סקי ביפן: גלישה בליווי מוסיקה
מאת: אריק וייס


חוויית הסקי היפנית מציעה אתרים מתקדמים, מרחצאות ספא, ארוחות מסורתיות ומוסיקה בלתי פוסקת. אריק וייס יצא לחופשת סנובורד ראשונה בנייגטה שביפן, ואחרי כמה נפילות, מכות יבשות ושרירים תפוסים – כבר אי אפשר היה לעצור אותו. היה ביג טיים!


סקי ביפן
גולש יפני צעיר באתר הסקי Joetsu Kokusai  (צילום: yo)


טיולי אופנייםכבישים נקיים משלג

יפן, ארץ השמש העולה. המקום בו התפתח הזֶן, מולדת הסושי ואחד המקומות המדהימים בעולם לגלישת סקי וסנובורד. ליפן הגעתי במסגרת העבודה, ויחד עם המעסיק שלי וכמה חברים הגענו לעיר הפופולארית נייגטה שנמצאת 330 ק"מ צפונית לטוקיו, לביקור באתר הסקי. נייגטה (Niigata) היא בירתו של מחוז נייגטה, אחד מ- 47 המחוזות של יפן, והיא נמצאת בצפון האי המרכזי של יפן, הנקרא הונשו (Honshu).
 
כבר בדרך לעיר אי אפשר שלא להבחין ביעילות שמאפיינת כל כך את העם היפני. האדמה מכוסה שלג, אך על הכבישים הוא אינו נערם, בזכות פטנט ייחודי: משולי הכביש יוצאים מים, שתפקידם להמס את השלג ולאפשר גישה ברכב לכל מקום. ברוב המקומות אליהם הגענו השלג היה במצב פאודר ולא יצא לי לגלוש על קרח, חוץ מאשר בהר פוג'י
בתי מלון בעיירה נייגטה  |  כתבה על טוקיו
 
ליד נייגטה יש כמה אתרי סקי מדהימים ונוחים, כמו שרק יפנים יכולים להקים. התחבורה לפסגות ההרים היא קלה ויעילה, בזכות שפע רכבלים ומעליות. אין תורים ולא צריך לבזבז זמן בהמתנה. גם כשאתם בתוך הרכבל או המעלית, המוסיקה המושמעת בהם תנעים את זמנכם, והיא גם תלווה אתכם באתרי הסקי עצמם, כשהיא בוקעת ממגברי ענק. יש רכבלים שמשנעים את הנוסעים מאתר לאתר ועל מסלולי הגלישה יש מקומות לעצור, לשתות ולאכול.
כתבה על האי הונשו  |  כתבות על יעדים לחופשת סקי
 
טוקיו (A), העיר נייגטה (B) ושני אתרי הסקי המוזכרים בכתבה
 

איך אומרים סקי ביפנית?

Joetsu Kokusai היה אתר הסקי הראשון אליו הגענו. ההתמצאות לא היתה קלה, מכיוון שכל השלטים כתובים ביפנית, ואלמלא אשתו של אחד החברים שהצטרפה אלינו, היינו מסתבכים בדרכים. במקום עצמו יש מסלולים רבים המתאימים לכל הרמות, כולל מסלולי אקסטרים. הגלישה ברוב אתרי הסקי ביפן מתאפשרת גם בלילה עד השעה 22:00, שכן תאורה מיוחדת מאירה את המסלולים.

עוד כמה נתונים על האתר: גובהו 1,017 מ' ומסלוליו יורדים עד גובה 200 מ'. יש בו 22 מסלולים (מתוכם 30% למתחילים, 50% לבינוניים, 20% למתקדמים) ו- 25 מעליות כסא. סקי פס יומי עולה 4000 יֶן (כ- 158 שקל).
 
סקי ביפן, ניגאטה
העיר נייגטה כמעט מוקפת הרים לבנים מכל עבר  (צילום: sy)
 

אתר הסקי Naeba

אחרי כמה ימים המשכנו דרומה לאתר הסקי Naeba Ski Resort. זהו הר געש, הנמצא 200 ק"מ צפונית-מערבית לטוקיו. גובהו של האתר 1,789 מ' ומסלוליו יורדים עד גובה 900 מ'. הוא מציע לגולשים 27 מסלולים (מתוכם 30% למתחילים, 40% לבינוניים, 30% למתקדמים) ו- 30 מעליות סקי (3 גונדולות ו- 27 מעליות כסא). סקי פס יומי עולה כאן 5000 יֶן (כ- 196 שקל).
 
באתר הסקי Naeba עליתי לראשונה על הסנובורד, ולראשונה... נפלתי על הישבן, למרות שזה היה במישור. לאחר הדרכה קצרה שקיבלתי עלינו לרכבל וירדנו במסלול הקל. כל כך התרגשתי מכמות השלג, מהגלישה ומהעובדה שמסביבי הכל לבן (כולל העצים, הבתים והרכבל), שבאותו היום פשוט לא יכולתי לעזוב את הבורד ולא הפסקתי לגלוש לרגע. המחיר היה בלתי נמנע: למחרת השרירים שלי היו תפוסים ואת גופי כיסו סימנים של מכות יבשות. חוץ מארוחת צהריים ומנוחה ברכבל כמעט ולא ישבתי לנוח. רציתי למצות כל רגע במקום המופלא הזה.
 
אחרי יומיים של גלישה השתפרתי והתחלתי לעלות למסלולים מתקדמים יותר, וכשלמדתי לשלוט בסנובורד התחלתי להשתולל וליהנות מדברים שלא הכרתי עד לאותו הרגע. מה שהפחיד אותי בעיקר היו המסלולים הצרים, כי עדיין לא ידעתי לתמרן, אבל שרדתי את זה. רגעי השיא שלי היו כאשר פגשתי לראשונה את הרמפות ומסלולי האקסטרים.
 
גולש יפני מפגין ביצועים באתר הסקי Naeba 
 חימום לרגליים ולישבן

אחרי יום גלישה ארוך נסענו למסעדה יפנית וישבנו על מזרונים מסביב לשולחן, שבמרכזו מתקן מנגל מיוחד. הזמנו בשרים ומינגלנו לנו כמויות גדולות של בשר משובח מסוגים שונים. הביקור באונסן (ספא) לאחר הגלישה הוא סוג של מסורת יפנית, ולא הרשנו לעצמנו לפספס את זה. אחרי ששבענו נסענו לאונסן יפני ונהננו ממעיינות חמים בסביבה לבנה ומושלגת. חוויה שקשה לתאר במילים.
אונסן - תרבות המעיינות החמים ביפן
 
השהות בספא היא בעירום מלא, וכמובן שיש הפרדה בין נשים לגברים. יש גם מקומות בהם מתאפשרת טבילה מעורבת ונשארים עם מגבות על הגוף. בלילה התארחנו בבית הארחה יפני מיוחד. במרכז החדר ניצב שולחן שמתחתיו ממוקמת מנורת חימום, שמחממת את הרגליים בזמן הארוחה. אפילו האסלה בחדר השירותים היתה מחוממת! היפנים האלה חושבים על הכל. 
אם חשקה נפשכם בבילוי משלים לחווית הגלישה, בכל אתר סקי ביפן תמצאו שלל מועדונים, פאבים ומסעדות מסורתיות, שמגישות סובה, אודון, דגים, מיני תמנונים, וסושי.
 
סקי ביפן
אונסן - מעיינות חמים בסביבה לבנה ומושלגת, חוויה שקשה לתאר במילים  (צילום: Syuzo Tsushima)
 
חוויית הסקי היפנית היא חוויה מומלצת לכולם, אבל אם אתם מתכננים חופשה יפנית, חשוב שתדעו: היפנים הם עם קטן מידות. אם קומתכם גבוהה יחסית, כדאי שתביאו אתכם את ציוד הגלישה שלכם, אחרת – תתקשו למצוא ציוד בגודל המתאים.
 

מידע נוסף

כתבות נוספות


כרמית וייס
 
אודות הכותב
אריק וייס, מנהל חנות ציוד סקי, מדריך ומרכז מגמת סנובורד בסניף סקימולטור חיפה.
סקימולטור – הבית של הסקי בישראל. מדרונות תרגול ואימון לגלישת סקי וסנובורד, חנויות ציוד וחופשות סקי. 
0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר