הזמנות לחופשה שלך

אתרי סקי בדרום אמריקה:
לגלוש בהרי האנדים
מאת: כרמית וייס 


בשיא הקיץ שלנו, כשהמזגנים פועלים בשיא העוצמה, יש מי שנועל את נעלי הסקי ויוצא לבלות על מסלולי הסקי. לא, לא מסלולי הסקימולטור, מסלולים אמיתיים, לבנים וקפואים. המאושרים הללו הם כמובן תושבי חצי הכדור הדרומי, שעונות השנה בו הפוכות לשלנו. אבל לפני שאתם הופכים ירוקים מקנאה, קראו את הכתבה ותיווכחו שהדשא של השכן אינו כזה ירוק (האמת, הם גם לא ממש שכנים).


עונת הסקי בדרום אמריקה מתחילה בחודש יוני, מעט אחרי שאחרוני האתרים באירופה סוגרים את שעריהם (להוציא את האתרים בהם יש קרחון). כאשר מסתיימת העונה, באמצע אוקטובר לערך, כבר מתחילים המסלולים באירופה להתכסות לבן. שיא העונה (בספרדית: Alta) במרבית האתרים הוא בחודשים יולי-אוגוסט.
 
בלי בשר אי אפשר... (צילום: Tourist office Cerro Castor)
 

אתרי הסקי של דרום אמריקה

כל אתרי הסקי בדרום אמריקה מרוכזים בהרי האנדים, אולם בעיקר שתי מדינות זכו בהם – צ'ילה וארגנטינה. גם בוליביה קיבלה פיסה קטנה, אבל במושגים שלנו קשה לקרוא למקום אתר סקי. אם אתם מתכננים לשלב גלישה כחלק מטיול, כדאי שתיקחו בחשבון שמזג האוויר באזורים אלו אינו מתאים לטיול בחודשים בהם פועלים אתרי הסקי. רוב המטיילים מגיעים למדינות הדרום דווקא בחודשי הקיץ, ואילו בחודשי החורף הם שוהים במרכז ובצפון היבשת, ובשביל סקי תצטרכו להגיע במיוחד.
 
בדרום אמריקה לא תמצאו אתרים גדולים כמו באירופה ובצפון אמריקה, אלא בעיקר אתרים קטנים. מרבית האתרים, הם פחות מפותחים מחבריהם "הצפוניים", וזה בא לידי ביטוי ברכבלים מיושנים יותר, מסלולים צרים, פחות שלג מלאכותי וכו'. מה שלא חסר כלל אלו הם הנופים המרהיבים והמגוונים, הכוללים אגמים רבים והרי געש, חלקם הרי געש פעילים.
 
מרבית הישראלים המגיעים לאתרי הסקי של דרום אמריקה אינם נוסעים במיוחד לסקי, אלא משלבים כמה ימי סקי במהלך הטיול באזורים אלו, שהם מאד פופולריים בין התרמילאים, בזכות הנופים הנפלאים שלהם. כרטיסי הטיסה הם יקרים מאד, וגם המחירים הזולים של דרום אמריקה עדיין לא הופכים את העניין הנסיעה לסקי לעסק זול במיוחד.
  

טיולי אופנייםסקי בהפוך על הפוך

אם למרות כל הקשיים הגעתם לסקי בדרום אמריקה, אל תשכחו פרט חשוב – בניגוד למה שהורגלנו בחצי הכדור הצפוני, המורדות הדרומיים כאן, דווקא הם בעלי השלג הטוב יותר. בחצי הכדור הצפוני איכות השלג במורדות הדרומיים נפגעת לעיתים, מאחר והם חשופים יותר לשמש, אך בחצי הכדור הדרומי זה כמובן הפוך, ודווקא המפנה הדרומי עדיף.
 
נתון נוסף שכדאי לזכור הוא קו הרוחב בו נמצאים האתרים. ככל שקו זה דרומי יותר כך האקלים קר יותר והסיכוי לשלג איכותי עולה. רוב האתרים הם בעלי גובה מרשים ביותר, אך כדאי גם לשים לב באיזה קו רוחב הם נמצאים.
 
דרום אמריקה, נופים מרהיבים (צילום: Tourist office Cerro Castor)
 

אתרי סקי בארגנטינה

ארגנטינה היא מדינה ענקית, אשר רכס הרי האנדים נמצא לאורך גבולה המערבי. כל אתרי הסקי בארגנטינה נמצאים על הרכס, החל ממנדוסה (Mendoza) בצפון, ועד לאושוויה (Ushuaia), אשר בשפיץ הדרומי. האתרים אינם גדולים אך הם בהחלט יכולים להספיק לגלישה של מספר ימים. בכל האתרים תמצאו בתי ספר לסקי, השכרת ציוד ואת כל שאר השירותים הדרושים לגולשים.
נציין כאן מספר אתרי סקי בולטים.
 

אתר הסקי סרו קתדרל

אתר הסקי סרו קתדרל (Cerro Catedral), נמצא ליד העיירה ברילוצ'ה (Bariloche), המוכרת למטיילים רבים בתור "עיירת השוקולד". בעבר הוא היה מחולק בין שני מפעילים, ללא קשר בין שני חלקיו, אולם כיום הוא מאוחד לאתר אחד, בעל סקי פס משותף, עובדה ההופכת אותו לאתר הסקי הגדול ביותר בדרום אמריקה ומאתרי הסקי הגדולים ביותר בחצי הכדור הדרומי. הוא מרוחק 19 ק"מ מערבה מברילוצ'ה ונשקף ממנו נוף מרהיב של אגם נאוואל הואפי (Naual Huapi).

גובהו של האתר 2,388 מ' ומסלוליו יורדים עד לגובה 1,030 מ'. לרשות הגולשים 53 מסלולים, באורך 103 ק"מ, 40 מעליות סקי (מחציתן טי-ברים ומסועים לילדים) וכן פארק שלג לחובבי הסנובורד והפעלולים. לחלק מהמסלולים באתר יש כיסוי של תותחי שלג. בעיירה הסמוכה לאתר יש בתי מלון, אולם מרבית המטיילים המגיעים לכאן נוהגים לחזור ללון בברילוצ'ה, שם המחירים זולים יותר. שירות אוטובוסים סדיר יוצא כל 30 דקות מברילוצ'ה לאתר ובחזרה.
 
תצפית על אגם נאוואל הואפי מאתר הסקי סרו קתדרל (צילום: Mara Grebenar)

המלצה על מלון בעיירה ברילוצ'ה

אם אתם ללא רכב מומלץ לחפש מלון קרוב למרכז העיירה ואם אפשר גם לחופי האגם, וגם אם אתם עם רכב זה מאוד נוח. כזה הוא מלון Cacique Inacayal Lake Hotel&Spa הממוקם לחופי אגם נאוול ואפי, במרחק כ- 500 מ' מהמרכז. זהו מלון ספא בדרגת 4 כוכבים, שחלק ניכר משטחי הציבוריים שלו פונים לעבר האגם, וכך גם חלק מהחדרים (בדקו היטב, זה כתוב).
מלון Cacique Inacayal Lake – השוואת מחירים (שימו לב לתנאי הביטול)
 
מלון מומלץ בברילוצ'ה, ארגנטינה  מלון מומלץ בברילוצ'ה, ארגנטינה
מלון מומלץ בברילוצ'ה, ארגנטינה  מלון מומלץ בברילוצ'ה, ארגנטינה
מלון Cacique Inacayal Lake  במרכז העיירה ברילוצ'ה ולחופי האגם
 

Las Lenas

אתר יוקרתי ויקר יותר, נמצא בקרבת העיר מנדוסה, בירתו של חבל בעל שם זהה. גובהו של האתר 3,430 מ', ומסלוליו יורדים כ 1,200 מטרים, עד לגובה 2,240 מ'. באתר 13 מעליות סקי ו- 27 מסלולים לאורך 67 קילומטרים. באתר יש גם פארק שלג, מסלול מואר לגלישת לילה וכיסוי של תותחי שלג.
 
Las Lenas (צילום: Tourist office Las Lenas)
 

Cerro Chapelco

אתר סקי קטן, הנמצא 19 ק"מ מהעיירה San Martín de los Andes, בשולי אזור האגמים, כשלוש שעות נסיעה צפונית לברילוצ'ה. האתר מגיע לגובה 1,980 מ', ומרבית מסלולי הגלישה בו הם בין עצים. זהו אתר מודרני וחדיש יחסית והוא בעל נופים מרשימים, הכוללים תצפית לעבר אגם Lacar והר הגעש Lanín. לרשות הגולשים 27 מסלולים ו- 10 מעליות סקי.
 

Cerro Castor

אם הרחקתם עד לאושוויה, העיר הדרומית ביותר ביבשת, למה שלא תגלשו באתר הסקי הדרומי ביותר בעולם? אתר הסקי נמצא על הר Castor, במרחק 26 קילומטרים מאושוויה. באתר 6 מעליות סקי ומסלולים באורך של 20 קילומטרים. גובהו הנמוך של האתר, 1057 מ', אינו מהווה כאן בעיה, משום שהטמפרטורות בחלק זה של העולם נמוכות מאד. מסלולי הסקי גולשים בהפרש גובה של 772 מ'.
 
 
Cerro Castor, מעלית סקי מודרנית (צילום: Tourist office Cerro Castor)
  

אתרי סקי בצ'ילה

בצ'ילה יש אתרי סקי רבים, אך רובם קטנים למדי. רוב האתרים הם בעלי גובה מרשים של מעל 3,000 מ'. אתרי הסקי המפותחים ביותר נמצאים במרכז צ'ילה: Portillo, La Parva, El Colorado, Valle Nevado ו- Termas de Chillán. רק בשלושה מתוכם  Portillo, Valle Nevado ו- El Colorado  יש כיסוי של תותחי שלג. בדרום צ'ילה אתרי הסקי הם קטנים יותר, פחות מפותחים והם מיועדים בעיקר לגולשים מתחילים.
 
ארבעת האתרים הבאים נמצאים באזור מספר חמש של צ'ילה, הוא אזור האנדים הגבוהים, במרכז צ'ילה. שלושת הראשונים סמוכים זה לזה ומכונים שלושת העמקים. ניתן לרכוש סקי פס משותף לשלושתם, אשר יוצר את אזור הגלישה הגדול ביותר בצ'ילה, אם כי יש דיווחים על בעיות בנושא זה (בשל סכסוכים פנימיים).
 

Valle Nevado

זהו האתר הגדול בקבוצת שלושת העמקים ועדיין הוא קטן מעט אפילו מהחרמון שלנו... הוא מתנשא לגובה 3,670 מ' ויורד עד לגובה 2,880 מ'. באתר פועלות 11 מעליות סקי (4 רכבלים, 7 טי ברים), יש בו 34 מסלולים, שאורכם 37 קילומטרים, וגם פארק שלג אחד. רק שישה מסלולים מכוסים על ידי תותחי שלג. בתי המלון באתר נבנו על ידי חברה צרפתית והם מזכירים את המבנים המכוערים שבחלק מאתריה של צרפת. האתר נמצא 57 ק"מ בלבד מזרחה מסנטיאגו דה צ'ילה.
 
Valle Nevado, מבני בטון המזכירים את אתרי הסקי בצרפת (צילום: www.chileanski.com)
 

La Parva

האתר השני בקבוצת שלושת העמקים, אשר מסלוליו מגיעים לגובה 3,350 מ', והם רובם מעל לקו העצים. באתר פועלות 14 מעליות סקי (4 רכבלים, 10 טי ברים), והוא מציע לגולשים 30 מסלולים באורך של 38 ק"מ.
האתר מרוחק רק 37 ק"מ מסנטיאגו דה צ'ילה. 
ניתן ללון בבתי מלון, בתים פרטיים ובקתות.
 

El Colorado

האתר השלישי בקבוצת שלושת העמקים, מתנשא לגובה 3,333 מ' ויורד עד לגובה 2,430 מ'. 19 מעליות סקי משרתות את הגולשים (5 רכבלים, 12 טי ברים, 2 מעליות לילדים), הנהנים מ 22 מסלולים באורך של 40 ק"מ וכן פארק שלג.
האתר מרוחק 39 ק"מ מסנטיאגו דה צ'ילה.
 

Portillo

אחד האתרים הוותיקים בדרום אמריקה, שגובהו 3,310 מ', ומסלוליו הנמוכים יורדים לגובה 2,510. באתר פועלות 14 מעליות סקי והוא מציע לגולשים 23 מסלולים. מסלולי הסקי מקיפים אגם קפוא, Laguna del Inca שמו, ומסביבם מתנשאות פסגות אדירות. האתר הוא בבעלות אמריקאית ולכן יש בו טיפול טוב בשלג, תותחי שלג ופיקוח טוב על מפולות שלגים.
נמצא במרחק נסיעה של שעתיים (160 ק"מ) צפונית-מזרחית לסנטיאגו הבירה, בקרבת הגבול עם ארגנטינה.
 
אגםLaguna del Inca  באתר הסקי פורטיו (צילום: Diego Munita)
 

וייאריקה (Villarica)

אתר סקי נוסף שכדאי לציין, למרות היותו קטן מאד, נמצא באזור מספר תשע, אזור האגמים בדרום צ'ילה, המשותף לצ'ילה וארגנטינה, ומהווה את אחת מנקודות החובה בטיולים לדרום אמריקה.
הר הגעש וייאריקה, המתנשא לגובה 2,847 מ', בוודאי מוכר ל"אקס תרמילאים" רבים. על מורדות ההר ישנו אתר סקי קטן, המתחיל בגובה 2,440 מ' ויורד לגובה 1,550 מ'. באתר 22 מסלולים ותשע מעליות סקי (3 רכבלים, 6 טי-ברים).
לחובבי האקסטרים מזומנת כאן חוויה מלאת אדרנלין – הם יכולים לטפס ברגל עד ללוע הר הגעש (יש צורך במדריך וציוד מיוחד), טיפוס לא קל של מספר שעות, ולגלוש ממנו עד למטה. קבוצות הטיפוס יוצאות מהעיירה פוקון הסמוכה (12 ק"מ). אם תטפסו לפסגה מובטח לכם נוף מרהיב, הכולל עוד מספר הרי געש מושלגים. אם אתם כבר כאן, ליד פוקון תוכלו למצוא אתר סקי נוסף וכן מעיינות חמים להרגיע את השרירים הדואבים מהטיפוס.
 
טיפוס לווייאריקה (צילום: אביב וייס)
 

אתרי סקי בבוליביה

כדי שלא נקפח אף אחד, נזכיר כאן גם את אתר הסקי היחיד של בוליביה. אך לאתר זה מספר חסרונות אשר הופכים אותו ללא מומלץ עבור גולשים.
 

Chacaltaya

אתר הסקי היחיד של בוליביה הוא אתר הסקי הגבוה ביותר בעולם (5,300 מ') וגם הקרוב ביותר אל קו המשווה. הוא נמצא על קרחון על רכס Chacaltaya, אחד הרכסים הגבוהים ביותר בדרום אמריקה,שגובהו 5,421 מ', והוא צופה על אגם טיטיקקה (Titicaca), במרחק 30 ק"מ מהבירה לה פאז. האתר הוקם לפני כשמונים שנה, אך ב- 20 השנים האחרונות הצטמק הקרחון ב- 80%, עקב התחממות כדור הארץ והתרחבותן של הערים הסמוכות, והוא צפוי להעלם לגמרי בשנים הקרובות.

לאתר מספר חסרונות, אשר הופכים אותו ללא מומלץ עבור גולשים: מתקניו ישנים ומוזנחים, גובהו הרב עשוי לגרום לחוסר בחמצן ואם תפצעו לא ממש תרצו לקבל טיפול רפואי בבתי החולים של בוליביה, הענייה בארצות דרום אמריקה.
 
 
הקרחון על רכס Chacaltaya
 
 

מידע נוסףכרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


מספר צפיות: 16971
57080
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
מסלולי טיול לבחירתכם
בהתאמה אישית ובקצב שלכם
כן, זה מעניין אותי!