ב-24 בספטמבר 1891. 
 
מונומנט המלאך מיכאל  עמוד עשוי גרניט אדומה, אשר הוקם ב-10 במאי 2006 בטיילת בעיר, הנושא את פסלו של המלאך מיכאל, הקדוש המגן של העיר. פסלו של המלאך עשוי ארד והוא ניצב בגובה של 7 מטר.
 
סוצ'ינסקי דנדרארי, הגן הבוטאני של סוצ'י, שוכן לחוף הים, ממזרח למרכז העיר. המקום משמש גם כמרכז מחקר ויש בו אוסף של צמחים ועצים טרופיים, סוב-טרופיים ואחרים. מקורו של הגן בשטח בן 150 דונם שהוקם כגן נוי בסגנון מערב אירופאי, בסוף המאה ה-19. בשנת 1922 הולאם המקום. עשרים שנה מאוחר יותר הוקם בו מכון מחקר לעצי חורש סוב-טרופיים ושטחו התרחב לשטח של 490 דונם. למקום הוענק מעמד של אתר לאומי ויש בו למעלה מ-1,500 מינים של צמחים. ב"שדרת ראשי העיר" אשר בגן, ניטעים עצי דקל בידי ראשי ערים מכל העולם המבקרים בסוצ'י.
 
תיאטרון זימני הוקם בשנות השלושים של המאה ה-20, בסגנון נאו-קלאסי, והוא מוקף ב-88 עמודים קורינתיים. על הגמלון שלושה פסלים של המוזות תאליה, מלפומנה וטרפסיכורה.
 
תחנת הרכבת של סוצ'י היא מבנה מעניין, אחד המבנים הבולטים בעיר, שנבנה בסגנון סטלינסטי ונחנך בשנת 1952. בבניין התחנה ישנן שלוש חצרות פנימיות: שתי הקיצוניות מרובעות והמרכזית אליפטית. במרומי מגדל, שגובהו 55 מטר, מוצגים ארבעה שעונים, אחד בכל צד, ובראשו תורן הנושא כוכב.
 
בניין הטרמינל הימי הוקם בשנת 1955. הוא בעל מגדל מחודד, המיתמר לגובה של 71 מטר, וגם בראשו כוכב. סביב לבסיס המגדל ארבעה פסלים, המסמלים את ארבע רוחות השמיים.
 
הפארק האולימפי, סוצ'י
הפארק האולימפי של סוצ'י  (צילום: alex198)
 הרבעים הנוספים של סוצ'י

רובע לזרבסקי (Lazarevsky), צפונית-מערבית למרכז העיר, הוא הגדול ברבעי העיר ומשתרע כמעט על פני מחצית משטחה הכולל.
 
לזרבסקוייה (Lazarevskoye), המרוחקת כ-45 קילומטר ממרכז העיר, מתפארת בשתי כנסיות  האחת מ-1903 והאחרת מ-1999. כמו כן יש בה דולפינריום. ראשיתו של יישוב זה במצודה שהוקמה במקום בשנת 1839, אשר העניקה את שמה לרובע כולו.
 
דגומיס (Dagomys), השוכנת במרחק של 10 ק"מ צפונית-מערבית למרכז סוצ'י, נוסדה כיישוב לחיילים שהשתחררו לאחר סיומה של מלחמת הקווקז, במחצית השנייה של המאה ה-19. לאלה הצטרפו פליטים ארמנים, אשר הגיעו מאסיה הקטנה לאחר שואת העם הארמני בתחילת המאה ה-20. היישוב החל לצבור יוקרה כאשר שרים, פקידי שלטון בכירים ובעלי ממון בנו בתים במקום, וגם הצאר ניקולאי השני רכש שטח של 25 אלף דונם והקים בו אחוזה.
 
לאחר הקמת ברית המועצות, החלו לגדל בדגומיס תה, ובשנות השלושים של המאה ה-20 הוקמו בה אתרי התיירות הראשונים. עם השנים ביססה דגומיס את מעמדה כמרכז נופש יוקרתי ונערכים בה כנסים ומפגשים גם בינלאומיים. בין היתר נערכו במקום השיחות בין אוקראינה ורוסיה ב-1992, על חלוקת הצי הימי בים השחור, וכן השיחות בין רוסיה וגאורגיה על הפסקת האש בדרום אוסטיה, גם הן ב-1992. בדגומיס שוכן אחד מהמעונות הרשמיים של נשיא רוסיה. במקום שורר מיקרו-אקלים המתאפיין בטמפרטורה נמוכה ב- 2 מעלות צלזיוס מהטמפרטורה השוררת בעיר, ומשמעות שמו "מקום קריר".
 
לואו (Loo) הנמצאת במרחק 18 ק"מ ממרכז סוצ'י קיבלה את שמה משמו של הנסיך האבחזי לאו (או לואובי). במקום שוכנים שרידיה של כנסייה ביזנטית מהמאה ה-11, הניצבת על גבעה בגובה של כ-300 מטר, כ-1.5 ק"מ מהחוף, ושל מצודה אבחזית מהמאות 8-9.
 
גולובינקה (Golovinka) נמצאת במרחק של 30 ק"מ ממרכז סוצ'י והיא התפתחה במקום בו הוקמה מצודת גולובינסקי ב-1839, ליד הנחל שסימן את קו הגבול בין שטחיהם של האבחזים והשפסוגים (שבט צ'רקסי, שחלק ממנו נמצא בארץ). המצודה נהרסה על ידי הרוסים בעת מלחמת קרים כדי למנוע את נפילתה בידי הטורקים.
 
ההרים של סוצ'י
טיול בהרים מעל סוצ'י (צילום: elenagrotter)
 

רובע חוסטינסקי

רובע חוסטינסקי (Khostinsky) הוא הרובע השלישי בגודלו בסוצ'י. קרוב לשליש מתושבי הרובע מתגוררים ביישוב חוסטה, השוכן 16 קילומטרים דרומית-מזרחית למרכז סוצ'י. היישוב נזכר במסמכים מימי הביניים בשמות "קסטו" ו"חאמיש" ושוכנות בה חורבותיה של כנסייה מהמאה ה-14. האתרים המעניינים בחוסטה כוללים, בין היתר, את כנסיית ההשתנות (Transfiguration) של ישו מ-1914, את תיאטרון הקיץ (לטני תאטר) מ-1937 בפארק על שם פרונזה, וכן גן בוטאני.
 
סמוך לחוסטה נמצאות חורבותיה של מצודת חוסטה, הניצבת על צוק בגובה של 100 מטר, במרחק של כ-6 קילומטרים מהיישוב. עוד נמצא בסמוך ליישוב מגדל התצפית על הר אחון, שגובהו 663 מטר. המגדל נבנה ב-1936 מאבן גיר בסגנון נאו-רומנסקי, והוא מאפשר תצפית על כל האזור עד לתחומי אבחזיה.
 
תיאטרון הקיץ ברובע חוסטינסקי, סוצ'י
תיאטרון הקיץ ברובע חוסטינסקי (צילום: Ori)
 

רובע אדלרסקי

רובע אדלרסקי (Adlersky) שוכן בדרום-מזרחה ובמזרחה של העיר, וגובל בגאורגיה ממזרח. הרובע הוא השני בגודלו בעיר. באזור זה שוכן שדה התעופה ושני המתחמים האולימפיים. הוא שוכן בשפך הנהר מזימטה ובו מסתיים קו הרכבת החוצה את העיר. כאן הוקם מבצר רוח הקודש בשנת 1837, והיה זה הראשון מבין המעוזים שהקימו הרוסים לאורך חופיה של סוצ'י.
 
שדה התעופה של סוצ'י, ברובע אדלרסקי
טרמינל שדה התעופה של סוצ'י ברובע אדלרסקי (צילום: Alaxander V. Solomin)
 
 
קרסנאיה פוליאנה (Krasnaya Polyana) שוכנת בעמק נהר מזימטה, בגובה של 600 מטר, 39 ק"מ מחוף הים השחור. זהו האתר הידוע ביותר ברובע אדלרסקי, בעיקר בשל אתר הסקי הנמצא לצדו, אך גם בשל יופי הסביבה והרי הקווקז המערבי, המקיפים את העמק ונישאים לגובה של 2,000 מטר. 
 
באזור קרסנאיה פוליאנה נתגלו ממצאים פרה-היסטוריים ושרידיהם של כעשרים מבצרים מימי הביניים. לאחר שהתושבים המקוריים גורשו מכפריהם בשנות השישים של המאה ה-19, הוקם היישוב הנוכחי ב-1869. ביישוב התיישבו רוסים, יוונים ו-36 משפחות אסטוניות, אשר הקימו ב- 1886 את הכפר האסטוני אסטוסאדוק, כ-4 ק"מ מזרחית לקרסנאיה פוליאנה. ב-1898 נסללה דרך אל היישוב וב-1901 הקים הצאר ניקולאי השני אחוזת צייד מלכותית במקום. בעקבותיו הקימו מספר אצילים נוספים אחוזות במקום.
 
לאחר הקמת ברית המועצות שקעה קרסנאיה פוליאנה ושבה ועלה על מפת התיירות רק ברבע האחרון של המאה ה-20. עם פירוק ברית המועצות נותרו אתרי סקי רבים בקווקז מחוץ לגבולות רוסיה, וקרסנאיה פוליאנה צברה פופולריות כאתר לספורט החורף. מזרחית לקרסנאיה פוליאנה, בגובה של 840 מטר, שוכן הכפר אייבגה, שהוא היישוב הגבוה בסוצ'י רבתי וחלק מבתיו שוכנים בשטח אבחזיה.
 
קרסנאיה פוליאנה
נופי קיץ בקרסנאיה פוליאנה, יעד לחובבי ספורט החורף והנופים (צילום: Andrey Selskiy)


מלון מומלץ במרכז סוצ'י

מלון מרקיור סוצ'י (Mercure Sochi Centre Hotel) הוא מלון 4 כוכבים במיקום מצוין, במרכז סוצ'י ובקרבת החוף. במלון חדרים זוגיים וחדרי משפחה ממוזגים, קומקום חשמלי (לכל חובבי הקפה הטורקי...), ובחלקם שולחן עבודה ונוף לים השחור. לאורחי המלון אפשרות גישה לספא במרכז פולמן סוצ'י הסמוך. המלון שקט ונקי, השירות אדיב ויעיל וארוחת הבוקר עשירה.

מלון מומלץ במרכז סוצ'י
מלון מרקיור במרכז סוצ'י – חדרים ממוזגים לחוף הים השחור


מידע נוסף

בתי מלון בסוצ'י
בתי מלון ברוסיה
השכרת רכב ברוסיה

כתבות נוספות על רוסיה

מידע וטיפים למטייל ברוסיה
מוסקבה - עיר כיפות הבצלים
סנט פטרסבורג - המגה פוליס הצפונית בעולם
טיול לטבעת הזהב
ממוסקבה לבייג'ינג - הרכבת הטרנס-סיבירית


אלי עמר
 
אודות הכותב
אלי עמראיש שיווק בחברת הייטק, בוגר האוניברסיטה העברית במדעי המדינה ויחסים בינלאומיים, עם התמחות בהיסטוריה של המאה העשרים.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר