אתרי סקי בדרום אמריקה:
לגלוש בהרי האנדים
מאת: כרמית וייס 


בשיא הקיץ שלנו, כשהמזגנים פועלים בשיא העוצמה, יש מי שנועל את נעלי הסקי ויוצא לבלות על מסלולי הסקי. אלו הם כמובן תושבי חצי הכדור הדרומי, שעונות השנה בו הפוכות לשלנו. אבל לפני שאתם הופכים ירוקים מקנאה, קראו את הכתבה ותיווכחו שהדשא של השכן אינו כזה ירוק.


עונת הסקי בדרום אמריקה מתחילה בחודש יוני, מעט אחרי שאחרוני האתרים באירופה סוגרים את שעריהם (להוציא את האתרים בהם יש קרחון). כאשר מסתיימת העונה, באמצע אוקטובר לערך, כבר מתחילים המסלולים באירופה להתכסות לבן. שיא העונה (בספרדית: Alta) במרבית האתרים הוא בחודשים יולי-אוגוסט.
 
אתר הסקי סרו צ'אפלו, ארגנטינה
אתר הסקי סרו צ'אפלו בארגנטינה, רק שלוש שעות נסיעה מברילוצ'ה  (צילום: Schroeder)
 

אתרי הסקי של דרום אמריקה

כל אתרי הסקי בדרום אמריקה מרוכזים בהרי האנדים, שתי מדינות זכו בהם – צ'ילה וארגנטינה. אם אתם מתכננים לשלב גלישה כחלק מטיול, כדאי שתיקחו בחשבון שמזג האוויר באזורים אלו אינו מתאים לטיול בחודשים בהם פועלים אתרי הסקי. רוב המטיילים מגיעים למדינות הדרום דווקא בחודשי הקיץ, ואילו בחודשי החורף הם שוהים במרכז ובצפון היבשת, ובשביל סקי תצטרכו להגיע במיוחד.
 
בדרום אמריקה לא תמצאו אתרים גדולים כמו באירופה ובצפון אמריקה, אלא בעיקר אתרים קטנים. מרבית האתרים, הם פחות מפותחים מחבריהם "הצפוניים", וזה בא לידי ביטוי ברכבלים מיושנים יותר, מסלולים צרים, פחות שלג מלאכותי וכו'. מה שלא חסר כלל אלו הם הנופים המרהיבים והמגוונים, הכוללים אגמים רבים והרי געש, חלקם הרי געש פעילים.
 
מרבית הישראלים המגיעים לאתרי הסקי של דרום אמריקה אינם נוסעים במיוחד לסקי, אלא משלבים כמה ימי סקי במהלך הטיול באזורים אלו, שהם מאד פופולריים בין התרמילאים, בזכות הנופים הנפלאים שלהם. כרטיסי הטיסה הם יקרים מאד, וגם המחירים הזולים של דרום אמריקה עדיין לא הופכים את העניין הנסיעה לסקי לעסק זול במיוחד.
כתבות על צ'ילה  |  כתבות על ארגנטינה
  
סקי, סנובורד, סרו קתדרל, ארגנטינה
נוף האגמים נשקף מאתר הסקי סרו קתדרל, אתר הסקי הגדול ביותר בדרום אמריקה  (צילום: shimura)
 

טיולי אופנייםסקי בהפוך על הפוך

אם למרות כל הקשיים הגעתם לסקי בדרום אמריקה, אל תשכחו פרט חשוב – בניגוד למה שהורגלנו בחצי הכדור הצפוני, המורדות הדרומיים כאן, דווקא הם בעלי השלג הטוב יותר. בחצי הכדור הצפוני איכות השלג במורדות הדרומיים נפגעת לעיתים, מאחר והם חשופים יותר לשמש, אך בחצי הכדור הדרומי זה כמובן הפוך, ודווקא המפנה הדרומי עדיף.
 
נתון נוסף שכדאי לזכור הוא קו הרוחב בו נמצאים האתרים. ככל שקו זה דרומי יותר כך האקלים קר יותר והסיכוי לשלג איכותי עולה. רוב האתרים הם בעלי גובה מרשים ביותר, אך כדאי גם לשים לב באיזה קו רוחב הם נמצאים.
 
סקי, ואל נבאדו, צ'ילה
נבחרת הגלישה של באנק אוף צ'ילה באתר הסקי ואל נבאדו שבצ'ילה  (צילום: bancochile)
 

אתרי סקי בארגנטינה

ארגנטינה היא מדינה ענקית, אשר רכס הרי האנדים נמצא לאורך גבולה המערבי. כל אתרי הסקי בארגנטינה נמצאים על הרכס, החל ממנדוסה (Mendoza) בצפון, ועד לאושוויה (Ushuaia), אשר בשפיץ הדרומי. האתרים אינם גדולים אך הם בהחלט יכולים להספיק לגלישה של מספר ימים. בכל האתרים תמצאו בתי ספר לסקי, השכרת ציוד ואת כל שאר השירותים הדרושים לגולשים. נציין כאן מספר אתרי סקי בולטים.
 

אתר הסקי סרו קתדרל

אתר הסקי סרו קתדרל (Cerro Catedral), נמצא ליד העיירה ברילוצ'ה (Bariloche), המוכרת למטיילים רבים בתור "עיירת השוקולד". בעבר הוא היה מחולק בין שני מפעילים, ללא קשר בין שני חלקיו, אולם כיום הוא מאוחד לאתר אחד, בעל סקי פס משותף, עובדה ההופכת אותו לאתר הסקי הגדול ביותר בדרום אמריקה ומאתרי הסקי הגדולים ביותר בחצי הכדור הדרומי. הוא מרוחק 19 ק"מ מערבה מברילוצ'ה ונשקף ממנו נוף מרהיב של אגם נאוואל הואפי (Naual Huapi).

גובהו של האתר 2,388 מ' ומסלוליו יורדים עד לגובה 1,030 מ'. לרשות הגולשים 53 מסלולים, באורך 103 ק"מ, 40 מעליות סקי (מחציתן טי-ברים ומסועים לילדים) וכן פארק שלג לחובבי הסנובורד והפעלולים. לחלק מהמסלולים באתר יש כיסוי של תותחי שלג. בעיירה הסמוכה לאתר יש בתי מלון, אולם מרבית המטיילים המגיעים לכאן נוהגים לחזור ללון בברילוצ'ה, שם המחירים זולים יותר. שירות אוטובוסים סדיר יוצא כל 30 דקות מברילוצ'ה לאתר ובחזרה.
 

הנופים המרהיבים של סרו קתדרל בסרטון שצילם גולש באתר

המלצה על מלון בעיירה ברילוצ'ה

אם אתם ללא רכב מומלץ לחפש מלון קרוב למרכז העיירה ואם אפשר גם לחופי האגם, וגם אם אתם עם רכב זה מאוד נוח. כזה הוא מלון Cacique Inacayal Lake Hotel & Spa הממוקם לחופי אגם נאוול ואפי, במרחק כ- 500 מ' מהמרכז. זהו מלון ספא בדרגת 4 כוכבים, שחלק ניכר משטחי הציבוריים שלו פונים לעבר האגם, וכך גם חלק מהחדרים (בדקו היטב, זה כתוב).
 
מלון מומלץ בברילוצ'ה, ארגנטינה
Cacique Inacayal Lake Hotel & Spa  במרכז העיירה ברילוצ'ה ולחופי האגם
 

אתר הסקי לס לנאס Las Lenas

אתר יוקרתי ויקר יותר, נמצא בקרבת העיר מנדוסה (Mendoza), בירתו של חבל בעל שם זהה. גובהו של האתר 3,430 מ', ומסלוליו יורדים כ 1,200 מטרים, עד לגובה 2,240 מ'. באתר 13 מעליות סקי ו- 27 מסלולים לאורך 67 קילומטרים. באתר יש גם פארק שלג, מסלול מואר לגלישת לילה וכיסוי של תותחי שלג.
 
סקי, לס לנאס, ארגנטינה
אתר הסקי לס לנאס, בקרבת העיר מנדוסה ולכן יותר יקר  (צילום: GothPhil)
 

אתר הסקי סרו צ'אפלו Cerro Chapelco

אתר סקי קטן, הנמצא 19 ק"מ מהעיירה סן מרטין דה לוס אנדס (San Martín de los Andes), בשולי אזור האגמים, כשלוש שעות נסיעה צפונית לברילוצ'ה. האתר מגיע לגובה 1,980 מ', ומרבית מסלולי הגלישה בו הם בין עצים. זהו אתר מודרני וחדיש יחסית והוא בעל נופים מרשימים, הכוללים תצפית לעבר אגם Lacar והר הגעש Lanín. לרשות הגולשים 27 מסלולים ו- 10 מעליות סקי.
 
סקי, סרו צ'אפלו, ארגנטינה
סרו צ'אפלו, רק 19 ק"מ מסן מרטין דה לוס אנדס ושלוש שעות מברילוצ'ה  (צילום: Chapelco)
 

אתר הסקי סרו קסטור Cerro Castor

אם הרחקתם עד לאושוויה, העיר הדרומית ביותר ביבשת, למה שלא תגלשו באתר הסקי הדרומי ביותר בעולם? אתר הסקי נמצא על הר Castor, במרחק 26 קילומטרים מאושוויה. באתר 6 מעליות סקי ומסלולים באורך של 20 קילומטרים. גובהו הנמוך של האתר, 1057 מ', אינו מהווה כאן בעיה, משום שהטמפרטורות בחלק זה של העולם נמוכות מאד. מסלולי הסקי גולשים בהפרש גובה של 772 מ'.
 
סקי, סרו קסטור, ארגנטינה
מפת אתר הסקי הדרומי ביותר ביבשת אמריקה, סרו קסטור  (צילום: Cerro Castor)
  

אתרי סקי בצ'ילה

בצ'ילה יש אתרי סקי רבים, אך רובם קטנים למדי. רוב האתרים הם בעלי גובה מרשים של מעל 3,000 מ'. אתרי הסקי המפותחים ביותר נמצאים במרכז צ'ילה: Portillo, La Parva, El Colorado, Valle Nevado ו- Termas de Chillán. רק בשלושה מתוכם  Portillo, Valle Nevado ו- El Colorado  יש כיסוי של תותחי שלג. בדרום צ'ילה אתרי הסקי הם קטנים יותר, פחות מפותחים והם מיועדים בעיקר לגולשים מתחילים.
 
ארבעת האתרים הבאים נמצאים באזור מספר חמש של צ'ילה, הוא אזור האנדים הגבוהים, במרכז צ'ילה. שלושת הראשונים סמוכים זה לזה ומכונים שלושת העמקים. ניתן לרכוש סקי פס משותף לשלושתם, אשר יוצר את אזור הגלישה הגדול ביותר בצ'ילה, אם כי יש דיווחים על בעיות בנושא זה (בשל סכסוכים פנימיים).
 

אתר הסקי ואל נבאדו Valle Nevado

זהו האתר הגדול בקבוצת שלושת העמקים ועדיין הוא קטן מעט אפילו מהחרמון שלנו... הוא מתנשא לגובה 3,670 מ' ויורד עד לגובה 2,880 מ'. באתר פועלות 11 מעליות סקי (4 רכבלים, 7 טי ברים), יש בו 34 מסלולים, שאורכם 37 קילומטרים, וגם פארק שלג אחד. רק שישה מסלולים מכוסים על ידי תותחי שלג. בתי המלון באתר נבנו על ידי חברה צרפתית והם מזכירים את המבנים המכוערים שבחלק מאתריה של צרפת. האתר נמצא 57 ק"מ בלבד מזרחה מסנטיאגו דה צ'ילה.
 
סקי, ואל נבאדו, צ'ילה
ואל נבאדו, פארק שלג לחובבי הפעלולים (צילום: Juan Carlos Labarca)
 

אתר הסקי לה פארווה La Parva

האתר השני בקבוצת שלושת העמקים, אשר מסלוליו מגיעים לגובה 3,350 מ', והם רובם מעל לקו העצים. באתר פועלות 14 מעליות סקי (4 רכבלים, 10 טי ברים), והוא מציע לגולשים 30 מסלולים באורך של 38 ק"מ.
האתר מרוחק רק 37 ק"מ מסנטיאגו דה צ'ילהניתן ללון בבתי מלון, בתים פרטיים ובקתות.
 
סקי, לה פארווה, צ'ילה
לה פארווה, רק 37 ק"מ מסנטיאגו דה צ'ילה  (צילום: bancochile)
 

אתר הסקי אל קולורדו El Colorado

האתר השלישי בקבוצת שלושת העמקים, מתנשא לגובה 3,333 מ' ויורד עד לגובה 2,430 מ'. 19 מעליות סקי משרתות את הגולשים (5 רכבלים, 12 טי ברים, 2 מעליות לילדים), הנהנים מ 22 מסלולים באורך של 40 ק"מ וכן פארק שלג.
האתר מרוחק 39 ק"מ מסנטיאגו דה צ'ילה.
 
סקי, אל קולורדו, צ'ילה
ואל נבאדו, , 39 ק"מ מסנטיאגו דה צ'ילה (צילום: Red CreaDeporte)
 

אתר הסקי פורטיו Portillo

אחד האתרים הוותיקים בדרום אמריקה, שגובהו 3,310 מ', ומסלוליו הנמוכים יורדים לגובה 2,510. באתר פועלות 14 מעליות סקי והוא מציע לגולשים 23 מסלולים. מסלולי הסקי מקיפים אגם קפוא, Laguna del Inca שמו, ומסביבם מתנשאות פסגות אדירות. האתר הוא בבעלות אמריקאית ולכן יש בו טיפול טוב בשלג, תותחי שלג ופיקוח טוב על מפולות שלגים.
נמצא במרחק נסיעה של שעתיים (160 ק"מ) צפונית-מזרחית לסנטיאגו הבירה, בקרבת הגבול עם ארגנטינה.
 
גלישה עם אלופים בנופים הרהיבים של אתר הסקי פורטיו, צ'ילה
 

אתר הסקי וייאריקה (Villarica)

אתר סקי נוסף שכדאי לציין, למרות היותו קטן מאד, נמצא באזור מספר תשע, אזור האגמים בדרום צ'ילה, המשותף לצ'ילה וארגנטינה, ומהווה את אחת מנקודות החובה בטיולים לדרום אמריקה.
הר הגעש וייאריקה, המתנשא לגובה 2,847 מ', בוודאי מוכר ל"אקס תרמילאים" רבים. על מורדות ההר ישנו אתר סקי קטן, המתחיל בגובה 2,440 מ' ויורד לגובה 1,550 מ'. באתר 22 מסלולים ותשע מעליות סקי (3 רכבלים, 6 טי-ברים).
לחובבי האקסטרים מזומנת כאן חוויה מלאת אדרנלין – הם יכולים לטפס ברגל עד ללוע הר הגעש (יש צורך במדריך וציוד מיוחד), טיפוס לא קל של מספר שעות, ולגלוש ממנו עד למטה. קבוצות הטיפוס יוצאות מהעיירה פוקון הסמוכה (12 ק"מ). אם תטפסו לפסגה מובטח לכם נוף מרהיב, הכולל עוד מספר הרי געש מושלגים. אם אתם כבר כאן, ליד פוקון תוכלו למצוא אתר סקי נוסף וכן מעיינות חמים להרגיע את השרירים הדואבים מהטיפוס.
 
סקי, ויאריקהו, צ'ילה
אתר הסקי ויאריקה, רוב המטיילים מגיעים לכאן דווקא בקיץ לטיפוס אל הר הגעש  (צילום: Roberto Delamora)
 

מידע נוסףכרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר