טבע, אדם ואדמה:
שמורות ופניני טבע באמירויות
מאת: אורלי פינקלמן


לצד ג'ונגל הבטון והזכוכית המתפתח בקצב בלתי נתפס בדובאי ובאבו דאבי, ניתן למצוא באיחוד האמירויות שמורות טבע יפהפיות עם נופי מדבר פראיים, נאות מדבר ורכסי הרים, דיונות וחולות עד קצה האופק, שטחי ביצות ואפילו מעיינות חמים.


בכתבה זו אמליץ על שש שמורות ואטרקציות בטבע המרהיב של האמירויות.

1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

פארק המנגרובים ג'ובאייל באבו דאבי (צילום: Jubail Mangrove Park)
שמירת טבע לצד התפתחות עירונית – שמורת ראס אל חור בדובאי (צילום: Florian Kriechbaumer)
ג'בל ג'איס בראס אל ח'יימה – הפסגה הגבוהה ביותר באמירויות (צילום: Artur Malinowski)
דיונות המקיפות את נווה המדבר ליווה באבו דאבי (צילום: Nuno Luciano)
נווה המדבר אל עין – הגדול ביותר באיחוד האמירויות (צילום: Richard Mortel)
ראם לבן באחת משמורות הטבע בדובאי (צילום: Martha de Jong-Lantink)
הנוף הנשקף מפסגת ג'בל חפית באבו דאבי, סמוך לאל עין (צילום: Ahmedhassanyassin)
להקת הפלמינגו בשמורת ראס אל חור בדובאי (צילום: Iwona Rege)

מפת איחוד האמירויות הערביות ויעדי הטבע המוזכרים בכתבה
 

 ברירת מחדל
מה לטבע ולערי האמירויות הנוצצות?

כמו כולם, גם אני עוקבת במשך השנים אחר הצמיחה המטאורית של גורדי השחקים בדובאי, היישר מאדמת המדבר החרבה אל השמיים הכחולים; ואני מניחה שכמו רבים ורבות לפני, התמונה המיידית שעלתה בדמיוני לשמע השמות "דובאי" או "אבו דאבי" היא של ערי זכוכית, פלדה, אספלט ואורות חשמל. מה לכל זה ולטבע?

בשביל ילדת טבע כמוני, שגדלה קרוב לאדמה, הטבע תמיד יהיה הגורם הראשון שימשוך אותי לצאת ולטייל ביעד חדש. תארו לכם איך עיקמתי את הפרצוף כשעלתה ההצעה להדריך טיולים לאיחוד האמירויות. מה לי ולכל הפאר וההדר הזה? אבל כמו שקורה הרבה פעמים בחיים, כשאנחנו משתחררים מהדימוי הראשוני שעולה במוחנו לגבי מקום מסוים, ומתחילים לקלף את הקליפות החיצוניות, מתגלים הפלאות לעינינו.
בתי מלון בדובאי  |  בתי מלון באבו דאבי
 
דובאי, איחוד האמירויות
גורדי השחקים בדובאי. כיצד משתלב כאן הטבע? (צילום: ZQ Lee)
 

הטבע האמירותי נגלה במלוא הדרו

איחוד האמירויות הערביות היא פדרציה של שבע אמירויות, רובן יושבות לחוף המפרץ הערבי ואחת לחופו של מפרץ עומאן, בקצה הדרום מזרחי של חצי האי ערב. אמרנו חצי האי ערב – אמרנו מדבר עצום, תרבות של שבטי נוודים שמשתקעים בקיץ בנאות המדבר המעטים ויוצאים לנדודים בחורף, בעקבות העשב הירוק ומעט המים שנקווים במקומות הנמוכים. באופן מסורתי, זוהי אינה תרבות של שמירת טבע, משום שהטבע אכזרי ותובעני ואת המעט שיש לוקח האדם לצרכיו. אך באמירויות כמו באמירויות – הכול מפתיע, אפילו מדיניות שמירת הטבע והגנת הסביבה.

כשהתחלתי לטייל כאן לעומק, החלטתי לסמן לעצמי באדיקות את המקומות שבהם אוכל לחוות את הטבע במלוא הדרו, כמפלט מפני הערים הנוצצות. בכתבה הזאת אני חולקת איתכם את רשימת המשאלות שלי, מקומות שבחלקם כבר ביקרתי ולחלקם אגיע בעונה הבאה, מתוך רצון להכיר את המדינה המרתקת הזאת הרבה יותר לעומק.
כתבה על חופשה משפחתית בדובאי
 
אל באדיה, פוג'יירה, איחוד האמירויות
נווה מדבר באזור אל באדיה, באמירות פוג'יירה (צילום: CC Artur Malinowski)
 

שמורת המנגרובים ג'ובאייל (אבו דאבי)

לא רחוק ממרכז אבו דאבי, שוכן פארק המנגרובים ג'ובאייל (Jubail Mangrove Park). "מנגרובים" הוא כינוי לסביבת צומח המורכבת מעצים שיש להם כושר הסתגלות מעורר התפעלות לתנאי גאות ושפל ולריכוזי מלח גבוהים, כאלה שמאפיינים חופי ימים, פתחי נהרות, נחלים וביצות. יש מינים שונים המכונים מנגרובים, בדיוק כשם שיש מינים שונים ששייכים ליער הים תיכוני. באמירויות מתייחסים אליהם כאל נכס אקולוגי חשוב ביותר, בזכות יכולתם לקלוט פחמן דו-חמצני פי 50 מהר יותר מאשר יערות טרופיים. הם גם מתפקדים כמחסומים טבעיים נגד גלי אוקיינוס ​​חזקים, זרמי גאות ורוחות, המונעים שחיקה והרס.

עם שבילי הליכה מוגבהים שניתן לטייל בהם גם בשיא הגאות (מומלץ!), יער המנגרובים הוא גן עדן לחובבי הטבע ומהווה בית למגוון מפתיע של מינים, כולל סרטנים, אנפות, פלמינגו ודגים. מומלץ לבוא בשעות הבוקר המוקדמות או בשעות השקיעה, ואם זה משתלב עם שעת הגאות אז הרווח כולו שלכם.

מרחק ממרכז העיר אבו דאבי: כ-45 דקות (כרבע שעה מהאי סעדיאת – אי המוזיאונים וביניהם הלובר). הכניסה בתשלום.
כתבה על שמורת האטה שבהרי דובאי
 

בסרטון: מבט מלמעלה על פארק המנגרובים באי ג'ובאייל

 

נווה המדבר אל עין (אבו דאבי)

בליבה של העיר השנייה בגודלה באמירות אבו דאבי – אל עין (Al Ain), שוכנים שישה נאות מדבר, שבעבר הרחוק היו ביתם של אנשי שבט בני יאס, לפני שנדדו לכיוון החוף. בקיץ היו בני השבט מסתופפים בצל עצי התמר וליד מקורות המים המעטים, ובחורף היו יוצאים לנדוד בעקבות מעט העשב הירוק הצומח על מדרונות ההרים. נאות המדבר התפתחו סביב בארות ששימשו תחילה להשקיית עצים. בהמשך התפתחה שיטת השקיה מתוחכמת הקרויה פאלאג' (אתם לא טועים, זה באמת מזכיר את המילה פאלאח), וככל שהתושבים השכילו לנתב את המים בחוכמה, הלכו נאות המדבר וגדלו.

הסיור בנווה המדבר אל עין (Al Ain Oasis), הגדול מבין השישה והגדול ביותר באיחוד האמירויות כולה, ישליך אתכם בבת אחת אל העבר, בו האדם היה קרוב אצל האדמה. עובדי אדמה פקיסטנים מעבדים כיום את מטעי התמרים, ואם יהיה לכם מזל הם ידגימו בשמחה כיצד הם מטפסים – יחפים – אל ראש העץ, ממש כמו בפסוק "אעלה בתמר, אחזה בסנסניו".

מרחק ממרכז העיר אבו דאבי: כשעתיים, בכבישים טובים ומהירים. הכניסה ללא תשלום.
בתי מלון בעיר אל עין
 
נווה המדבר אל עין, אבו דאבי, איחוד האמירויות
נווה המדבר אל עין באמירות אבו דאבי (צילום: CC Richard Mortel)
 

בסרטון: ביקור וירטואלי בנווה המדבר אל עין 
 הגדול ביותר באיחוד האמירויות

 

ג'בל חפית (אבו דאבי)

מנווה המדבר אל עין, סעו בדרך התלולה המטפסת במעלה הר (ג'בל) חפית, אל רחבת תצפית שממנה יש נוף מרהיב של הסביבה (Jebel Hafeet View Point). רכבים פרטיים יוכלו לעלות עד לראש ההר, המתנשא לגובה של 1,200 מטרים ומשקיף על החלק האמירותי של רוב אל ח'אלי (Rub' Al Khali, "הרובע הריק"), שהוא קצה קצהו של ים החול הגדול בעולם ואחד האזורים הקשים למחייה על פני כדור הארץ. עוצמת המדבר כאן מהממת, המסלע מופיע בצורות מרהיבות והדממה מחרישת אוזניים.

מרחק ממרכז העיר אל עין: כחצי שעה. הכניסה ללא תשלום.
 
ג'בל חפית, אבו דאבי, איחוד האמירויות
ג'בל חפית מלמעלה, חלקו הצפוני נמצא בשטחה של אבו דאבי והדרומי בעומאן (צילום: CC Tom Olliver)

ג'בל חפית, אבו דאבי, איחוד האמירויות
ממרומי ג'בל חפית ניתן לראות את אל עין ואת מרחבי המדבר (צילום: CC IrenicRhonda)
 

ראס אל חור (דובאי)

בלב ליבה של דובאי, המאוכלסת מבין ערי איחוד האמירויות, בצמוד לתעלת דובאי (Dubai Canal), נמצאת שמורת טבע שכל כולה מוקפת בשטח העירוני – ראס אל חור (Ras al Khor Wildlife Sanctuary).

תעלת דובאי היא, במקורה, נתיב מים טבעי שחדר מן הים אל תוך היבשה, עד לנקודה בו המים התמזגו עם הקרקע והפכו לביצה. בשנות השמונים של המאה הקודמת, החליטו בדובאי להאריך את נתיב המים ולאפשר לו להתפתל ולצאת אל מימי המפרץ הערבי. כאשר הבינו כי בידיהם ערך טבע שלא יסולא בפז, החליטו לשמר את הביצה, המהווה מוקד משיכה לציפורים הנודדות בדרכן מצפון לדרום ובחזרה. בשיתוף עם גופים ירוקים בינלאומיים, עיריית דובאי משקיעה משאבים בשימור הסביבה הטבעית.
כתבה על ביקור קצר בעיר דובאי
 
ראס אל חור, דובאי, איחוד האמירויות
שמורת ראס אל חור על רקע גורדי השחקים של דובאי (צילום: CC Florian Kriechbaumer)
 

שטחי הביצות משתרעים על פני 620 דונם וכוללים שטחי בוץ, סבחות (מלחות) ובריכות גאות. בדומה למה שמוכר לנו משמורת החולה, גם כאן יש פינות מסתור שמהן המבקרים יכולים לצפות בבעלי החיים, מבלי להפריע לטבע לעשות את שלו. אלו מכונים מסתור המנגרובים, מסתור הלגונה ומסתור הפלמינגו. ואכן, האטרקציה העיקרית בשמורה היא להקת פלמינגו המונה מאות פרטים, שהפכה את השמורה לבית הקבע שלה, ומסתור הפלמינגו הוא הנקודה המומלצת לצפות בהם ממנה. הביקור מומלץ במיוחד סביב השעה 10:00 או 16:00, אז מאכילים את הפלמינגו והמראה מרהיב.

הכניסה לשמורה ללא תשלום. קבוצות גדולות מתבקשות לתאם את הביקור מראש. השמורה פתוחה בימים א'-ה', בין השעות 07:30-17:30 (אוקטובר עד מרץ) ובין השעות 06:00-18:00 (אפריל עד ספטמבר).
 

סרטון וידאו קצר על להקת הפלמינגו בראס אל חור
מסלול מעיינות אל-שריע (פוג'יירה)

יש שתי סיבות טובות מאוד לנסוע לפוג'יירה (Fujairah), לפחות ליום טיול אחד. הראשונה: זוהי האמירות היחידה השוכנת לחופו של מפרץ עומאן, ותתפלאו, החופים שם שונים, יפהפיים, שלא לומר הרבה יותר שקטים, מאלו של המפרץ הערבי. הסיבה השנייה: זוהי האמירות הכי הררית, משום שרכס הרי החג'אר (Hajar Mountains) שנמשך לאורכה, טומן בחובו מסלולי הליכה מדבריים יפהפיים, ערוצים עמוקים ואפילו מעיינות חמים. אפרופו רשימת משאלות, נראה לי שהמסלול הגאולוגי אל מעיינות אל שריע (Ain Alsheria Geological Hiking Trail) יהיה הראשון שאבחר בו כשתהיה לי הזדמנות לחזור לשם לבד.

מדובר בשביל מעגלי שאורכו כ-8 ק"מ. רוב המסלול חשוף לשמש, לכן הקפידו לקחת לפחות 3 ליטר מים לאדם, לחבוש כובע ולמרוח קרם הגנה (גם בחורף). הנוף לאורך השביל משתנה ועובר בין הרים צבעוניים, נאות מדבר ירוקים ואפילו סלע ענק עם ציור בן 3,000 שנה שחרות בו.

בתחילת המסלול יש עלייה קצרה ותלולה, לעיתים השביל עובר על גבי בולדרים שהידרדרו לוואדי ויש עוד מספר עליות קצרות בשביל הררי המסומן בבירור. יחד עם זאת, רובו של המסלול הוא בעיקר הליכה במישור, עם נוף עוצר נשימה, ולכן יש הטוענים כי הוא מתאים גם למשפחות עם ילדים, ואפילו לכלבים. מיטיבי לכת ישלימו את הסיבוב בכ-3 שעות והיתר יסיימו אותו תוך 5-6 שעות. בינינו, למה למהר?

מרחק ממרכז העיר פוג'יירה: כשעה וחצי נסיעה. מרחק ממרכז דובאי: כשעה וארבעים וחמש דקות נסיעה.
בתי מלון באמירות פוג'יירה
 

בסרטון: הצצה לנופים הפראיים של מסלול מעיינות אל שריע

 

ג'בל ג'איס (ראס אל ח'יימה)

ובראש רשימת המשאלות שלי, האמירות ששמה הוא "ראש האוהל", על שם הצורה המחודדת שלה בקצה הצפון-מזרחי של איחוד האמירויות. ראס אל ח'יימה (Ras Al Khaimah) יושבת גם היא על רכס הרי החג'אר (הרי האבן) המרשימים, וליתר דיוק, הפסגה הגבוהה ביותר באיחוד האמירויות נמצאת כאן – זהו ג'בל ג'איס (Jebel Jais) שגובהו 1,934 מ'. האזור עתיר ואדיות, מסלולי הליכה, סינגלים, והוא גם נגיש ברכב פרטי או תחבורה ציבורית מהעיר ראס אל ח'יימה.

זהו האזור המלהיב ביותר לשוחרי הרפתקאות בטבע (כמוני!) משום שיש בו גם מסלול ויה-פרטה מרשים, מסלול חבלים ומגלשת הרים מהירה ותלולה במיוחד. ואם כל אלה לא מספיקים, הרי שקצת למטה מפסגת ההר מחכה האטרקציה הכי מפתיעה של האמירות הזאת: האומגה הארוכה בעולם – 2,830 מ'! – שהגלישה בה מגיעה למהירות של 150 קמ"ש והופכת את הבטן.

ראס אל ח'יימה נמצאת כשעה ורבע נסיעה ממרכז דובאי, וכדי ליהנות מכל מה שהיא מציעה מומלץ לשהות בה לפחות לילה או שניים.
בתי מלון באמירות ראס על ח'יימה

ג'בל ג'איס, ראס אל ח'יימה, איחוד האמירויות
ג'בל ג'איס, ראס אל ח'יימה, איחוד האמירויות
אזור ג'בל ג'איס בראס אל ח'יימה עתיר אטרקציות ומסלולי הליכה (צילום: CC Angela Manthorpe)


מלון מומלץ בדובאי

מלון אננטרה דאונטאון דובאי (Anantara Downtown Dubai) בדובאי הוא מלון פאר ברמת 5 כוכבים, הממוקם במרכז העיר ומציע נוף מרהיב, היצע רחב של סוויטות וחדרים ענקיים ונוחים מאוד, שירות מסור ואדיב ביותר, ארוחת בוקר מפוארת ומגוון מסעדות.

מלון מומלץ בדובאי
מלון אננטרה דאונטאון דובאי  5 כוכבים בלב העיר דובאי עם חדרים ענקיים ושירות מעולה
 

מלון מומלץ באבו דאבי

מלון קונרד (Conrad Abu Dhabi Etihad Towers) באבו דאבי מתפאר גם הוא ב-5 כוכבים, עם חוף פרטי ושלוש בריכות חיצוניות, ספא מפנק, 12 ברים ומסעדות (מומלצת במיוחד המסעדה האיטלקית), צוות ידידותי ומסביר פנים, ומגוון רחב של סוויטות וחדרים נעימים ומצוידים היטב.

מלון קונרד, אבו דאבי, איחוד האמירויות  מלון קונרד, אבו דאבי, איחוד האמירויות
מלון קונרד באבו דאבי  חוף פרטי, 3 בריכות, 5 כוכבים ו- 12 ברים ומסעדות
 

מלון מומלץ בפוג'יירה

מלון אל בהאר (Al Bahar Hotel & Resort) הוא מלון 5 כוכבים נהדר המציע סוויטות, דירות וחדרים מרווחים ומאובזרים, עם בריכות שחיה וחוף ים פרטי. מלון זה מוגדר כ"מלון יבש" שלא מגישים בו אלכוהול, אך בסמוך אליו יש מתחם בשם "מרינה קלאב" ובו בר, בית קפה ומסעדה שבכולם מגישים אלכוהול.

מלון אל בהאר, פוג'יירה, איחוד האמירויות  מלון אל בהאר, פוג'יירה, איחוד האמירויות
מלון אל בהאר בפוג'יירה  מגוון סוויטות, דירות וחדרים מודרניים ברמת 5 כוכבים


איחוד האמירויות הערביות היא מדינה שככל שחוקרים אותה יותר, מתגלות בה פנינים נוספות, הרבה מעבר לדימוי הנוצץ והמגלומני הראשוני. מומלץ בחום להגיע אליה בחודשי החורף הנעימים, ולתכנן את הטיול כך שתוכלו לשלב בין המודרני לאותנטי, בין האטרקציות של הערים החדשניות לאלו של הטבע המקיף אותן, ולחוות את היעד המרתק הזה באופן מלא ושלם.
 

מידע שימושי

מתי לנסוע?
חודשי החורף – נובמבר עד פברואר – הם הטובים ביותר לביקור באיחוד האמירויות. ביתר חודשי השנה החום צפוי להיות כבד מנשוא.
 
איך מגיעים?
המעוניינים לנסוע לאמירויות ימצאו מגוון טיסות ישירות לדובאי או לאבו דאבי עם חברות ישראליות או מקומיות.

מידע נוסף

בתי מלון באבו דאבי
בתי מלון בדובאי
השכרת רכב בדובאי

כתבות נוספות

דובאי ב-24 שעות (או פחות)
חופשה מפתיעה בחופי דובאי
חופשה משפחתית בדובאי
שמורת האטה בהרי דובאי

אורלי פינקלמן אודות הכותבת
אורלי פינקלמן, מדריכת טיולים בחברה הגיאוגרפית ומרצה על תרבות יוון. מטיילת לבד, בקבוצות, ברגל, בג’יפים ועל סוסים. חרשה את הארץ לאורכה ולרוחבה וחרשה מדינות רבות בעולם. אוהבת להדריך, ליצור חוויות, לרגש ולהתרגש. אוהבת אנשים ונוטה להתאהב בקלות בתרבויות ובאנשים חדשים, סביב העולם. האתר של אורלי
 

אורלי עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר