טיול למלטה – יעדים נבחרים

טיול למלטה – מיטב האתרים בשלושה ימים
מאת: ירדן גור


מלטה היא ארכיפלג זעיר בלב הים התיכון, המכונה גם "המוזיאון הפתוח הגדול בעולם", ולא בכדי. מדינה זו עברה במהלך ההיסטוריה מיד ליד וספגה מגוון של סממנים תרבותיים מתקופות שונות, הבאים לידי ביטוי בסגנון הבנייה, במנהגים, במאכלים המקומיים ובשפה. לשמחתנו, בטיול קצר וקרוב למלטה, אפשר ללמוד הרבה ולהיחשף לכל אותן התהפוכות שעברו על המדינה הקטנה.


בכתבה זו אספר על אתרים ונקודות עניין מרכזיות באי מלטה, על פעילויות, על מסלולי טיול מומלצים ועל יעדים נבחרים, שניתן לשלב בטיול בן שלושה ימים. 

1 / 7
2 / 7
3 / 7
4 / 7
5 / 7
6 / 7
7 / 7

הנמל הגדול בוולטה, בירת מלטה (צילום: user32212)
כפר הדייגים הציורי מרסשלוק (צילום: CALIN STAN)
קתדרלת סנט פול בעיר מדינה (צילום: MIke Nahlii)
בזיליקת טה פינו באי גוזו (צילום: billadelphias)
טקס ירי התותח מתרחש פעמיים ביום כמו שעון (צילום: Dirk Müller)
מגדלור סנט אלמו העתיק בוולטה (צילום: Reuben Farrugia)
כפר פופאי - אטרקציה תיירותית לילדים (צילום: Tobias Scheck)

מפת מלטה והאתרים המוזכרים בכתבה: עיר הבירה ולטה, פרבר ויטוריוסה,
העיר העתיקה מדינה, כפר הדייגים מרסשלוק ועיירת הבילויים סנט ג'וליאנס

(להגדלה לחץ על הפינה השמאלית העליונה)
 

צלילה
קיצור תולדות הארכיפלג מלטה

הרפובליקה של מלטה כוללת שני איים מרכזיים, מלטה (כמו שם המדינה) וגוזו (Gozo). יחד עם האי השלישי בגודלו, קומינו (Comino), הם מהווים את האיים המיושבים היחידים בקבוצת איים זו. סביבם פזורים עוד שלושה איים קטנים ולא-מיושבים: קומינוטו (Cominotto), פילפלה (Filfla) וסנט פול (St. Paul), ועוד מספר רב של איונים וסלעים.

הודות למיקומה הייחודי במרכז הים התיכון, מאז ימי קדם היוותה מלטה גשר בין אירופה לאפריקה. הארכיפלג מרוחק כ-90 קילומטרים בלבד מהאי סיציליה וההשפעות הסיציליאניות והאיטלקיות ניכרות בשפה המדוברת במלטה, במזג האנשים, בארכיטקטורה ובמאכלים המקומיים.

עמים רבים כבשו את מלטה במהלך ההיסטוריה: הפיניקים, הרומאים, הערבים, הנורמנים, הספרדים, הצרפתים והאנגלים – וכל עם השאיר אחריו מורשת בעלת ערך עצום. כבר בתקופות פרה-היסטוריות נבנו מקדשים גדולים במלטה, המעידים על תחכום וקדמה. אולם עיקר התפתחותה התרבותית והאומנותית של מלטה התרחשה בימי שלטונם של אבירי מסדר סנט ג'ון (יוחנן הקדוש). בתקופה זו האיים עוטרו בארמונות, כנסיות, מבצרים ועבודות אמנות מכל סוג. 
בשנת 1530 העניק קארל החמישי את השליטה על האיים לידי אבירי מסדר ההוספיטלרים, שהחזיקו באי עד לכיבושו על ידי נפוליאון, בשנת 1798.

בתקופת מלחמת העולם השנייה היה למלטה תפקיד חשוב עקב קרבתה לקווי האספקה הגרמניים. על גילוי אומץ הלב במלחמה, הוענק לאי כולו עיטור גבורה 
 צלב ג'ורג' (George Cross), שכיום מופיע בסמל ובדגל המדינה. רק בשנת 1964 הוענקה למלטה עצמאות מהאימפריה הבריטית ובשנת 2004 היא הצטרפה לאיחוד האירופאי.
בתי מלון באי מלטה

מגדלור סנט אלמו העתיק בקצה הנמל בוולטה, מלטה
שובר הגלים ומגדלור ריקאסולי בוולטה הבירה (צילום: Renata Ap)

נוחתים במלטה – איך, מתי, כמה ולמה?

הטיסה למלטה אורכת בסך הכל כשעתיים וחצי. מספיק זמן בשביל למצוא את תנוחת השינה האידיאלית, אך לא כדי להספיק לנצל אותה, מפני שמהר מאוד מגיעה הארוחה, ועד שמסיימים עם הקינוח, כבר נוחתים. במהלך עונת התיירות, בין החודשים אפריל לנובמבר, יוצאות טיסות שכר ישירות רבות מישראל למלטה, וביתר החודשים מתקיימות מספר טיסות סדירות בשבוע.

מזג האוויר המלטזי מזכיר מאוד את מזג האוויר בישראל, כך שכשאתם שואלים את עצמכם אילו פרטי לבוש כדאי לארוז, תחשבו מה הייתם לובשים בארץ באותה תקופה. הציוד ופרטי הלבוש צריכים גם להתאים לאופי הפעילות שתרצו לעשות, והאפשרויות מגוונות, החל מחופשת בטן גב במלון על הים, המשך בטיולים יומיים וביקור באתרים וכלה ב
ספארי צלילה במגוון האתרים המפורסמים של מלטה.

וכעת, לאחר שענינו על ה"איך" וה"מתי" נותרנו עם השאלה המהותית, "למה לנסוע למלטה?". אני מקווה שכשתסיימו לקרוא שורות אלו תוכלו לענות עליה בעצמכם.

 
מתרחצים באי קומינו, מלטה
מתרחצים באי קומינו. מזג האוויר דומה לזה בישראל (צילום: Waldo Miguez)
 

טיול במלטה מתחיל ביריית תותח

ביקור בעיר הבירה ולטה (Valletta), ראוי שיתחיל בשער העיר המרשים, שנבנה בשנת 1964. ממש מעבר לשער מצויה כיכר החופש (Freedom Square), ממנה מתחיל רחוב הרפובליקה התוסס והמעניין.

כ- 400 מ' דרום מזרחית לשער העיר נמצאים גני בארקה העליונים – בתרגום חופשי (Upper Barcca Gardens). אל הגנים מומלץ להגיע מעט לפני השעה 12:00 בצהריים בכדי לתפוס מקום בשורה הראשונה על המעקה הארוך הצופה על הנמל הגדול, לכבוד ההצגה הכי טובה בעיר. בשעה 12:00 בדיוק (ולאחר מכן בשעה 16:00) נשמעת יריית התותח המסורתית, שהייתה נהוגה בעבר כדי לסנכרן את השעונים ואמצעי הניווט של האוניות, אך היום יורים אותה בעיקר בשבילנו, התיירים. לפני הירי ישנם הסברים באנגלית וכן טקס רב רושם, שבסופו חיילי משמר מלטזיים מושכים את פתיל הנפץ ונעלמים בענן העשן הסמיך שמותיר אחריו הירי.
בתי מלון בבירה ולטה

טקס יריית התותח, מלטה
חיילי המשמר המלטזים לוקחים את עבודתם ברצינות וטקס ירי התותח מתבצע באופן מופתי (צילום: Florian Westermann)
 

רחוב הרפובליקה וחוויית מלטה

לאחר שמסתיימת ההצגה והתצפית מהגנים העליונים, מומלץ לשוטט ברחובות ולטה, בין החנויות המקומיות והרשתות הגדולות. כדאי להתחיל להתגלגל  במורד רחוב הרפובליקה (Triq ir-Repubblika) עד לחומות העיר. הרחוב מהווה את המרכז האמיתי של העיר וכיום רובו ככולו הוא מדרחוב הומה אדם. אנחנו נהנינו במיוחד מדוכני האומנות הקטנים שממוקמים לאורכו. באחד מהם הבחנו מרחוק בשלט בעברית עליו כתוב: "סביבון". חייבים היינו מייד לבדוק במה מדובר. כך הגענו לדוכן קסום של סביבוני עץ מעוטרים בסמל האבירים ובבעלי חיים שונים, עבודת יד כמובן.

בסוף רחוב הרפובליקה מגיעים לחומות המזרחיות של העיר וכשהולכים דרומה לאורכן, עוברים ליד בית ססגוני שמציע את
חוויית מלטה (The Malta Experience). הכוונה לסרט חווייתי באודיטוריום גדול, שמעביר בצורה מרתקת וב-16 שפות שונות (ולמרות שדגל ישראל מתנוסס על גג הבניין יחד עם יתר דגלי העולם, עברית היא לא אחת מהן) את קורותיה של
מלטה, החל מלפני 7000 שנה ועד היום.

מכאן אפשר להמשיך לאורך החומות עד שמגיעים לנקודת תצפית מצוינת, הנמצאת בראש גרם מדרגות ארוך ובמרכזה נמצא מגדל עם פעמון גדול – מצבת זיכרון לחללי מלחמת העולם השנייה. זהו הפעמון אותו שמענו מהצד השני של העיר, בשעה 12:00 בצהריים, כמה רגעים לפני ירי התותח.

עיר הבירה ולטה, מלטה
רחוב הרפובליקה שוקק החיים בעיר הבירה ולטה (צילום: 
CC tramani_sagrens)


אוכל מלטזי – מהו?

מנקודת התצפית כדאי להתחיל לחזור למרכז העיר, לחתוך דרך הרחובות הקטנים המעפילים מעלה ולהתרשם מהעיצובים המעניינים של מקושי הדלתות ושל הבתים הישנים. אם כבר פיתחתם רעב, אפשר לחזור לרחוב הרפובליקה ולעצור בדרך באחת המסעדות המציעות אוכל מקומי. המלצתי החמה היא להימנע מישיבה ברחבת כיכר הרפובליקה (או בשמה השני, כיכר המלכה). המקום עמוס בדרך כלל, השירות גרוע בלשון המעטה והאוכל לא מצדיק את הציפייה הארוכה מאוד. עדיף לכם לחפש מסעדה צדדית ואינטימית ומקסימום לשבת בכיכר לקפה של אחרי, בשביל לספוג את האווירה.
 
קצת קשה להגדיר מהו אוכל מלטזי בדיוק... קצת כמו אצלנו, גם במלטה יש הכול מהכול, כאשר הקרבה לאיטליה דומיננטית מאוד בתפריט (כך שמי שאוהב אוכל איטלקי יאהב גם אוכל מלטזי). בנוסף, בגלל שמדובר באי ים תיכוני, כמעט בכל מסעדה תמצאו פינה חמה למאכלי ים מכל הסוגים. מאכל מקומי נוסף, הוא צלי ארנבת. לי באופן אישי היה קשה עם הרעיון וויתרתי על הטעימה. אם אתם רעבים, אך עדיין לא מוכנים לארוחה גדולה ומפילה, תוכלו ליהנות מהפאי המסורתי, אותו ממלאים כמעט בכל דבר, החל מתרד וכלה בבקר. בכל מקרה, כדאי תמיד לשמור מקום בבטן לגלידת Amorino, שנמצאת ברחוב הרפובליקה 36. מעבר לטעמה המשובח, במקום כדורי גלידה רגילים ועגולים, מגישים בה את הגלידה בצורת פרחים!

 אוכל במלטה  אוכל במלטה
אוכל מלטזי: מימין – עוגות מדבש מקומי (צילום: CC Peter Grima) 
משמאל – פאי מלטזי עם טונה וירקות (צילום: ירדן גור)
 

הקו-קתדרלה הגדולה של מלטה

בפינת רחוב הרפובליקה ורחוב סנט ג'ון נמצאת הקו-קתדרלה של מסדר אבירי סנט ג'ון* (St. John's Co-Cathedral) שנבנתה בשנת 1573. למרות שהפצצות מלחמת העולם השנייה גרמו לנזקים רבים במבנה, ובמיוחד במגדלי הפעמונים שלצדיו, היא שרדה והשתמרה יפה. מבחוץ היא נראית צנועה מאוד ולא יומרנית כלל, אך כשנכנסים פנימה העיניים נפערות לרווחה, וגם הפה. ציורים מעטרים אותה מכף רגל ועד תקרה, קווי מתאר מוזהבים ואוסף מרשים של יצירות אומנות, בהן ציורים רבים של הצייר הידוע קראווג'ו (Michelangelo Merisi da Caravaggio). למעשה, יצירתו המפורסמת ביותר של קראווג'ו, המתארת את עריפת ראשו של ג'ון הקדוש, נמצאת במגדל הראשי בקתדרלה.

אם אתם מתכוונים להגיע לכאן במהלך הטיול, שימו לב שכדאי לברר את שעות הפתיחה המעודכנות מראש. הכניסה בתשלום אמנם, אך מדריכי שמע בשפות שונות ניתנים חינם למבקרים.
___________________
[*] הקו-קתדרלה זכתה לקידומת קו, מפני שלא שימשה כמקום מושבו של הבישופ, שהמשיך לשבת בקתדרלת סנט פול הוותיקה יותר, שבעיר העתיקה מדינה.

קו-קתדרלת סנט ג'ון, מלטה
ציורי הקיר מפארים את פנים הקו-קתדרלה, מרצפה עד תקרה (צילום: Waldo Miguez)

לבחור את יאכטת החלומות בוויטריוסה

אל העיר ויטוריוסה (Vittoriosa) ניתן להגיע בהפלגה או בנסיעה קצרה ברכב. מבין שלושת הערים שנמצאות בפרברי עיר הבירה ולטה, ויטריוסה היא העתיקה ביותר, ולמעשה הייתה לעיר הבירה הראשונה של אבירי מלטה, כשהגיעו אל האי.

סיור בעיר חייב לכלול שיטוט בסמטאות הצרות, תצפית על ולטה מחומת העיר וביקור בנמל, שם עוגנות המגה-יאכטות שמגיעות אל האי. גם מי שמתקשה להתרשם מיאכטות, ימצא את עצמו מנסה לחשב כמה שנים יצטרך לעבוד כדי לרכוש לעצמו חדר (אפילו חדר שירותים!) ביאכטה כזו.

   יאכטה מלטה
הנץ המלטזי  אחת היאכטות המפורסמות בעולם (צילום: CC Vanessa Hall)
 

יוצאים לבלות במלטה

למרות שפע אפשרויות הבילוי הפרוע במלטה, הכולל מועדונים ברמה בינלאומית, ולפרועים יותר שבינינו – מועדוני חשפנות מודרניים, החלטנו אנחנו לבלות את הערב באופן סולידי יותר, במסעדה מצוינת היושבת בנמל העיירה סנט ג'וליאנס (St. Julian's). אל המסעדה הגענו לאחר טיול קצר לאורך הטיילת המקסימה של העיר, המקבילה לנמל עתיק ויפה. במסעדה, Piccolo Padre, ישבנו במרפסת פתוחה הפונה לנמל, ממש על הים ונהנינו מהרוח הנעימה ומהאוכל הטעים. אפילו הטבעוניים שבינינו, שהתקשו עד כה למצוא במלטה אוכל מתאים וערב לחיכם, ליקקו את האצבעות. מומלץ להזמין מקום מבעוד מועד מפני שהמסעדה בתפוסה מלאה כמעט תמיד.
בתי מלון בעיירה סנט ג'וליאנס (ר' המלצות בסוף הכתבה)

בילוי לילי בעיר סנט ג'וליאנס, מלטה
בילוי לילי בעיר סנט ג'וליאנס (צילום: .
CC Jose A)
 

העיר מדינה – הבירה ההיסטורית של מלטה

העיר מדינה (Mdina), שנהגית: אמ-דינה, שימשה לפני הגעת האבירים למלטה, כעיר הבירה. לאחר שהם הגיעו לכאן, הם בחרו להתיישב קרוב לנמל, כדי לשלוט ביוצא ובנכנס למדינה, ובנו את העיר החדשה ולטה. כך נותרה העיר מדינה בלתי מופרעת, ומיושבת בעיקר על ידי אליטה אריסטוקרטית, בבתים שנשתמרו מהמאה ה- 14 וה- 15. העיר קטנטנה וניתן לחצות אותה מקצה לקצה ברגל בעשר דקות. מתחילים בשער העיר הגדול והמרשים ועוברים דרך הסמטאות העתיקות. בדרך כדאי להתעכב על חנויות המזכרות המעניינות, המציעות מגוון של מוצרים. תוכלו למצוא כאן ערכות מהודרות של עטים נובעים, כסת ודיו, מקושים מעוצבים לדלתות, פסלים וחפצים מזכוכית שיצרו תושבי המקום וכמובן גם חנויות של חולצות, מזכרות וליקר הסברס המקומי.

סמוך לחומה, בקצה המרוחק של העיר נמצא בית הקפה הקסום
Fontanella Tea Garden. מומלץ בחום לשבת על המרפסת הגבוהה שלו, המשקיפה מעבר לחומה וליהנות ממגוון המאפים המעלפים תוצרת הבית שהמקום מציע.

לאחר המנוחה, אפשר להמשיך לביקור ב
קתדרלה הגדולה של סנט פול (St. Paul's Cathedral, Mdina), שנמצאת, באופן מפתיע, בכיכר סנט פול (Piazza St. Paul). שימו לב ששעות הפתיחה שלה משתנות.
 
העיר מדינה, בירת מלטה הישנה
מבט על העיר מדינה, בירת מלטה הישנה (צילום: 
Karl Paul Baldacchino)
 

מסכמים את הטיול במלטה בכפר הדייגים מרסשלוק

אל טיילת הנמל של כפר הדייגים המסורתי מרסשלוק (Marsaxlokk) מומלץ להגיע לפנות ערב, כדי ליהנות מנוף עשרות סירות הלוצו (סירות צבעוניות בעלות חרטום וירכתיים מחודדים, שמשמשות את הדייגים המקומיים) שחזרו מיום העבודה ועוגנות בנמל. על צדי הסירות מצוירת העין של אוסיריס, לצורך גירוש רוחות רעות. במשך כל ימות השבוע מתקיים בכפר שוק דגים תיירותי, אך בימי ראשון נערך שוק הדגים האמיתי, המושך אליו חובבי שווקים מושבעים.

לאחר שהשמש שוקעת, הגיע הזמן להתמקם במסעדת דגים (כמובן) על הטיילת ולסכם את הטיול. לאחר כמה כוסות יין, הגיע הזמן להתחיל לתכנן את הטיול לגוזו, האי הסמוך.
בתי מלון באי גוזו

אמיר וירדן גור, מלטה
במלטה קל למצוא אביר אדיב להצטלם איתו, רק צריך לדעת לבקש... (באדיבות אמיר גור)


בתי מלון מומלצים במלטה

ארבעת בתי המלון עליהם נמליץ כאן ממוקמים בעיירת הבילויים סנט ג'וליאנס, סמוך לחוף הים או במרחק הליכה קצר ממנו ומהטיילת ושפע של מסעדות ובתי קפה. הם כולם ממוזגים וזוכים להמלצות חמות מהמתארחים בהם.
 
מלון קורינתיה (Corinthia Hotel St. George’s Bay) הוא מלון 5 כוכבים מפנק, הממוקם על קו החוף, ומציע ספא, חמש בריכות שחייה עם נוף לים. חדרים וסוויטות לזוגות ומשפחות.
מלון הילטון מלטה (Hilton Malta) גם הוא מדורג 5 כוכבים וגם הוא על קו החוף, ומציע ספא, בריכת שחייה מקורה, 4 בריכות חיצוניות, 2 בריכות לילדים, חדרים וסוויטות מפוארות לזוגות ומשפחות.
מלון מרינה קורינתיה ביץ' (Marina Hotel Corinthia Beach Resort Malta) הוא מלון 4 כוכבים, עם מועדון חוף פרטי ומרכז צלילה (חלק מאתר הנופש קורינתיה ביץ'), מתקני ספורט מים, 5 בריכות שחייה חיצוניות, בריכה מקורה ומחוממת, סאונה, חדר כושר וספא. חלק מהחדרים מתאימים גם למשפחות, והמחירים לילדים נוחים מאוד.
מלון בוטיק ג'ורג' (The George Urban Boutique Hotel) הוא מלון בוטיק ברמת 4 כוכבים, הממוקם במרחק הליכה קצר מהחוף, קטן וצנוע יותר מהמלונות שלמעלה, וגם מחיריו נוחים יותר. הוא מציע ספא ובריכת שחייה על הגג, חדרים היכולים להתאים גם למשפחות ומחיר נוח לילדים.

המלצה על מלון במלטה  המלצה על מלון במלטה
המלצה על מלון במלטה  המלצה על מלון במלטה
למעלה מימין – הטרסה אל מול הים במלון קורינתיה  |  למעלה משמאל  מלון הילטון מלטה הנושק למרינה
למטה מימין  חלונות לעבר הים במלון מרינה קורינתיה ביץ'  |  למטה משמאל  בריכת הגג במלון בוטיק ג'ורג'מידע נוסף

כתבות על סיציליה

ירדן גור
 
אודות הכותבת
ירדן גור - אוהבת ים וטבע, מדריכת צלילה וטיולים בעולם. בעבר התגוררה במקסיקו ובארה"ב. כיום משתדלת להגיע ולטייל בכל מקום שבו ניתן לצלול.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר