טיול משפחתי בגן העדן של סלובקיה
מאת: צחי גלובין


סלובקיה עדיין לא תפסה את המקום הראוי לה בקרב המטיילים. מעטים יודעים איזה גן עדן מציעים הרי סלובקיה וכמה הם נפלאים לטיול עם ילדים. דווקא משום כך בחרנו בסלובקיה כיעד לטיול המשפחתי שלנו.


פארקי שעשועים ענקיים לא תמצאו בסלובקיה, אבל עבורנו כחובבי טבע, דווקא אלו שבחיק הטבע "עושים את זה" – סולמות, גשרים, רפטינג, מגלשות הרים, טיולי אופניים, מערות נטיפים מסתוריות ועוד. 
 
1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

מגלשות ההרים ליד קושיצה, 800 מ' של כיף לפתיחת הטיול  (צילום: צחי גלובין)
מסלול סולמות בגן העדן הסלובקי  (צילום: Govisity)
מערת הקרח דובינסקה  (צילום:Govisity)
שמורת פייניני  (צילום: Ministry of Foreign Affairs)
רפטינג על נהר דונייץ  (צילום: Ministry of Foreign Affairs)
אפשר גם ברפסודה מסורתית  (צילום: Ministry of Foreign Affairs)
ובמסלולים רגליים  (צילום: Ministry of Foreign Affairs)
טרי-טופ - מסלול למגדל תצפית על הרי פייניני  (צילום: young shanahan)


יעדים בהם נבקר בכתבה:
קושיצה (A), אגם רוזין (B), מערת קרסנוהורסקה (C), שמורת הקארסט הסלובקית (D), 
שמורת גן העדן הסלובקי (E), פופראד (F), זדיאר (G), צ'רבני קלאסטור (H)

להגדלה יש ללחוץ על הפינה העליונה של המפה

 ברירת מחדל
 

מגלשות הרים לחימום

הרי הטטרה של סלובקיה, וסלובקיה בכלל - פחות פופולריים ממרבית השכנות במרכז אירופה. אך התשתית התיירותית מצוינת, וזה בדיוק הזמן – לפני שמגיעים לכאן גדודי התיירים. אנחנו בחרנו לטוס לבודפשט, אליה יש טיסות סדירות מישראל, והיא פחות או יותר באותו מרחק כמו ברטיסלבה, למטיילים בהרים של סלובקיה.
 
לחימום מנועים, לאחר נסיעה של כשלוש שעות, אנו עושים מספר סיבובי גלישה במגלשות ההרים (Bobsleigh - Kavečany) ליד קושיצה (Košice). 800 מ' של כיף, שמעירים את כל מי שיכול היה לנמנם בנסיעה, לאחר טיסת לילה. על גן החיות של קושיצה, הצמוד למגלשות, אנחנו מוותרים, כי אנו מעדיפים את החיות בטבע.
העיר קושיצה - בירת מזרח סלובקיה  |  לינה באזור העיר קושיצה

קושיצה, סלובקיה
הרחוב הראשי בקושיצה, המדרחוב הארוך באירופה  (צילום:כרמית וייס)
 
מלון בנקוב בקושיצה, מלון למשפחות בקושיצה
מלון בנקוב - ממוקם בפאתי העיר קושיצה, מתאים במיוחד למשפחות עם ילדים  (צילום: Hotel Bankov)

בדרכי ההרים של סלובקיה

כשעה נסיעה מערבה מקושיצה, אנו מגיעים אל שמורת הקארסט הסלובקית (Národný park Slovenský kras). השמורה הוכרזה בשנת 2002, והוכרה כשמורה ביוספרית על ידי אונסק"ו. 12 מתוך 700 (!) המערות בתחומי השמורה, הוכרו כאתר מורשת עולמית לשימור. השמורה נמצאת על רכס הקארסט של סלובקיה (Slovenský kras), שהוא רכס מישנה של הרי הקרפטים, המשתרע בדרום-מזרח סלובקיה. כפי שמרמז שמו, נופיו הם נופי אבן גיר, עם מערות נטיפים, אגמים רבים ויערות אינסופיים, המכסים שטחים נרחבים.
 
הג'יפים לוקחים אותנו בדרכי השטח, שכמעט איש לא נוסע בהן, ומדוע? בסלובקיה כל דרכי השטח שייכות למישהו, וחובה לקבל אישור כדי לנוע בהן: מהרנג'רים בשמורות או מהיערנים ומועדוני הציד ביערות. המדריך המקומי שלנו, מצוייד בצרור מפתחות גדול, פותח עבורנו את השערים, לאחר תיאום לא פשוט עם כל הגורמים הללו.
 
אגב, סלובקיה היא המקום האחרון באירופה בו מותר עדיין לצוד דובים. אך אם אתם (כמוני) מרימים גבה, כדאי לדעת שכל נושא הציד מפוקח בקפדנות, עם רישיונות שניתנים רק לחברים במועדוני הציד המקומיים.
יעדי טיול בהרי הטטרה הגבוהים
 
שמורת הקארסט, סלובקיה
שמורת הקארסט הסלובקית - נופי אבן גיר, עם מערות נטיפים, אגמים ויערות  (צילום:Govisity)

מערת הקרח דובינסקה, סלובקיה
מערת הקרח דובינסקה (Dobsinska Ice Cave) באזור הקארסט של סלובקיה  (צילום:Govisity)
 בשר ציד וחץ וקשת

לעת ערב אנו מגיעים אל אגם רוזין (Ružín), אגם מלאכותי לא הרחק מהכפר Margecany. במלון, שיהיה ביתנו לשני הלילות הקרובים, אנו טועמים לראשונה מהאוכל הסלובקי המעולה. הסלובקים מתמחים במיוחד בכל מה שקשור בבשר ציד – הם פשוט יודעים איך להכין אותו כדי שיצא כמו שצריך.
לינה באזור אגם רוזין והכפר Margecany
 
למחרת אנו יוצאים שוב אל דרכי ההרים. עלייה קצרה ברגל מביאה אותנו לנקודת תצפית נפלאה על אגם רוזין והסכר שיצר אותו. מצפון נראות פסגות הרי הטטרה הגבוהים, יעדנו מחר. נקודת תצפית נוספת, מזמנת לנו תצפית על טירה יפה וכפרים ציוריים. מסלולי הליכה רבים יש על רכס הקארסט, ובהרי סלובקיה כולם, ובחלקם יש גם אפשרות ללינה בבקתות הרים.
 
מלבד הצטיינותם בבשר ציד, הסלובקים מצטיינים בהוקי קרח והם קשתים מהטובים בעולם. אנו מתנסים בספורט המאתגר הזה, בקרחת יער קטנה בלב רכס הקארסט, עם ציוד מקצועי (ממש לא החץ וקשת של ל"ג בעומר...) והתלהבות גדולה. ערכת הקפה נפתחת, עבור מי שהירשה לעצמו להתנמנם בדרכי השטח.
 
אגם רוזין, סלובקיה
תצפית על אגם רוזין והיערות האינסופיים של רכס הקארסט  (צילום: צחי גלובין)
 

הרפתקה במערה 

מתוך המערות הרבות על רכס הקארסט, אנו בוחרים לבקר דווקא במערת נטיפים פחות מסודרת.  לאחר ש"מתחמשים" בסרבל, קסדה ופנס, אותם אנו מקבלים במקום, אנחנו נכנסים לסיור בקבוצות של עד 10 איש. לאורך מסלול של 450 מטר (מתוך כקילומטר במערה כולה), אנו צועדים בחושך, כי המערה אינה מוארת. עוברים על גשרי עץ וגשר כבלים אחד, מעל נהר תת-קרקעי, מטפסים על סולמות, עד שמגיעים לאולם הגדול. כאן מדליק המדריך את האורות, ואנו נשארים פעורי פה מול זקיף ענק – 34 מטר גובהו, כמותו לא ראינו מעולם. האווירה המיסתורית, הציוד שעלינו וההפתעה בסוף הם הרפתקה אמיתית.
 
מערת נטיפים, סלובקיה
מערת קרסנוהורסקה, אחת מ- 700 מערות על רכס הקארסט  (צילום: צחי גלובין)
 

הרפתקאות בגן העדן

שמורת גן העדן הסלובקי (Národný park Slovenský raj) היא עוד הזדמנות נפלאה להרפתקאות בטבע. בדרכי השטח אנחנו מגיעים לבקתה שבמרכז השמורה, באישורם של היערנים ובעל הבקתה, ויוצאים לטיול נחמד של שעתיים. בעזרת סולמות וגשרי עץ, לוקח אותנו המסלול בין קניונים, שחצבו המים והרוח באבן הגיר, פלגי מים ומפלי מים.
כתבה על טיולי הליכה בסלובקיה

גן העדן הסלובקי, סלובקיה
גשרים וסולמות בשמורת גן העדן הסלובקי  (צילום: צחי גלובין)
 

מוסיקה בכיכר הכפר

מכאן אנו יוצאים צפונה, לעבר הרי הטטרה הגבוהים. בדרכנו אנו עוברים בכפרים קטנים, שבחלקם עדיין מושמעת מוסיקה בכיכר המרכזית, עם רמקולים הנשמעים בכל הכפר. בתקופה הקומוניסטית (עד 1989), נהגו להשמיע ברמקולים האלו את התחנה האחת והיחידה ששידרה בסלובקיה, אבל היום כבר אפשר לבחור בין מספר תחנות.
 
בעל משק קטן באחד הכפרים מזמין אותנו לראות את המשק שלו, שהוא משק חצי מודרני. תמורת תשלום צנוע הוא מגיש לנו גבינות ולחם תוצרת בית, ירקות מגן הירק הקטן, ובורוביצקה – השיכר המקומי העשוי משזיפים (בדומה לסליבוביץ). את השיכר כבר אסור לזקק לבד כמו פעם, וכל איכר לוקח את התוצרת שלו לייקב המרכזי, שם מכינים עבורו את המשקה.
 
כפר בהרי הטטרה, סלובקיה
כפר ציורי בהרי הטטרה, טעימה מהשיכר המקומי  (צילום: כרמית וייס)
 

ברביקיו למרגלות הרי הטטרה הגבוהים

עם ההרים והירוק האינסופי סביב, בהחלט אפשר לחשוב שאנחנו בשוויץ, אבל הארוחה לה אנו זוכים בערב מזכירה לנו היכן אנו נמצאים. ברביקיו סלובקי – שיפודי נקניקיות ובשרים על האש, סביב המדורה, עם בורוביצ'קה לקינוח, הם חוויה אותנטית נפלאה. אפשר לפגוש בה גם בצד הפולני של הרי הטטרה, אבל הסלובקים מתעקשים שהפולנים העתיקו...

הרי הטטרה, פארק פייניני
אפשר לחשוב שאנחנו בשוויץ, הפארק הלאומי פייניני   (צילום: Ministry of Foreign Affairs)
 

רפטינג בין סלובקיה לפולין

הפארק הלאומי פייניני (Pieninský národný park), כשעה נסיעה צפונה מזדיאר, מזמן לנו שייט רפטינג, שתחילתו בכפר צ'רבני קלאסטור (Červený Kláštor). אנו שטים בקניון עמוק שחצב נהר דונייץ (Dunajec), כשמימינו פולין ומשמאלנו סלובקיה, החולקות בינהן את השייט והשמורה כולה. במקום בו נעלם הנהר בגבול פולין, אנו יוצאים מהמים וחוזרים עם אופניים לנקודת ההתחלה. ילדים קטנים או מבוגרים החוששים לשוט בקיאק, יכולים לשוט בסירת רפטינג או ברפסודת עץ מסורתית.
 
טעימה קטנה מפולין מאפשר לנו גשר מיתרים להולכי רגל, הנמתח מעל נהר דונייץ, ומקשר בין צ'רבני קלאסטור לכפר השכן הפולני סטרומובץ ויזנה (Sromowce Wyżne).
 
מסלולי טרקים רבים יש על הרי סלובקיה כולם, והרי הטטרה הגבוהים גם הם עשירים במסלולי הליכה. החל במסלולים ארוכים ומאתגרים, בני מספר ימים, עד מסלולים קצרים וקלים, שווים לכל נפש. אנחנו בוחרים לעלות ברכבל, המשמש בחורף את אתר הסקי המקומי, אל אגם אלפיני יפהפה. רכבל נוסף, רכבל כסאות קטן ומיושן, ממשיך ועולה לפסגה, אבל אנחנו מוותרים עליו ויוצאים לסיבוב ברגל סביב האגם.
 
דקה מתוך הרפטינג על נהר דונייץ, גן עדן על הגבול בין סלובקיה לפולין

רפטינג על נהר דונייץ, פייניני, סלובקיה
שייט נהר דונייץ, אפשר גם ככה   (צילום: Ministry of Foreign Affairs)
 
פארק המים אקווה סיטי (Aqua City), בעיר פופראד (Poprad), העיר המרכזית בהרי הטטרה הגבוהים, הוא מקום נפלא לבילוי של מספר שעות. לילדים, וגם למבוגרים, מים הם תמיד חגיגה.
לחובבי הז'אנר, מומלץ ללון במלון של הפארק (Hotel AquaCity Seasons), שמציע גם ספא וחדרים משפחתיים נחמדים מאד.
לינה באזור פופראד
 
מלון פארק אקווה סיטי, סלובקיה
מלון פארק אקווה סיטי, סלובקיה
מלון פארק המים אקווה סיטי - חגיגה של מים חמימים למרגלות פסגות מושלגות
(צילום: Hotel AquaCity Seasons)
 

שני בתי מלון מומלצים לטיולי כוכב בהרי הטטרה

מלון לומניצה (Hotel Lomnica) בכפר טטרנסקה לומניצה, מלון 4 כוכבים מיוחד ומפנק, בעל ציביון כפרי מסורתי. החדרים, הסוויטות והדירות (1-2 חדרי שינה) נקיים ומרווחים, והמלון מציע גם בריכה, מרכז בריאות וספא, חדר משחקים, שולחן ביליארד, מסעדה מסורתית, בר, טרסה ונופים מרהיבים להרים.  מלון דירות אפרטמני בליאנקי (Apartmany Belianky) אף הוא בכפר טטרנסקה לומניצה ובעל דירוג 4 כוכבים, מציע דירות עם חדר שינה אחד או שניים, פינת ישיבה, מטבח ומרפסת. במלון חדר כושר ומרכז בריאות וספא. המארחים אדיבים ושירותיים והמקום מטופח ונקי.
* לעיתים נדרש מינימום של 2 לילות.

מלון מומלץ לטיולי כוכב בסלובקיה
מלון מומלץ לטיולי כוכב בסלובקיה
למעלה - מלון לומניצה |  למטה - מלון דירות אפרטמני בליאנקי  - שניהם בכפר טטרנסקה לומניצהפארק החבלים של קושיצה

מכאן אנו חוזרים דרומה לעבר קושיצה, ממנה התחלנו את הטיול בסלובקיה. העיר השנייה בגודלה במדינה (240 אלף תושבים), היא בירת חלקה המזרחי, ומרכז תרבותי ומסחרי חשוב. המרכז ההיסטורי של קושיצה הוא מהמרשימים בסלובקיה, עם מבנים עתיקים בסגנון גותי, רנסנס, בארוק ואר-נובו. בעיר כנסיות רבות, שאחת מהן – קתדרלת אליזבת הקדושה (svätej Alžbety), היא הכנסייה הגדולה ביותר בסלובקיה.
 
פארק החבלים טרזניה (Tarzánia Alpinkaשבפרברי קושיצה, הוא סיום נפלא לטיול שלנו בסלובקיה. מסלולי סולמות, גשרים, אומגות ו"טרזנים", במספר דרגות קושי, פזורים בין העצים בגובה של 4 עד 10 מטר, וכולנו כאן "טרזנים".
בתי מלון בקושיצה


2 דקות של פחד גבהים... בפארק החבלים טרזניה

מידע נוסףצחי גלובין, מדרפט
 
אודות הכותב
צחי גלובין, מדריך ראשי בחברת MEDRAFT, המתמחה בטיולי טבע והרפתקאות. מתמחה בהדרכה בפירנאים הספרדים, גאורגיה, יוון, סלובקיה וצ'כיה.

צחי עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר