אטרקציות באי הגדול של הוואי:
חלק א' – הצד הדרומי והמערבי
מאת: סיגלית בר


בכל מקום אחר בעולם, כאשר הר געש מתפרץ, כולם בורחים רחוק ככל האפשר ומחפשים מחסה. אך באי הגדול של הוואי, קורה ההפך הגמור: בזמן התפרצות געשית מגיעים המוני אנשים מכל האיים האחרים (ואף ממקומות מרוחקים יותר) על מנת לצפות ממרחק קטן ככל האפשר בלבה הזורמת.


הרי הגעש באי הגדול אינם מהסוג המתפוצץ. באי הגדול הלבה יוצאת במתינות מבטן האדמה, זורמת לאיטה במורד ההר עד לאוקיינוס, וניתן להתקרב ולצפות בלבה, מה שמכונה לעיתים: "דרייב אין וולקנו". אין פלא שהאי מכונה גם: "אי הוולקנו". 

כתבה זו, הראשונה בסדרה בת שתי כתבות על האטרקציות של האי הגדול של הוואי, עוסקת בחלקו הדרומי והמערבי של האי. כתבת ההמשך תעסוק באטרקציות בחלקו המזרחי והצפוני של האי.
 
לבה מהר הגעש קילוואה נשפכת אל האוקיינוס
לבה מהר הגעש קילוואה נשפכת אל האוקיינוס (צילום: Marc Szeglat)

יעדים באי הגדול המוזכרים בכתבה היכרות עם האי הגדול של הוואי,
 בכתבה זו ובכתבת ההמשך אטרקציות באי הגדול של הוואי - חלק ב' (A-S),
ושני בתי מלון מומלצים: מלון SCP הילו בעיר הילו (T), ריזורט ווסטין האפונה ביץ' בצפון-מערב (U)


אנטארקטיקהדרום האי הגדול – ארץ בהתהוות

האטרקציה המרכזית של האי כולו היא הפארק הלאומי הרי הגעש של הוואי (Hawai'i Volcanoes National Park) – אחד הפארקים הלאומיים המרתקים ברחבי ארצות הברית כולה ומהמיוחדים בעולם! הפארק נמצא בדרום-מזרח האי, במרחק של כשעתיים וחצי נסיעה מהעיר קונה (Kona), ו-45 דקות מהילו (Hilo), והכניסה אליו היא מכביש מספר 11. המקום הוכרז כפארק לאומי כבר בשנת 1916, וזהו הפארק היחידי ששטחו גדל בהתמדה. בפארק ניתן לבקר 24 שעות ביממה כל ימות השנה. הכניסה כרוכה בתשלום, אך בעלי מנוי שנתי לפארקים הלאומיים בארה"ב פטורים מתשלום זה.
 
אחת האטרקציות המרכזיות בפארק הוא הר הגעש הפעיל קילוואה (Kilauea Volcano) אשר מתפרץ ברציפות החל מינואר 1983. זהו הר הגעש הפעיל ביותר ועם ההתפרצות הארוכה ביותר בעולם. הר געש נוסף הנמצא בשטחי הפארק, אשר לא התפרץ כבר שנים רבות, הוא ההר אדיר הממדים מאונה לואה (Mauna Loa). הלבה הזורמת מהרי הגעש של הוואי היא חמה ונוזלית יותר מאשר בהרי געש אחרים ולכן הזרימה שלה קלה יותר ואלימה פחות. בזכות זאת ניתן להתקרב לאזור בו זורמת הלבה, מה שמאפשר לעשרות אלפי אנשים לעמוד פנים מול פנים עם הכוחות המעצבים את כדור הארץ. יחד עם זאת חשוב לזכור את עוצמת איתני הטבע ולהיזהר מהם. 
 
המראות בפארק מגוונים ביותר: החל משדות לבה שוממים וכלה בג'ונגלים ירוקים ושופעי צמחייה. גם מזג האוויר משתנה ממדבר יבש ליערות גשם. הטמפרטורות בפארק נמוכות משמעותית עקב הגובה של הרי הגעש וכדאי להצטייד במעיל עליון קל. את הביקור בפארק רצוי להתחיל במרכז המבקרים קילוואה (Kilauea Visitor Center) הנמצא בקרבת הכניסה הראשית לפארק. במרכז המבקרים, הפתוח מדי יום, יש מידע רב ותצוגות על החי והצומח בפארק, על התפרצויות געשיות קודמות באזור ועל מצב ומיקום ההתפרצות העכשווית. כדאי להצטייד (ללא תשלום) במפות ומידע על שבילי הטיול בפארק. באולם קולנוע קטן מוקרן סרט מרתק על היווצרות האי, ההתפרצויות הראשונות של הרי הגעש באזור, החי והצומח באי. ממרכז המבקרים יוצאים סיורים ללא תשלום המודרכים על ידי שומרי הפארק, הלא הם הריינג'רס.
 
הר הגעש מאונה לואה
הר הגעש מאונה לואה, לא התפרץ כבר שנים רבות (צילום: MNstudio)

לבה מהר הגעש קילוואה
הר הגעש קילוואה הוא הפעיל ביותר ועם ההתפרצות הארוכה ביותר בעולם
(צילומים: Jim Wiltschko, JTSorell, Maridav, Scott D. Heck)
 

מה לראות בפארק הלאומי הרי הגעש

מוזיאון ג'אגר (Jagger Museum) נמצא במרחק כ-5 קילומטר ממרכז המבקרים של הפארק הלאומי הוולקני. המוזיאון מוקדש כולו לתופעות וולקניות וסיסמולוגיות. יש בו מספר סיסמוגרפים פעילים ותצוגות מעניינות כולל סרטים על התפרצויות הרי הגעש בפארק. הכניסה חינם. המוזיאון פתוח מדי יום בין השעות 8:00-17:00. התצפית על המכתש מנקודת התצפית הסמוכה למוזיאון מרשימה במיוחד.
 
כביש קצה המכתש (Crater Rim Drive), שאורכו כ-18 קילומטר, מקיף את חלקו המרכזי של הפארק, וסובב את המכתש הגדול שנוצר עקב התפרצות לוע הקלדרה של קילוואה. לאורך הכביש נקודות תצפית מעניינות  חלקן מהוות נקודות מוצא לשבילי טיול בכל דרגות הקושי בתוך המכתש או מסביב לו. חוויה מיוחדת היא ללכת בתוך מכתש צחיח, כאשר אדי קיטור עולים מחריצים באדמה השחורה המקיפה אתכם.

נקודות תצפית מומלצות הן: האלמאומאו (Halemaumau Overlook), ממנה נראה היטב המכתש כולו, תצפית פתחי הקיטור (Steam Vents), בה ניתן לעמוד בסמוך לבורות מהם נפלטים אדי קיטור רותח מתוך האדמה. האדים נוצרים בעיקבות גשמים שירדו באזור והמים שחלחלו לאדמה מתחממים על ידי זרמי הלבה התת קרקעיים. בנקודת גדות הגופרית (Sulphur Banks) הסמוכה, ניתן לראות ובעיקר להריח את הגופרית המשתחררת אף היא ממעמקי האדמה.
 
מכתש האלמאומאו, הפארק הלאומי הרי הגעש של הוואי
תצפית על מכתש האלמאומאו (צילום: coleong)

 
בין השבילים המעניינים בפארק הוולקני, יש לציין את צינור הלבה ת'רסטון (Thurston Lava Tube), בו הולכים בתוך מנהרה, שהיא בעצם צינור לבה, הנוצר עקב התקררות השכבה החיצונית של זרם הלבה, הקופאת והופכת לצינור חלול, בו ממשיכה לזרום השכבה הפנימית של הלבה החמה. חלקה העיקרי של המנהרה מואר, אך מי שמעוניין להמשיך ולהתקדם גם בהמשכה החשוך, צריך להצטייד בפנס טוב. הדרך ל"צינור הלבה" עוברת ביער של שרכים ענקיים וצמחייה סבוכה. אורך השביל כחצי קילומטר. זהו מסלול קל המתאים לכולם.
 
מסלול נוסף הוא שביל ההרס (Devastation Trail). זהו שביל קל להליכה, באורך כשמונה מאות מטר בכל כיוון, בו הולכים במקום ההתפרצות שהייתה בשנת 1959 והשמידה את היער והצמחייה העשירה באזור. מרתק לראות את הניגוד בין הצמחייה הירוקה לשדות הלבה הכהים, בהם מתחילים לבצבץ צמחים רכים חדשים.
 
צינור הלבה ת'רסטון, הפארק הלאומי הרי הגעש של הוואי
צינור הלבה ת'רסטון, אליו ניתן להגיע במסלול קל דרך יער סבוך (צילום: EMPPhotography)
שדות של לבה בפארק הוולקני

כביש שרשרת המכתשים (Chain of Craters Road) הוא כביש שאורכו כ-30 קילומטר, היוצא מכביש קצה המכתש (Crater Rim Drive) ומגיע עד לנקודה בה הלבה הזורמת חסמה את הכביש, בקרבת האוקיינוס. לאורך הדרך שדות לבה קרה מכל הסוגים, שזרמה על פני שטחים עצומים. בכל מקום מצוין מאיזו תקופה הלבה. הצבעים של שדות הלבה מגוונים: החל מצבע שחור, של לבה מלפני עשרות רבות של שנים, דרך כסף וזהב, ללבה בת מספר שנים, והמרשים מכול: לבה אדומה זורמת!

המיקום של הלבה הזורמת משתנה מיום ליום. מומלץ לשאול את הריינג'רס על נקודת התצפית, או המקום הקרוב ביותר בו ניתן לעצור בסמוך ללבה. לעיתים זרם הלבה סמוך לכביש הראשי ולעיתים יש ללכת מרחקים ארוכים בשדות לבה קרה, עד שמגיעים אליו. המראה המרשים מכול הוא של לבה אדומה הזורמת לתוך הים 
 מחזה מרהיב במיוחד בשעות החשכה (לכן מומלץ להישאר ללון בקרבת מקום).
 
לפני שיוצאים לטייל בפארק הוולקני מומלץ להתקשר למרכז המידע (טלפון: 808-985-6011), לברר על מצב ההתפרצות של הרי הגעש ולהתעדכן בנקודות התצפית הטובות ביותר מהן ניתן לראות את הלבה הזורמת. רצוי לברר בנוגע לכבישים סגורים או שריפות המתחוללות באזור. בפארק שני אתרי קמפינג ללא תשלום ומלון מוצלח.
 
כביש שרשרת המכתשים (Chain of craters road)
כביש שרשרת המכתשים  לאורך שדות הלבה לכיוון האוקיינוס (צילום: Roy Luck)
 

הנקודה הדרומית ביותר בארה"ב

הנקודה הדרומית (South Point), או בהוואית: Ka Lae ("הנקודה"), כשמה כן היא: הנקודה הדרומית ביותר באי, שהיא גם הנקודה הדרומית ביותר בארה"ב כולה (נמצאת בקו רוחב הדרומי למיאמי ב-800 ק"מ). זהו אזור שטוף רוחות ובו צוקים גבוהים וים סוער ופראי. זהו גם המקום אליו הגיעו המתיישבים הפולינזים הראשונים שגילו את הוואי, אך כיום האזור כמעט ולא מיושב. בסמוך לנקודה הדרומית ביותר נמצא חוף הים המיוחד ביותר באי, החוף הירוק (Papakōlea Green Sand Beach).

על מנת להגיע לנקודה הדרומית יש לנסוע מקונה בכביש מספר 11 דרומה, וכ-10 קילומטר מערבית לעיירה Na'alehu לפנות בכביש South Point Rd, לנסוע בו כ-13 ק"מ, לפנות ב"מזלג" ימינה ולהמשיך עד שהכביש נגמר. בדרך תחלפו על פני חוות טחנות רוח המנצלת את הרוחות העזות באזור להפקת אנרגיה.
 
החוף הירוק, סמוך לנקודה הדרומית של הוואי
החוף הירוק, סמוך לנקודה הדרומית ביותר באי  ובארה"ב כולה (צילום: Damien Verrier)
 

מערב האי הגדול – מורשת, קפה ובילוי ימי

מערב האי הוא המקום לנפוש, לבלות ולעסוק בכל ספורט ופעילות ימית אפשרית: שחייה, צלילה וגלישת רוח או גלים; שייט בספינת טיולים או ביאכטה פרטית; רפטינג או רכיבה על אופנועי ים; חתירה בקאנו או בקיאק; דיג או שייט צפייה בליוויתנים ודולפינים. מי שמעדיף להישאר יבש, יכול לשחק גולף באחד ממגרשי הגולף הרבים והיוקרתיים באזור, רובם סמוכים לאוקיינוס, עם נוף נפלא ובריזה נעימה. בנוסף לשפע האטרקציות והפעילויות מערב האי הוא מקום עם היסטוריה עשירה ואתרים קדומים רביםי בהם ניתן לבקר וללמוד על אורחות החיים הקדומים באי. מערב האי גם ידוע בשקיעות הנפלאות שלו.
 
הפארק הלאומי ההיסטורי פואוהונואה או הונאונאו (Puʻuhonua o Hōnaunau National Historical Park) היה עיר מקלט בתקופה הקדומה, בה שלטה באי משפחת המלוכה. בפארק מבנים היסטוריים וקדושים מתקופת המלך קמהאמהה הראשון, הכוללים מקדשים, סירות קאנו, פסלי עץ פולינזיים ופטרוגליפים (ציורים קדומים על סלע). הסיור בפארק שופך אור על אורחות החיים בהוואי הקדומה, כולל משחקים אופייניים, שיטות דיג ועוד. מומלץ במיוחד לבקר במקום כשעה לפני השקיעה.
 
במפרץ צבי ים ירוקים השוחים במים ורובצים על החול. הליכה בת כרבע שעה מובילה למערות עתיקות ולצינור לבה (Lava Tube) העובר בתוך ההר ונגמר בסמוך למים. בסמוך לפארק יש מקום נהדר לצלילה ושנירקול ובו שפע דגים מכל הסוגים.

פסלי עץ בפארק הלאומי ההיסטורי פואוהונואה או הונאונאו
פסלי עץ בפארק הלאומי ההיסטורי פואוהונואה או הונאונאו (צילום: CC The.Rohit)
 
פואוהונואה או-הונאונאו (Pu'uhonua O Honaunau N.H.P), צבי ים בהוואי
צב ים ב
פארק פואוהונואה או הונאונאו (צילום: CC GroovyAndDreamy)
 

המפרץ של הצוללנים והדולפינים

סמוך לפארק ההיסטורי, במפרץ שקט ויפה בשם מפרץ קיאלאקקואה (Kealakekua Bay), נמצאת אנדרטה לזכר קפטן ג'יימס קוק, אליה ניתן להגיע רק דרך הים או דרך שביל הליכה קשה. האנדרטה, שצורתה אובליסק וצבעה לבן, הוקמה כבר בשנת 1874, על ידי מלחים בריטיים והאדמה עליה היא ניצבת נחשבת לאדמת בריטניה (הנסיך Likelike העניק את המקום כמתנה לבריטניה). האנדרטה הוקמה בקרבת המקום בו נהרג מגלה היבשות הבריטי המפורסם, על ידי התושבים המקומיים, בשנת 1779.

המפרץ הוא מגרש המשחקים של להקות גדולות של דולפינים מסוג Hawaiian Spinner Dolphin, הנקראים בהוואית: Nai'a, המגיעים לנוח ולהגן על צאצאיהם הצעירים. כאשר תשוטו בים יקפצו סביבכם להקות שלמות של דולפינים. תיירים רבים קופצים למים ושוחים בקרבת הדולפינים. חוויה מדהימה! חשוב לזכור שאלה חיות מוגנות ואסור להתקרב אליהן וכמובן לא לגעת בהן. ליד האנדרטה יש ריף נהדר, שהוא ללא ספק המקום הטוב ביותר לצלילה ושנירקול באי, ובו שפע של דגים ואלמוגים יפים. המים ליד האנדרטה צלולים, שקטים ועמוקים.

דולפינים במפרץ קיאלאקקואה
דולפיני ספינר משתובבים במפרץ קיאלאקקואה (צילום: CC Daniel Parks)
 

קפה קונה – מהטובים בעולם

מכל מוצרי הביג איילנד, המפורסם ביותר הוא הקפה של קונה, הידוע באיכותו הגבוהה ונחשב לאחד מסוגי הקפה הטובים בעולם. בחוות רבות המגדלות קפה באזור קונה נערכים סיורים. המקומות הטובים ביותר לבקר בהם, לראות את פולי הקפה הגדלים על עצים נמוכים, ללמוד כיצד מכינים קפה, לטעום קצת וכמובן גם לקנות הביתה, הם החוות: Greenwell FarmKona Coffee Living History Farm ו-Bay View Farm.
 
חוות קפה באזור קונה, האי הוואי
חוות קפה באזור קונה. נחשב לאחד מסוגי הקפה הטובים בעולם (צילום: pawel.gaul)
 

מערב קוהלה – בתי מלון מפוארים

אזור בתי המלון במערב קוהלה ידוע בחופיו היפים והשקטים, אך גם במגרשי גולף מהטובים בעולם, בתי מלון יוקרתיים ויקרים מאוד, ושרידים היסטוריים רבים של התרבות ההוואית הקדומה. כדאי מאוד להקדיש לאזור יום שלם לפחות. טיול בבתי המלון המפוארים, כמוהו כביקור במוזיאונים מרשימים לאומנות ולגננות. אפילו פחי הזבל נראים כמו יצירת אומנות... אזור זה ידוע גם בשקיעות המרהיבות שלו. אחרי השקיעה כדאי לצפות בדגי התריסנית הענקיים, המגיעים בהמוניהם לחופי האזור.

הילטון וואיקולואה וילג', מערב קוהלה, האי הוואי
בצפון-מערב האי נמצאים בתי המלון המפוארים והריזורטים המפנקים.
בתמונה: כפר הנופש
הילטון וואיקולואה וילג' (צילום: Hilton Waikoloa Village)

 
אחד המלונות המומלצים באזור הוא ווסטין האפונה ביץ' ריזורט (The Westin Hapuna Beach Resort), המוקף גנים טרופיים וחוף מרהיב, עם שתי בריכות שחייה, מרכז ספא ופעילויות לילדים. כל החדרים מרווחים ומצוידים ולכולם מרפסת הצופה לים.
בתי מלון באזור קוהלה שבצפון-מערב האי

מלון מומלץ באי הגדול של הוואי
ריזורט ווסטין האפונה ביץ' 
ממוקם על החופים המרהיבים בצפון-מערב האי

 
 

מידע נוסף

כתבות נוספות על הוואי


סיגלית בר אודות הכותבת 
סיגלית בר, יועצת טיולים ומתכננת מסלולים. מומחית בטיולי משפחות. מחברת מדריכי התיירות: בלגיה- טיולי כוכב למשפחות, אוסטריה - טיולי כוכב למשפחות, ארה"ב למשפחות ואיי הוואי האקזוטיים. סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר