הזמנות לחופשה שלך

טיולים מאורגנים לחו"ל וטיולים מאורגנים למטייל העצמאי
צילום: זיו קורןנביא כאן לא מעט טיפים וגם קצת אזהרות, שיסייעו לכם לעשות בחירה נכונה, מבין שלל ההצעות והחברות המפרסמות טיולים מאורגנים. מומלץ לקרוא לפני שבוחרים טיול.


הרשמה לטיול מאורגן

הרשמה שלכם, המבקשים לנסוע עם טיולים מאורגנים לחו"ל, מהווה הסכמה מפורשת לתנאי ההתקשרות. ביטול יעלה לכם כסף, בתלות באיזה שלב ממועד ההרשמה.
רצוי ומומלץ לקרוא את תנאי ההתקשרות המופיעים בסוף חוברת הטיולים.
לידיעתכם, מה שלא כתוב בתוכנית הטיולים, אינו מחייב את החברה, גם אם הובטחו דברים על ידי הסוכן או המדריך או כל אדם אחר שאינו מוסמך ע"י החברה.  חוברת הטיולים המאורגנים, היא בעצם מסמך התקשרות בין הנוסע והחברה

טיול גיל זהב לפורטוגל, ליסבון
טיולים לבני גיל הזהב דורשים פתרונות יצירתיים, מוניות "הטוק-טוק" של ליסבון  (צילום: כרמית וייס)
 

ביצוע הטיול המאורגן

ביצוע הטיול מותנה בהשתתפות מספר מינימלי של מטיילים. מומלץ לבדוק בהרשמה לטיול אם יציאת הטיול מובטחת. מחובת החברה להודיע לנוסע 15 יום לפני מועד היציאה, על ביטול הטיול מכל סיבה שהיא.
החברה עשויה לבקש מכם תוספת למחיר אם אין מספיק משתתפים, על פי שיקוליה. ועדיין חובתה להודיע לך בזמן. מה עושים? או שהחברה תאחד אתכם עם נוסעים אחרים (לאותו יעד כמובן ), או שתחפשו בעצמכם בחברות אחרות או שתשלמו את התוספת המבוקשת, הכל לשיקולכם.
 

 ברירת מחדל
 

ימי הטיול

מספר ימי הטיול הם מבין המרכיבים החשובים הקובעים את המחיר. מומלץ – להקציב מספר ימים מינימלי לכל מדינה, ובהתאם לבחור במסלול המתאים לכם.
אין טעם לבחור ביעד המורכב ממספר מדינות, כאשר באחת מהן מבקרים מספר שעות, אלא אם כן אתם רוצים לספר בבית שהייתם שם. קחו בחשבון שהאופרציה - אוטובוס, מטוס, שייט - להגיע לאותה מדינה, תבוא על חשבון הימים, שבהם יכולתם להעמיק את ביקורכם במדינות האחרות שבתוכנית.
 
קראו היטב את תוכנית הטיול, סיפרו את ימי הטיול השלמים שיש עבורם תוכנית מלאה. לעיתים תגלו שנטו טיול יש לכם פחות משחשבתם. כל החברות לוקחות במניין הימים את היום הראשון והאחרון, כך שברוב המקרים, הימים הללו ריקים מבחינת תוכנית טיול משמעותית.

סילבסטר קלאוזן, שוויץ
פסטיבל סילבסטר קלאוזן בחורף השוויצרי
מומלץ לנסוע בטיול מאורגן לשוויץ, כדי להבין באמת מה קורה שם
  (באדיבות: סוויס 1)
 

תכנית הטיול

באותה חברת טיולים, תמצאו את אותו יעד המורכב מאותן מדינות, אבל תוכנית הטיול בכיוון הפוך, לרוב בשל אילוצי לוח זמנים של חברות הטיסה. במקרים אלו תהייה הפחתה או תוספת של ימי טיול, תלוי במקום הנחיתה.
המסלול בכיוון ההפוך הוא העתק מדויק של קודמו, מלבד תוספת תוכנית ליום הנוסף.
 
בין חברות הטיולים המאורגנים תמצאו אותם יעדים, אבל עם תוכניות טיול שונות, שיש בהם שוני מהותי מבחינת איכותם- מקומות ביקור אחד מהפרמטרים החשובים- בהתאם לכך המחיר שתשלמו. 
 
מקריאה של תוכנית הטיול, לעיתים קשה לרדת לסוף דעתן של החברות ,ואנו נזקקים לסיועו של ד"ר אבשלום קור מ"שעת לשון".  יש חברות העושות שימוש בשפה כפולה, בביטויים מעורפלים, עמימות, ובקודים שאינם נהירים דיים לכולנו "יש אפשרות" "ניתן לבקר" "נעבור ליד" ועוד רבים אחרים. מה שהנוסע צריך להבין שאין מתנות חינם, אם תשלם תבקר, אם לא, תראה ולא תיכנס. 
 
מומלץ, לבחור בחברה שהמסלול ואזכור האתרים והביקורים יום אחר יום, הוא הכי מפורט.
 
שימו לב – קראו טוב את תוכנית הטיול עבורה אתם משלמים, אם משהוא לא נראה לכם אל תתביישו לשאול. אם צריך תגיעו למדריך, שאמור לדעת הכי טוב ולתת לכם הסברים.
 
אל תתרשמו מהעיצוב הגרפי שמסביב, חפשו את תוכנו של הקנקן, פתאום תגלו שביום מסוים על פי התוכנית, אפשר לסיים את הביקורים המתוכננים תוך מספר שעות, נו מה עושים הלאה ,,,? אין כלום, לא להתבייש אם יש לכם ספק, לשאול כמה זמן לוקח הביקור באותו אתר.
 
אולי מובן, אבל בדקו אם תוכנית המסלול מתאימה לכם אישית מבחינת מרכיביה, ומול חלומות, ציפיות , יכולות פיזיות, וכדומה. בקיצור תעשו התאמת צפיות לפני התשלום כמובן.

קרחון מרמולדה, דולומיטים   קרחון מרמולדה, דולומיטים
ילדים תמיד ישמחו להרבה אקשן ולחברת ילדים נוספים, ואת זה הם יקבלו בטיולי משפחות אקטיביים  (צילום: כרמית וייס)
 

"יום חופשי" / "יום פנוי" / "חצי יום פנוי"

"יום חופשי" או "חצי יום" הוא זמן מבוזבז. נהוג לכנותם סיורי ברירה ,תופעה שמייקרת את הטיול. שימו לב, האם אתם הולכים לשלם לסיורים המוצעים על ידי המדריך, או שתחפשו לכם לאן ללכת - עם או בלי סיועו של המדריך- וגם כיצד להגיע ליעד שבחרתם. מומלץ, בתהליך ההשוואה שלכם בין החברות, לשים דגש על חברות המציעות תוכנית מלאה של הטיול.
 

הדרכה - המדריך הישראלי מול המדריך המקומי

שימו לב שחברות הטיולים נמנעות מלציין בתנאי ההתקשרות ,שמלווה הקבוצה הוא גם המדריך של הטיול, וזאת כדי למנוע אפשרות לתביעת החברה מצד הנוסעים, על רקע אי מתן הדרכה מקצועית, או חוסר ידע מספיק של המדריך על היעד.
 
כל טיול עומד על שלוש רגליים – המדריך, הקבוצה, והנהג – אין ספק שבמשולש הזה, למדריך יש תפקיד מכריע בהצלחת הטיול- הידע שלו, מקצועיותו, ניסיונו- עושים את הטיול לאיכותי יותר. כל חברה מנסה לומר "המדריכים שלנו הם הכי טובים".
 
המדריך הישראלי – "כולם מומחים ומנוסים" – כלל לא בטוח. בדקו בידי מי אתם מפקידים את הטיול. בדקו את הרקע המקצועי וניסיונו. אין דומה מדריך שכתב וחקר על היעד שלו, למדריך שידיעתו שטחית ונובעת מזה שליווה מספר טיולים ליעד הזה. לא להתבייש לבקש את הרזומה שלו מהחברה.
 
הדרכה – לא ניתן לדעת מהתיאור בתוכניות הטיולים, אם ההדרכה באתרים או ערים מסוימות – לרוב בערי בירה - מבוצעת על ידי המדריך הישראלי או על ידי מדריך מקומי – שעולה כסף לחברה ובהכרח מייקר את הטיול. רצוי לבדוק זאת מול החברה, יתכן שגם הסוכן לא יודע את התשובה.

טיול ג'יפים בבולגריה
טיולי ג'יפים בחו"ל, לרדת מהכביש תמיד מומלץ בקבוצה ורצוי גם עם מדריך ואיש שטח מקומי  (צילום: כרמית וייס)
 
 

תרגום לעברית

חברות הטיולים מעסיקות בשכר מדריכים מקומיים בחו"ל. המדריך מתלווה לקבוצה לפרק זמן ונותן הסברים מהאוטובוס, באתרים, מוזיאונים או בערים – ערי בירה או ערים חשובות אחרות- על פי שיקול החברות או אילוץ של הרשויות בחו"ל.
 
בדקו אם יש הדרכה של מקומיים בחו"ל ? באיזה שפה (לרוב באנגלית) והעיקר בדקו מה רמת האנגלית של המדריך הישראלי, שבהכרח הוא האדם, שיתרגם את ההסברים לעברית. כל אחד יכול להגיד לכם, שיש הבדל רב בין לדעת אנגלית לבין לתרגם סימולטאנית מאנגלית לעברית. כאן נציין שככל שהקבוצה גדולה יותר, הסיכויים שלכם לשמוע את ההסברים בצורה סבירה הולך ופוחת.
 

מחירי טיול מאורגן

רוב החברות כוללות במחיר הטיול – ביצוע תוכנית הטיול , אגרות לסוגיהן (לא ויזות או טיפים לנותני שירותים), מיסי נמל. ישנן תוספות מיוחדות, כמו, מס דלק, שהן מחוץ למחיר, הכל בהתאם לשיקול תמחור הטיול של כל חברה וחברה. חשוב לבדוק מול הסוכן/חברה אם המחיר הוא סופי, כדי למנוע אי הבנות לשני הצדדים.
 
על מנת למנוע הוצאות כספיות מיותרות על המרה כפולה בחו"ל, רכשו מטבע מקומי של המדינות אליהן אתם מתעתדים לנסוע. את הסכומים להמרה קבלו ממדריך הטיול. קחו בחשבון שלאחר התשלום לטיול, יהיו לכם הוצאות בחו"ל, עבור ארוחות צהרים וערב לא ממומנות, הוצאות אישיות, דמי כניסה לאתרים שאינם נכללים בטיול וטיפים לנהג, למדריך ועוד.
 

הגודל כן קובע - גודל הקבוצה

גודל הקבוצה הנו פרמטר שאינו תלוי בכם, תרצו תצטרפו לטיול לא תרצו לא תצטרפו. מחיר הטיול הוא פונקציה של גודל הקבוצה. ככל שהקבוצה יותר גדולה יש אפשרות  להוריד את המחיר למצטרפים האחרונים –אבל זה סוד שלא נוהגים לספר לנוסע. מכל מקום הדבר נתון לשיקולה הבלעדי של חברת הטיולים.
גודל הקבוצה, כעיקרון קובע את איכות הטיול , ויש לו רק יתרונות, לא לחינם החברות הגיאוגרפיות מגבילות את מספר המשתתפים בטיולים.

טיול לאנטארקטיקה
בהפלגות לאנטארקטיקה - כנראה שלא ממש תהיו לבד...  (צילום: אמיר גור)
 

פגישה קבוצתית

נועדה בעיקר לתאום צפיות של שני הצדדים הנוסע והחברה. מספר מטרות: עבור הנוסע - להבהיר נושאים לא ברורים ,להכיר את המדריך, את חברי הקבוצה, התחלת גיבוש וכדומה. מבחינת החברה - בעיקר להוריד ציפיות, לספק משוב לנוסעים, לעורר דינמיקה קבוצתית לקראת הטיול ועוד.
מבחינתך הנוסע, מומלץ להיות שם ולשאול את כל השאלות בעולם.
 

בתי מלון  בטיול המאורגן

בית המלון, לעיתים הוא "הקוץ" או "השושנה" של הטיול, אבל בכל טיול תמיד יהיו לכם את שניהם, לא לדאוג.
מיקום המלון ורמתו הם תמיד פונקציה למחיר ששילמתם.
מיקומו של המלון יקבע אם תוכלו לצאת בערב לטיול רגלי באופן עצמאי. אל תתביישו לשאול את הסוכן/חברה אם המלון ממוקם במרכז העיר – במיוחד בערי הבירה ומקומות המציעים בילוי לילי לתיירים.
 
רמת בתי המלון מוגדרת על פי רשויות תיירות בחו"ל, כל ארץ והגדרותיה. ככלל באירופה רמתם לא תפחת מדרגת רמת תיירות טובה.
 

אוטובוס / נהג מקומי / תחבורה ציבורית

בחירת הנהג היא בידי החברה בחו"ל המספקת שירותי תיירות לחברה הישראלית.
מיזוג באוטובוס - חוזקו של המזגן מתאים למזג האוויר האירופאי ,לעיתים הוא אינו מספק בימים חמים במיוחד, מכל מקום לא לוותר על מיזוג באוטובוס.
שימוש בתחבורה ציבורית מקומית במהלך הטיול –אוטובוס או חשמלית וכדומה, האם עלות הנסיעה כלולה במחיר הטיול.
בדקו אם חברת הטיולים, כחלק מתוכנית הטיולים, מקצה את האוטובוס בערבים לצורך העברת הנוסעים מהמלון למרכז וחזרה.
הגבלת שעות נהיגה – באירופה ככלל לא נוהגים מעבר ל 11 שעות, כולל הפסקות. המשמעות עבורכם שתישארו במלון – אם הוא מחוץ למרכז - או שתגיעו להסדר עם הנהג המקומי. 


מספר צפיות: 25396
72960
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
בעקבות המילים והצלילים
שמעון פרנס, נועם גילאור וחברים
כן, רוצה פרטים נוספים!