האיים המלדיבייים – חלום של שקט

האיים המלדיביים – חלום של שקט ושלווה
מאת: גולן לובנוב 


"רוצים טיול לדרום הודו ולאחריו חופשה לאיים המלדביים", אמרה לי מטיילת ותיקה, שרצתה לקחת את משפחתה לטיול להודו ולנופש באיים המלדיביים. לא הכרתי אז את המלדיבים, ונופש בהם נראה לי דבר רחוק ולא נגיש. 


כך, בשנת 2010, שנה לאחר כינון היחסים הדיפלומטים בין ישראל למלדיביים, התוודעתי בפעם הראשונה למדינת האיים הזו. מאז, מדי שנה, יותר ויותר מטיילים משלבים את טיוליהם ואת חופשתם עם האיים המלדיביים. כולם חוזרים מוקסמים, בהתרגשות והנאה מיופיים של האיים, משלל הפעילויות המגוונות שמציע המקום ומהרגשת החלום שהופך למציאות. 

1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

חופשה של שקט ושלווה  (צילום: Conrad Maldives)
בלי איש סביב  (צילום: Radisson Blu Resort Maldives)
או דווקא במתחם קבוצתי  (צילום: Radisson Blu Resort Maldives)
שקיעות רומנטיות  (צילום: Radisson Blu Resort Maldives)
אפשר לצאת לשייט  (צילום: Conrad Maldives)
אטול איים במלדיבים  (צילום: Jonybraker)
שושנון והשושנה שלו  (צילום: Tchami)
צלילה עם כריש לוויתן במלדיבים  (צילום: Timo)

 ברירת מחדל

המדינה השטוחה בעולם

הרפובליקה של האיים המלדיביים (Republic of the Maldives), כוללת קרוב ל- 1,200 איים קטנים, שרק כ- 200 מהם מאוכלסים. היא שוכנת באוקיינוס ההודי, מצפון לקו המשווה, בין קווי הרוחב  צפון ו- צפון. רק 550 ק"מ מפרידים בינה לבין הקצה הדרומי של הודו, ו- 700 ק"מ מפרידים אותה מהאי של סרי לנקה. שטחם של כל האיים יחדיו רק 298 קמ"ר (כעשירית משטחה של ישראל), ומתגוררים בהם 300 אלף תושבים. 
 
המלדיבים הם איים מסוג אטול, האופייני לאזורים טרופיים ובנוי שונית אלמוגים המקיפה לגונה, שנוצרה סביב הר געש שנסחף ושקע. האיים שטוחים וגובהם המקסימלי רק 2.4 מטר מעל פני הים, עובדה ההופכת אותם למדינה השטחה בעולם. עליית גובה פני הים מאיימת על קיומה, במידה ויתממשו תחזיות מדעני האקלים בדבר עליית מפלס האוקיינוסים. 
 
צונאמי גדול, שהתרחש בשנת 2004, הציף איים רבים ואף גרם לשינויים במפת המדינה. בנאומו בעצרת האו"ם בשנת 2009 הזהיר הנשיא הקודם של המלדיבים, מוחמד נשיד, כי המאבק בהתחממות כדור הארץ הינו מאבק קיומי עבור בני ארצו. הוא כינה את האיים המלדיביים "הכנרית שבמכרה" - פעמון האזהרה של העולם לבעיית ההתחממות ועליית מפלס פני הים. 

מלדיבים, אטול איים וריזורט פרטי
אטול במלדיביים, לגונה מוקפת שוניות אלמוגים  (צילום: Fabio Di Lupo)

 
איסלם עם השפעות זרות במלדיבים

האיים המלדיביים הם המדינה בעלת האוכלוסייה הקטנה ביותר באסיה, והקטנה ביותר מבין כל מדינות האיסלאם, דתם של תושביה. הם שוכנים בנתיב הסחר של האוקיינוס ההודי, העובר גם בקוצ'ין שבמדינת קראלה (Kerala) בדרום הודו, וממשיך לסרי לנקה. כך במשך ההיסטוריה ספגו תושבי המלדיבים השפעות של דתות ותרבויות זרות .אוכלוסיית האיים מורכבת מתושבים ממוצא שונה, שהגיעו לאיים לאורך השנים, כמו הטמילים שהגיעו מהודו, תושבים ממוצא סינהלי שהגיעו מסרי לנקה ותושבים ממוצא ערבי ואפריקני מעורב. 
 
תושבי המלדיביים הם מוסלמים סונים. דת האיסלאם היא הדת השלטת במדינה, ולתוכה נכנסו אמונות מטאפיסיות שונות (חלקן בודהיסטיות). השפה במדינה הינה דיבהי (Dhivehi) – אך אל דאגה, נותני שירותי התיירות ידברו אתכם אנגלית. ככה זה במדינה שכלכלתה מושתת בראש ובראשונה על תיירות. על כמאה מהאיים - כמחצית מהאיים המיושבים, נבנו בתי מלון, היושבים על אי שלם. מלבד התיירות מתפרנסים התושבים גם מדיג וחקלאות,  בעיקר עצי קוקוס, תירס, בטטות ותבלינים. תעשיית התיירות במלדיבים מכניסה מעל שליש מהתוצר הלאומי, ולמעלה מ- 60% מהמטבע הזר. התיירות היא נכס חשוב והשירותים הם ברמה גבוהה.
תושבי האיים המלדיביים אוהבים תיירים ומאוד ישמחו לתיירים מישראל – בכל פגישותי איתם אנו מתקבלים באהדה ובברכה. 

האיים המלדיביים, אטול, אי פרטי
בריכה על שפת האוקיינוס, סובלנות לתיירות בבגדי ים 
 (צילום: Conrad Maldives Rangali Island)
 

המלדיבים - מדינה מוסלמית בחבר העמים הבריטי

בירת המלדיבים הינה העיר מאלה (Malé), השוכנת על אטול מאלה הצפוני (North Malé Atoll). זוהי העיר הקטנה ביותר בעולם – 5.7 קמ"ר, עם הרבה אופנועים הנוסעים דרך מרכז מסחרי קטן, שוק ירקות ופירות ושוק דגים טריים מרתק, מוזיאון לאומי ומסגד, המעוטר בצדפים ואלמוגים. בחנויות התוססות ניתן למצוא בעלי מלאכה, וברחוב - אנשי עסקים לצד ילדים החוזרים מבית ספר עם תלבושת אחידה. בבנייני העסקים הגבוהים של מאלה, הנראים כאילו הם צומחים מתוך הים, מתקיים המנוע הכלכלי לפיתוחם וניהולם הפוליטי של האיים. גם שדה התעופה הבין לאומי נמצא באי מאלה הצפוני, ומהמזרח שלידו מפליגים בסירות מהירות או טסים במטוסי מים קלים אל האיים שעליהם בתי המלון. 
 
כמו הודו, השכנה מצפון, דת האיסלאם הגיעה למלדיביים במאה ה– 12 והמדינה נוהלה כממלכה. האירופאי הראשון שנחת על האיים היה ואסקו דה גאמה, אשר הגיע בשנת 1498. במאה ה– 16 הפכה מדינת האיים לזמן קצר לקולוניה של האימפריה הפורטוגזית, ובמאה ה 19 עברה לידיה של האימפריה הבריטית. רק בשנת 1965 הכריזה מדינת האיים המלדיביים על עצמאותה, ו- 20 שנה מאוחר יותר הפכה חברה בחבר העמים הבריטי. 
 
הנוסע המוסלמי אבן בנטוטה (Ibn Battuta) ביקר באיים המלדיביים במאה ה -14 ונשאר לכהן בהם כשופט עליון. הוא מספר כי העניקו לו זהב ופנינים, והוא הצליח להנחיל את מנהגי האיסלאם במקום ואף להפסיק את המנהג בו מקריבים כל חודש בתולה. 

האיים המלדיביים, תושבים מקומיים
ספינות דיג במלדיביים  
(צילום: Conrad Maldives Rangali Island)

 

סירה מהירה או מטוס ימי לחופשה

חופשה היא כמובן הסיבה העיקרית להגיע לאיים. נופשים שחזרו מתארים אותה כחלום שהפך למציאות - חופשה חלומית באמת. מה מיוחד בחופשה באיים המלדיביים? האם זה פאר המלונות, הנופים, השקיעות, הסיורים, או שמא הכל ביחד?
 
עוד טרם הנחיתה מבצבצים מבין העננים איים בצבע תורכיז, לגונות מרהיבות, שוניות אלמוגים וצמחיה ירוקה. עם הנחיתה בשדה התעופה של מאלה עוברים לטרמינל קרוב – מבנה חדיש, ממנו יוצאים בהפלגה בסירות מהירות או במטוס קל, הממריא ונוחת במים, אל בית המלון. הטיסה או השייט אל האיים, מכניסים אותנו בהדרגה אל תוך החופשה. לאיזו עוד חופשה בעולם הגענו במטוס קל הנוחת באוקיינוס ההודי? 

האיים המלדיבים, מטוס ימי
מטוס ימי, אמצעי התחבורה בין האיים המלדיביים  (צילום: karen chappel)
 

חופשה במלדיביים – איך וכמה?

כמעט כל מלון באיים המלדיביים בנוי על אי משלו, וזהו למעשה ריזורט (resort) – קומפלקס נופש שלם. לאורך השנים בהן אנו עובדים עם האיים המלדיביים, הבנו שהכי טוב לחלק את קטגוריות המלונות, איך לא – לשלוש: בתי מלון למשפחות, מלונות מפוארים וטובים לזוגות ומלונות מפוארים עוד יותר – לחוג הסילון. זוהי חלוקה נוחה למטיילים ולא משהו רשמי, בעיקר לפי עלות כספית. לילה במלונות למשפחות ולזוגות יעלה בסביבות 400-800 דולר לחדר, והמלונות המפוארים 8,000-1,600 דולר ללילה לחדר, ואף יותר (לעיתים יש מבצעים, לפי עונות השנה והביקושים).

אחד הדברים המיוחדים במלדיביים הוא העובדה שכל אי הוא יחידה עצמאית, המספקת לעצמה את החשמל (באמצעות גנרטור) ואת המים המתוקים (באמצעות התפלת מי ים). הם משתמשים בטכנולוגיות מתקדמות, ואל דאגה - לא שומעים את הגנרטורים. כחלק מהדוגמא העולמית, שלקחה על עצמה מדינת האיים המלדיביים לנושא האקלים והתחממות כדור הארץ, באיים ארכיטקטורה מקומית, עם חומרי בנייה טבעיים, כמו עץ וסכך לגגות. כחלק מאותה מגמה, גם מועדוני הצלילה שומרים על שוניות האלמוגים ועל הטבע.

המלצות על מלונות במלדיבים
כמעט כל מלון באיים המלדיביים בנוי על אי משלו, וזהו למעשה ריזורט – קומפלקס נופש שלם
בתמונה: האי המכונה "אי השמש", שעליו נמצא מלון אחד - 
סאן איילנד ריזורט אנד ספא 
(צילום: Sun Island Resort & Spa)
 

איך מעבירים 24 שעות על אי בודד?

חדרי המלון במלדיביים בנויים על כלונסאות מעל המים, או וילה על החוף, עם או בלי בריכה - כל אחד וטעמו. 
בריזורטים הבנויים על אי משל עצמם, תמיד תהיה בריכת שחיה, מוקפת צמחיה טרופית, חדר כושר, שירות חדרים 24 שעות ביממה, שירותי בייביסיטר, בר, פאב, בית קפה, מספר מסעדות, המציעות מאכלים מרחבי העולם, מרכז עסקים, שירותי כביסה, חנויות, מועדון לילדים, מרכז ספא וטיפולים, סאונה וג'אקוזי. בחלק מהמלונות יש מגרשי טניס ומגרשי גולף ואפילו אפשרות להשכרת אופניים. ברוב המלונות יש מרכזי צלילה וספורט ימי.
 
בתי המלון מספקים חבילה שלמה ומגוונת. נראה כאילו חשבו על כל הפרטים הקטנים, החשובים להצלחת החופשה. לאחר ארוחת הבוקר יוצאים לסיורים באיים הקרובים או לפעילות ימית, כמו צלילה באחת משוניות האלמוגים המרהיבות, בהן אפשר לפגוש שפע של דגים ואפילו כרישים (ידידותיים לאדם, אין חשש). בערבים מתקיימות פעילויות שונות, הופעות, ריקודים, "דיסקו סוער", ואפילו מרוץ סרטנים... 
כתבה על צלילה באיים המלדיביים
 
האיים המלדיבים, אטול, אי פרטי
צלילה במלדיבייםכל סוגי הפעילות הימית עליה אפשר לחלום 
 (צילום: Conrad Maldives Rangali Island)


גלישת גלים במלדיבים - אחת מהאטרקציות הפופולריות - למתחילים ולמתקדמים.
בסרטון גם כמה דולפינים שבאו לבקר

לדוג עם תיירים מכל העולם

לצד פעילויות הספורט הימי מתקיימים סיורי טבע, המשלבים את התרבות המקומית והיכרות חיי היום יום של תושבי המלדיביים. באחד מהסיורים הללו מפליגים לאי בו מתגוררים התושבים המקומיים – עובדי אדמה העוסקים בחקלאות. המשפחות מגדלות אגוזי קוקוס, תירס, בטטות ותבלינים. סיור נוסף יוצא אל עיר הבירה מאלה, בה מומלץ לבקר בשוק הדגים הטריים התוסס. 
 
אם בדיג עסקינן – מלונות האי מציעים מסעות דיג מגוונים, בשעת הזריחה, לעת השקיעה ועוד. את מסעות הדיג, כמו גם סיורים אחרים, ניתן לעשות עם תיירים אחרים מרחבי העולם, וההיכרות הזו היא חוויה בתוך חוויה. 
 
לצד הסיורים וההתרגעות על החופים האקזוטים, או בריכת השחיה, הנראית לעיתים כמחוברת עם הים, מציעים בתי המלון גם פעילויות ספורט מגוונות, כמו גלישת רוח, צלילה ושנירקול, קיאקים, שיט קטמרן, אופנועי ים ועוד.

דייג במלדיבים 
סירות דייג בנמל מאלה, ישמחו לצרף תיירים בתמורה לסכום פעוט  (צילום: Jonybraker)

לאכול עם הדגים 

עד כמה רחוק אפשר לקחת את החלומות, מוכיחה מסעדת Ithaa Undersea Restaurant, שהוקמה בשנת 2004, כל כולה מתחת למים. האורחים סועדים וצופים במראות האוקיינוס, 270 מעלות מעל ציפוי אקרילי מיוחד, 5 מטרים מתחת לפני הים. מראה הדגים השוחים ושוניות האלמוגים, הוא מרהיב ומיוחד. אינני חושב שיש מתאים מהביטוי "לאכול עם הדגים", במסעדה ייחודית זאת, שהיא למיטב ידיעתי היחידה בעולם. 

האיים המלדיביים, אטול, אי פרטי
Ithaa Undersea Restaurant, מסעדה מתחת למים  
(צילום: Conrad Maldives Rangali Island)
 

מי רוצה עץ על שמו באיים המלדביים? 

חלק מבתי המלון במלדיביים מאפשרים לנו להשאיר מזכרת נחמדה - לנטוע עץ עם שלט, עליו מופיעים השמות שלנו. הרבה עושים זאת, אינני יודע למה. אולי אנו מאמינים שנחזור לראות את העץ גדל. 
 
חופשה באיים המלדיביים הינה בריחה לעולם אקזוטי, בו הרפתקה ורגיעה משולבות יחדיו. כאן אפשר להפוך למציאות את החלום האישי, על אי בודד, אי פרטי של שקט ושלווה. לשוט בקיאק לאורך לגונת תורכיז מדהימה, לשוט אל הים הפתוח בסירת קטמרן, או סתם להתנדנד בערסל לרוח האוקיינוס המלטפת. 

בתי מלון מומלצים באיים המלדיביים

אם תמיד חלמתם על אי פרטי משלכם, מלון סאן איילנד ריזורט אנד ספא (Sun Island Resort & Spa) ממוקם על האי הקטנטן Nalaguraidhoo, המכונה "אי השמש" (Sun Island), שהוא חלק מאטול Ari. כל גודלו הוא כ- 1,600 מ' על 440 מ', והוא די קרוב לעיר הבירה ושדה התעופה באי מאלה. הריזורט כולל סוגים שונים של חדרים ודירות, היכולים להתאים לכל סגנון חופשה ולכל כיס, כולל דירות היכולות להתאים למשפחות. במקום מוצעות שלל פעילויות מים, כולל צלילה ושנירקול, וגם מתקני משחקים לילדים.

המלצות על מלונות במלדיבים
מלון סאן איילנד ריזורט אנד ספא
 - חדרים מכל סוג ולכל כיס 

עוד מלון נפלא ומאד מומלץ, מרשת ותיקה ומוכרת, הוא ריזורט רדיסון בלו מלדיבס (Radisson Blu Resort Maldives) - חמישה כוכבים, שלושה לבבות... והרבה רומנטיקה. יש כאן חדרים פרטיים ומבודדים, לשוחרי הפרטיות והרומנטיקה, וילות משפחתיות מרווחות ומפנקות, וגם מקבצי חדרים היכולים להתאים לקבוצות חברים. אתם מחליטים כמה אתם רוצים להיות לבד - או לבלות בחברת נופשים אחרים מכל העולם, לנוח בבריכה הפרטית - או לצאת לשלל פעילויות שמציע המלון.

המלצה על מלון לזוגות ומשפחות במלדיבים
ריזורט רדיסון בלו מלדיבס
 - אתם תחליטו כמה אתם רוצים להיות לבד או עם אחרים

מידע נוסף

בתי מלון וריזורטים באיים המלדיביים
הרצאה של אמיר גור על האיים המלדיביים
 

כתבות נוספות 

גן העדן של המלדיביים – מעל ומתחת למים
צלילה במלדיביים - שגעון כרישים ומנטות
הפלגה בין איי האוקיינוס ההודי

גולן לובנוב אודות הכותב
גולן לובנוב, בוגר לימודי מזרח אסיה והתמחות בהודו וסין (כולל לימודי שפה בסין). מרצה ומדריך לארצות המזרח הרחוק, מרכז אסיה, אירופה ומרכז אמריקה. מנכ"ל חברת יעדים Destinations טיולים גיאוגרפים מאורגנים ולנוסע העצמאי. אתר האינטרנט של חברת יעדיםסטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר