היכרות עם האי הגדול של הוואי
מאת: סיגלית בר


האי הגדול של הוואי, ה"ביג-איילנד", הוא המפתיע בין איי הוואי. הוא המגוון באיים מבחינת אזורי אקלים ומבחינת נופים ואתרים. בחלקו המערבי זורחת השמש במשך כל ימות השנה ואילו פסגותיו מכוסות שלג בחורף, כך שבאותו יום אפשר לעשות סקי בהרים ולאחר מכן לשחות במי הים הנעימים.


באי עמקים ירוקים, מפלים, יערות גשם, מדבריות, הרי געש פעילים, שדות לבה וחופים מכל הסוגים. באי אתרים היסטוריים רבים מתקופת המתיישבים הפולינזים הראשונים ומלכי הוואי. האי הגדול נחשב לאי "הכי הוואי" מבין איי הוואי.
 
קאלימו ביץ', חופי לבה שחורה בהוואי
Kaimū Beach - חוף שכוסה אפר וולקאני שחור, האי הגדול של הוואי (צילום: Kristina D.C. Hoeppner)
 
יעדים באי הגדול המוזכרים בכתבה זו ובכתבת ההמשך שלה: אטרקציות עיקריות באי הגדול של הוואי (A-S)
ושני בתי מלון מומלצים: מלון SCP הילו  בעיר הילו (T), ריזורט ווסטין האפונה ביץ' בצפון-מערב (U)
להגדלת המפה לחצו בפינה העליונה
 

אנטארקטיקה
 

אי צעיר שעדיין ממשיך לגדול

האי הוואי, הידוע בכינויו "האי הגדול", הוא אכן הגדול מבין האיים. שטחו כ- 10,400 קמ"ר, כמעט כפליים משטחם של כל שאר איי הוואי יחדיו, וחשוב לציין שהוא עדיין ממשיך לגדול. זהו האי הצעיר ביותר בשרשרת איי הוואי, נולד "רק" לפני 800,000 שנים (לעומת האי קאואיי שגילו מוערך בכ- 5 מיליון שנים) והוא הדרומי מכולם.
 
באי הגדול חמישה הרי געש, שניים מהם עדיין פעילים: מאונה לואה (Mauna Loa) וקילאואה (Kīlauea). בין השנים 1969-1974 התפרץ הר הגעש קילאואה ומזרקות אש בגובה של 600 מטרים פרצו ממנו. ההתפרצות האחרונה בחלקו המזרחי של ההר החלה בשנת 1983 ומאז זורמת ממנו הלבה עד היום. בני הוואי מאמינים שאלת האש פאלה (Pele) מתגוררת בהר.
 
מאונה קאה (Mauna Kea), ההר הגבוה ביותר באי, המתנשא לגובה של 4,205 מטר מעל פני הים, הוא ההר הגבוה ביותר בעולם, כאשר מודדים מבסיסו ברצפת האוקיאנוס – כעשרה קילומטר בסך הכל. במרומי ההר ממוקמים הטלסקופים החזקים ביותר בעולם, המספקים לאסטרונומים את נקודת התצפית הטובה ביותר על הכוכבים ועולמות אחרים.
 
להרים באי שיפועים מתונים בניגוד לאיים קאואיי ואוהאו בהם צוקים תלולים ומרשימים. עקב גילו הצעיר של האי עדיין לא הספיקו איתני הטבע (רוח, מים, ארוזיה) לעצב את פני השטח. רק באזור הרי קוהלה, שהם העתיקים ביותר באי, הספיקו להיווצר צוקים תלולים ועמקים צרים ביניהם.
כתבות נוספות על ארצות הברית  | 
כתבות נוספות על הוואי
 
הטלסקופ על הר מאונה קאה
הטלסקופים החזקים ביותר בעולם על פסגת ההר הגבוה ביותר בהוואי - מאונה קאה  (צילום: Christopher Michel)
 

תופעות וולקניות וטבע מדהים

האי הגדול של הוואי ייחודי במבנהו ובכמויות הלבה הקרה המכסות אותו והמטיילים בו חשים כמו מגלי עולמות. זהו המקום אשר פני הקרקע שלו משתנים במהירות הגדולה ביותר בעולם. באזורים אחדים באי דורכים על אדמה שהיא צעירה מגיל המטייל (!) חוויה ייחודית, ללא כל ספק. האסטרונאוטים הראשונים שטסו לירח התאמנו באי למשימות שלהם, בשדות הלבה של מאונה-לואה.
 
כינוי נוסף של האי הוא אי הסחלבים (Orchid isle), מכיוון שבצדו המזרחי משגשגים גידולי הסחלבים, שהחליפו את שדות הסוכר, שהיו הגידול העיקרי באי בעבר. יש הטוענים כי בהוואי גדלים יותר סחלבים מבכל מקום אחר בעולם. ענפי חקלאות נוספים הם: , הקפה, אגוזי מקדמיה, פפאיה, דגים, אצות וחוות לגידול בקר.
 
 אי הסחלבים הוואי
סחלבים ב"אי הסחלבים" הוואי  (צילום: Eric Tessmer)
 

חופי הים באי הגדול

בביג-איילנד יש פחות חופים חוליים מאשר באיים האחרים של הוואי. הסיבה לכך היא גילו הצעיר יחסית של האי. חול לבן נוצר בתהליך איטי של התפוררות אלמוגים וצדפים, ולכן נפוץ יותר באיים מבוגרים יותר (דגי תוכינון Parrotfish הנפוצים במימי האוקיאנוס השקט, מפוררים את האלמוגים כדי לאכול את האצות שביניהם. כל דג יכול לייצר שלושה טון חול לבן בשנה). יחד עם זאת, החופים באי נחשבים ליפים ביותר בהוואי, ואף יותר מכך, בכל ארצות הברית כולה. החופים באי מיוחדים במינם ומגוונים מאד: היכן עוד ניתן למצוא חופים עם חול לבן, חול אפור, חול שחור ואפילו חול ירוק? כל זאת בצירוף מזג אוויר מצוין בכל ימות השנה.
כתבות נוספות על ארצות הברית
 
מכיוון שהאי עדיין בתהליך התהוות והרי הגעש שלו פעילים, החופים בו (בעיקר בחלקו הדרומי) מישתנים. החוף השחור המפורסם ביותר בהוואי - Kaimū Beach, כוסה כולו לפני מספר שנים בשכבה עבה של לבה. במקומות אחרים באי הלבה הזורמת לים מתפוררת והופכת ע"י הגלים לחול חדש. הזרמים החזקים מובילים את החול החדש ומשקעים אותו במפרצים קטנים וע"י כך, תוך מספר חודשים מההתפרצות, נוצרים חופים חדשים.
 
החופים היפים ביותר באי נמצאים בצדו המערבי, שטוף השמש: מי טורקיז צלולים, נקיים במיוחד ושקטים לרוב, יותר מאשר בכל שאר איי הוואי. החופים, בעיקר באזור קונה (Kona), הם גן עדן לצוללנים וחובבי שנירקול. שפע הדגים בשלל צבעים ומינים, הצלופחים וצבי הים, מדהים ברבגוניותו.
בחוף המזרחי, הגשום, חופי הים סוערים ואפורים יותר ולכן פופולריים הרבה פחות.
 
כל החופים בהוואי הם חופים ציבוריים, מה שאומר שכל אחד יכול לבקר ולהיכנס בחינם לכל חופי האי. ישנם חופים מסודרים עם חנייה, מציל, שירותים ומקלחות. לעומתם ישנם חופים נסתרים ואקזוטיים, ללא שום תשתיות, אשר ניתן להגיע אליהם רק בנסיעה ברכבי שטח או הליכה בשבילים ארוכים.
בחופים רבים אין מספיק מקומות מוצלים ולכן מומלץ לקנות או לשכור שמשיה ולהגיע עמה לכל חוף בו תבקרו. ציוד חשוב נוסף: כובע, משקפי שמש, קרם הגנה בכמויות גדולות (זכרו שעוצמת הקרינה גבוהה ביותר עקב הקרבה לקו המשווה), מצלמה חד פעמית תת- מימית לצילומי דגים וחיות ים הנוספות אותן תראו במים, מזון לדגים, מסכה, סנפירים והרבה שתייה.
 
 קאלימו ביץ', חופי לבה שחורה בהוואי
Kaimū Beach - חוף עם חול וולקאני שחור (צילום: Kristina D.C. Hoeppner)
 

האי הגדול של הוואי במספרים

מספר התושבים באי 190,000 איש. מוצאם האתני מאד מגוון. מרביתם גרים בעיר המרכזית הילו (Hilo) ובעיר קונה.
עקב גודלו הרב הוא עדיין שקט, עם אזורים רבים לא מיושבים, שדות לבה עצומים וללא עומסים ופקקי תנועה. מקור ההכנסה העיקרי של תושבי האי הוא עדיין חקלאות ורק במקום השני (כאשר הפער הולך ומצטמצם מדי שנה) - תיירות.
 
זהו ככל הנראה האי הראשון אותו גילו ובו התיישבו המתיישבים הפולינזים הראשונים, כבר בשנת 500 לספירה.
מכיוון שהביג-איילנד היה מקום הולדתו (בשנת 1758) ומקום שלטונו העיקרי של המלך קאמהמהא הראשון (Kamehameha I), שאיחד את מרבית איי הוואי לממלכה אחת, יש בו אתרים היסטוריים רבים ושרידי מקדשים עתיקים, בעיקר לאורך חופו המערבי, ששימש כזירת הפעילות והבילוי העיקרית של בני המלוכה בתקופה הקדומה. קפטן ג'יימס קוק, מגלה העולם המפורסם, נהרג ע"י תושבי האי במפרץ קיאלאקקואה (Kealakekua Bay) שבמערב האי, בשנת 1779.
 
הגנים היפניים בהילו, הוואי
Liliuokalani Park - הגנים היפנים בעיר הילו באי הגדול  (צילום: Eric Tessmer)

 

האי הגדול בחלוקה לאזורים

ניתן לחלק את האי לארבעה אזורי תיירות עיקריים השונים זה מזה:
מזרח האי - "צד רוחות הסחר" (Windward), שהוא הצד הטרופי והגשום של האי. כולל את עיר הבירה הילו (Hilo), שהיא הגדולה בערי האי, ואזור האמקואה (Hamkua), בצפון מזרח האי, בין הילו ועמק וויפיו (Waipio valley), המכונה "עמק המלכים". זהו העמק הגדול ביותר באי וניתן להגיע אליו רק ברכבי שטח או ברכיבה על פרדות. חלקו המזרחי של האי שופע צמחייה טרופית, גידולים חקלאיים ומפלים וידוע בקשתות המרהיבות שלו.
לינה בעיר הילו
 
אזור קוהלה (Kohala) - ממוקם בצפון- מערב האי. בדרום קוהלה לאורך חוף של 32 קילומטר נמצאים בתי המלון המפוארים והגדולים ביותר באי, הסמוכים לחופי ים מהיפים בעולם ולמגרשי גולף עצומים. אזור זה ידוע בכינויו "חופי הזהב", בזכות החול הנהדר שלו ואולי בגלל העובדה שרק בעלי ממון רב וזהב יכולים להרשות לעצמם להתגורר ברזורטים המפוארים שבו. הנמל הראשי של הביג-איילנד - Kawaihae bay ממוקם אף הוא בחופי קוהלה. צפון קוהלה הוא אזור הררי ופראי, עם עיירות קטנות ושלוות, ומפורסם כמקום הולדתו של המלך קאמהמהא הראשון. דרומית לו נמצא אזור וויימאה (Waimea), הידוע בחוות הבקר שלו, אשר המפורסמת בהם היא חוות פארקר, שהיא חוות הבקר הפרטית הגדולה בעולם. וויימאה היא עיירת בוקרים עם אירועי רודיאו ובגדי מערב פרוע.
מחוז קונה (Kona) - במערב האי. זהו "צד נגד הרוח" (LeeWard), שהוא הצד היבש, שטוף השמש, הכולל את קאיילואה-קונה (Kailua-Kona), העיר התיירותית ביותר באי, בה נמצאים מרבית בתי המלון, המסעדות, מרכזי הקניות והאירועים, ואת העיירות מצפונה ומדרומה. זהו גן עדן אמיתי לחובבי הספורט הימי: שחייה, צלילה, שייט, דיג וגלישה. הגבעות מעל קונה הן מקום הגידול של הקפה המצוין - קפה קונה Kona Coffe. באזור מקומות בעלי חשיבות היסטורית רבה, כגון: מקום הריגתו של קפטן קוק ועיר המקלט העתיקה Honaunau.
דרום האי - באזור זה נמצאת הנקודה הדרומית ביותר בארצות הברית - KaLae. דרום מערב האי הוא אזור שטוף רוחות חזקות במשך כל ימות השנה, עם מעט מאד תושבים, המתפרנסים בעיקר מגידול תפוזים. האזור ידוע בחופי הים הייחודיים, עם חול ירוק וחול שחור, ובצבי הים הרבים החיים בהם. האטרקציה העיקרית באי הגדול, הרי הגעש הפעילים הנמצאים בפארק הלאומי וולקאנו (Hawaii Volcanoes National Park‏) והעיירות הקטנות הסמוכות אליו, ממוקמים אף הם בדרומו של האי.
 
 מלון מומלץ באי הגדול של הוואי
בצפון-מערב האי נמצאים בתי המלון הגדולים והריזורטים המפנקים,
עם שפע של פעילויות ספורט ופעילויות ימיות, בתמונה כפר הנופש
ווסטין האפונה ביץ' ריזורט
(צילום: The Westin Hapuna Beach Resort

מזג אוויר באי הגדול

מזג האוויר בביג-איילנד מגוון יותר מאשר כל אי או חבל ארץ בעל שטח דומה. באי זה יש ייצוג כמעט לכל אזורי האקלים הקיימים בעולם: טרופי, מונסוני ומדברי. יש באי יערות גשם ופסגות מושלגות ומצד שני אזורים יבשים ושטופי שמש, בקיצור, מיקרוקוסמוס של העולם. לא משנה איזה מזג אוויר אהוב עליכם, ללא ספק תוכלו למצוא אותו באי.
 
מרבית התיירים מעדיפים את מזג האוויר של אזור קונה ואין בכך כל פלא, כמעט בכל ימות השנה מזג האוויר חמים, שמשי ונהדר. בפברואר שהוא החודש הקר ביותר, הטמפרטורות הממוצעות הן 27 מעלות צלזיוס ביום ו- 18 מעלות בלילה, ואילו באוגוסט, שהוא החודש החם ביותר, הטמפ. ביום היא 30-31 מעלות ובלילה 20 מעלות צלזיוס. הלחות נעה בין 50%-80%. בדרך כלל יש בריזה נעימה בחופי הים. לעיתים נדירות (פחות מ- 30 יום בשנה) נושבות רוחות מכיוון מערב, הנקראות "רוחות קונה", המביאות עמן אוויר חם ולח במיוחד. אז כדאי למצוא מפלט באזורים ההרריים והקרירים יותר של האי. בדרך כלל בצדו המערבי של האי (כלומר באזור קונה וקוהלה), השמים נקיים מעננים בשעות הבוקר ולקראת שעות אחה"צ מתחילים להגיע עננים. בחודשי הקיץ ייתכן גשם קל בשעות הערב. אזור הרזורטים בקוהלה הוא המקום היבש ביותר באי, אך בשעות הערב הרוחות בו חזקות למדי.
ככל שעולים במעלה ההרים, יורדות הטמפרטורות וכמויות הגשמים גדלות. בפסגות הגבוהות של הרי מאונה-קאה ומאונה-לואה (פירוש המילה מאונה הוא הר בהוואית) אף יורד שלג בחודשי החורף.
 
מזג האוויר בצד המזרחי של האי שונה לחלוטין: זהו אזור גשום ולח ביותר. הילו היא העיר הגשומה ביותר בארצות הברית, עם ממוצע שנתי של כ- 3,500 מ"מ גשם. מרבית הגשם יורד אמנם בלילה ובשעות הבוקר המוקדמות, אך צפו לממטרים חזקים וקצרים בכל שעות היממה. זו הסיבה שהתיירים לא אוהבים להתגורר בצד זה של האי, אך למעשה זהו גן עדן לגידולים טרופיים וכמויות המים והמפלים באזור מעוררות קנאה.
 
טמפרטורת מי האוקיאנוס נעה בין 24 מעלות צלזיוס בחודש פברואר ל- 28 מעלות בחודשים ספטמבר- אוקטובר.
 
מלון מומלץ באי הגדול של הוואי, הילו
לינה בעיר הילו מאפשרת טיולי כוכב לאורך החוף המזרחי צפונה ודרומה וביקור בפארק וולקאנו שבמרכזו, 
בתמונה 
מלון הילטון גרנד נאנילואה לחופי הילו  (צילום: Grand Naniloa Hotel, a Doubletree by Hilton)
 

תחבורה באי הגדול

לביג-איילנד ניתן להגיע רק בטיסה. בגלל תנאי האוקיאנוס הלא צפויים, אין שירות מעבורות אל האי. לחלק מחברות הקרוזים הגדולות יש הפלגות מפנקות (בסגנון ספינת האהבה), המגיעות גם לביג-איילנד, אך לא באופן סדיר. לחברות יונייטד איירליינס ואמריקן איירליינס יש טיסות ישירות מיעדים מרכזיים בארה"ב ישירות לשדה התעופה של קונה במערב האי. מספר חברות בינלאומיות מגיעות אף הן ישירות לאי, בעיקר מהמזרח הרחוק. שאר הטיסות לאי מגיעות מהאיים האחרים. בטיסה מהונולולו (Honolulu) לביג-איילנד מומלץ לשבת בצד שמאל (המושבים המתחילים ב- A), מכיוון שכך תזכו לראות את כל איי הוואי, כולל הקטנים (מלבד קאואיי הצפוני יותר). הנוף מרהיב!
 
שתי חברות התעופה הטסות בין האיים הן: אלוהה-איירליינס והוואיין-איירליינס. לאי הגדול מגיעות גם החברות: Go! Mokulele ו- United Airlines .
 
באי שני שדות תעופה בינלאומיים: האחד בצדו המערבי, שדה התעופה של קונה (Kona International Airport), והשני בצדו המזרחי, בעיר הילו (Hilo International Airport).
 
על מנת לראות את האי כראוי מומלץ ביותר לשכור רכב. האי, כיאה לשמו, גדול למדי (כחצי משטחה של ישראל) והמרחקים בין האטרקציות העיקריות גדולים בהרבה מאשר באיים השכנים. ללא רכב צמוד קשה ויקר להגיע ליעדים האטרקטיביים והייחודיים לאי, אותם אפילו חובבי המנוחה והשלווה לא ירצו לפספס. מומלץ להזמין רכב מראש. מחירי הדלק בביג-איילנד הם הגבוהים ביותר בארה"ב, אך מי שרגיל למחירים בארץ ובאירופה לא ייבהל מהם.
 
בביג-איילנד דרכי עפר רבות, ולכן אחת הדרכים העדיפות לטייל באי, היא ברכב שטח. למרבית חברות ההשכרה רכבי שטח בגדלים שונים. גם אם הזמנתם מראש רכב רגיל, ניתן לשדרגו תמורת תשלום נוסף לרכב שטח, למשך כל תקופת ההשכרה או אפילו לימים ספורים.
 
עמק ווייפיו (Waipio Valley)
עמק ווייפיו - ניתן להגיע רק ברכבי שטח   (צילום: Kristina D.C. Hoeppner)
 
באי שלושה כבישים ראשיים הנקראים Hawaii belt Road, המקיפים את האי (בקרבת האוקיאנוס): 11, 19 ו- 190. אך גם הם אינם אוטוסטרדות. כאשר מתכננים את זמני הנסיעה יש לקחת בחשבון שאין באי אף לא כביש מהיר אחד. הנסיעה מסביב לאי (כ-420 קילומטר) אורכת בין 6 ל- 7 שעות נטו. חלקים גדולים של הכבישים הם בעלי נתיב נסיעה אחד לכל כיוון. התפרצויות געשיות בשנים האחרונות חסמו את כביש 130 ואת הדרך הנקראת: Chain of craters בתוך הפארק הלאומי וולקאנו.
 
אופנועים, בעיקר מסוג הארלי-דייוידסון, ניתן לשכור ב- Kona Harley-Davidson, בקונה. ב- DJ'S Rentals משכירים אופנועים וגם קטנועים.
 
תחבורה ציבורית: באי קו אוטובוס עיקרי בשם Hele-on, שתוכנן בעיקר עבור המקומיים, כך שאינו מגיע לחלק מהאתרים התיירותיים באי. קו זה נוסע בין הילו לקונה באופן סדיר. אוטובוס בשם: Alii Shutle נוסע הלוך ושוב לאורך רחוב Alii Drive בקונה, בו מרוכזים מרבית בתי המלון, המסעדות ומרכזי הקניות בעיר. שתי חברות גדולות המארגנות טיולים מודרכים באוטובוס הן: Roberts Hawaii ו- Jack's.

בתי מלון מומלצים באי הגדול של הוואי

האי הגדול כשמו כן הוא – גדול, שטחו 10,400 קמ"ר, כמחצית משטחה של ישראל, ולכן סביר להניח שתרצו למקם לפחות שתי נקודות לינה.

עבור מי שנוחת באי ומעוניין להישאר בעיר הילו ולטייל ממנה במזרח האי, כולל אל פארק וולקאנו, נמליץ על מלון SCP הילו (SCP Hilo Hotel), הממוקם לחוף הים, במרחק הליכה מהעיר. המלון מאפשר שימוש באופניים, לטיולים באזור, וגלשני סאפ. הצוות לבבי ושירותי והמלון נעים ונקי.
בתי מלון נוספים בעיר הילו

מלון מומלץ באי הגדול של הוואי, הילו
מלון SCP הילו
 ממוקם לחופי העיר הילו ומתאים לטיולים בחלקו המזרחי והדרומי של האי הגדול

המלון השני נמצא בצפון-מערב האי, באזור קוהלה - ווסטין האפונה ביץ' ריזורט (The Westin Hapuna Beach Resort) מוקף גנים טרופיים וחוף מרהיב, עם 2 בריכות שחיה, מרכז ספא ופעילויות לילדים. כל החדרים מרווחים ומצוידים ולכולם מרפסת הצופה לים.
בתי מלון באזור קוהלה שבצפון-מערב האי

מלון מומלץ באי הגדול של הוואי
ריזורט ווסטין האפונה ביץ' ממוקם על החופים המרהיבים בצפון-מערב האי

מידע נוסף על "האי הגדול"

 

כתבות נוספות על הוואי


סיגלית בר אודות הכותבת 
סיגלית בר, יועצת טיולים ומתכננת מסלולים. מומחית בטיולי משפחות. מחברת מדריכי התיירות: בלגיה- טיולי כוכב למשפחות, אוסטריה - טיולי כוכב למשפחות, ארה"ב למשפחות ואיי הוואי האקזוטיים. 
0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר