אטרקציות באי הגדול של הוואי:
חלק ב' – הצד המזרחי והצפוני
מאת: סיגלית בר 


עמקים מוריקים מוקפי צוקים מחודדים, מפלים שוצפים וחופים שחורים, קשתות בענן וסחלבים מרהיבים בשלל צורות – הוואי הטרופית במיטבה.


כתבה זו עוסקת באטרקציות התיירותיות של האי הגדול של הוואי בחלקו הצפוני והמזרחי, והיא כתבת ההמשך לכתבה קודמת שעסקה בדרום ומערב האי.
 
תצפית עמק וואיפיו, האי הוואי
תצפית עמק וואיפיו, בקצה הצפוני של חוף המאקואה (צילום: leekris)
 
יעדים באי הגדול המוזכרים בכתבה היכרות עם האי הגדול של הוואי,
 בכתבה זו ובכתבה הקודמת אטרקציות באי הגדול של הוואי - חלק א' (A-S),
ושני בתי מלון מומלצים: מלון SCP הילו בעיר הילו (T), ריזורט ווסטין האפונה ביץ' בצפון-מערב (U)
 

מזרח האי הגדול – סחלבים ומוצרי מקדמיה

הילו (Hilo), העיר הגדולה ביותר באי הגדול של הוואי, היא גם המרכז המסחרי והשלטוני של האי. זו עיר המשלבת ישן עם חדש וידועה גם בכינוי החיבה שלה: "עיר הקשתות", בזכות הפעמים הרבות בהן ניתן לראות בה קשת בענן. העיר ידועה בגנים ובפארקים הרבים שבתחומה, כמו גם בבניינים היסטוריים ומוזיאונים.
 
הרחוב התיירותי ביותר בעיר הוא דרך באניאן (Banyan Drive), בו מרוכזים מרבית בתי המלון ומבחר מסעדות. ברחוב 46 עצי באניאן (פיקוס הודי) גדולים ומרשימים, עם שורשי אוויר מפותלים. העצים נשתלו החל משנות השלושים על ידי ידוענים, וכל אחד מהם נקרא על שם האישיות המפורסמת ששתלה אותו. בקצה הרחוב, בסמוך למפרץ, נמצאים גנים יפניים יפים ששמם Liliʻuokalani Park and Gardens. פארק זה שהוקם כבר לפני מאה שנה, נהרס פעמיים בגלי ענק (צונאמי), אך שוקם כל פעם מחדש. יש בגנים בית תה יפני, פגודות, בריכות מים, גשרים ועצי בונסאי. אחד הגשרים מוביל לאי הקוקוסים (Coconut Island), ממנו ניתן להשקיף על העיר ומקום נהדר לראות ממנו את השקיעה. הכניסה לגנים חינם.
לינה בעיר הילו
 
אי הקוקוסים, הילו, האי הוואי
הגשר המוביל לאי הקוקוסים בעיר הילו (צילום: Matt Anderson)


אנטארקטיקה
 
לא הרחק ממרכז הילו, ב- Waianuenue Ave, נמצאים מפלי הקשת (Rainbow Falls), שהגישה אליהם נוחה במיוחד (צעדים ספורים ממגרש החניה). הזמן הטוב ביותר לראות את המפלים הוא בשעות הבוקר, כאשר השמש מאחורי המבקרים. פעמים רבות ניתן להבחין בקשת גדולה ויפה, בינות לרסיסי המים הניתזים מסביב למפל. המפלים הם חלק מפארק נהר וואילוקו (Wailuku River S.P) וסמוך אליהם יש שביל טיול המוביל לתופעה מעניינת הנקראת הסירים הרותחים (Boiling Pots).
 
מפלי הקשת, הילו, הוואי
מפלי הקשת בהילו, מצדיקים את שמם (צילום: joebelanger)

 
שמונה קילומטר דרומית להילו (מכביש מספר 11 יש לפנות ל- Macademia Road) נמצא מרכז המבקרים של מקדמיה מאונה לואה (Mauna Loa Macadamia Nuts), המפעל הגדול ביותר באי למוצרים מבוססי אגוזי מקדמיה.
 
דרומית להילו (לאורך הדרך לפארק הלאומי הרי הגעש) ישנן חוות רבות בהן מגדלים ומוכרים סחלבים. בחלקן ניתן לערוך סיור חינם. מחזה ססגוני ומרהיב. החווה הגדולה מכולן היא גני אקאצוקה (Akatsuka Orchid Gardens), בה מוצגים פרחי סחלב בכל גודל, צורה וצבע ופרחים טרופיים נוספים. החווה נמצאת על הכביש הראשי, כביש מספר 11, דרומית להילו בין המייל ה-22 ל-23.
 
אזור החוף מהילו ועד עמק וואיפיו (Waipio Valley) נקרא חוף המאקואה (Hamakua Coast). כביש מס' 19 העובר לאורך החוף הוא ללא ספק אחת הדרכים היפות ביותר באי. הדרך עוברת בין כפרים הוואיים עתיקים, חוות, מפלים רבים, נהרות, עמקים ירוקים וצוקים גבוהים, המשקיפים על ים סוער. המרחק בין הילו לעמק וואיפיו הוא כ-75 קילומטר.
 
חוף המאקואה, האי הוואי
פינה נסתרת בחוף המאקואה. כביש 19 העובר לאורכו הוא מהיפים באי הגדול (צילום: CC GPA Photo Archive)

סחלבים בגני אקאצוקה, האי הוואי
סחלבים בגני אקאצוקה, דרומית להילו (צילומים: CC Sarah-Rose, sk)
 

גנים, מפלים ותימהונים בצפון מזרח האי הגדול

מעט צפונית להילו מומלץ לסטות מהכביש הראשי ולפנות (מייד לאחר סימון המייל ה-7) לכביש נופי שאורכו 6.5 קילומטר. הכביש עובר בתוך צמחייה וליד נחלים, קרוב לאוקיינוס, וחולף על פני גשרי עץ חד נתיביים. הכביש גם מוביל אל הגן הבוטני הטרופי של הוואי (Hawaii Tropical Botanical Garden) שאין להחמיץ את הביקור בו. זהו גן מרשים עם שפע סחלבים, עצי פרי, דקלים, קוקוסים, שרכים, צמחייה טרופית מעניינת ונופים יפים של ים סוער ורוגש. בגן יותר מ- 2,000 זנים שונים של צמחים. על מרבית הצמחים מצוין שמם וארץ מוצאם. שבילי הליכה נוחים מקשרים בין חלקי הגן ועוברים ליד נחלים, מפלים ויערות גשם. בכניסה לגן ניתן לקבל בהשאלה מטריות (מכיוון שהסיכוי לגשם גבוה ביותר) ומומלץ להימרח בתכשיר דוחה יתושים המחולק במקום. הכניסה לגן בתשלום.
 
פארק מפלי אקאקא (Akaka Falls S.P) הוא אחד מאתרי החובה למבקרים בביג איילנד. זו הוואי הטרופית במיטבה! שביל טיול מעגלי קצר ומקסים (כ-20 דקות הליכה נינוחה), העובר ליד נחל, בין צמחייה טרופית סבוכה ובמבוקים, מוביל לשני מפלים גבוהים ומרשימים: מפל קאהונה (Kahuna Falls), שגובהו 130 מטר ומפל אקאקה (Akaka Falls), שגובהו 135 מטר. זהו המפל הגבוה ביותר באי. הכניסה לפארק חינם. מכביש 19 יש לפנות לכביש 220 ולנסוע בו כ- 6.5 קילומטר עד לפארק.
 
Laupahoehoe Point Park & Memorial  בנקודה זו היה כפר קטן שנשטף בגלי הצונאמי הגבוהים של אפריל 1946, ותוך כדי כך נשטפו לים 21 ילדים ו-3 מבוגרים. במקום ניצבת אנדרטה לזכרם ותצפית טובה על הים הסוער והאפור. מראה הגלים המתנפצים על החוף מרשים ואפשר רק לדמיין את מראה הגלים שגובהם הגיע לעשרה מטר, אשר שטפו את בית הספר של הכפר בזמן הצונאמי. בעקבות האסון הזיזו את הכפר למקום בטוח יותר, הרחק מהים.
 
מפלי אקאקה, האי הוואי
בפארק מפלי אקאקה מסלול מעגלי קצר מוביל אל מפלים מרשימים (צילומים: RomanKhomlyak, 4FR)
 

עמק וואיפיו – חול שחור וסוסי פרא

עמק וואיפיו (Waipi'o Valley) הוא אחד העמקים היפים בעולם וגולת הכותרת בטיול למזרח האי. צוקים ירוקים מחודדים מקיפים את העמק מכל עבר, מהם ניגרים מפלים רבים. רצועה ארוכה של חוף עם חול שחור וסוסי פרא. ראשי ההוואים הקדומים בחרו בעמק כמקום מפגש לדיון בהחלטות חשובות. בשיא פריחתו התגוררו בו אלפי אנשים, שגידלו בו בננות, קוקוס וגידולים נוספים. בעקבות סכנת צונאמי נטשו רבים את העמק וכיום מתגוררים בו רק כ-100 איש, דמויות ססגוניות של תימהונים ואנשי רוח, אשר חיים ללא חשמל, מים, טלפונים או כל אמצעי תקשורת מודרני אחר.
 
על מנת להגיע לעמק יש לנסוע מ- Honoka'a לכביש מספר 240 עד סופו. בנקודה זו נמצאת נקודת תצפית מרשימה על העמק והאוקיינוס הסמוך לו: תצפית עמק וואיפיו (Waipi'o Valley Lookout). הנוף מרהיב, אך הנוף בתחתית העמק אפילו יותר מקסים. להגיע לתוך העמק ניתן רק ברגל או ברכבי שטח, מכיוון שהכביש המוביל אליו הוא כביש משובש ביותר, חד נתיבי ובשיפוע תלול. אורך הכביש כ-1.5 קילומטר, אך ההליכה ברגל קשה למדי ומתאימה למיטבי לכת בלבד. אומנם הירידה לא קשה במיוחד, אך העלייה חזרה זה כבר סיפור אחר...
 
עמק וואיפיו, האי הוואי
עמק וואיפיו – גולת הכותרת בטיול במזרח האי הגדול (צילום: Micah Alameda)

תצפית עמק וואיפיו, האי הוואי
תצפית עמק וואיפיו. הנוף מרהיב, אך בתחתית העמק אפילו יותר מקסים (צילום: JPosvancz)
צפון האי – שתי דרכי נוף

בצפון האי צמחייה טרופית ועשירה. שתי דרכים נופיות מובילות לצפון קוהלה. כביש מס' 250, העובר בהרי קוהלה וממנו נשקף נוף יפה של החופים למטה. חלקה הראשון של הדרך עובר באזור מדברי וצחיח עם קקטוסים וצמחייה דלילה. ככל שנוסעים צפונה הנוף משתנה והופך לירוק. מצפון ניתן לראות בבירור את האי מאווי, הנמצא במרחק של פחות מ-50 קילומטר.

כביש מס' 270 עובר בקרבת חופי קוהלה. הכביש מגיע לעיירה הקטנה קפאאו (Kapa'au), בה ניצב הפסל המקורי של מאחד הוואי  המלך קמהאמהה הראשון. הפסל יוצר באירופה ב-1888, אך אבד כאשר ספינת המסע שהובילה אותו טבעה מול איי פוקלנד. העתק של הפסל נשלח להונולולו. בינתיים נמצא הפסל המקורי בין שברי הספינה, שופץ והועבר לצפון האי, מחוז הולדתו של המלך הנערץ. הפסל שגובהו כמעט שלושה מטרים, עבר שיפוץ בשנת 2001 ובסמוך לו נמצא מרכז המבקרים של קוהלה. ראוי לציין שכל אזור צפון קוהלה עשיר באתרים הוואים היסטוריים.
בנקודה הצפונית ביותר באי, במקום בו הכביש (270) מסתיים, נמצאת נקודת תצפית המשקיפה על עמק פולולו (Pololū Valley Lookout) הסמוך. בין גבעות ירוקות ומחודדות משתרע חוף ים סוער, עם חול שחור ונחל הנשפך אל הים. שביל מפותל ותלול למדי יורד מההר ומגיע עד לחוף הים. משך הירידה כעשרים דקות (העלייה נמשכת כמובן יותר זמן ומעייפת למדי). כל הדרך נשקף נוף מקסים, אך יש לקחת בחשבון שמאוד חם ובעיקר לח. זה אזור טרופי גשום למדי. החול השחור בחוף דק ומעט בוצי, מכיוון שהוא מגיע דרך הנחל ותוך כדי זרימה, הוא נטחן שוב ושוב. הים באזור סוער ולא מומלץ להתרחץ בו.
 
תצפית על עמק פולולו, האי הוואי
נקודת התצפית אל עמק פולולו, בצפון האי הגדול של הוואי (צילום: estivillml)
 

מרכז האי – תצפית לכוכבים וחוות בקר גדולה

בפסגת הר מאונה קאה (Mauna Kea), שפירושו "ההר הלבן", בגובה של כמעט 4,200 מטר, נמצאים 13 מהטלסקופים הגדולים והחזקים בעולם. זהו אחד המקומות המוצלחים בעולם לתצפית על גלקסיות אחרות, בזכות האוויר הצלול, היבש והקר, השורר בו לפחות 325 ימים בשנה.

על מנת להגיע לפסגה נדרש לנסוע בכביש האוכף (Saddle Road, מס' 200), העובר בעמק שצורתו אוכף, בין שני ההרים הגבוהים ביותר באי: מאונה לואה ומאונה קאה, ואחר כך בדרך עפר בשם Mauna Kea Rd, במעלה ההר. משך הנסיעה מקונה לפסגת ההר כשעתיים, ואילו מהילו כשעה בלבד. דרכים אלו מיועדות לרכב שטח 4X4 בלבד, והבעיה היא שמרבית חברות השכרת הרכב אוסרות על נסיעה ב- Saddle Road, כך שמי שאינו רוצה להסתבך עם נסיעה ללא ביטוח, מומלץ שלא יתקרב לדרך זו.

כביש האוכף נבנה כדרך צבאית בתקופת מלחמת העולם השנייה. למרות שמאז הוא עבר אי אלו שיפורים, הוא עדיין נחשב לדרך קשה ולא בטוחה, מכיוון שהוא צר, מפותל מאוד, ללא שוליים ועובר בקרבת שטחי אש של הצבא. לכן על מנת להגיע לפסגת מאונה קאה מומלץ ביותר לצאת בסיור מאורגן.
 
וואימאה (Waimea) היא עיירת בוקרים קטנה, אשר נבנתה סביב חוות פארקר (Parker Ranch) היוקרתית, ששטחה כ- 10% משטח האי כולו. חוות פארקר היא אחת מחוות הבקר הגדולות ביותר ברחבי ארצות הברית. העיירה נמצאת באזור הררי ובה מספר מסעדות יוקרתיות, בתי קפה קטנים, גלריות ובוטיקים. האטרקציה העיקרית באזור היא ביקור בחווה, אשר הוקמה כבר בשנת 1847. לחווה מרכז מבקרים בו מוקרן סרטון בן 20 דקות, המתאר את החיים בחווה, ומוזיאון (הכניסה בתשלום). כמו כן נערכים במקום, טיולי כרכרות, מסעות ציד, טיולי רכיבה וארוחות בוקרים.
 
טלסקופ על הר מאונה קאה, האי הוואי
כמה מהטלסקופים החזקים בעולם ממוקמים על פסגת ההר הגבוה בהוואי  מאונה קאה (צילום: Christopher Michel)


מלון מומלץ במזרח האי הוואי

עבור מי שמעוניין להישאר בעיר הילו ולטייל ממנה במזרח האי, כולל אל הפארק הוולקני, נמליץ על מלון SCP הילו (SCP Hilo Hotel), הממוקם לחוף הים, במרחק הליכה מהעיר. המלון מאפשר שימוש באופניים לטיולים באזור, וגלשני סאפ. הצוות לבבי ושירותי והמלון נעים ונקי.
בתי מלון נוספים בעיר הילו

מלון מומלץ באי הגדול של הוואי, הילו
מלון SCP הילו
 ממוקם לחופי העיר הילו ומתאים לטיולים בחלקו המזרחי והדרומי של האי הגדול

מידע נוסףסיגלית בר אודות הכותבת 
סיגלית בר, יועצת טיולים ומתכננת מסלולים. מומחית בטיולי משפחות. מחברת מדריכי התיירות: בלגיה- טיולי כוכב למשפחות, אוסטריה - טיולי כוכב למשפחות, ארה"ב למשפחות ואיי הוואי האקזוטיים. סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר