אטרקציות באי הגדול של הוואי - חלק א'
הצד הדרומי והמערבי
מאת: סיגלית בר


בכל מקום אחר בעולם, כאשר הר געש מתפרץ, כולם בורחים רחוק ככל האפשר ומחפשים מחסה, אך באי הגדול של הוואי, קורה ההפך הגמור: בזמן התפרצות געשית מגיעים המוני אנשים מכל האיים האחרים (ואף ממקומות מרוחקים יותר) על מנת לצפות ממרחק קטן ככל האפשר בלבה הזורמת.


הרי הגעש באי הגדול אינם מהסוג המתפוצץ. באי הגדול הלבה יוצאת במתינות מבטן האדמה, זורמת לאיטה במורד ההר עד לאוקיאנוס, וניתן להתקרב ולצפות בלבה, מה שמכונה לעיתים: "דרייב אין וולקאנו". אין פלא שהאי מכונה גם: "אי הוולקאנו". 
כתבה זו, הראשונה בסדרה בת שתי כתבות על האטרקציות של האי הגדול של הוואי, עוסקת בחלקו הדרומי והמערבי של האי. כתבת ההמשך תעסוק באטרקציות בחלקו המזרחי והצפוני של האי.
 
כביש שרשרת המכתשים (Chain of craters road)
כביש שרשרת המכתשים - שדות הלבה של האי הגדול נשפכים אל האוקיינוס   (צילום: Sheila Sund)

 
יעדים באי הגדול המוזכרים בכתבה היכרות עם האי הגדול של הוואי,
 בכתבה זו ובכתבת ההמשך אטרקציות באי הגדול של הוואי - חלק ב'  (A-S)
ושני בתי מלון מומלצים: מלון SCP הילו  בעיר הילו (T), ריזורט ווסטין האפונה ביץ' בצפון-מערב (U)
להגדלת המפה לחצו בפינה העליונה


אנטארקטיקה
 

דרום האי הגדול – הארץ בהתהוותה

האטרקציה המרכזית של האי כולו היא הפארק הלאומי וולקאנו (Hawaii Volcanoes N.P). זהו אחד הפארקים הלאומיים המרתקים ברחבי ארצות הברית כולה ומהמיוחדים בעולם! זהו הפארק היחיד ששטחו גדל בהתמדה. הפארק נמצא בדרום-מזרח האי, במרחק של כשעתיים וחצי נסיעה מהעיר קונה (Kona), ו- 45 דקות מהילו (Hilo), והכניסה אליו היא מכביש מספר 11. הפארק פתוח 24 שעות ביממה כל ימות השנה. המקום הוכרז כפארק לאומי כבר בשנת 1916. הכניסה לפארק בתשלום, אך בעלי מנוי שנתי לפארקים הלאומיים בארה"ב פטורים מתשלום זה.
לינה באזור העיר קונה 
לינה בעיר הילו
 
אחת האטרקציות המרכזיות בפארק הוא הר הגעש הפעיל קילאואה (Kilauea Volcano) אשר מתפרץ ברציפות החל מינואר 1983. זהו הר הגעש הפעיל ביותר ועם ההתפרצות הארוכה ביותר בעולם.
הר געש נוסף הנמצא בשטחי הפארק, אשר לא התפרץ כבר שנים רבות, הוא ההר אדיר הממדים מאונה לואה (Mauna Loa). הלבה הזורמת מהרי הגעש של הוואי היא חמה ונוזלית יותר מאשר בהרי געש אחרים ולכן הזרימה שלה קלה יותר ואלימה פחות. בזכות זאת ניתן להתקרב לאזור בו זורמת הלבה, מה שמאפשר לעשרות אלפי אנשים לעמוד פנים מול פנים עם הכוחות המעצבים את כדור הארץ. יחד עם זאת חשוב לזכור את עוצמת איתני הטבע ולהיזהר מהם. 
 
המראות בפארק מגוונים ביותר: החל משדות לבה שוממים וכלה בג'ונגלים ירוקים ושופעי צמחייה. גם מזג האוויר משתנה ממדבר יבש ליערות גשם. הטמפרטורות בפארק נמוכות משמעותית עקב הגובה של הרי הגעש וכדאי להצטייד במעיל עליון קל.
את הביקור בפארק רצוי להתחיל במרכז המבקרים קילאואה (Kilauea Visitor Center) הנמצא בקרבת הכניסה הראשית לפארק. במרכז המבקרים, הפתוח מדי יום, יש מידע רב ותצוגות על החי והצומח בפארק, על התפרצויות געשיות קודמות באזור ועל מצב ומיקום ההתפרצות העכשווית. כדאי להצטייד (ללא תשלום) במפות ומידע על שבילי הטיול בפארק. באולם קולנוע קטן מוקרן סרט מרתק על היווצרות האי, ההתפרצויות הראשונות של הרי הגעש באזור, החי והצומח באי. ממרכז המבקרים יוצאים סיורים ללא תשלום המודרכים ע"י שומרי הפארק, הלא הם הריינג'רס.
כתבות נוספות על ארצות הברית  | 
כתבות נוספות על הוואי
 
 הטלסקופ על הר מאונה קאה
הטלסקופים החזקים ביותר בעולם על פסגת ההר הגבוה ביותר בהוואי - מאונה קאה  (צילום: Christopher Michel)
 

מה לראות בפארק הלאומי וולקאנו

מוזיאון ג'אגר (Jagger Museum), נמצא במרחק כחמישה קילומטר ממרכז המבקרים של הפארק הלאומי וולקאנו. המוזיאון מוקדש כולו לתופעות וולקאניות וסיסמולוגיות. יש בו מספר סיסמוגרפים פעילים ותצוגות מעניינות כולל סרטים על התפרצויות הרי הגעש בפארק. הכניסה חינם. המוזיאון פתוח מדי יום בין השעות 8:00-17:00. התצפית על המכתש מנקודת התצפית הסמוכה למוזיאון מרשימה במיוחד.
 
כביש קצה המכתש (Crater rim Drive), שאורכו כ- 18 קילומטר, מקיף את חלקו המרכזי של הפארק, וסובב את המכתש הגדול שנוצר עקב התפרצות לוע הקלדרה של קילאואה. לאורך הכביש נקודות תצפית מעניינות - חלקן מהוות נקודות מוצא לשבילי טיול בכל דרגות הקושי בתוך המכתש או מסביב לו. חוויה מיוחדת היא ללכת בתוך מכתש צחיח, כאשר אדי קיטור עולים מחריצים באדמה השחורה המקיפה אתכם.
נקודות תצפית מומלצות הן: אלאמאומאו (Halemaumau Overlook), ממנה נראה היטב המכתש כולו, תצפית פתחי הקיטור (Steam Vents), בה ניתן לעמוד בסמוך לבורות מהם נפלטים אדי קיטור רותח מתוך האדמה. האדים נוצרים בעיקבות גשמים שירדו באזור והמים שחלחלו לאדמה מתחממים ע"י זרמי הלבה התת קרקעיים. בנקודת גדות הגופרית (Sulphur Banks) הסמוכה, ניתן לראות ובעיקר להריח את הגופרית המשתחררת אף היא ממעמקי האדמה.
 
בין השבילים המעניינים בפארק הלאומי וולקאנו, יש לציין את צינור הלבה תרסטון (Thurston lava tube), בו הולכים בתוך מנהרה, שהיא בעצם צינור לבה, הנוצר עקב התקררות השכבה החיצונית של זרם הלבה, הקופאת והופכת לצינור חלול, בו ממשיכה לזרום השכבה הפנימית של הלבה החמה. חלקה העיקרי של המנהרה מואר, אך מי שמעוניין להמשיך ולהתקדם גם בהמשכה החשוך, צריך להצטייד בפנס טוב. הדרך ל"צינור הלבה" עוברת ביער של שרכים ענקיים וצמחייה סבוכה. אורך השביל כחצי קילומטר. זהו מסלול קל המתאים לכולם.
שביל נוסף הוא משעול ההרס (Devastation Trail). זהו שביל קל להליכה, באורך כשמונה מאות מטר בכל כיוון, בו הולכים במקום ההתפרצות שהייתה בשנת 1959 והשמידה את היער והצמחייה העשירה באזור. מרתק לראות את הניגוד בין הצמחייה הירוקה לשדות הלבה הכהים, בהם מתחילים לבצבץ צמחים רכים חדשים.
 
צינור הלבה תרסטון (Thurston lava tube)
צינור הלבה תרסטון בפארק הלאומי וולקאנו   (צילום: James Badger)

 

שדות של לבה בפארק הלאומי וולקאנו

כביש שרשרת המכתשים (Chain of craters road) הוא כביש שאורכו כ- 30 קילומטר, היוצא מכביש קצה המכתש (Crater rim drive) ומגיע עד לנקודה בה הלבה הזורמת חסמה את הכביש, בקרבת האוקיאנוס. לאורך הדרך שדות לבה קרה מכל הסוגים, שזרמה על פני שטחים עצומים. בכל מקום מצוין מאיזו תקופה הלבה. הצבעים של שדות הלבה מגוונים: החל מצבע שחור, של לבה מלפני עשרות רבות של שנים, דרך כסף וזהב, ללבה בת מספר שנים, והמרשים מכל: לבה אדומה זורמת! המיקום של הלבה הזורמת משתנה מיום ליום. מומלץ לשאול את הריינג'רס על נקודת התצפית, או המקום הקרוב ביותר בו ניתן לעצור בסמוך ללבה. לעיתים זרם הלבה סמוך לכביש הראשי ולעיתים יש ללכת מרחקים ארוכים בשדות לבה קרה, עד שמגיעים אליו. המראה המרשים מכל הוא של לבה אדומה הזורמת לתוך הים - מחזה מרהיב במיוחד בשעות החשכה (לכן מומלץ להישאר ללון בקרבת מקום).
 
לפני שיוצאים לטייל בפארק הלאומי וולקאנו, מומלץ להתקשר למרכז המידע (טלפון: 808-985-6000), לברר על מצב ההתפרצות של הרי הגעש ולהתעדכן בנקודות התצפית הטובות ביותר מהן ניתן לראות את הלבה הזורמת. רצוי לברר בנוגע לכבישים סגורים או שריפות המתחוללות באזור.
בפארק שני אתרי קמפינג ללא תשלום ומלון מוצלח.
 
כביש שרשרת המכתשים (Chain of craters road)
כביש שרשרת המכתשים - אל האוקיינוס לאורך שדות הלבה   (צילום: Roy Luck)
 

הנקודה הדרומית ביותר בארה"ב

הנקודה הדרומית (South point), או בהוואית: KaLae ("הנקודה"), כשמה היא הנקודה הדרומית ביותר באי, שהיא הנקודה הדרומית ביותר בארה"ב כולה (נמצאת בקו רוחב הדרומי למיאמי ב- 800 קילומטר). זהו אזור שטוף רוחות ובו צוקים גבוהים וים סוער ופראי. זהו גם המקום אליו הגיעו המתיישבים הפולינזים הראשונים שגילו את הוואי, אך כיום האזור כמעט ולא מיושב. בסמוך לנקודה הדרומית ביותר נמצא חוף הים המיוחד ביותר באי, החוף הירוק.

על מנת להגיע ל- South point יש לנסוע מקונה בכביש מספר 11 דרומה, וכ- 10 קילומטר מערבית לעיירה Na'alehu לפנות בכביש בשם: South point RD, לנסוע בו כ- 13 קילומטר, לפנות ב"מזלג" ימינה ולהמשיך עד שהכביש נגמר. בדרך תחלפו על פני חוות תחנות רוח המנצלת את הרוחות העזות באזור להפקת אנרגיה.
 
הנקודה הדרומית ביותר בארה
יער קסום בנקודה הדרומית ביותר בהוואי ובארה"ב כולה - KaLae  (צילום: Eric Tessmer)
 

מערב האי הגדול – מורשת, קפה ובילוי ימי

מערב האי הוא המקום לנפוש, לבלות ולעסוק בכל ספורט ופעילות ימית אפשרית: החל משחייה, שייט בספינות טיולים, ביאכטה פרטית, באופנועי ים, רפטינג או לחילופין בקאנו או בקיאק, צלילה, גלישת רוח או גלים, דייג וכמובן צפייה בליוויתנים ודולפינים. מי שמעדיף להישאר יבש, יכול לשחק גולף באחד ממגרשי הגולף הרבים והיוקרתיים באזור, רובם סמוכים לאוקיאנוס, עם נוף נפלא ובריזה נעימה. בנוסף לשפע האטרקציות והפעילויות מערב האי הוא מקום עם היסטוריה עשירה ואתרים קדומים רביםי בהם ניתן לבקר וללמוד על אורחות החיים הקדומים באי. מערב האי גם ידוע בשקיעות הנפלאות שלו.
 
הפארק הלאומי היסטורי פואוהונואה או-הונאונאו (Pu'uhonua O Honaunau N.H.P), היה עיר מקלט בתקופה הקדומה, בה שלטה באי משפחת המלוכה. בפארק מבנים היסטוריים וקדושים מתקופת המלך קמהמהא ה-1, הכוללים מקדשים, סירות קאנו, פסלי עץ פולינזיים ופטרוגליפים (ציורים קדומים על סלע). הסיור בפארק שופך אור על אורחות החיים בהוואי הקדומה, כולל משחקים אופייניים, שיטות דייג ועוד. מומלץ במיוחד לבקר במקום כשעה לפני השקיעה.
 
במפרץ צבי ים ירוקים השוחים במים ורובצים על החול. הליכה בת כרבע שעה מובילה למערות עתיקות ולצינור לבה (Lava tube) העובר בתוך ההר ונגמר בסמוך למים. בסמוך לפארק יש מקום נהדר לצלילה ושנירקול ובו שפע דגים מכל הסוגים.
 
פואוהונואה או-הונאונאו (Pu'uhonua O Honaunau N.H.P), צבי ים בהוואי
צב ים ב
פארק הלאומי פואוהונואה או-הונאונאו  (צילום: GroovyAndDreamy)
 

המפרץ של הגולשים והדולפינים

סמוך לפארק ההיסטורי, במפרץ שקט ויפה בשם מפרץ קילאקקואה (Kealakekua bay), נמצאת אנדרטה לזכר קפטן ג'יימס קוק, אליה ניתן להגיע רק דרך הים או דרך שביל הליכה קשה. האנדרטה, שצורתה אובליסק וצבעה לבן, הוקמה כבר בשנת 1874, ע"י מלחים בריטיים והאדמה עליה היא ניצבת נחשבת לאדמת בריטניה (הנסיך Likelike העניק את המקום כמתנה לבריטניה). האנדרטה הוקמה בקרבת המקום בו נהרג מגלה היבשות הבריטי המפורסם, ע"י התושבים המקומיים, בשנת 1779.

המפרץ הוא מגרש המשחקים של להקות גדולות של דולפינים מסוג Hawaiian Spinner Dolphin, הנקראים בהוואית: Nai'a, המגיעים לנוח ולהגן על צאצאיהם הצעירים. כאשר תשוטו בים יקפצו סביבכם להקות שלמות של דולפינים. תיירים רבים קופצים למים ושוחים בקרבת הדולפינים. חוויה מדהימה! חשוב לזכור שאלה חיות מוגנות ואסור להתקרב אליהן וכמובן לא לגעת בהן. ליד האנדרטה יש ריף נהדר, שהוא ללא ספק המקום הטוב ביותר לצלילה ושנירקול באי, ובו שפע של דגים ואלמוגים יפים. המים ליד האנדרטה צלולים, שקטים ועמוקים.

מפרץ קילאקקואה (Kealakekua bay)
מערב האי אידיאלי לחובבי הספורט הימי על כל סוגיו - גלישת גלים במפרץ קילאקקואה  (צילום: Mike)
 

הקפה של האי הגדול

סיורים בחוות קפה: מכל מוצרי הביג-איילנד, המפורסם ביותר הוא הקפה של קונה, הידוע באיכותו הגבוהה ונחשב לאחד מסוגי הקפה הטובים בעולם. בחוות רבות המגדלות קפה באזור קונה נערכים סיורים. המקומות הטובים ביותר לבקר בהם, לראות את פולי הקפה הגדלים על עצים נמוכים, ללמוד כיצד מכינים קפה, לטעום דוגמיות קפה וכמובן גם לקנות קפה טוב, הם חוות גרינוול (Greenwell farm), והחוות: Kona Coffee living history farm ו-Bay view Farm.
 
אזור בתי המלון במערב קוהלה, ידוע בחופיו היפים והשקטים, אך גם במגרשי גולף מהטובים בעולם, בתי מלון יוקרתיים ויקרים מאד ושרידים היסטוריים רבים של התרבות ההוואית הקדומה. כדאי מאד להקדיש לאזור יום שלם לפחות. טיול בבתי המלון המפוארים, כמוהו כביקור במוזיאונים מרשימים לאומנות ולגננות. אפילו פחי הזבל נראים כמו יצירת אומנות... אזור זה ידוע גם בשקיעות המרהיבות שלו. אחרי השקיעה כדאי לצפות בדגי התריסנית הענקיים, המגיעים בהמוניהם לחופי האזור.
מלון מומלץ באי הגדול של הוואי
בצפון-מערב האי נמצאים בתי המלון הגדולים והריזורטים המפנקים, עם שפע של פעילויות ספורט ופעילויות ימיות,
בתמונה כפר הנופש של 
מלון הילטון וואיקולואה וילג'  (צילום: Hilton Waikoloa Village)

בתי מלון מומלצים באי הגדול של הוואי

האי הגדול כשמו כן הוא – גדול, שטחו 10,400 קמ"ר, כמחצית משטחה של ישראל, ולכן סביר להניח שתרצו למקם לפחות שתי נקודות לינה.

עבור מי שנוחת באי ומעוניין להישאר בעיר הילו ולטייל ממנה במזרח האי, כולל אל פארק וולקאנו, נמליץ על מלון SCP הילו (SCP Hilo Hotel), הממוקם לחוף הים, במרחק הליכה מהעיר. המלון מאפשר שימוש באופניים, לטיולים באזור, וגלשני סאפ. הצוות לבבי ושירותי והמלון נעים ונקי.
בתי מלון נוספים בעיר הילו

מלון מומלץ באי הגדול של הוואי, הילו
מלון SCP הילו
 ממוקם לחופי העיר הילו ומתאים לטיולים בחלקו המזרחי והדרומי של האי הגדול

המלון השני נמצא בצפון-מערב האי, באזור קוהלה - ווסטין האפונה ביץ' ריזורט (The Westin Hapuna Beach Resort) מוקף גנים טרופיים וחוף מרהיב, עם 2 בריכות שחיה, מרכז ספא ופעילויות לילדים. כל החדרים מרווחים ומצוידים ולכולם מרפסת הצופה לים.
בתי מלון באזור קוהלה שבצפון-מערב האי

מלון מומלץ באי הגדול של הוואי
ריזורט ווסטין האפונה ביץממוקם על החופים המרהיבים בצפון-מערב האי

 
 

מידע נוסף

כתבות נוספות על הוואי


סיגלית בר אודות הכותבת 
סיגלית בר, יועצת טיולים ומתכננת מסלולים. מומחית בטיולי משפחות. מחברת מדריכי התיירות: בלגיה- טיולי כוכב למשפחות, אוסטריה - טיולי כוכב למשפחות, ארה"ב למשפחות ואיי הוואי האקזוטיים. 
0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר