אטרקציות באי הגדול של הוואי - חלק ב'
צדו המזרחי והצפוני
מאת: סיגלית בר 


כתבה זו עוסקת באטרקציות התיירותיות של האי הגדול של הוואי, בחלקו הצפוני והמזרחי, והיא כתבת ההמשך לכתבה קודמת שעסקה בדרום ומערב האי.


ההר הגבוה ביותר בהוואי, מאונה קיאה
צמחים צעירים נאחזים באגמת הלבה של האי הגדול, למרגלות הר מאונה קאה   (צילום: Eric Tessmer)
 
יעדים באי הגדול המוזכרים בכתבה היכרות עם האי הגדול של הוואי,
 בכתבה זו ובכתבת הקודמת אטרקציות עיקריות באי הגדול של הוואי - חלק א  (A-S)
ושני בתי מלון מומלצים: מלון SCP הילו  בעיר הילו (T), ריזורט ווסטין האפונה ביץ' בצפון-מערב (U)
להגדלת המפה לחצו בפינה העליונה
 

מזרח האי הגדול – סחלבים ומוצרי מקדמיה

הילו (Hilo), העיר הגדולה ביותר באי הגדול של הוואי, היא גם המרכז המסחרי והשלטוני של האי. זו עיר המשלבת ישן עם חדש וידועה גם בכינוי החיבה שלה: "עיר הקשתות", בזכות הפעמים הרבות בהן ניתן לראות בה קשת בענן. העיר ידועה בגנים ובפארקים הרבים שבתחומה, כמו גם בבניינים היסטוריים ומוזיאונים.
לינה בעיר הילו
 
הרחוב התיירותי ביותר בעיר הוא כביש באניאן (Banyan Drive), בו מרוכזים מרבית בתי המלון ומבחר מסעדות. ברחוב 46 עצי באניאן (פיקוס הודי) גדולים ומרשימים, עם שורשי אוויר מפותלים. העצים נשתלו החל משנות השלושים, על-ידי ידוענים, וכל אחד מהם נקרא על שם האישיות המפורסמת ששתלה אותו. בקצה הרחוב, בסמוך למפרץ, נמצאים גנים יפניים יפים ששמם Liliuokalani Park. פארק זה שהוקם כבר לפני מאה שנה, נהרס פעמיים בגלי ענק (צונאמי), אך שוקם כל פעם מחדש. יש בגנים בית תה יפני, פגודות, בריכות מים, גשרים ועצי בונסאיי. אחד הגשרים מוביל לאי הקוקסים (Coconut Island), ממנו ניתן להשקיף על העיר ומקום נהדר לראות ממנו את השקיעה. הכניסה לגנים חינם.
 
מלון מומלץ באי הגדול של הוואי, הילו
לינה בעיר הילו מאפשרת טיולי כוכב לאורך החוף המזרחי צפונה ודרומה וביקור בפארק וולקאנו שבמרכזו, 
בתמונה 
מלון הילטון גרנד נאנילואה לחופי הילו  (צילום: Grand Naniloa Hotel, a Doubletree by Hilton)
 
מפלים שהגישה אליהם נוחה במיוחד (צעדים ספורים ממגרש החנייה) הם: מפלי הקשת (Rainbow Falls), הנמצאים לא הרחק ממרכז הילו, ב- Waianuenue Ave.
הזמן הטוב ביותר לראות את המפלים הוא בשעות הבוקר, כאשר השמש מאחורי המבקרים. פעמים רבות ניתן להבחין בקשת גדולה ויפה, בינות לרסיסי המים הניתזים מסביב למפל. המפלים הם חלק מפארק נהר וואילוקו (Wailuku River S.P) וסמוך אליהם יש שביל טיול המוביל לתופעה מעניינת הנקראת הסירים הרותחים (Boiling Pots).
כתבות נוספות על ארצות הברית
 
 מפלי הקשת, הילו, הוואי
מפלי הקשת - לעיתים ניתן להבחין בקשת גדולה ויפה בינות לרסיסי המים הניתזים   (צילום: Eric Tessmer)


אנטארקטיקה
 
שמונה קילומטר דרומית להילו (מכביש מספר 11 יש לפנות לדרך המקדמיה Macademia Road)) נמצא מרכז המבקרים של מקדמיה מאונה-לואה (Macademias Mauna-Loa), המפעל הגדול ביותר באי למוצרים מבוססי אגוזי מקדמיה.
 
דרומית להילו (לאורך הדרך לפארק הלאומי וולקאנו) ישנן חוות רבות בהן מגדלים ומוכרים סחלבים. בחלקן ניתן לערוך סיור חינם. מחזה ססגוני ומרהיב. החווה הגדולה מכולן היא אקאצוקה (Akatsuka Orchid Gardens), בה מוצגים פרחי סחלב בכל גודל, צורה וצבע ופרחים טרופיים נוספים. החווה נמצאת על הכביש הראשי, כביש מספר 11, דרומית להילו בין המייל ה- 22 ל- 23.
 
אזור החוף מהילו ועד עמק ווייפיו (Waipio Valley) נקרא חוף המוקה (Hamakua Coast). הכביש העובר בו (מספר 19) הוא ללא ספק אחת הדרכים היפות ביותר באי. הדרך עוברת בין כפרים הוואיים עתיקים, חוות, מפלים רבים, נהרות, עמקים ירוקים וצוקים גבוהים, המשקיפים על ים סוער. המרחק בין הילו לעמק ווייפיו הוא כ- 75 קילומטר.
 
חוף המוקה (Hamakua Coast)
חוף המוקה וכביש 19 העובר דרכו - מהדרכים היפות באי הגדול  (צילום: Steve Cadman)

 
 

גנים, מפלים ותימהונים בצפון מזרח האי הגדול

מעט צפונית להילו מומלץ לסטות מהכביש הראשי ולפנות (מיד לאחר סימון המייל ה- 7) לכביש נופי שאורכו 6.5 קילומטר. הכביש עובר בתוך צמחייה וליד נחלים, קרוב לאוקיאנוס, וחולף על פני גשרי עץ חד נתיביים. הכביש גם מוביל אל הגן הבוטני הטרופי של הוואי (HawaiiTropical Botanical Garden) שאין להחמיץ את הביקור בו. זהו גן מרשים עם שפע סחלבים, עצי פרי, דקלים, קוקוסים, שרכים, צמחייה טרופית מעניינת ונופים יפים של ים סוער ורוגש. בגן יותר מ- 2,000 זנים שונים של צמחים. על מרבית הצמחים מצוין שמם וארץ מוצאם. שבילי הליכה נוחים מקשרים בין חלקי הגן ועוברים ליד נחלים, מפלים ויערות גשם.
 
בכניסה לגן ניתן לקבל בהשאלה מטריות (מכיוון שהסיכוי לגשם גבוה ביותר) ומומלץ להימרח בתכשיר דוחה יתושים המחולק במקום. הכניסה לגן בתשלום.
 
פארק מדינה מפלי אקאקא (Akaka Falls S.P) הוא אחד מאתרי החובה למבקרים בביג-איילנד. זו הוואי הטרופית במיטבה! שביל טיול מעגלי קצר ומקסים (כ- 20 דקות הליכה נינוחה), העובר ליד נחל, בין צמחייה טרופית סבוכה ובמבוקים, מוביל לשני מפלים גבוהים ומרשימים: מפל קהונה (Kahuna Falls), שגובהו 130 מטר ומפל אקאקא (Akaka Falls), שגובהו 135 מטר. זהו המפל הגבוה ביותר באי. הכניסה לפארק חינם. מכביש 19 יש לפנות לכביש 220 ולנסוע בו כ- 6.5 קילומטר עד לפארק.
 
Laupahoehoe Point Park & Memorial - בנקודה זו היה כפר קטן שנשטף בגלי הצונאמי הגבוהים של אפריל 1946, ותוך כדי כך נשטפו לים 21 ילדים ו- 3 מבוגרים. במקום ניצבת אנדרטה לזכרם ותצפית טובה על הים הסוער והאפור. מראה הגלים המתנפצים על החוף מרשים ואפשר רק לדמיין את מראה הגלים שגובהם הגיע לעשרה מטר, אשר שטפו את בית הספר של הכפר בזמן הצונאמי. בעקבות האסון הזיזו את הכפר למקום בטוח יותר, הרחק מהים.
 
מפלי אקאקא (Akaka Falls S.P)
מפלי אקאקא - מסלול מעגלי אל שני מפלים מרשימים  (צילום: Flavio Ensiki)
 

עמק ווייפיו - חול שחור וסוסי פרא

עמק ווייפיו (Waipio Valley) הוא אחד העמקים היפים בעולם וגולת הכותרת בטיול למזרח האי. צוקים ירוקים מחודדים מקיפים את העמק מכל עבר, מהם ניגרים מפלים רבים. רצועה ארוכה של חוף עם חול שחור וסוסי פרא. ראשי ההוואים הקדומים בחרו בעמק כמקום מפגש לדיון בהחלטות חשובות. בשיא פריחתו התגוררו בו אלפי אנשים, שגידלו בו בננות, קוקוס וגידולים נוספים. בעקבות סכנת צונאמי נטשו רבים את העמק וכיום מתגוררים בו רק כחמישים איש, דמויות ססגוניות של תימהונים ואנשי רוח, אשר חיים ללא חשמל, מים, טלפונים או כל אמצעי תקשורת מודרני אחר.
 
על מנת להגיע לעמק יש לנסוע מ- Honoka'a לכביש מספר 240 עד סופו. בנקודה זו נמצאת נקודת תצפית מרשימה על העמק והאוקיאנוס הסמוך לו: תצפית עמק וואיפיו (Waipio Valley Overlook) . הנוף מרהיב, אך הנוף בתחתית העמק אפילו יותר מקסים. להגיע לתוך העמק ניתן רק ברגל או ברכבי שטח, מכיוון שהכביש המוביל אליו הוא כביש משובש ביותר, חד נתיבי ובשיפוע תלול. אורך הכביש כ- 1.5 קילומטר, אך ההליכה ברגל קשה למדי ומתאימה למיטבי לכת בלבד. אמנם הירידה לא קשה במיוחד, אך העלייה חזרה זה כבר סיפור אחר...
 
 עמק ווייפיו (Waipio Valley)
עמק ווייפיו - גולת הכותרת בטיול במזרח האי הגדול    (צילום: Kristina D.C. Hoeppner)
 

צפון האי – שתי דרכי נוף

בצפון האי צמחייה טרופית ועשירה. שתי דרכים נופיות מובילות לצפון קוהלה:
כביש מס. 250, העובר בהרי קוהלה וממנו נשקף נוף יפה של החופים למטה. חלקה הראשון של הדרך עובר באזור מדברי וצחיח עם קקטוסים וצמחייה דלילה. ככל שנוסעים צפונה הנוף משתנה והופך לירוק. מצפון ניתן לראות בבירור את האי מאווי, הנמצא במרחק של פחות מחמישים קילומטר.
כביש מס. 270 עובר בקרבת חופי קוהלה. הכביש מגיע לעיירה הקטנה קפאאו (Kapa'au), בה ניצב הפסל המקורי של מאחד הוואי - המלך קמאהאמאה ה-1. הפסל יוצר באירופה ב-1888, אך אבד כאשר ספינת המסע שהובילה אותו טבעה מול איי פוקלנד. העתק של הפסל נשלח להונולולו. בינתיים נמצא הפסל המקורי בין שברי הספינה, שופץ והועבר לצפון האי, מחוז הולדתו של המלך הנערץ. הפסל שגובהו כמעט שלושה מטרים, עבר שיפוץ בשנת 2001 ובסמוך לו נמצא מרכז המבקרים של קוהלה. ראוי לציין שכל אזור צפון קוהלה עשיר באתרים הוואים היסטוריים.
בנקודה הצפונית ביותר באי, במקום בו הכביש (270) מסתיים, נמצאת נקודת תצפית פולולו (Pololu Lookout) המשקיפה על עמק פולולו (Pololū Valley) הסמוך. בין גבעות ירוקות ומחודדות משתרע חוף ים סוער, עם חול שחור ונחל הנשפך אל הים. שביל מפותל ותלול למדי יורד מההר ומגיע עד לחוף הים. משך הירידה כעשרים דקות (העלייה נמשכת כמובן יותר זמן ומעייפת למדי). כל הדרך נשקף נוף מקסים, אך יש לקחת בחשבון שמאד חם ובעיקר לח. זה אזור טרופי גשום למדי. החול השחור בחוף דק ומעט בוצי, מכיוון שהוא מגיע דרך הנחל ותוך כדי זרימה, הוא נטחן שוב ושוב. הים באזור סוער ולא מומלץ להתרחץ בו.
 
נקודת תצפית פולולו (Pololu Lookout) המשקיפה על עמק פולולו (Pololū Valley)
נקודת התצפית פולולו - חוף סוער בין גבעות מוריקות   (צילום: Bill Ward)
 

מרכז האי - תצפית לכוכבים וחוות בקר גדולה

בפסגת הר מאונה-קאה (Mauna Kea), שפירושו "ההר הלבן", בגובה של כמעט 4,200 מטר, נמצאים 13 מהטלסקופים הגדולים והחזקים בעולם. זהו אחד המקומות המוצלחים בעולם לתצפית על גלקסיות אחרות, בזכות האוויר הצלול, היבש והקר, השורר בו לפחות 325 ימים בשנה.
על מנת להגיע לפסגה נדרש לנסוע בכביש האוכף (Saddle Road, מס. 200), העובר בעמק שצורתו אוכף, בין שני ההרים הגבוהים ביותר באי: מאונה-לואה ומאונה-קאה, ואח"כ בדרך עפר בשם: Mauna-Kea Rd, במעלה ההר. משך הנסיעה מקונה לפסגת ההר כשעתיים, ואילו מהילו כשעה בלבד. דרכים אלו מיועדות לרכב שטח 4X4 בלבד, והבעיה היא שמרבית חברות השכרת הרכב אוסרות על נסיעה ב- Saddle Road, כך שמי שאינו רוצה להסתבך עם נסיעה ללא ביטוח, מומלץ שלא יתקרב לדרך זו.
כביש האוכף נבנה כדרך צבאית בתקופת מלחמת העולם השנייה. למרות שמאז הוא עבר אי אלו שיפורים, הוא עדיין נחשב לדרך קשה ולא בטוחה, מכיוון שהוא צר, מפותל מאד, ללא שוליים ועובר בקרבת שטחי אש של הצבא. לכן על מנת להגיע לפסגת מאונה-קאה מומלץ ביותר לצאת בסיור מאורגן.
 
וויימאה (Waimea) היא עיירת בוקרים קטנה, אשר נבנתה סביב חוות פארקר (Parker Ranch) היוקרתית, ששטחה כ- 10% משטח האי כולו. חוות פארקר היא אחת מחוות הבקר הגדולות ביותר ברחבי ארצות הברית. העיירה נמצאת באזור הררי ובה מספר מסעדות יוקרתיות, בתי קפה קטנים, גלריות ובוטיקים. האטרקציה העיקרית באזור היא ביקור בחווה, אשר הוקמה כבר בשנת 1847. לחווה מרכז מבקרים בו מוקרן סרטון בן 20 דקות, המתאר את החיים בחווה, ומוזיאון (הכניסה בתשלום). כמו כן נערכים במקום, טיולי כרכרות, מסעות צייד, טיולי רכיבה וארוחות בוקרים.
 
הטלסקופ על הר מאונה קאה
הטלסקופים החזקים ביותר בעולם על פסגת ההר הגבוה ביותר בהוואי - מאונה קאה  (צילום: Christopher Michel)

בתי מלון מומלצים באי הגדול של הוואי

האי הגדול כשמו כן הוא – גדול, שטחו 10,400 קמ"ר, כמחצית משטחה של ישראל, ולכן סביר להניח שתרצו למקם לפחות שתי נקודות לינה.

עבור מי שנוחת באי ומעוניין להישאר בעיר הילו ולטייל ממנה במזרח האי, כולל אל פארק וולקאנו, נמליץ על מלון SCP הילו (SCP Hilo Hotel), הממוקם לחוף הים, במרחק הליכה מהעיר. המלון מאפשר שימוש באופניים, לטיולים באזור, וגלשני סאפ. הצוות לבבי ושירותי והמלון נעים ונקי.
בתי מלון נוספים בעיר הילו

מלון מומלץ באי הגדול של הוואי, הילו
מלון SCP הילו
 ממוקם לחופי העיר הילו ומתאים לטיולים בחלקו המזרחי והדרומי של האי הגדול

המלון השני נמצא בצפון-מערב האי, באזור קוהלה - ווסטין האפונה ביץ' ריזורט (The Westin Hapuna Beach Resort) מוקף גנים טרופיים וחוף מרהיב, עם 2 בריכות שחיה, מרכז ספא ופעילויות לילדים. כל החדרים מרווחים ומצוידים ולכולם מרפסת הצופה לים.
בתי מלון באזור קוהלה שבצפון-מערב האי

מלון מומלץ באי הגדול של הוואי
ריזורט ווסטין האפונה ביץממוקם על החופים המרהיבים בצפון-מערב האי

מידע נוסף על "האי הגדול"סיגלית בר אודות הכותבת 
סיגלית בר, יועצת טיולים ומתכננת מסלולים. מומחית בטיולי משפחות. מחברת מדריכי התיירות: בלגיה- טיולי כוכב למשפחות, אוסטריה - טיולי כוכב למשפחות, ארה"ב למשפחות ואיי הוואי האקזוטיים. 
0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר