מסלול לטיולי משפחות בקוסטה ריקה
מאת: גולן לובנוב 


קוסטה ריקה היא מדינה ירוקה, עם יערות עד וחופים ציורים – יעד מושלם לטיולי משפחות. גשרים תלויים, בין צמרות העצים, אומגות ביערות הגשם, רפטינג לכל המשפחה, שייט בקטמרן, מעיינות חמים, הר געש פעיל, חוות צפרדעים ופרפרים, חוות קפה, חוות תבלינים, עיר אמנים, סיורים ביערות הגשם, מפלי מים שוצפים. זאת ועוד מציעה קוסטה ריקה לטיולי משפחות עם ילדים.


1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

קוף סנאי בשמורת קורקובדו  (צילום: משה שי)
אומגה בין עצי יער הגשם בשמורת מונטה ורדה  (צילום: משה שי)
שלווה לחופי שמורת טורטוגרו   (Mawamba Lodge)
צבי הים של שמורת טורטוגרו  (צילום: משה שי)
טורטוגה לודג' בשמורת טורטוגרו
קופי קפוצ'ין בשמורת מנואל אנטוניו  (צילום: משה שי)
פארדור ריזורט בשמורת מנואל אנטוניו
ציפור הקצל המרהיבה  (צילום: משה שי)

קוסטה ריקה - ארץ החיים הטהורים

הביטוי הנפוץ ביותר אצל תושבי קוסטה ריקה הוא פורה וידה (Pura Vida), שמשמעו "חיים טהורים". ביטוי זה מבטא כמעט כל דבר חיובי. בצמד המילים הללו חבויה המהות של קוסטה ריקה: פיתוח שמורות ואתרי טבע ירוקים, תוך כדי שמירה עליהם, כמוטיב חשוב בפיתוח המדיני.
 
קוסטה ריקה שוכנת במרכז אמריקה, לחופי הים הקאריבי והאוקיאנוס השקט. שרשרת ההרים, הקורדיירה, המשתרעת לכל אורך מערבה של יבשת אמריקה, מכסה את רוב שיטחה של קוסטה ריקה. יש בה הרי געש כבויים ופעילים, היוצרים מראות יפים במיוחד. במערב קוסטה ריקה, לחופי האוקיינוס השקט, ישנם חופים טרופים ציוריים ומזג אוויר טרופי, המתאים לרחצה ולגלישה.
 
קוסטה ריקה היא יעד מושלם לטיול משפחתי, שייזכר כאירוע משפחתי מכונן וזיכרון חוויתי שילווה אתכם הרבה שנים. הייחוד של קוסטה ריקה הוא בשילוב הנפלא של טבע ירוק, מרהיב ובלתי אמצעי, והיותה מדינה קטנה יחסית ולכן נוחה לטיול (איזה ילד אוהב נסיעות ארוכות?). את הטבע בקוסטה ריקה מרגישים דרך הפעילויות האקטיביות – אומגה, רפטינג, הליכה במים וסיור ביערות-עד, היוצרים פעילות משפחתית מגבשת.
 

יעדים בכתבה זו: סאן חוזה (A), הפארק הלאומי בראוליו קאריליו (B), 
הפארק הלאומי טורטוגרו (C),
מסעדת עץ האיגואנות (D), הר הגעש ארנאל (E), מונטוורדה (F)  
להגדלה לחץ למעלה משמאל
 


 ברירת מחדליער הגשם של קוסטה ריקה

הנסיעה מעיר הבירה סאן חוזה (San Jose) אל חופי הים הקאריבי במערב, עושה דרכה בכביש החולף בפארק הלאומי בראוליו קאריליו (Braulio Carrillo), זהו המפגש הראשון שלנו עם יער הגשם הטרופי של קוסטה ריקה. בפארק נספרו כ-6000 מיני צמחים, כמחצית מספר המינים בקוסטה ריקה כולה, ומאות מינים של בעלי חיים. בפארק שני הרי געש נישאים, עטופים ביער עננים מרשים, ובלוע כל אחד מהם אגם מים צלולים.
 
הכביש ממשיך ויורד אל עבר חופי הים הקאריבי. שייט דרך תעלות מים ולגונות החוצות את האזור, יביא אותנו אל אחד הלודג'ים', הנמצאים בג'ונגל בשמורת טורטוגרו (Tortuguero). זהו מקום נהדר למנוחה. השהייה בלודג' נותנת הרגשה של חיים בג'ונגל טרופי, ציפורים וחיות בר קטנות מטיילות בינות לשבילים, צמחיה עבותה ועצים ענקיים לצד בריכת מים להתרגעות, משלימה את חווית השהיה במקום.
 
אנחנו התגוררנו בלודג' מאוומבה (Mawamba Lodge). יש משהו סוריאליסטי בטבילה בבריכת שחייה, כאשר מצדך האחד הים הקאריבי, מן הצד השני נהר טורטוגרו, ואתה בתוך ג'ונגל טרופי.
 
מלון מומלץ בשמורת טורטוגרו  מלון מומלץ בשמורת טורטוגרו
מלון מומלץ בשמורת טורטוגרו  מלון מומלץ בשמורת טורטוגרו

מאומבה לודג' בשמורת טורטוגרו  פסטורליה בין הים לנהר
 

שמורת הצבים טורטוגרו לחופי הים הקאריבי

את החוויה הקאריבית נתחיל בשמורת הצבים טורטוגרו (Tortuguero), השוכנת בנוף טרופי וסמוכה לים הקאריבי. השמורה היא חלק של הפארק הלאומי טורטוגרו (Parque Nacional Tortuguero), והיא זכתה לפרסום רב בזכות היותה אתר ההטלה החשוב ביותר של צבי הים הירוקים, צבי ים גלדניים ומיני צבים נוספים. ההטלה מתרחשת בחודשים- יולי- אוקטובר.
 
בחלק השמורה המרוחק מהים, מתחלף היער החופי בשטחי ביצה גדולים, בהם יש רשת ענפה של תעלות ולגונות של מים מתוקים. אפשר לשוט בהן ולפגוש עופות מים, זוחלים, צפרדעים אדומות, נחשים צהובים ותנינים אפורים שורצים במים. בסמוך לשמורה נמצא הכפר הקטן טורטוגרו (Tortuguero village), שבו מרכז לשימור צבי-ים ואפשרות לצפות בסרט ווידאו על מלאכת שימור הצבים.
לינה בשמורת טורטוגרו  |  כתבה על הפארק הלאומי טורטוגרו
 
צבונים בראשית דרכם בשמורת הצבים טורטוגרו
צבונים בראשית דרכם בשמורת הצבים טורטוגרו (
צילום: UlyssePixel)


מלון מומלץ בשמורת טורטוגרו

טורטוגה לודג' (Tortuga Lodge & Gardens) הוא מלון 4 כוכבים מקסים, הממוקם בין הנהר לים הקריבי, מוקף בג'ונגל של שמורת טורטוגרו. החדרים המרווחים והסוויטות יכולים להלין 2 עד 5 מבוגרים (ילדים עד גיל 6 בחינם), ולכולם מרפסת או טרסה הפונה לנהר או לג'ונגל. הצוות אדיב ושירותי ושמח לסייע בארגון פעילויות באזור. אל העיירה הקרובה מגיעים בשייט קצר, אבל למעשה במלון יש הכל, מבריכה ועד מסעדה מצוינת.
 
מלון מומלץ בשמורת טורטוגרו בקוסטה ריקה  מלון מומלץ בשמורת טורטוגרו בקוסטה ריקה
טורטוגה לודג' בשמורת טורטוגרו - באמת, מה עוד צריך...?


מה בתפריט? איגואנות

בדרך מטורטוגרו להר הגעש ארנאל, אותה עושים בשייט וברכב, מומלץ לעצור ולצפות במסעדת עץ האיגואנות במואייה (Muelle San Carlos), שיש בה מאות איגואנות, במגוון צבעים וגדלים. אל חשש, האיגואנות לא בתפריט...
 
כאשר הגענו עם הסירה למעגן, לאחר הביקור בטורטוגרו, אסף אותנו אוטובוס ולאחר כעשר דקות נסיעה הגענו למגרש חניה ענק, ובו ג'יפ אחד עומד מתחת לגגון בד כחול. לידו ניצבו שני עובדי חברת ההשכרה עם מדים ייצוגיים. הם החתימו אותנו על הרכב, ובנוסף נתנו לנו טלפון סלולרי לחירום. סיפור קטן, המצביע על רמת השירות הגבוהה בקוסטה ריקה.
 
איגואנות, קוסטה ריקה
מסעדת עץ האיגואנות, מאות איגואנות בכל הצבעים והגדלים  (צילום: Sven Jacobs)
 

חוויות לרגלי הר הגעש ארנאל

מאז התפרצותו האחרונה בשנת 2002, ממשיך הר הגעש ארנאל (Arenal) בפעילותו הוולקנית ופולט מלועו לבה רותחת ללא הרף. עם חשכה (עם קצת מזל), אפשר לראות את האפר הוולקני והסלעים המותכים האדומים, ולשמוע את קולות נשימתו של ההר - ללא ספק מראה בלתי נשכח. אפשר לסייר רגלית באזור ההר וביער הגשם הגדל על מדרונותיו, לפגוש את בעלי החיים ביער הגשם, ולהתרשם מכוחו של הטבע בכל פעם שנשמע את פעילותו של ההר תחת רגלינו.
 
באזור זה שלל פעילויות משפחתיות, כמו, טיולי אופניים, מסלולים רגליים, רכיבת סוסים, חוות פרפרים, קייקים באגם ארנאל ורפטינג בנהר. שיא הביקור הם מפלי לה פורטונה (La Fortuna), הנמצאים במרחק של 5 ק"מ מהעיירה לה פורטונה. זהו מפל מרשים, הנופל ארצה מגובה של 70 מטרים, והילדים ישמחו לרחוץ בו. העיירה לה פורטונה הינה מקום טוב לקניות קטנות או לארוחה במסעדה מקומית (יש פיצות לילדים).
 
הלינה באזור ארנאל היא בלודג'ים ציוריים, מהם נשקף ההר. באחד הערבים מומלץ לצאת לחוויה משפחתית המאפיינת את האזור – ארוחת ערב ורחצה במעיינות חמים, שהמים בהם זורמים היישר מהר הגעש, והם טובלים בצמחייה טרופית שופעת, אדים חמים ומפלים קסומים.
בתי מלון בעיירה לה פורטונה  |  לינה באזור הר הגעש ארנל
 
מלון עם מעיינות חמים באזור הר הגעש ארנאל
מלון בוטיק מפנק מוקף ג'ונגל ומראה הר הגעש ארנאל ברקע, מלון נאיארה גארדנס


מלון מומלץ באזור לה פורטונה

מלון לוס לאגוס (Hotel Los Lagos Spa & Resort) הוא מלון 3 כוכבים מקסים, טובל בירוק, שבתחומו מעיין חם טבעי, המזין ספא ומספר בריכות חיצוניות (בטמפ' שונות). החדרים כולם ממוזגים ועם מרפסת, ויכולים להלין 2-4 מבוגרים (ילדים עד גיל 6 בחינם).

מלון לוס לאגוס, קוסטה ריקה
מלון לוס לאגוס  מעיינות חמים טבעיים המזינים ספא ובריכות


הקרפדה המוזהבת ביער העננים של מונטוורדה

רבים ימצאו את שמורת מונטוורדה (Monteverde) שיא הטיול. הנסיעה אל שמורת יער העננים מונטה ורדה, הנמצאת על רכס הררי וטרופי. יער העננים מכונה גם "יער ערפל", בגלל יערות הגשם הצפופים וירוקי העד, המקבלים משקעים בצורת עננים הנחים על צמרותיהם. ביער חיים עצלנים, קופים, נחשים, מאות מיני פרפרים ומגוון רב של ציפורים. שמורת מונטוורדה ממוקמת בגובה 1,500 מטר מעל פני הים, וסמלה הוא הקרפדה המוזהבת.
 
בשנת 1951 הגיעה למקום קבוצת נוצרים מזרם הקוויקרס שבארה"ב – זרם שנודע בסירובו לשרת בצבא. בשנת 1972 הכריזה ממשלת קוסטה ריקה על מונטוורדה כעל שמורת טבע לאומית. אפשר לצאת ל"סיור צמרות" (אומגות- canopy tour) עוצר נשימה, דרך קרוב ל- 20 משטחים, המחוברים בכבלי מתכת, שהמטיילים גולשים ביניהם באומגות מעל "נפלאות היער". אפשר לצאת לסיורי הליכה על גשרי עץ תלויים, ביער-עד טרופי לח. הסיור כולל הליכה על גשרים, התלויים בגבהים שונים, ונותנים אפשרות למבט על הצומח והחי ביערות השמורה. טיול הליכה (ביום ובלילה, עם מדריך מקומי) בשמורת הטבע מונטוורדה והיכרות עם עולם החי והצומח בקוסטה ריקה. בשביליו של יער העננים ניתן לצפות בציפורים, טרנטולות, עכבישים, חרגולים, צרצרים, לטאות, צפרדעים, קיפודים, בעלי זנב ועוד.
 
באזור העיירה סנטה הלנה (Santa Elena) חוות צפרדעים (Monteverde Frog Pond) בצבעי אדום וירוק זרחני ( מומלץ לבקר בחוות הצפרדעים ביום וגם בלילה). העיירה המנומנמת סנטה הלנה היא בירת האזור. בין סיור צמרות אחד לסיור בשמורה אחרת, מומלץ להגיע לעיירה, לקנות מזכרות "אקולוגיות" או לשבת בבית הקפה הבנוי בתוך עץ ענק.
בתי מלון באזור שמורת מונטה ורדה  |  כתבה על שמורות טבע באזור מונטוורדה
 
קוסטה ריקה, מונטה ורדה
שמורת מונטה ורדה, סיור מעל צמרות העצים (צילום: Tiago Fernandez)


מלון מומלץ במונטוורדה

מלון אל אסטבלו מאונטן (El Establo Mountain Hotel) הוא מלון 3 כוכבים, השוכן על גבול יער העננים של מונטוורדה. המלון מציע בריכה, מגרשי ספורט, מרכז בריאות וספא, מסעדה, חדרים מרווחים עם מרפסת ואפשרות לסיורים בסביבה.
מלון אל אסטבלו מאונטן - מלון מפנק אל מול יערות העננים של מונטוורדה
 הפארק הלאומי מנואל אנטוניול – חופים וקופים

את הטיול המשפחתי, שהתחלנו בחופים המזרחיים, מומלץ לסיים לחופי האוקיינוס השקט, במערב קוסטה ריקה. הפארק הלאומי מנואל אנטוניו (Manuel Antonio) מציע חופים ציוריים בצורה יוצאת דופן (קשה לתאר עד כמה יפה שם). בתחומי השמורה נמצאים החופים היפים ביותר באזור (להביא בגדי ים ומגבות). אפשר לפגוש עצלנים וקופי קפוצ'ינו קופצניים, קופי סנאי ואיגואנות גדולות, שלפעמים רבים אלו עם אלו על הארוחה הבאה.
 
מזג האוויר באזור זה הוא טרופי, עם 30 מעלות צלזיוס ונופים ציוריים ברקע. צריך להישמר היטב, כי אין מצילים בחופים. בתי המלון ממוקמים לאורך החופים, סביב לשמורה, וברובם יש בריכות שחיה, חוות פרפרים וגנים טרופיים.
 
בפארק הלאומי מנואל אנטוניו גם פעילויות נוספות: שייט בסירות קטמרן ואופנועי ים, סיור בחוות וניל, במהלכו נחשפים לארומה ולמראות התבלינים – וניל, תבלינים טרופיים, קקאו, תמציות שמן, צמחי תבלין וצמחי עיטור. הסיור כולל טעימות ייחודיות של גלידה, עוגות ושוקו, כולם מצמחי ותבליני המקום. בערב מומלץ לצאת לאחת המסעדות המקומיות ולהינות ממוזיקת רגאיי.
 
לקינוח טיול משפחתי בקוסטה ריקה, או טיול בכל הרכב אחר, מומלץ להשאיר יום אחד מלא לבילוי בחופים הלבנים, הכל כך ציוריים, אליהם הגיע כריסטופר קולומבוס במסעו הרביעי בשנת 1502. אפשר גם לטפס ל- Cathedral Point, הנקודה הגבוהה באזור, המכוסה ביער גשם חופי צפוף.
 
בדרך חזרה אל סאן חוזה, עיר הבירה, כדאי לבקר במפלי לה פאז ( ( La Paz Waterfall היפים, חמישה מפלי מים שוצפים ולצידם פרפרים, יונקי דבש, וסחלבים. באם נשאר זמן, כדאי גם לבקר בהר הגעש הכבוי – פואז (Poás Volcano), אל הלוע שלו ניתן להגיע בהליכה.
 
הפארק הלאומי מנואל אנטוניול
הפארק הלאומי מנואל אנטוניו, חופים ציוריים ושקיעה נפלאה (צילום: MalgorzataDrewniak)

הר הגעש פואז
הר הגעש פואז, אגם בלוע הר הגעש (צילום: Carlos Reusser)


מלון מומלץ בשמורת מנואל אנטוניו

פראדור ריזורט וספא (Parador Resort and Spa) הוא מלון יוקרתי ומקסים, ברמת 5 כוכבים, לחופי האוקיינוס השקט, במרחק 2 ק"מ מהכפר ו- 5 ק"מ מהכניסה לשמורה. יער הגשם הטרופי המקיף אותו עשיר בחיות בר, שלא אחת מגיעות לביקור בשטח המלון. החדרים המרווחים והסוויטות, כולם ממוזגים, עם מרפסת, ויכולים להלין עד 4 מבוגרים (בתוספת מיטת ילד במחיר מוזל). לרשות האורחים ספא עם מגוון טיפולים, 3 בריכות שחייה, 3 מסעדות ושפע אפשרויות לבילויים בסביבה הקרובה, כולל רפטינג, מסלולי הליכה, סיורים ועוד.

המלצה על מלון במנואל אנטוניו  המלצה על מלון במנואל אנטוניו
מלון פארדור ריזורט – פינוק לחופי האוקיינוס השקט ובלב יער טרופי

מלון מומלץ בקרבת הר הגעש פואז ושדה התעופה הבינלאומי

פואז וולקאנו לודג' (Poas Volcano Lodge) ממוקם בפאתי יער עננים מקסים, 15 ק"מ מהר הגעש פואז ו-30 ק"מ משדה התעופה הבינלאומי, על אם הדרך צפונה. זהו מלון בוטיק מקסים, שאמנם מדורג 3 כוכבים, אך הרמה והשירות 5 כוכבים!  החדרים מרווחים (יכולים להלין 2-4 מבוגרים + ילדים) ולכולם כניסה פרטית ומרפסת או טרסה אל הנוף. ארוחת הבוקר מצויינת ובמסעדת המלון ניתן להזמין אוכל מקומי לצד מנות בינלאומיות. הצוות נכון לסייע במסלולי הליכה בקרבת המלון ובייעוץ לכל שאלה.
 
מלון ליד הר הגעש פואז ושדה התעופה של סן חוזה  מלון ליד הר הגעש פואז ושדה התעופה של סן חוזה
פואז וולקאנו לודג'
  מיקום מצוין בקרבת שדה התעופה ואטרקציות מרכזיות בקוסטה ריקה


 

לקינוח קפוצ'ינו, עם קופי הקפוצ'ין

אפשרויות הלינה בקוסטה ריקה, נעימות ומפנקות. לודג'ים אקולוגים וציוריים, הממוקמים בלב הטבע, מציעים הרגשה של חופש אמיתי בטבע נפלא. טיול משפחתי בקוסטה ריקה כדאי לארגן עם רכב שכור, בדרך כלל ג'יפ (הרבה דרכים לא סלולות), או רכב מסוג מיני-וואן, עם נהג מקומי. מספר חברות בארץ מציעות טיול מאורגן למספר משפחות חברים, וזו אפשרות שכדאי לשקול.
 
נסיים בקפוצ'ינו... בשמורת מנואל אנטוניו נפגוש את קופי הקפוצ'ין. קופים אלו הדהימו את הספרדים שהגיעו לאמריקה. מקור השם במסדר הנזירים קפוצ'ין, השייך לכנסייה הקתולית, שהגלימות של חבריו מזכיר את צבעי משקה הקפוצ'ינו. מאוחר יותר, כאשר הומצא משקה הקפה החום, הנמזג על משטח של חלב מוקצף, הוחלט לקרוא למשקה על שם גלימות הנזירים והקופים. כך קיבל המשקה המפורסם את השם הידוע  קפוצ'ינו.
 
קופי הקפוצ'ין, קוסטה ריקה
קופי קפוצ'ין, איך אפשר שלא להתאהב (צילום: françoise morio)
 

מידע נוסף


גולן לובנוב אודות הכותב
גולן לובנוב, בוגר לימודי מזרח אסיה והתמחות בהודו וסין (כולל לימודי שפה בסין). מרצה ומדריך לארצות המזרח הרחוק, מרכז אסיה, אירופה ומרכז אמריקה. מנכ"ל חברת יעדים Destinations טיולים גיאוגרפים מאורגנים ולנוסע העצמאי. אתר האינטרנט של חברת יעדיםסטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר