מדוע נטשו בני המאיה את במת ההיסטוריה?
מאת: אורלי פיישטר


לפני כאלף שנים שלטה במרכז אמריקה תרבות המאיה. מה גרם להיעלמותה, והאם ההיסטוריה חוזרת? 


מרכז אמריקה, אותו גשר יבשתי צר בין צפון אמריקה לדרומה, מהווה פחות מחצי אחוז ממסת היבשה של פני כדור הארץ, אך הוא בית ל- 8% ממיני הצמחים ובעלי החיים בעולם. האזור הזה מותקף ללא הרף הן על ידי הטבע  רעידות אדמה והוריקנים, והן על ידי האדם  כריתת עצים פרועה של יערות הגשם.
 
מדעני נאס"א, סוכנות החלל האמריקאית, סייעו לתושבי האזור להציל את האוצרות הביולוגיים ולמנוע את ההרס הסביבתי. בחורף 2005 הוקם בפנמה חדר מצב שנקרא סרוויר (SERVIR) [*]. למרכז עצבים זה זורם מידע מכל מערכות נאס"א המשקיפות על כדור הארץ מלמעלה. שילוב המידע מהחלל עם תצפיות מקומיות מאפשר ניטור טוב יותר של האזור בעל העבר המפואר.
 
 מפת אתרי המאיה במרכז אמריקה
מפת אתרי המאיה במרכז אמריקה, רובם בחצי האי יוקטאן  (ויקיפדיה)


דרום אמריקהההיסטוריה חוזרת על עצמה

לפני כאלף שנים, מהמאה השלישית עד המאה ה- 16, שלטה במרכז אמריקה תרבות המאיה. בשיא פריחתה, בשנת 900 לספירה, מנתה 10 מיליון תושבים. צפיפות האוכלוסייה באזורים החקלאיים הגיעה ל- 200 נפש לקילומטר רבוע, ובערים למעלה מ- 800 איש לקמ"ר! (בערך כצפיפות בלוס אנג'לס המודרנית).
 
תעלומת נפילת המאיה מהווה מזה מאות שנים חידה היסטורית. עתה שוב מיושבים אזורי הריסות המאיה שעל הגבול בין גואטמלה למקסיקו. האוכלוסייה גדלה, ויערות הגשם שוב נכרתים כדי לספק את צרכיה הישירים והעקיפים. נדמה שההיסטוריה חוזרת על עצמה.
כתבה על בני המאיה: היוונים של העולם החדש
 
עתיקות פלנקה, מאתרי המאיה המפוארים ביותר
עתיקות פלנקה, מאתרי המאיה המפוארים ביותר (צילום: ארז חזן)
 

בילוש מדעי

החוקרים בחנו את אבקת פרחים, הנקראת פולֶן (Pollen) שנשמרה בשכבות משקעי הסחף וגילו שבסביבות שנת 1200 נעלם כמעט לחלוטין פולן שמקורו בעצים, ובמקומו הופיע פולן של עשבי בר. המסקנה פשוטה  העצים בוראו ונעלמו מהנוף. ללא עצים וכתוצאה מהגשמים, גָבַר הסחף (ארוזיה) כשהוא נושא עמו את שכבת הקרקע הפורייה והעשירה בחומרי מזון. דלדול הצמחייה הוביל לעליית הטמפרטורה באזור ב- 6 מעלות, הקרקע התייבשה ולא התאימה עוד לגידולים חקלאיים. כלומר, בני המאיה נפלו קורבן לבורותם הסביבתית והרסו את יערותיהם במו ידיהם, מעשה שהביא, בצירוף תנאי אקלים מקומיים, לקריסתם המוחלטת בתוך מספר שנים.
 
"אילו היה למאיה סרוויר!" אמר תום סבר, הארכיאולוג היחיד בנאס"א. הוא נזכר שבשנת 1986 בחן צילום לוויין של גואטמלה ונדהם לגלות עד כמה בולט הגבול המדיני בינה לבין מקסיקו בגלל כריתת יערות במקסיקו. השפעת התמונה הייתה כה חזקה, עד שהיא האיצה בנשיא גואטמלה ובקונגרס להכריז על חלק גדול משטח המדינה כעל שמורת הביוספרה המאית  המסדרון הביולוגי של מרכז אמריקה, שנאס"א מסייעת לשמרו מהחלל.
כתבה על יעדי טיול ואתרים נבחרים במקסיקו
 
המסר של נפילת המאיה הוא פשוט: לא לחזור על שגיאות העבר, ולשמור על כדור הארץ שלנו!

הגבול הברור בין גואטמלה למקסיקו כפי שהוא נראה מהחלל   (צילום: נאס
 הגבול הברור בין גואטמלה למקסיקו כפי שהוא נראה מהחלל (צילום: נאס"א)
 
[*] סרוויר - Servir -  Mesoamerican Regional Visualization and Monitoring System
 

אודות הכותבת:

אורלי פיישטר, חברת מערכת בירחון "ראש-גדול". המאמר פורסם בגיליון 59 של "ראש-גדול", הירחון היוצא לאור בידי עמותת 'ראש גדול לקידום הידע והחינוך המדעי'. "ראש גדול" הוא ירחון מדע לצעירים.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר