www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:

הפתעה בהרי רודופי א'


הפתעה בהרי רודופי - חלק ראשון
מאת: כרמית וייס


על יופיים של הרי רודופי שמעתי תשבחות לרוב, עוד לפני נסיעתי לבולגריה. בדרך כלל, מניסיוני, הכנה כזו דווקא ממעיטה מעוצמת החוויה כשמגיעים לשטח. אבל במקרה של רכס רודופי לא הצליחו המחמאות המוקדמות לקלקל, שכן חשבתי לעצמי: "מה כבר יכולה בולגריה לחדש אחרי כל כך הרבה טיולים בעולם".


ובכן, בולגריה בהחלט יכולה לחדש - קריאות ההתפעלות שלי, במשך היומיים בהם ביקרתי באזור, פשוט לא פסקו. כל כך הרבה יופי שפשוט קשה לעכל.
 
 
הרי רודופי, נופי טבע משולבים בנופים כפריים    (צילום: כרמית וייס)


A מנזר בצ'קובו, B הגשרים הטבעיים, C צ'פלרה, D פמפרובו, E סמוליאן 
 
הרי רודופי (Rodopi) נמצאים בדרום בולגריה, נושקים לגבולה עם צפון יוון. הם אינם גבוהים כאחיהם – הרי פירין ורילה, גובהם הממוצע 1000 מ'. אך דווקא בשל כך הם מכוסים בצמחייה עבותה, כרי דשא, יערות עצי אורן ואשוחית (Picea) ומיני עצים נשירים. בסתיו נצבע הרכס כולו בצבעי השלכת העזים, והחגיגה פשוט מושלמת.
הרי רודופי הם רכס קארסט ולכן הם מאופיינים בתצורות טבע מיוחדות – קניונים עמוקים, מערות לרוב, מצוקים המזדקרים לשמיים, ושיא השיאים – הגשרים המופלאים, גשרים טבעיים אדירי ממדים, הממחישים היטב את עוצמתו של הטבע. 120 מערות נספרו בהרי רודופי, אולם רק שתיים מהן – גרון השטן ויאגודינה, פתוחות למבקרים.
כתבה על טיול משפחות בבולגריה
 
הגשרים המופלאים, מראה למרגלות הגשר הגדול   (צילום: כרמית וייס)

אירופה: בלקן  
 
הרי רודופי הם ההרים המיושבים ביותר בבולגריה, ומכאן שאל החגיגה של הטבע מצטרפים גם כפרים ציוריים, המשתלבים להפליא בנוף, עם גגותיהם האדומים. רובם של הכפרים הם כפרים עתיקים שסיור בהם מחזיר את המטייל שנים רבות לאחור.
בהרי רודופי, על פי המיתולוגיה היוונית, נולד אורפאוס, גדול המשוררים והנגנים, ואולי משום כך יש לאזור זה מורשת מוסיקלית. אך גם למורשת היהודית , איך לא, יש כאן חלק שכדאי להקדיש לו תשומת לב ורבים מהמטיילים מפספסים נקודה זו.
 
אורפאוס וחמת חלילים, שירוקה לאקה    (צילום: כרמית וייס)
 
את טיולנו בהרי רודופי נתחיל במנזר בצ'קובו, הנמצא 30 קילומטרים דרומית לפלובדיב (Plovdiv), על המורדות הצפוניים של הרי רודופי. משם נמשיך דרומה ונפנה מערבה, אל עבר הרי פירין. כמובן שתוכלו לעשות את המסלול גם בכיוון ההפוך, ואין לכיוון כל חשיבות כאן.
 

מנזר בצ'קובו וחשיבותו לעם היהודי

מנזר בצ'קובו (Bachkovo, בקירילית: Баčково) הוא המנזר השני בגודלו בבולגריה, אחרי מנזר רילה, והרבה פחות מרשים ממנו. אך למרות זאת אל תפספסו ביקור בו, גם בגלל יופיו ובעיקר בגלל חשיבותו לעם היהודי.
המנזר שוכן לצדי נהר צ'פלרה (Chepelare), על המורדות הצפוניים של הרי רודופי. הוא נבנה בשנת 1083 על ידי Grigor Bakuriani, מפקד בצבא האימפריה הביזנטית, בן גאורגיה במקור, ואחיו Abazii. בתחילת המאה ה- 16 נהרס המנזר על ידי הכובשים הטורקים, אך הוא שופץ לקראת סוף אותה מאה.
קירות רבים בכנסייה ובמנזר מעוטרים בציורי קיר מהמאה ה- 17.
 
מנזר בצ'קובו   (צילום: כרמית וייס)
 
בתוך כנסיית המנזר קבורים זה לצד שני חסידי אומות עולם - מטרופוליטן סטפן ומטרופוליטן קיריל, ראשי הכנסייה הפרובוסלבית בסופיה ופלובדיב (בהתאמה), שלקחו חלק חשוב בהצלת יהודי בולגריה במלחמת העולם השניה. העם היהודי חב חוב גדול לשניים, שפעלו תוך סיכון חייהם ומשרותיהם, והיו בין הגורמים לכך שאיש מיהודי בולגריה לא נשלח למחנות המוות.
שימו לב, בתוך הכנסייה אסור לצלם (אישור מיוחד התקבל לצורך כתבה זו).
 
איך מגיעים: כביש 86, דרומית לפלובדיב. יש מגרש חנייה גדול מול שער המנזר (0.5 לבה).
משני צדי הכביש העולה למנזר פזורים דוכנים רבים, המוכרים תוצרת המקומית, מזכרות וכל מה שלא תרצו. כדאי להקדיש כאן זמן לקניית מתנות. אנחנו לא ראינו עוד ריכוז כזה של דוכנים ומחירים זולים כל כך (זה לא אומר שאין).
כניסה: חינם
לינה בעיר פלובדיב
 
קבריהם של המטרופוליטנים סטפן וקיריל במנזר בצ'קובו   (צילום: כרמית וייס)
 

 

מנזר בצ'קובו, אי אפשר בלי עוד כמה תמונות   (צילום: כרמית וייס)
  

הגשרים המופלאים – יצירות מופת של הטבע

נמשיך לטפס עם כביש 86 על רכס הרי רודופי. לפני שנגיע לעיירה צ'פלארה, נסטה מערבה אל כביש צדדי, שיוביל אותנו לאחד מפלאי הטבע של בולגריה.
אלו הם שני גשרי סלע טבעיים, עצומי ממדים, הנקראים הגשרים המופלאים (Bridges of Wonder, בבולגרית: Cudnite Mostrovo, בקירילית: Цудните Мострово). כמי שכבר ביקרה באי אלו אתרי גשרים טבעיים, בארץ ובעולם, חשבתי לעצמי, מה כבר יכולים הבולגרים לחדש לי. אך כשעמדתי מתחת לגשר הגדול מבין השניים, הבנתי שהם יכולים בהחלט. עוצמתו של גשר הסלע אדיר הממדים פשוט לא ניתנת לתיאור. גם התמונות לא מצליחות לתפוס את מלוא ההוד של המקום (פשוט לא נכנס).
מתחת לגשרים זורם נחל ומסביבם עצי אורן, שמעצימים את יופיו של המקום. ישנם הסברים שונים להיווצרותם של הגשרים – רעידת אדמה, כוחות בליה, מערות שהתמוטטו ואולי שילוב של כולם יחדיו, בכל מקרה מדובר על סלע גיר (קארסט) שצורות כאלו אופייניות לו.
הגשר הגדול מבין השניים, נקרא Golyam Most– רוחבו 12-15 מ', אורכו 96 מ', והוא מגשר על תהום בעומק 45 מ'. אם תגיעו עד אליו, מומלץ לעלות מעליו ולראותו מזוויות שונות.
במרחק 200 מ', במורד הערוץ, נמצא הגשר השני, הקטן יותר, שאורכו 60 מ' והוא מרשים פחות מחברו.
 
כמו רגל פיל ענקית, הגשר הגדול   (צילום: כרמית וייס)
 
תאור המסלול: תחילת כל המסלולים ליד בקתת Chudnite Mostove, שם תוכלו להחנות את הרכב. לפניכם שתי אפשרויות:
1- מסלול לשתי נקודות תצפית, משני צדי הערוץ. מסלול נוח ומסודר, באורך של כמה מאות מטרים, המאפשר תצפית על שני הגשרים.
2- מסלול היורד לערוץ הנחל ומגיע עד למרגלות הגשרים. הליכה לא מאד קשה של כ- 20 דקות, במסלול מסודר.
אם אינכם חוששים מהירידה, מומלץ מאד להגיע עד למרגלות הגשרים. אין מה להשוות את עוצמת החוויה. וכמובן שרצוי לעשות את שניהם.
  
הגשר הגדול, כדאי להביט בו מזוויות שונות    (צילום: כרמית וייס)
 
איך מגיעים: כביש 86. אם אתם מגיעים מכיוון מנזר בצ'קובו, יש לפנות ימינה אחרי כ- 24 ק"מ, לעבר הכפר Zabardo (יש שילוט למערות). אם אתם מגיעים מצפון, יש לנסוע כ- 5 ק"מ מצ'פלרה ולפנות שמאלה. מהפנייה תמשיכו עוד כ- 16 ק"מ, על כביש, צר, מלא מהמורות ומפחיד למדי (היינו בטוחים שטעינו בדרך, הרי זהו אתר תיירותי מרכזי). יש לעקוב אחרי השילוט ולהיזהר לא לפספס אותו.
אוכל ולינה: בבקתת Chudnite Mostove, ניתן לאכול ואף ללון, אך מלבדה אין באזור זה מקומות ללינה ואוכל.
 
בקתת Chudnite Mostove    (צילום: כרמית וייס)  
 

עיירת הסקי צ`פֶלארֶה

צ'פלארה (Chepelare, בקירילית: Цхепеларе) שוכנת בגובה 1,200 מ', והיא נחשבת לעיר הבולגרית הגבוהה ביותר. העיר נקראת על שמו של נהר צ'פלארה, הזורם במרכזה.
העיר התפתחה בהדרגה, ממרכז גידול בקר ועיבוד עץ, לעיירת סקי פופולרית. בתקופת התחייה הבולגרית (1762-1878) פרחה התרבות בעיר ובכפרים סביבה, ועדות לכך הן 14 כנסיות ו- 72 קפלות, אותן ניתן לראות עד היום. בנוסף לכך יש באזור 71 מונומנטים תרבותיים והיסטוריים, אשר חלקם הוכרו כמונומנטים לאומיים. הבולטים שבהם: הכנסייה של מצודת Tsirikova, מערת Tyovnata Dupka (התיישבות טראקית קדומה), ביתו של הגיבור הלאומי Ditcho Petrov (ממפקדי הפרטיזנים הבולגרים, שלחמו בגרמנים במלחמת העולם ה- 2) בכפר Progled, וכנסיית סנט אנטוני (St Atanasiy Veliki) בצ'פלארה.
כיום מתגוררים ברשות המקומית של צפלארה קרוב ל 9,000 תושבים, מחציתם בעיירה והשאר ב- 11 כפרים הסובבים אותה. בחורף ובקיץ "נמהלת" האוכלוסייה המקומית בגולשי סקי ובמטיילים רבים.
 
מרכז מידע: נמצא 100 מ' מהכיכר המרכזית, לצדי הכביש הראשי (לא קל למצוא). תוכלו לקנות שם מפות סימון שבילים טופוגרפיות 1:100,000. דוא"ל: chepelare@chepelare.com.
מרכז מידע ללינה: בכיכר המרכזית, לצדי הכביש הראשי, יש לוח אלקטרוני, המציג את כל אפשרויות הלינה בעיירה, כולל אפשרות להתקשר אל בעלי הבתים. בעיירה יש היצע גדול של דירות ומלונות משפחתיים. מחוץ לעונת הסקי המחירים זולים.
על בית המלון בו התאכסנו בצ'פלרה (מומלץ) - Family Hotel Shoky תוכלו לקרוא בכתבה זו.
 
נופי מצוקים בדרך לצ'פלארה   (צילום: כרמית וייס)
 

מוזיאון הסקי של צ'פלרה

אם אתם חובבי סקי, או סתם נקלעתם ליום חורפי ואינכם יכולים לבלות בחוץ, אתם מוזמנים לבקר במוזיאון הסקי. תושבי צ'פלארה גאים מאד באלופת הביאטלון שלהם, Ekateria Dafovska, שזכתה ב- 1998 במדליית הזהב, במקצה 15 ק"מ יחידות, באולימפיאדת החורף בנאגאנו (Nagano-shi) שביפן. בעקבות הזכייה הוקם המוזיאון, אשר מתעד את התפתחות ספורט החורף באזור, החל ממגלשי סקי מימי הסקי הראשונים ועד גביעים ומדליות של האלופים המקומיים.
 
מוזיאון המערות בצ'פלארה
המוזיאון מתעד את תופעת מערות הקארסט, המאפיינת את הרי רודופי. הוא כולל קרוב לעשרת אלפים מוצגים, הקשורים לגיאולוגיה, חקר מינרלים, ארכיאולוגיה ובעלי חיים. המרכז כולל גם ספריה גדולה, מעבדה וחדר הרצאות.
 
לצפות בגרמי השמים
מצפה הכוכבים רוזן (Rozhen Observatory) שוכן על פסגה מיוערת, שגובהה 1759 מ', במרחק 6 ק"מ מהכפר רוזן (Rozhen) ו- 15 ק"מ מפמפורובו. במצפה תוכלו להתבונן בגרמי השמיים דרך ארבעה טלסקופים.
פתוח למבקרים משעה 14:00.
דוא"ל: nao@orbitel.bg
 
      
נופי קארסט - קניון טריגרד והגשר הקטן מבין הגשרים המופלאים   (צילום: כרמית וייס)
 
אם אתם חובבי סקי, אולי לא תגיעו לכאן במיוחד, מכיוון שאתרי הסקי של הרי רודופי הם קטנים ומרוחקים מסופיה (222 ק"מ). אבל אם אתם כאן בחורף, אולי תשמחו לקפוץ ליום-יומיים של גלישה בבולגרית ובמחירים ממש מצחיקים.
 

אתר הסקי של צ'פלארה

אתר סקי קטן, המציע אלטרנטיבה זולה לאתר הסמוך והיוקרתי פמפורובו (Pamporovo), המרוחק ממנו רק 10 ק"מ. אתר הסקי נקרא Mechi Chal מעלית הסקי הקרובה ביותר שלו נמצאת 1.5 ק"מ מדרום לצ'פלארה, ליד הכביש הראשי לסמוליאן (Smolyan), כביש 86. מעלית של שני כסאות, מעלה את הגולשים לפסגת Mechi Chal שגובהה 1873 מטר, והיא הנקודה הגבוהה באתר. מסלולי הסקי הם באורך כולל של 20 קילומטרים (חצי מהחרמון). ויש גם מסלול קרוס-קאנטרי וביאטלון שאורכו 25 ק"מ. כמות השלג היורדת כאן אינה גדולה ביחס לאתרי סקי באירופה, עד 80 ס"מ ממוצע שנתי, ולכן העונה קצרה יחסית.
מחיר סקי פס: יום אחד: 18 לבה למבוגר, 9 לבה לילד. שישה ימים: 80 לבה למבוגר, 45 לבה לילד.
 

אתר הסקי פמפורובו

אתר הסקי פמפורובו (Pamporovo, בקירילית: Пампорово) מעט גדול יותר וגבוה יותר מהשכן מצפון, אתר הסקי של צ'פלארה. המסלולים אורכם 25 ק"מ, הנקודה הנמוכה באתר היא בגובה 1650 מ', ואילו הנקודה הגבוהה, על פסגת Snezhanka, גובהה 1926 מ'. את הגולשים משרתים 5 רכבלי כסאות ועוד 9 מסועים.
למרגלות האתר יש בתי מלון ענקיים ותנופת בניה אדירה, וקצת קשה להבין היכן גולשים כל האורחים המתאכסנים כאן.
מפמפורובו יוצא מסלול הליכה, החוצה את הרכסים של דרום בולגריה.
סתיו בצ'פלארה, בנתיים הכבשים נהנות על מסלולי הסקי    (צילום: כרמית וייס)
 

העיירה סמוליאן – ישן מול חדש

העיירה סמוליאן (Smolyan, בקירילית: Смолѕан), השוכנת מעט צפונית לפמפורובו, משלבת ארכיטקטורה של ישן מול חדש. תוכלו לראות בה מספר בתים ששומרו מתקופת התחייה הבולגרית, לצד בתים חדשים שנבנים בה.
בקרבת העיירה נמצאים שבעת אגמי סמוליאן, שיש המכנים אותם "עיני אבן הברקת" (Emerald eyes), וכן מפל סמוליאן הנופל מגובה 20 מ'.

מסמוליאן, הנקודה הדרומית ביותר בטיול זה, נמשיך וניסע מערבה לכיוון הרי פירין. אך לפני שנגיע להרי פירין יש לנו עוד כמה נקודות חשובות לבקר בהן בכתבה: הפתעה בהרי רודופי - חלק ב'
בתי מלון מומלצים בעיירה דווין שבהרי רודופי

מלון ספא איסמנה (Spa Complex Ismena) הוא מעין כפר נופש קטן, ברמת 4 כוכבים, הממוקם בעיירה דווין, במיקום נוח לטיולי כוכב בהרי רודופי. המלון מעוצב בסגנון בניה מסורתי, עם חדרים, סוויטות ובקתות היכולות להתאים גם למשפחות, עם מיזוג אוויר (מומלץ לוודא לפני ההזמנה!), פינת ישיבה ומרפסת. אזור הבריאות והספא מציע בריכה תרמית מקורה, בריכה חיצונית (בקיץ), אמבט עיסוי, סאונה, חדר כושר, מרחץ אדים ועיסויים (בתשלום נוסף). במסעדות המלון מוגשות מנות מקומיות לצד מנות בינלאומית, ובבר מוגשים משקאות וכיבוד.
מלון ספא איסמנה – השוואת מחירים (שימו לב לתנאי הביטול)


מלון מומלץ בעיירה דווין בהרי רודופי   מלון מומלץ בעיירה דווין בהרי רודופי
מלון מומלץ בעיירה דווין בהרי רודופי   מלון מומלץ בעיירה דווין בהרי רודופי
מלון ספא איסמנה
 - מלון שהוא כמו כפר נופש במיקום נהדר לטיולי כוכב בהרי רודופי
 

מלון ספא פרסנק (Spa Hotel Persenk) הוא מלון 5 כוכבים מהודר, הממוקם במרכז עיירת המעיינות החמים דווין. זהו מלון מטופח ונעים, המציע חדרים זוגיים מרווחים ודירות קטנות, בריכה מקורה, ספא ועיסויים (בתשלום), באולינג, מסעדה ובר. מעלית המלון חשוכה ומושמעים בה קולות צרצרים (מישהו כנראה חושב שזה יקרב אתכם לטבע...).
מלון ספא פרסנק - השוואת מחירים  (שימו לב לתנאי הביטול)

 


מלון מומלץ בהרי רודופי, בולגריה   מלון מומלץ בהרי רודופי, בולגריה
מלון מומלץ בהרי רודופי, בולגריה   מלון מומלץ בהרי רודופי, בולגריה

מלון ספא פרסנק - מלון מהודר ונקי במרכז העיירה דווין 

 
כתבות נוספות על אזור זה בבולגריה


כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות
לקריאת כתבות נוספות של כרמית
מספר צפיות: 44264
15706


Additionally, paste this code immediately after the opening tag: