טבעת הזהב של רוסיה - הצד המערבי
מאת: איציק אהרוני 


טבעת הזהב הוא הכינוי לשמונה ערים השוכנות צפון-מזרחית למוסקבה, בירתה של רוסיה, היוצרות מעין טבעת וצריחי כנסיותיהן צבועים זהב.


בסדרה בת שתי כתבות נבקר בשש מתוך שמונה הערים המקסימות של טבעת הזהב – ולדימיר, סוזדל, איוואנובו (Ivanovo), קוסטרומה (Kostroma), ירוסלבל, רוסטוב, פריאסלבל-זלסקי (Pereslavl-Zalessky), סרגייב פוסד, שארבע מהן הוכרזו אתרי מורשת עולמית של אונסק"ו. 

טבעת הזהב
אחת הכנסיות הרבות בעיר ירוסלבל שעל גדות הוולגה, טבעת הזהב  (צילום: Alex Florstein Fedorov)
 
לאחר שסיירנו בחלקה המזרחי של טבעת הזהב – בכתבה הראשונה, נמשיך ונבקר בחלקה המערבי בכתבה זו.
* על הערים ששמותיהן צויינו גם באנגלית, לא נרחיב בסדרת הכתבות.
.

עיירות טבעת הזהב עליהן נכתב בכתבה זו ובכתבה הראשונה בסדרה
 ולדימיר (A), בוגוליובובו (B), סוזדל (C), ירוסלבל (D), רוסטוב (E), סרגייב פוסד (F)
 

 ברירת מחדל
 

כפרים אותנטיים בדרך

הדרך בת 190 הקילומטרים מסוזדל (Suzdal), בה ביקרנו בחלק הראשון של הכתבה, לירוסלאבל (Yaroslavl), יעדנו הבא, אינה קצרה, אך שכרה גדול. הכביש הצר והמשובש חולף על פני כפרים מעטים, שעדיין לא הושפעו מהתיירות באזור ושומרים על צביונם. פונדקי הדרכים מתנהלים על פי דרישת האוכלוסייה המקומית, ומגישים אוכל רוסי אותנטי המאפיין את האזור. במקומות אחדים הוקמו פינות חי, בהן ניתן לפגוש בעלי החיים האופייניים לאזור, שניצודו ביערות הסמוכים.
 
אם זמנכם אינו קצוב, עצרו לאכול באחד הפונדקים שבדרך. אתם צפויים לחוויה מרעננת, בצורת פונדק של פעם, שולחנות וכסאות, כלי אוכל וסכו"ם, כאלה שלא ראינו כבר זמן רב. האוכל פשוט וטעים, והכמויות ביד רחבה. רעבים לא תצאו.
היכנסו לאחד הכפרים בדרך, המזכירים את השטייטל - העיירות המוכרות לנו מסיפורי היהודים בגולה, לפני השואה.

 
רחוב כפרי בשולי רוסטוב
בתי מגורים בשולי העיירה רוסטוב  (צילום: איציק אהרוני)
 

ירוסלבל – הגדולה והחשובה בערי טבעת הזהב

עם קרוב ל-600 אלף תושבים, העיר  ירוסלבל (Yaroslavl) היא העיר הגדולה מבין ערי טבעת הזהב, ובהחלט מומלץ לעצור בה ללינה - יש בה בחר בתי מלון ברמה טובה.
העיר שוכנת במפגש נהר וולגה, הנהר הארוך באירופה, עם נהר קוטורוסל (
Kotorosl), והיא מרכז תעשייתי חשוב ובירת מחוז ירוסלבל.
 
העיר הוקמה בתחילת המאה ה-11, על ידי ירוסלב הראשון (החכם), נסיך רוס של קייב, ובאותה עת שליט נסיכות רוסטוב. האגדה מספרת כי ירוסלב, שחיפש מקום להקמת נמל, מצא מקום מתאים על גדות נהר הוולגה. כדי לשכנע את תושבי המקום לתמוך בו, הוא הרג במכת חנית את ה"דב הקדוש". המקום בו התרחש האירוע מכונה "פינת הדב", והדוב והחנית הם סימלה של העיר ירוסלבל.
החל מהמאה ה-13 שימשה העיר מרכזה של נסיכות ירוסלבל, שהיתה נסיכות עצמאית, עד שסופחה לנסיכות מוסקבה במאה ה-15. תקופת הזוהר של העיר היתה במאה ה-17, אז היא נחשבה שנייה בחשיבותה ב
רוסיה כולה, בעלת הנמל הגדול ביותר על נהר הוולגה. העיר משכה אליה סוחרים עשירים, שהקימו בה אין-ספור כנסיות, קתדרלות, מבנים מרשימים, מוסדות ציבור וגנים ציבוריים.
בתי מלון בירוסלאבל
 
רוסיה, טבעת הזהב, ירוסלאבל
כנסיית אליהו הנביא במרכז ירוסלבל, לא לפספס  (צילום: MatthiasKabel)
 

ירוסלבל על הוולגה

בירוסלבל כנסיות רבות ולא ניתן לבקר בכולן, אך לא כדאי לדלג על כנסית אליהו הנביא (Church of Elijah the Prophet), הנמצאת בכיכר המרכזית של העיר. הכנסיה הוקמה על ידי סוחר פרוות במאה ה -17, ולה חמש כיפות בצל בצבע ירוק. קירותיה של הכנסיה מעוטרים בציורי קיר, שצויירו במאה ה- 17, בידי האומן יורי ניקיטין ותלמידיו. חלק מציורי הקיר מספרים על חיי היום-יום של תושבי המקום באותה תקופה, דבר שלא היה מקובל אז, וניתן ללמוד מהם על חיי התושבים. ציורים אחרים מתארים את אליהו הנביא ותלמידו אלישע.
קשה להישאר אדישים אל מול הפרסקאות, המכסים את כל קירות הכנסייה הפנימיים. ציורי הקיר עמדו במבחן השנים, ולמרות שהכנסיה היתה סגורה בעת השלטון הקומוניסטי, הם נשתמרו במצב טוב.
 
את הסיור בעיר ירוסלבל רצוי לעשות ברגל. דרך הגנים והשדרות הפזורים ברחבי העיר, ניתן להגיע אל הגנים על גדת נהר הוולגה. אם מזג האוויר מאפשר זאת, מומלץ לשבת באחד מבתי הקפה, לא בשביל הקפה אלא בשביל הנוף, האויר הנקי והשלווה. באחד מגני העיר הוקמה אנדרטה מודרנית לזכר הרוגי מלחמת העולם השניה, המבטאת יותר מכל את יציאת רוסיה ההקומוניזם, היות ואין עליה אף סמל למשטר הקודם.


מלון מיוחד ומומלץ הוא מלון אקווה וולסקאיה ז'מצ'וז'ינה (Aqua Volzhskaya Zemchuzhina), הממוקם על גדת נהר הוולגה, מהצד של המים (כן, כן, ממש על המים!). חדרים, סוויטות וחדרים משפחתיים, ואפילו מיזוג!

המלצה על מלון בירוסלבל   המלצה על מלון בירוסלבל
המלצה על מלון בירוסלבל   המלצה על מלון בירוסלבל

מלון אקווה וולסקאיה ז'מצ'וז'ינה - לישון על הוולגה, חוויה מיוחדת
 
 

רוסטוב – הקרמלין השני ביופיו ברוסיה

60 קילומטר דרומית לירוסלב, על גדות אגם נרו (Nero), שוכנת העיר רוסטוב (Rostov), המוכרת בשם רוסטוב הגדולה (Rostov Veliky), בה מתגוררים 31 אלף תושבים. העיר מוזכרת לראשונה בכתובים במאה ה-9, והיא בין אחת מהערים העתיקות ברוסיה. במאה ה-13 שימשה העיר בירת את הנסיכויות החשובות, ומאוחר יות רצורפה לנסיכות מוסקבה. גם לאחר שאיבדה את עצמאותה, המשיכה העיר להיות מרכז דתי חשוב ומקום מושב הבישופות.
לנו נראתה העיר מנומנמת, ורחובותיה המוזנחים והמאובקים מוסיפים לתחושה זאת, אך למרות זאת, רוסטוב הגדולה היא אחת היפות בטבעת הזהב.
 
בכניסה לעיר, מוקף חומה, ניצב הקרמלין המרשים של רוסטוב, שנחשב שני ביופיו לקרמלין של מוסקבה. הקרמלין והכנסיות הרבות, שצריחיהן שולטים בנוף שלו, הוא הסיבה העיקרת לביקור בעיר. הקרמלין שנבנה במאה ה-17, לא נבנה כמבצר המיועד להגנה על העיר, אלא שימש לאירועים טקסיים. כיום מאכלסים את חדרי הקרמלין מספר מוזיאונים.
בשנת 1680 הוקם בתחומו של הקרמלין מגדל פעמונים, שצליליהם של 15 פעמוניו, הביא להם מוניטין בכל רחבי רוסיה. גם היום, בזמנים קבועים, מופעלים הפעמונים על ידי אחד הנזירים, וצליליהם נשמעים למרחוק. בטרם תעזבו את תחומי הקרמלין בררו מתי ישמע צלצול הפעמונים והשארו בכדי להאזין להם.
 
הקתדרלה שנבנתה במאה ה-16, בטרם נבנה הקרמלין, אינה נכללת בתחומו אלא עומדת מחוץ לחומותיו. לקתדרלה חמישה צריחים, ומפאת גודלה היא שולטת על הקרמלין. הקתדרלה עדין לא שופצה, לכן ניתן לראות את קירותיה החשופים ואת אופן בניתה.
 
אומני רוסטוב הגדולה מתמחים בעבודות אמייל. אחד המוזיאונים בתחומי הקרמלין הוא מוזיאון האמייל, המציג את עבודותיהם בתחומים שונים של אומנות האמייל.

בתי מלון ברוסטוב
 
רוסיה, טבעת הזהב, רוסטוב
הקרמלין של רוסטוב (צילום: איציק אהרוני)
 

סרגייב פוסאד - עיר הקתדרלות

130 ק"מ דרומה, סרגייב פוסאד (Sergiev Posad) היא אולי העיר המוכרת ביותר מבין ערי טבעת הזהב, בזכות קרבתה למוסקבה. העיר ידועה כעיר הקתדרלות. היא ממוקמת במרחק כ- 70 קילומטר ממוסקבה, ונוחה להגעה בטיול של יום אחד.
אם זמנכם בידכם, זוהי אחת משלוש הערים בהן אני ממליץ ללון, ויש בה בתי מלון רבים ברמה טובה.
 
על פי המסורת הרוסית, אין ישוב ללא האיש הנכון ואין עיר ללא הקדוש המתאים. כך העיר סרגייב פוסאד, מוקירה את הקדוש סרגייוס מראדונז (Sergius of Radonezh), אשר הקים בשנת 1340 את מנזר השילוש הקדוש (Trinity Lavra of St. Sergius), שבתוך זמן קצר הפך להיות מרכז רוחני. לאחר מותו בשנת 1380, והוא בן 78 שנים, הוכר סנט סרגייוס כקדוש, והוא אחד הקדושים המוערכים ביותר ב
רוסיה כולה. בעקבות כך הפכו המנזר והעיר למקום עלייה לרגל למאמיני הנצרות האורתודוקסית. המכלול הארכיטקטוני של מתחם מנזר השילוש הקדוש, נכלל ברשימת אונסק"ו כאתר לשימור.
בתי מלון בסרגייב פוסאד
 
רוסיה, טבעת הזהב, סרגייב פוסאד
סרגייב פוסאד, עולים לרגל אל קתדרלת השילוש הקדוש  (צילום: איציק אהרוני)
 
מנזר השילוש הקדוש, למרות שהיה סגור תקופה ארוכה מסיבות פוליטיות, לא איבד מחשיבותו ומחזיק בתואר לאוורה (Lavra), התואר הקדוש ביותר הקיים, שרק בודדים זוכים לו. במאות 17-18 נוספו במתחם המנזר מבנים רבים, המשמשים את הנזירים והמאמינים. המבנה החשוב בהם היא קתדרלת השילוש הקדוש (Trinity Cathedral), שהוקמה מעל קברו של הקודש סרגייוס מראדונז. כיום משמש מתחם המנזר כמקום מושבו של הפטריאך הרוסי. המתחם כולל גם מוזיאון, המציג את אוצרות הקיסרים מתקופות שונות. המוצגים העתיקים ביותר במוזיאון, הם שני איקונות מהמאה התשיעית.
 
סרגייב פוסאד ידועה גם בתחום שונה לחלוטין. העיר קיבלה את התואר "בירת ממלכת  השעשועים" תואר שניתן לה בזכות ייצור הצעצועים שהתפתח בה. גם בובת המטריושקה (בבושקה), שכל כך אהובה על התיירים, מיוצרת בעיר.

 
המלצה על מלון בסרגייב פוסאד   המלצה על מלון בסרגייב פוסאד
המלצה על מלון בסרגייב פוסאד   המלצה על מלון בסרגייב פוסאד

מלון גוסודארב - מלון 4 כוכבים מקסים ומפנק במרכז העיר סרגייב פוסאד, עוד סיבה טובה להגיע לכאן ממוסקבה
(Gosudarev's House Hotel complex Imperial Village)
 

טבעת הזהב – המלצות למטיילים

* אל טבעת הזהב ניתן לטייל בסיור מאורגן, היוצא ממוסקבה ומודרך גם בשפה האנגלית.
אם השפה הרוסית שגורה בפיכם, או שאינכם פוחדים להתמודד עם קצת קשיי שפה, עדיף לטייל ברכב שכור.
האנגלית עדיין לא שגורה בפי רוב תושבי האזור  והתקשורת לפעמים קשה, אך לפעמים זה דווקא אתגר מעניין ומתגמל.
אם אתם מתכננים טיול למוסקבה וסנט פטרסבורג, ומעונינים לכלול גם את טבעת הזהב, רצוי לצאת אל הטבעת ממוסקבה.
הזמן הנדרש לביקור מקיף באזור טבעת הזהב הוא ארבעה ימים, ואם זמנכם קצר יותר כדאי לבקר בפחות מקומות.
הערים בהם ניתן למצוא בתי מלון ברמה טובה, הן: סוזדל (בתי מלון בסוזדל)ירוסלאבל (בתי מלון בירוסלבל) וסרגייב פוסאד (בתי מלון בסרגייב פוסאד).
 
 

מידע נוסף

כתבות נוספות על רוסיה


איציק אהרוני אודות הכותב
איציק אהרוני, בעל תואר שני בהנדסה. משנת 1981 עוסק, כתחביב, בארגון וליווי קבוצות במסלולים יחודיים ואיכותיים.
izhakaharoni@walla.comסטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר