טעימות שמפניה בחבל שמפאן - טיול בצפון צרפת
מאת: כרמית וייס


בכל כפר ועיירה בצרפת, בולט למרחוק מגדל הכנסייה. בעיירה אפרנה בולט למרחוק "מגדל השמפניה" והשדרה הראשית מכונה "שדרת השמפניה". אולי זה לא מפתיע בעיירה שהיא בירת השמפניה.


הביקור בעיירה אפרנה שבחבל שמפאן-ארדן (Champagne-Ardenne) בצפון צרפת, הוא רק פתיח להרבה שמפניה, אתרי מורשת עולמית, נופים, שעשועים וגם קניות, שיהיו לנו כאן.
 
1 / 10
2 / 10
3 / 10
4 / 10
5 / 10
6 / 10
7 / 10
8 / 10
9 / 10
10 / 10

טימות שמפניה ביקב מרסייה (צילום: כרמית וייס)
כיכר אלכסנדר ישראל בטרואה (צילום: כרמית וייס)
מימין המלאך המחייך בקתדרלה של ריימס (צילום: כרמית וייס)
חלון הויטראז' של שאגאל בקתדרלה של ריימס (צילום: כרמית וייס)
הקתדרלה של ריימס (צילום: כרמית וייס)
בתי העץ והאבן של טרואה (צילום: כרמית וייס)
חלונות ויטראז' בקתדרלה של טרואה (צילום: כרמית וייס)
בית עץ ואבן ציורי בעיר טרואה (צילום: כרמית וייס)
פסל על גשר מעל נהר סן, טרואה (צילום: כרמית וייס)
בתי עץ ואבן צבעוניים בעיר טרואה (צילום: כרמית וייס)

כפר הנופש לאק דה ליט (
A), ריימס (B), אפרנה (C), יקב פרה אן בול (D)
פארק ארבוקסיז'ן (
E),  טרואה (F), פארק ניגלולנד (G)
 

 ברירת מחדל
בירת השמפניה של חבל השמפניה

העיירה אפרנה (Epernay) שוכנת 130 ק"מ צפונית-מזרחית לפריס, על קו הרכבת פריס-שטרסבורג. תושבי העיירה מתגאים בשדרה הראשית – שדרת השמפניה (Avenue de Champagne) שהיא השדרה היקרה ביותר בצרפת, יקרה אפילו משדרת שאנז אליזה המפורסמת. מרבית המבנים הגדולים משני צדי השדרה, שייכים ליקבי השמפניה הגדולים, והם מרשימים ומצועצעים משהו. אולם העושר האמיתי חבוי מתחת לסלע הגיר, בו חצובים 110 ק"מ של אולמות ומנהרות, בהם ממתינים למועד שיווקם (2-8 שנים) כמה מיליוני בקבוקי שמפניה.
 
"מגדל השמפניה", שגובהו 66 מ', שייך לאחד היקבים הגדולים, יקב שמפיין דה קסטלן (Champagne de Castellane). סיור ביקב כולל עלייה ותצפית מהמגדל, כמו גם סיור במוזיאון ובמבנה היקב הגדול והמרשים, שנבנה בשנת 1907. באפרנה עוד מספר יקבים גדולים בהם ניתן לסייר.
לינה בעיירה אפרנה
 
טיול בחבל שמפן-ארדן
מגדל השמפניה בעיירה אפרנה, כאן מרוכזים מרבית יקבי השמפניה הגדולים  (צילום: כרמית וייס)
 

החבית הענקית והכדור הפורח של יקב מרסיה

בתערוכה העולמית בפריס, שהתקיימה בשנת 1889, היו שתי אטרקציות מרכזיות -  מגדל אייפל והטעימות מחבית השמפניה הענקית של יקב מרסייה (Mercier). כך לפחות מתגאים ביקב, שמייסדו אוז'ן מרסייה (Eugène Mercier) היה בעל רעיונות שיווקיים מקוריים למדי. חבית השמפניה הענקית ניצבת אחר כבוד באולם הכניסה ליקב, והיא מעוטרת בגילופי עץ מרשימים.  20 שנה נמשכה בניית החבית, העשויה עץ אלון, גובהה 5 וחצי מטר ומשקלה 20 טון. 24 שוורים נדרשו לסחוב את החבית במשך 8 ימים לתערוכה בפריס, מרחק אותו עושים כיום בשעה נסיעה ברכבת המהירה (TGV).
 
לא היה זה אחרון הרעיונות השיווקים של אוז'ן. תשע שנים מאוחר יותר, בתערוכה שהתקיימה בפריס, הציע יקב מרסיה טעימות ברום 300 מטר, בכדור פורח שהיה קשור לקרקע. אך רוח עזה שיבשה את התוכניות, והטועמים האמיצים מצאו את עצמם בבלגיה (לכולם שלום...).
 
גם הסיור ביקב הוא מקורי למדי. תחילתו במעלית, היורדת 30 מ' מתחת לפני הקרקע, בעוד המבקרים צופים בסצינות מהיסטוריית היקב. המשכו של הסיור הוא על גבי קרוניות, הלוקחות את המבקרים לאורך המרתפים העצומים, בליווי הסברים במספר שפות. לסיום, איך לא, מוצעות גם טעימות שמפניה (סיור+טעימה 15 אירו, כל טעימה נוספת עוד 5 אירו).
 
טיול בחבל שמפן-ארדן
החבית הענקית של יקב מרסייה שהוצגה לצד מגדל אייפל בתערוכה העולמית בפריס  (צילום: כרמית וייס)
 

יקב השמפניה והרובוטים

ביקב הקטן של פרה אן בול (Pré en Bulles), בפאתי הכפר טרפיי (Trépail‎), 13 ק"מ צפון-מזרחה לאפרנה, בחרו בדרך תצוגה מקורית ויצירתית ביותר. רובוטים מושקעים ומגניבים מסבירים כאן על תהליך ייצור השמפניה, צעד אחר צעד, החל מהקטיף בכרם ועד מזיגת המשקה התוסס. הכל בדרך מוחשית ויצירתית להפליא, שלא לדבר על מלאכת המחשבת הטכנולוגית. ילדים שאינם דוברי אנגלית, גרמנית, צרפתית או הולנדית יצטרכו תרגום, אבל אני בטוחה שהם ייהנו מאד מהתצוגה (החלק האחרון באולם המופעים, קצת ארוך ומייגע - שבו במקום שממנו אפשר לצאת).
 
בסוף "הסיור הרובוטי" ניתן לטעום מהשמפניה של היקב ולסעוד במסעדה הצמודה אליו. במקום גם מספר חדרי אירוח בסגנון מקומי, מה שמכונה כאן ג'יט (gîte), ותצפית נפלאה על הכרמים והכפר (יש לעלות עוד קצת בכביש). חבל שמפאן-ארדן, שהוא אחד מ- 27 החבלים של צרפת, עשיר בכפרים ציוריים וכרמים מלוא העין, כיאה לחבל בו נולדה ורק בו מיוצרת השמפניה האמיתית (בניגוד למשקאות אלכוהוליים תוססים אחרים, שאין להם את תו התקן המחמיר). החבל נושק לחבל איל דה פראנס (Île-de-France) ובירתו פריס, בדרום-מזרח, לחבל לורן במערב, ובלגיה מצפון. נופי החבל השטוחים מזכירים את ארצות השפלה, עם תחנות רוח שרובן מודרניות, אך הכרמים הרבים הם שיוצרים את ההבדל.
לינה בחדרי האירוח של יקב פרה אן בול  |  לינה בכפר טרפיי


סרטון וידאו קצר בו תוכלו לראות כמה מהרובוטים המסבירים על תהליך ייצור השמפניה ביקב פרה אן בול

לינה ביקב פרה אן בול, צרפת
לינה בחדרי האירוח של יקב פרה אן בול - כי אם שותים לא נוהגים...
לשתות שמפניה על העץ

יש לכם כוח לעוד שמפניה?... אני מבטיחה הפעם דרך יצירתית במיוחד, אם תעזו לעבור כמה גשרי חבלים בגובה של מספר מטרים, גם לאחר אזהרת המארח, הלא ברורה משהו, לעבור רק בזוגות. יצירתיות אכן לא חסרה כאן, בבר קטן וחביב, שנבנה בגובה 5 מ', על אחד העצים, צופה לעבר היער סביב. בהחלט דרך נחמדה לטעום עוד כמה סוגי שמפניה מקומית, אך אני תוהה בלבי כיצד יורד מכאן מי ששתה כמה כוסות יותר מידי...
 
הבר הוא חלק מפארק חבלים - פארק ארבוקסיז'ן (Parc Arboxygène), הנמצא בלב היער, לא הרחק מהכפר Verzy (כ- 9 ק"מ צפונה לכפר Trépail). יש כאן 6 מסלולים, המגיעים לגובה 25 מ', מתוכם שניים המתאימים לילדים קטנים (מגיל 3). שתו את השמפניה אחרי המסלולים...
 
טיול בחבל שמפן-ארדן  טיול בחבל שמפן-ארדן
לשתות שמפניה בבר שעל העץ, ברור איך עולים וקצת פחות איך יורדים..   (צילום: כרמית וייס)

קתדרלה עם שמפניה ויהודי מפורסם

הרבה שמפניה נשפכה בקתדרלה של ריימס – הקרויה קתדרלת נוטרדאם דה ריימס (Cathédrale Notre-Dame de Reims). היה זה בטקסים של הכתרת מרבית מלכי צרפת בקתדרלה, שבשנת 2011 חגגה 800 שנה להקמתה. הקתדרלה המרשימה בנויה בסגנון גותי, ואני מופתעת איך אחרי כל כך הרבה קתדרלות בהן ביקרתי, הן עדיין מצליחות להפתיע אותי.
 
הסיבה הפעם מרגשת אותי במיוחד. באפסיס המרכזי של הכנסייה, מעל הבימה, קבועים שלושה חלונות ויטראז' של אחד מגדולי האמנים היהודיים בכל הזמנים – מארק שאגאל, שהותקנו בשנת 1974. בשלט המוצב במקום מסופרים קורות חייו של האמן, שנאלץ לברוח מצרפת בשל מוצאו בימי מלחמת העולם השנייה. נוכחותו כאן מדגישה עבורי את הדו-קיום בין הנצרות ליהדות, על אף המלחמות והקשיים.
 
בנוסף לחלונות המרשימים של שאגאל, בקתדרלה גם מספר חלונות רוזטה יפהפיים, שנעשו בטכניקה חדשנית  לזמנה. חזית הכנסייה מעוטרת בכמות מרשימה ביותר של עיטורים ופסלים, בהם בולט "המלאך המחייך", פסל פורץ דרך, מאחר ולפניו פוסלו המלאכים כשהם נטולי הבעה.
 
טיול בחבל שמפן-ארדן
חלונות הויטראז' המרשימים של מארק שאגאל בכנסייה של ריימס  (צילום: כרמית וייס)
 

קניות ומורשת יהודית ועולמית בעיר ריימס

במרכז העיר ריימס (Reims), שאת שמה מבטאים הצרפתים רנס, מספר רחובות השמורים להולכי רגל והרבה בניינים עתיקים ומרשימים. ברחוב Rue de Vesle, ההומה אדם בשעת ערב מוקדמת, ריכוז גדול של חנויות אופנה צרפתית. בתחילת הרחוב (14 Place Myron Herrick), נהנינו מארוחה נפלאה במסעדה הנחשבת Café du Palais.
 
מהלך 10 דקות הליכה, ברחוב rue Clovis 49, נמצא בית הכנסת של קהילת יהודי ריימס, שמנתה כמה מאות חברים, עד לגירושם במלחמת העולם השנייה. מול בית הכנסת אנדרטה המנציחה את זכרם, וכיום הוא משמש קהילה קטנה של יהודים יוצאי אלג'יריה.
 
העיר ריימס נמצאת במרחק 45 דקות מפריס ברכבת המהירה (TGV). יחד עם הקתדרלה הוכרו כאתרי מורשת עולמית של אונסק"ו גם הבזיליקה של מנזר סן רמי (Abbey of Saint-Remi) וארמון טו (Palais du Tau), ארמונו של הבישוף של ריימס.
 
טיול בחבל שמפן-ארדן
בתים עתיקים וחנויות אופנה, רחובות להולכי רגל (וחשמלית) במרכז העיר ריימס  (צילום: כרמית וייס)
 

המלצה על מלון במרכז העיר ריימס

במיקום מנצח, במרכז העיר ריימס, במרחק הליכה קצר מהקתדרלה ומתחנת הרכבת, ממוקם מלון בסט ווסטרן פרימייר (Best Western Premier Hotel de la Paix). זהו מלון בדרגת 4 כוכבים, בעיצוב מודרני ונעים, עם בריכת שחייה מקורה, חדר כושר, מסעדה, בר, טרסת שמש, חנייה וחדרים ממוזגים.
בתי מלון נוספים בעיר ריימס

מלון מומלץ בעיר ריימס, צפון צרפת
מלון בסט ווסטרן פרימייר - במרכז העיר היפה ריימס
 

 

בתי העץ והאבן של טרואה

גולת הכותרת של חבל שמפאן-ארדן היתה עבורי העיר טרואה (Troyes). בתי העיר העתיקה, הבנויים קורות עץ ואבן, היו חגיגה עבור העיניים והמצלמה שלי. חלקם ניצבים כאן מאז המאה ה- 16, ולמרות השימור הקפדני ניתן לראות עליהם את כובד הזמן, שכמו איש זקן הפך אותם כפופים מעט (קירותיהם כבר לא ממש ישרים). טיילתי בין הסמטאות הצרות, שלעיתים פחות ממטר מפריד בין בתיהן, ולא שבעתי מהמראות.
 
העיר העתיקה נושקת לנהר סן (Seine), הממשיך מכאן מרחק 180 ק"מ אל פריס. ניתן לצאת לסיור בעיר בעזרת כתב חידה, בצבע כחול – לילדים, ובצבע אדום – לנוער ומבוגרים. את חוברות כתב החידה ניתן לרכוש (3 אירו) בלשכת התיירות של טרואה, הנמצאת בכיכר המרכזית, כיכר אלכסנדר ישראל (Place Alexandre Israël), מול בית העירייה (Hôtel de Ville). הכיכר, אגב, קרויה על שמו של חבר פרלמנט מטעם המחוז, אך למשך שנים אחדות, בימי שלטון ממשלת וישי, שונה שמה בשל מוצאו היהודי.
 
בעיר מספר כנסיות יפות, ובראשן קתדרלת טרואה, או בשמה המלא קתדרלת פאולוס ופטרוס הקדושים מטרואה (Cathédrale Saint-Pierre et Saint-Paul de Troyes). הקדוש הראשון (פאולוס) זכה למגדל על שמו בחזית הקתדרלה, אך הקדוש השני (פטרוס) כבר לא זכה לכך, מחוסר בתקציב, וכך נותרה הקתדרלה עם מגדל אחד בלבד. פנים הקתדרלה מעוטר בחלונות ויטראז' מרהיבים.
בתי מלון בעיר טרואה
 
טיול בחבל שמפן-ארדן
בתים בנויים בשילוב קורות עץ ואבן בצבעים מרהיבים, העיר היפה טרואה  (צילום: כרמית וייס)
 

עיר הולדתו של רש"י ואאוטלטים של אופנה

בנה המפורסם ביותר של העיר טרואה הוא הרב שלמה בר יצחק, הלא הוא רש"י, גדול מפרשי התנ"ך והתלמוד, והראשון שעשה זאת בכתב, שהודפס מאוחר יותר בכתב הידוע ככתב רש"י. הוא נולד בעיר בשנת 1040 ובשנת 1070 הקים בה תלמוד תורה, שהצמיח לא מעט תלמידי חכמים נוספים. בעיר התקיימה קהילה יהודית משגשגת עד סוף המאה ה-13, אז הוצאו להורג 13 מבניה בעקבות עלילת דם. לא הרחק מהכיכר המרכזית, ברובע בו התגוררו יהודי העיר, נמצא בית הכנסת ומכון אוניברסיטת רש"י (Rachi European University), מוסד ללימוד וחקר התרבות היהודית והעברית (2 rue Brunneval).
 
בעבר היתה טרואה מרכז חשוב לייצור טקסטיל, ועד היום יש בה מוזיאון בנושא זה. כיום החליפו את התעשייה שלושה אאוטלטים גדולים – ריכוזי חנויות מותגים, המוכרות פריטים בהנחות גדולות (חלק ממש לא, אל תטעו). מרכזים אלו, שהם הגדולים בצרפת כולה, הפכו למוקד עלייה לרגל, עם 3 מיליון מבקרים בשנה, לעומת 100 אלף בלבד המבקרים בקתדרלה.

מצפון-מזרח לעיר, בפרבר סן מארי (Pont Sainte Marie), נמצא האאוטלט של רשת McArthurGlen. במרחק דקות הליכה ממנו נמצא אאוטלט נוסף בשם Marques City. אאוטלט נוסף בשם Marques Avenue נמצא מדרום לעיר. הקירבה לפריס, רק שעה וחצי ברכבת, בהחלט מסייעת לפופולריות של האאוטלטים. לא אנסה אפילו לציין את שמות המותגים שהם מציעים, ואוכל להסתכן בהימור של "כל מה שרק תחפשו" בתחום ההלבשה והעיצוב.
 
טיול בחבל שמפן-ארדן  טיול בחבל שמפן-ארדן
מימין הרחוב הצר ביותר של טרואה - "רחוב החתולים", היכולים בקלות לדלג מצד אל צד  (צילום: כרמית וייס)
 

המלצה על מלון בעיר טרואה

מלון בסט ווסטרן פרמייר (Best Western Premier de La Poste & Spa) ממוקם במרכז העיר העתיקה של טרואה, באזור המיועד להולכי רגל בלבד. המלון מעוצב בסגנון היסטורי ומאד נעים לעין, והוא מציע חדרים וסוויטות בגדלים שונים, כולם ממוזגים, ובנוסף ספא עם חמאם, סאונה ומגוון טיפולים (בתשלום).
מלון בסט ווסטרן פרמייר ובתי מלון נוספים בעיר טרואה

מלון מומלץ בטרואה, צפון צרפת   מלון מומלץ בטרואה, צפון צרפת
מלון מומלץ בטרואה, צפון צרפת   מלון מומלץ בטרואה, צפון צרפת
מלון בסט ווסטרן פרמייר
 - במרחק הליכה קצר מאתרי העיר העתיקה של טרואה
 

פארק שעשועים לכל המשפחה וגם לנועזים במיוחד

בזמן שהנשים "מבלות" במרכזי הקניות, יכולה שאר המשפחה לבלות בפארק השעשועים ניגלולנד (Nigloland), הנמצא במרחק 45 דקות נסיעה, ליד העיירה Dolancourt. הפארק מציע כ- 40 מתקני שעשועים לכל המשפחה, בהם כמה מהפכי קרביים במיוחד. קצת קשה להתחרות בפארק המצליח של דיסנילנד פריס, הנמצא רק שעתיים נסיעה מכאן, אבל המחיר בהחלט מתחרה.
מלון הפיראטים ליד פארק השעשועים ניגלולנד (Hôtel Des Pirates)


סרט וידאו בו תוכלו לראות את המתקנים בפארק השעשועים ניגלולנד

מלון ליד פארק השעשועים ניגלולנד, מלון הפיראטים

מלון הפיראטים, להמשיך את השעשוע גם אל תוך הלילה  (צילום: Hôtel Des Pirates)
 

ברוח "הילדותית" שנחה עלינו עם סיום הבילוי בפארק, עשינו דרכנו אל כפר הנופש לאק ד'אילט (Le Lac d'Ailette), השייך לרשת סנטר פארקס (Center Parcs) ונמצא כ- 200 ק"מ צפונה. אחרי כל השמפניה, הנופים, השעשועים והקניות, זהו בהחלט מקום נפלא לכל המשפחה, להוריד הילוך ופשוט להירגע יחד.
כתבה על כפר הנופש לאק ד'אילט וכפרי נופש נוספים בצרפת
 

מידע נוסף

השכרת רכב בצרפת
בתי מלון בחבל שמפאן-ארדן

כתבות נוספות על האזור

מסע בזמן - לאורך נהר הסן
יעדי טיול בחבל לורן
כתבות על פריס

* הכותבת היתה אורחת לשכת התיירות של צרפת וחברת ב.ד. גרייבר.

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר