הזמנות לחופשה שלך

סיור ברומא – פיאצות, גנים ומוזיאונים:
סדרת כתבות על עיר הנצח
מאת: אלון איקן


בכתבה זו, השניה בסדרה, נמשיך ונטייל ברומא, ונתוודע לכמה מפינותיה היפות ביותר. הפעם נתרכז בשלושה מאפיינים בולטים של העיר – הפיאצות הנפלאות, הגנים והפינות הירוקות, והמוזיאונים הרבים.


פיאצה נאבונה, רומא
פיאצה נאבונה, מובילה אלפי אנשים בכל רגע נתון לעבר הפנתאון של רומא (צילום: כרמית וייס)


תחנת רומא טרמיני (A) ולידה מלון הגלאם (B)
בתי מלון במרכז העיר 
מלון פלאצו נאבונה (C) ומלון בוטיק קאמפו די פיורי (D)
ויעדים לביקור המוזכרים בסדרת הכתבות על רומא
היכרות עם רומא | פיאצות, גנים ומוזיאונים  מקומות מיוחדים וקניות ברומא
רומא בעקבות ברניני  אוצרות הוותיקן  הקולוסיאום ברומא
להגדלת המפה לחצו בפינה העליונה
 

הכיכרות של רומא

אחד מהמאפיינים הארכיטקטוניים הבולטים ביותר ברומא הוא כיכרותיה, הקרויות פיאצות, שמקורן מכל תקופותיה של רומא. ברומא הכיכרות הן הרבה יותר מהצטלבות רחובות או מקומות מפגש, אלא אלמנטים אומנותיים, בהם הושקעה מחשבה אומנותית רחבה.
 
פיאצה נבונה (Piazza Navona), על שלושת המזרקות המרשימות שלה, היא אולי הכיכר המפורסמת ביותר ברומא. המזרקה האמצעית, מזרקת ארבעת הנהרות, היא הגדולה והמרשימה מכולן. המזרקה המרשימה, מעשה ידיו של ג'אן לורנצו ברניני, מתארת ארבע דמויות, המייצגות את ארבעת הנהרות הגדולים בעולם. האווירה הנפלאה בפיאצה, חזיתות הבתים החינניות ומופעי הרחוב המועלים בערבי הקיץ הצוננים, הופכים אותה לאחד האתרים היפים בעיר ומקום טיול נפלא לשעות הערביים.
בתי מלון בקרבת פיאצה נבונה

מזרקת ארבעת הנהרות, פיאצה נאבונה, רומא
מזרקת ארבעת הנהרות בפיאצה נאבונה, מייצגת את ארבעת הנהרות הגדולים בעולם (צילום: כרמית וייס)
 
מלון מומלץ במרכז רומא   מלון מומלץ במרכז רומא
מהבר על גג מלון פלאצו נאבונה אפשר להשקיף על כיכר נבונה עם קוקטייל או כוס יין (Palazzo Navona Hotel)
 

פיאצה קמפידוליו

אותי באופן אישי, הרשים במיוחד יופיה של פיאצה קמפידוליו (Piazza Campidoglio), אשר עוצבה על ידי מיכלאנג'לו בואונרוטי (Michaelangalo Buonarotti) המוכשרהקסם הנפלא של הכיכר קשור למספר גורמים: הפרופורציות ההרמוניות בין הבניינים המקיפים אותה, קישוטיהם היפים והפשוטים וצבעיהם הנעימים והמרגיעים, כולם תודות לגאונותו האומנותית של מיכלאנג'לו. יכולותיו האדריכליות של מיכלאנג'לו ניכרות באופן ברור בעבודתו על הפיאצה. דבר נוסף המוסיף ליופייה של הכיכר הוא מיקומה המרשים, על ראש גבעת הקמפידוליו.
 
הגישה לפיאצה היא על ידי מדרגות יפות, רחבות ושטוחות למדי. הכיכר משקיפה על הפורום הרומאי העתיק, מצד אחד, ועל פיאצה ונציה הסואנת, מצד שני. זהו בהחלט אחד המקומות ברומא, בהם ניתן לקבל מושג על אלפי השנים שעברו על רומא, וכיצד הן מתקיימות בהרמוניה לצד העיר המודרנית. כדאי לבקר את הכיכר בשעות שונות לאורך היממה, שכן צבעיה משתנים לאורך שעות היממה, וכך נוצרים מופעי צבע מרהיבים.
פיאצה קמפידוליו, רומא GOTRAVEL
מבט מהצד על פיאצה קמפידוליו (צילום: Diego Albero Román)


טיולי אופנייםפיאצה ונציה

פיאצה ונציה (Piazza Venezia), הסמוכה, היא מרכז רומא המודרנית והיא עמוסה תנועה יום וליל. על הפיאצה נבנה פאלאצו ונציה, שהוא אחד ממבני הרנסאנס האזרחיים הראשונים ברומא. המבנה המרשים ביותר בפיאצה הוא הויטוריאנו (Il Vittoriano), המונומנט הלבן החולש על הפיאצה, שהוקם ב-1911 לכבודו של מלך איטליה האחרון  ויטורי עמנואלה השני

בני רומא מכנים את הבניין "עוגת החתונה", בשל צבעו וצורתו. כדאי לבקר בו משתי סיבות. ראשית, עם כל הכבדות שבו, צבעו הלבן מקנה לו הרבה אלגנטיות ויש משהו מאוד מיוחד, כמעט מלכותי הייתי אומר, בטיפוס במדרגות השיש המרשימות שלו – דווקא אלו הנמצאות בתוך הבניין. שנית, נופים מופלאים של רומא ניבטים ממרפסת התצפית הפנורמית שלו, אליה מגיעים במעלית לפניכם נפרס הפורום הרומאי המרשים וחלקיה המודרניים והאלגנטיים של רומא. תוכלו לראות את הקולוסיאום, את הוותיקן, את גגותיה היפים של העיר, ואת הקפלות הרבות, המאפיינות את קו הרקיע של רומא. ביום בהיר ניתן לראות אפילו את הקולסואום המרובע – מבנה מודרני מיוחד ברובע אאור.

כיכר ונציה, רומא GOTRAVEL
כיכר ונציה, מרכז רומא המודרנית (צילום: Diego Albero Román)
 

כיכר סן פייטרו בוותיקן

כיכר מרשימה וסמלית נוספת של רומא, היא כיכר סן פייטרו (Piazza San Pietro), הנמצאת בוותיקן. בימי ראשון משמשת הכיכר מקום מפגש למאמינים רבים, הבאים להאזין לדרשותיו של האפיפיור, המתגורר ממש מעליה. הכיכר בעלת סימטריה מופלאה של שורות עמודים מרשימות, אשר מעליהן פסלי קדושים נוצרים, מעשה ידי האומן ברניני, ושתי מזרקות, המשמשות אתרי הסרטה מובחרים לסצנות רומנטיות בסרטים איטלקיים ישנים.

הפיאצה הינה ללא ספק עבודתו המרשימה ביותר של הפסל ברניני בעיר רומא. הכיכר מלאה חן, תחת השמש הרומאית הקופחת, כמו גם תחת ממטרים כבדים או צבעי הסתיו המשכרים. 
כתבה על הוותיקן
 
כיכר סן פיירו, הוותיקן, רומא GOTRAVEL
כיכר סן פייטרו בוותיקן, עבודתו המרשימה ביותר של ברניני ברומא (צילום: Diego Albero Román)
 

כיכר השוק הססגוני

בניגוד מוחלט לכיכר סן פייטרו, שנועדה (ומצליחה ללא ספק) לשדר את עוצמתה של הכנסייה, נמצאת כיכר קמפו דה פיורי (Campo de' fiori). הכיכר הכפרית והצבעונית הזו, מפורסמת בשל השוק הססגוני, והמפורסם לא פחות, שהיא מארחת. הכיכר עמוסה ורועשת דרך קבע, בין אם אלו קולותיהם של הסוחרים המהללים את מרכולתם או קולם של הבליינים, המפטפטים וצוחקים בשעות הערב.
 
בקרו בה מוקדם בבוקר, לפני פתיחת השוק, כדי להתרשם מחזיתות הבתים הציוריות, אך אל תשכחו לעבור בשוק הצבעוני והמיוחד כדי לחוות את הטעמים, הריחות והצבעים, שהוא מציעשימו לב לדמות העגמומית המוצבת במרכז הפיאצה – היא כאילו מבודדת עצמה מלמעלה מהאווירה המקסימה של השוק. אל תשכחו לבקר בה פעם נוספת בשעות הערב כשהיא מלאה בליינים. שבו באחד מבתי הקפה וצפו בעוברים ושבים, על כוס קפוצ'ינו ריחני או צלחת פסטה מפתה.
 
כיכר קמפו דה פיורי, רומא
השוק בכיכר קמפו דה פיורי, כדאי להגיע מוקדם בבוקר (צילום: genevieve)

מלון מומלץ במרכז רומא   מלון מומלץ במרכז רומא
מרפסת החדר והבר על גג מלון בוטיק קאמפו די פיורי משקיפים על כיכר השוק (Boutique Hotel Campo de' Fiori)הגנים של רומא

רומא היא עיר ירוקה מלאה פינות ירוקות קסומות למנוחה קצרה או פיקניק מהנהפארק וילה בורגזה הוא הפארק המרכזי של מרכז רומא. על אף שגם וילה ברוגזה אינה חפה מכבישים מרכזיים החוצים אותה, תוכלו למצוא בה נקודות מקסימות, רחוקות מהמולת העיר, ומזרקות מעניינות.
 
אזור ירוק נוסף הוא גבעת פינצ'ו (Pincio), לטעמי מדובר באזור היפה ביותר ברומא, הנמתחת מחלקה העליון של פיאצה די ספנייה (Piazza di Spagna, הכיכר הספרדית) עד וילה בורגזה, בחלק המתנשא מעל פיאצה דל פופולו (Piazza del Popolo, כיכר העם). רחובות שקטים, מסעדות אלגנטיות והרבה ירוק, הופכים את הפינצ'ו לטיול מקסים, בו ניתן לספוג את רומא האלגנטית והירוקה. 
 
כיכר דל פופולו, רומא GOTRAVEL
פיאצה דל פופולו, רומא האלגנטית (צילום: Diego Albero Román)
 
על גבעת פינצ'ו נמצאת וילה מדיצ'י (Villa Medici) הנפלאה, היא בניין אלגנטי, המארח את מרכז תרבות צרפת ובדרך כלל סגור לציבור. החזית הפנימית, הפונה לגני הרנסאנס המקסימים של הוילה, מכוסה גילופים נהדרים מתקופת הרנסאנס, המשומרים במצב נפלא.
 
בגנים תוכלו למצוא אובליסק, מזרקות ושיחים גזומים, כמו בגינות איטלקיות טיפוסיות. בנבכי הגן מסתתר אורנג'רי (ביתן המשמש להתבודדות מההמולה או לבילוי חברתי) קטן ומקסים, מצופה פרסקאות נפלאות, המתארות חיות ומגוון ציפוריםבגן תוכלו לצפות בסצינה מפוסלת מעניינת (דבר הטיפוסי לגנים איטלקיים), המתארת נימפה, אשר 12 ילדיה מותקפים על ידי חיות, שנשלחו על ידי האלה הקנאית הרההחזית היפה, יחד עם הגנים המרתקים, הופכים את וילה מדיצ'י לאחת הפנינים החבויות של רומאהמשיכו ברחוב, המתפתל כנחש, עד לפיאצה דל פופולו רחבת הידיים.
 
גנים נוספים שכדאי לבקר בהם, הם גני הוותיקן המרשימים מאוד. תיירים רבים עוברים במוזיאונים של הוותיקן מבלי לדעת שהגנים, התופסים 50% משטח מדינת הוותיקן, מציגים מגוון אדיר של צמחים מרחבי העולם. כדאי לשים לב כי הביקור בגנים חייב להיעשות במסגרת הסיורים המודרכים שמציע המוזיאון.
 
בגני הוותיקן ניתן להבחין בשלושה סגנונות גנים שונים – איטלקי, צרפתי ואנגלי. תוכלו לראות צמחים מגוונים וכן מבנים מעניינים של מדינת הוותיקן, שאינם נכללים במסלול התיירים הרגיל, כמו ארמון האפוסטולי המרשים, בניין רדיו הותיקן, תחנת הרכבת של הוותיקן ואף את מנחת מסוקו של האפיפיור.
 
דרומית לוותיקן תמצאו את אחת מנקודות התצפית הטבעיות המדהימות של רומא. גבעת ג'ניקולו (Gianicolo) לא הייתה חלק משבע הגבעות של רומא העתיקה, אולם נשקפים ממנה נופים עוצרי נשימה של העיר. הטיפוס ממקומות מסוימים יכול להיות תלול יחסית, אולם את הנופים עליהם תשקיפו מראש הגבעה לא תוכלו לשכוח. לצד ראש הגבעה תמצאו גם מזרקה מרשימה מאוד, בשם מזרקת אקווה פאולה (Fontana dell'Acqua Paola).
 
כיפת כנסיית סן פייטרו מגני הוותיקן
כיפת כנסיית סן פייטרו מגני הוותיקן (צילום: אלון איקן)
 

המוזיאונים של רומא

עיר עיר ומוסדותיה  הפאבים הלונדוניים הטיפוסיים זולגי הבירה, הבוטיקים הנוצצים ותוויות המחיר האסטרונומיות של מילאנו, מסעדות הגורמה האלגנטיות ובקבוקי השמפניה המתפוצצים לאוויר בפריז. ברומא המוסד, בהא-הידיעה, הוא המוזיאון (וגם הגלידרייה). מאות מוזיאונים, במגוון נושאים כמעט אינסופי – מפסטה עד לאומנות רומית, עתיקות מצריים ושלל נושאים מרתקים.
 
מוזיאוני הוותיקן מלאים חפצי אומנות מאינספור סגנונות ותקופות, המוצגים בגלריות מפוארות במיוחד. אל תפספסו את גלריית המפות, את חדרי רפאל ואת הקפלה הסיסטינית, שהיא ללא ספק גולת הכותרת של המוזיאונים ויצירת האומנות המרשימה ביותר בעולם.
עוד על מוזיאוני הוותיקן תוכלו לקרוא בכתבה: הוותיקן - נכסי הכנסייה ואוצרות האנושות

מוזיאון הוותיקן ברומא
מוזיאון הוותיקן, שיא הפאר של רומא (צילום: כרמית וייס)
 

מוזיאוני אומנות ברומא

מוזיאון נוסף שכדאי לבקר הוא המוזיאון הלאומי לאומנות רומית (Museo Nazionale Romano), הכולל שני אגפים נפרדים. האגף הראשון שוכן בפאלאצו אלטמפס (Palazzo Altemps) המפואר, מצפון לפיאצה נבונה, ומציג פסלים רומיים קלאסיים. אגף זה מוצלח במיוחד, תודות לשילוב המעניין בין הפסלים המרשימים לארמון האלגנטי בו הם מוצגים.

האגף השני של המוזיאון שוכן בפאלאצו מאסימו 
(Palazzo Massimo) ליד תחנת הרכבת טרמיני. הבניין המפואר וגדול המידות מציג אוסף מרשים מאוד של פרסקאות, פסיפסים, מטבעות ופסלים רומיים. הפרסקו הנפלא, בגווני כחול וירוק עמוקים, שהובא מקאזה די ליביה(Casa di Livia), מושך במיוחד. נדרש זמן כדי לראות את כל ארבע הקומות העמוסות של האגף וכן את האגף הנוסף, אולם שווה לקחת את הזמן, כדי להבין וליהנות מהטעם הרומאי האנין.
 
אם הטעם הרומאי מצא חן בעיניכם ואתם חפצים ביותר, פנו למוזיאוני הקפיטול (Musei Capitolini) החשובים. אוסף מרשים של אומנות רומית מוצג בשני ארמונות מפוארים, התוחמים את כיכר הקמפידוליו, שעוצבו בידי מיכלאנג'לופאלאצו נואובו מציג בעיקר פסלים, שרבים מהם בעצם העתקים רומיים של יצירות יווניות קלאסיות – יצירות כגון "וונוס הקפיטולינית" או "הגאלי הגוסס".
 
בקומה הראשונה של פאלאצו דה קונסרבטוריו, מצידה השני של הכיכר, תמצאו את פסל הברונזה המפורסם, של הזאבה המניקה את התאומים רמוס ורמולוס. בנוסף תמצאו פסלים מעניינים אחרים, כמו, "ראשה של מדוזה" של ברניני, או ראש שנותר מפסל גדול של הקיסר קונסטנטין הראשון. בקומה השנייה תמצאו אוסף פורצלן מקסים וציורים מעניינים, בהם, "סנט ג'ון המטביל" של קרוואג'יו (Caravaggio).
 
מוזיאוני הקפיטול נחשבים למוזיאונים החשובים ביותר ברומא, אחרי מוזיאוני הוותיקן. מהר מאוד תגלו שלרומאים היה מאז ומתמיד טעם משובח והעיר מלאה בחפצי אומנות נהדרים, המוצגים בבניינים מפוארים.

מוזיאון הקפיטול, רומא
מוזיאוני הקפיטול, החשובים ביותר ברומא אחרי מוזיאוני הוותיקן (צילום: Vernaccia)

 
הפתעה מרעננת היא הביקור באוסף האומנות הרומית בצ'נטרלה מונטמרטיני (Centrale Montemartini), שכן זוהי תחנת כוח ישנה. הקומפלקס התעשייתי הנטוש שופץ וכעת הוא מארח אוסף אומנות רומית, השייך לאוסף מוזיאוני הקפיטול. הצלחתו של המוזיאון נובעת כנראה מהמתח המעניין, בין המאפיינים התעשייתיים של המבנה, לטעם הרומאי העדין, ששייך לימים עברו.
 

גלריה בורגוזה

באם האווירה התעשייתית גורמת לכם לרצות לברוח לפינה ירוקה, וגם אם לא, אתם חייבים לבקר בגלריה בורגזה (Galleria Borghese) הנהדרת. עוד אוסף של פיסול, אבל משובח במיוחד. תמצאו פה פסלים נפלאים, בהם, פסלה של אחותו של נפוליאון – פולין בורגזה. כמו כן נמצאות כאן שתי יצירות מופת עוצרות נשימה של ברניני – הסצינות המיתולוגיות של חטיפת פרוספינה וכמובן המרדף של אפולו אחרי הנימפה דפני, מפוסלות בשיש.
 
לא אכביר מילים, שכן כבר ציינתי בכתבתי רומא בעקבות ברניני את דעתי על גדולתו האדירה של ברניני והחיים שהוא מפיח בשיש. גלריה בורגזה היא אחד המוזיאונים המבוקשים ביותר ברומא. בסופי שבוע חובה להזמין מקום מראש ובשאר השבוע זו המלצה חמה.
 
פינת חמד בפארק וילה בורגזה, רומא
גלריה בורגזה, בסופי שבוע חובה להזמין מקום מראש (צילום: Ed Bierma)


היכן מומלץ ללון ברומא?

בגדול יש שתי אפשרויות  לינה בקרבת תחנת הרכבת רומא טרמיני (Roma Termini), תיתן נגישות טובה לתחבורה הציבורית (רכבות, מטרו ואוטובוסים) וגם תאפשר הגעה רגלית לחלק מהאתרים, ואילו לינה במרכז העיר העתיקה תיתן נגישות טובה ברגל לאתרי מרכז העיר (עלול להיות מעייף למי שמתקשה בהליכה).

ראשית נמליץ על שני בתי מלון ברמת 4 כוכבים בקרבת תחנת הרכבת המרכזית רומא טרמיני:
מלון הגלאם (The Glam) המציע חדרים וסוויטות ממוזגים, נקיים ומעוצבים בקפידה, המתאימים גם למשפחות.
מלון ארטמיד (Hotel Artemide) המציע מרכז בריאות וספא, חדרים וסוויטת ממוזגים ובר-מסעדה על הגג.

מלון מומלץ ברומא  מלון מומלץ ברומא
בתי מלון מומלצים ליד תחנת הרכבת  מלון הגלאם (מימין), מלון ארטמיד (משמאל)
 

בנוסף, נמליץ על שני בתי מלון במרכז העיר העתיקה של רומא:
מלון פלאצו נאבונה (Palazzo Navona Hotel), מלון 4 כוכבים ליד פיאצה נאבונה.
מלון בוטיק קאמפו די פיורי (Boutique Hotel Campo de' Fiori), מלון 3 כוכבים בקרבת כיכר השוק.
 
מלון מומלץ במרכז רומא   מלון מומלץ במרכז רומא
בתי מלון מומלצים במרכז העיר  מלון פלאצו נאבונה (מימין) ומלון בוטיק קאמפו די פיורי (משמאל)


מידע נוסף

הפארק הלאומי מיילה באברוצו

אלון איקן
 
אודות הכותב
אלון איקן, סטודנט לרפואה, בעל שורשים משפחתיים צרפתיים והיכרות מעמיקה עם צרפת. טייל רבות באירופה, ונשבה בקסמן של עריה.מספר צפיות: 39929
136100
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
כפרי הנופש סנטר פארקס
החופשה המשפחתית המושלמת!
כן, זה מעניין אותי!