ציוד סקי וסנובורד: כיצד לטפל ולתחזק
מאת: פלג מלצר 


בשנים האחרונות אני נתקל רבות בשאלה: "כיצד עלי לטפל במגלשיים שלי על מנת לשמור עליהם, להפיק מהם את המרב, ולהאריך את חייהם?". בכתבה זו, אנסה, על קצה המזלג, לפרט על מבנה ועל דרכי הטיפול (העצמאיות והמקצועיות) בציוד הגלישה.


כתבה זו נכתבה בלשון גולשי סקי, אך מיועדת להם ולסנובורדיסטים כאחד.
 
תחזוקת מגלשי סקי
לשמור על המגלשיים כדי להפיק מהם את המירב  (צילום: Gudella)
 

כיצד בנויים המגלשיים

חשוב להבין את החומרים אשר מהם בנויים המגלשיים/סנובורד:
ליבה (Core) - החלק הבסיסי ביותר אשר עליו בונים את המגלש. תפקידו העיקרי הוא לאפשר למגלש את גמישותו. חלק זה יכול להיות עשוי מחומרים מוקצפים שונים (איכות נמוכה יחסית) או מסוגי עץ שונים (איכות בינונית-גבוהה). קיימות מספר חברות אשר משתמשות בחומרים אחרים לא אופייניים, כגון, כוורות אלומיניום וכדומה.
בסיס (Base) - החלק אשר עליו אנו גולשים. חלק זה יכול להיות עשוי מחומרים פלסטיים שונים, אשר עיקר ההבדל בניהם הוא כמות יצירת ואגירת החשמל הסטטי, אשר נוצר בעקבות החיכוך עם השלג וגורם להאטה של המגלש. קיימים סוגי בסיסים רבים החל  מ- P-Tex (איכות נמוכה יחסית) ועד חומרים מורכבים, משולבי גרפיט Graphite (איכות גבוהה).
חומרים מורכבים (Laminates) - חומרים נוספים אשר להם תפקידים שונים, כגון, מניעת פיתול במגלש, חיזוק המגלש, בלימת זעזועים, שמירה על הליבה ותפקידים נוספים. בשכבה זו ישולבו חומרים, כגון: פיברגלס, סיבי פחמן, קוולר, טיטניום, סוגי ג'ל שונים וחומרים נוספים.
סכינים (Edge) - החלק אשר מקיף את הבסיס. תפקידם של הסכינים הוא לאפשר לנו את השליטה על המגלש ואת האחיזה בשלג בסיבובים. חלק זה עשוי מסוגי מתכות שונים, כגון, טיטניום.

החלקים אשר נפגעים במגלש ובהם ניתן לטפל הם כמובן הבסיס והסכינים.
כתבה על קניית ציוד סקי  |  כתבות על יעדים לחופשת סקי
 
תחזוקת מגלשי סקי
מבנה המגלש  (צילום: סקימולטור)
 

טיולי אופניים
 

טיפול בבסיס המגלש

מדוע עלינו לטפל בבסיס המגלש?
יובש - בבסיס המגלש ישנן נקבוביות (כמו בעור גופנו), המלאות בווקס, ותפקידן הוא שמירת הלחות של הבסיס. במהלך הגלישה נקבוביות אלו מתרוקנות מווקס ומתמלאות בלכלוך אשר נמצא על פני השלג.
חשמל סטטי - בסיס יבש יוצר ואוגר כמות גדולה יותר של חשמל סטטי, אשר מאט משמעותית את מהירות הגלישה.
חריצים - לעיתים במהלך הגלישה נוצרים חריצים בבסיס המגלש מפגיעות שונות, כמו: אבנים קטנות על מסלול הגלישה, סלעים מחוץ למסלולי הגלישה, פגיעה במגלשיים אחרים, רמפות בפארקים וכד'. כתוצאה מפגיעות אלה נחרץ הבסיס.
 
כיצד אנו מטפלים בבסיס?
טיפול עצמאי - יובש וחשמל סטטי ניתן לפתור על ידי מריחת ווקס קר, פעם ביומיים-שלושה במהלך החופשה. טיפול זה הינו טיפול לטווח הקצר ונותן פתרון בעיקר לבעיית החשמל הסטאטי, מכיוון שהווקס הקר אינו חודר לנקבוביות הבסיס ולכן אינו מנקה אותן וכמובן שאינו ממלא אותן בווקס חדש.
 
טיפול מקצועי - הטיפול המקצועי מתחלק לשני חלקים:
1- יובש וחשמל סטאטי - בעיה זו נפתרת על ידי הטיפול בווקס החם, בעזרת מכונה המיועדת לכך. בזמן מריחת הווקס הבסיס מתחמם, הווקס חודר לעומק הנקבוביות ומציף את הלכלוך אל מחוץ לבסיס. לאחר שחוזרים על פעולה זו מספר פעמים הבסיס נותר נקי והנקבוביות מלאות בווקס חדש.
2- מילוי חריצים - מילוי החריצים מתבצע על ידי מכונה מיוחדת, אשר מחממת את אזור החריץ ומזריקה אליו חומר חדש. כתוצאה מכך נקשר החומר החדש לבסיס הקיים וממלא את החריץ. טיפול מסוג זה ניתן לבצע רק במעבדה מקצועית.
 
תחזוקת מגלשי סקי        תחזוקת מגלשי סקי
תחזוקת מגלשי סקי
ווקס כיס, ספריי ווקס ומזוודת טיפולים אישית  (צילום: סקימולטור)
 

טיפול בסכיני המגלש

מדוע עלינו לטפל בסכיני המגלש?
השחזת סכינים - עם הזמן, כתוצאה מהגלישה, סכיני המגלש נשחקות ולכן יורדת רמת ההיאחזות של המגלש בשלג ויכולת השליטה של הגולש על המגלש. את הסכינים ניתן להשחיז במספר רב של זוויות, אשר נע בין °87.5-°90. ככל שזווית הסכין חדה יותר, המגלש מגיב מהר יותר, ולכן מיועד לגולש מיומן יותר.
פגיעות קלות וקשות - נוצרות כתוצאה מפגיעה בעצמים שונים, כגון: אבנים קטנות על מסלול הגלישה, סלעים מחוץ למסלולי הגלישה, פגיעה במגלשיים אחרים רמפות בפארקים וכדומה. פגיעות אלה עשויות לגרום לפגיעות בסכינים, החל משריטות קלות ועד וכיפוף של הסכין.
 
כיצד אנו מטפלים בסכינים?
טיפול עצמאי - השחזת סכינים קלה ניתן לבצע באופן אישי באתר על ידי אבן משחזת קטנה. טיפול זה משחיז את הסכין במידה מועטה ולכן אינו מחליף את השחזת הסכינים המקצועית, אלא נועד בכדי לשפר את הגלישה במהלך החופשה.
 
טיפול מקצועי - הטיפול המקצועי מתחלק לשני חלקים: 
1השחזת סכינים
קיימות שתי דרכים להשחיז את סכיני המגלש במעבדות מקצועיות:
א. השחזה של כ-3 עשיריות מ"מ, על ידי מכונה אשר עוברת על כל הסכין. טיפול זה נחשב למדויק יותר אך מוריד כמות גדולה יחסית מהסכין, דבר המקצר את חיי הציוד.
ב.  השחזה ידנית, בעזרת מספר מכשירים שונים. טיפול זה מסובך יותר ודורש ידע מקצועי רב. הוא שומר על הציוד, מכיוון שאינו מוריד כמות גדולה מהסכין כולה, אלה מתבצע באופן מבוקר על ידי בעל המקצוע. לטיפול זה מספר גימורים, אשר הגבוה מכולם נעשה בעזרת אבנים משובצות בחלקיקי יהלומים בגדלים שונים, אשר מחליקות את הסכין בצורה מושלמת. 
2.  טיפול בפגיעות בסכינים - ניתן לטפל בבעיה במעבדה ואף ליישר את הסכין במידה והתכופף כתוצאה מהפגיעה (לא בכל המקרים).
 
תחזוקת מגלשי סקי
כותב שורות אלה במעבדה  (צילום: סקימולטור)
 
כשאתה מוסר את הציוד האישי שלך לטיפול שים לב שבמעבדת הטיפולים אליה הגעת  מתבצעים הטיפולים על ידי עובדים מקצועיים, אשר עברו הדרכות והכשרות על ידי נציגי חברות הציוד וציוד הטיפולים מחו"ל.
מומלץ לבצע טיפול מיד עם סיום עונת הגלישה, לפני אחסנת הציוד לקיץ. רצוי לציין כי הציוד מטופל לאחסנה על מנת שנשאיר שכבת ווקס על הבסיס והסכינים לתקופה החמה.


פלג מלצר אודות הכותב
פלג מלצר, מומחה בתחומי סקי וסנובורד ליחידים ולמשפחות עם ובלי ילדים. חי ונושם סקי וסנובורד 365 יום בשנה (ככה זה כשהתחביב הופך למקצוע). סמנכ"ל לוגיסטיקה ותפעול ברשת סקימולטור, מנהל סניף חולון, מנהל הסדנה לטיפול ואחזקה של ציוד סקי, מדריך בכיר לגולשים בכל הרמות, כולל גולשים בעלי צרכים מיוחדים ונכים.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר