www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:

אוסטריה: עם ילדים בטירול


טיול עם ילדים בטירול האוסטרי
מאת: יונית אבני


"תני לנו סיבה טובה אחת לטייל בטירול... זה בטח בשביל זקנים, אפשר למות משעמום", כך אמרו לי, כאשר סיפרתי שאני שוב מתכננת לטייל עם משפחתי בטירול.
"אתן לכם יותר מסיבה טובה אחת. אתן לכם תשע סיבות מצוינות לבחור את הטירול כיעד לחופשה משפחתית", עניתי.


כתבה ראשונה בסדרה בת שתי כתבות על טיולי משפחות בטירול, הסוקרת תשע סיבות לתכנן טיול לטירול ותשע אטרקציות למשפחות בטירול.

 

קרחון ותותח שלג, טירול, אוסטריה
קרחון ותותח שלג, המרמז מה קורה פה בחורף - סקי כמובן  (צילום: יונית אבני)
 
אוסטריה מחולקת ל- 9 נפות [*] וטירול היא אחת הנפות המערביות שלה. היא גובלת במחוז בוואריה של גרמניה, מצפון, איטליה, מדרום, ונפת זלצבורג ממזרח. נפת טירול גם היא נחלקת ל- 9 מחוזות.
ובכן, תשע נפות, תשעה מחוזות, תשע סיבות מדוע כדאי לטייל בטירול, ובכתבה השנייה בסדרה גם תשע אטרקציות לביקור, והרי לכם - "תשע בריבוע".
כתבות נוספות על מערב אוסטריה והטירול
[*] המינוח המדויק יותר לחלוקתה של אוסטריה הוא מדינות (Länder) ולא נפות, אך בכתבה זו, כדי להימנע מבלבול בשל מגבלות העברית, בחרתי לקרוא להן נפות.
 

משפחות - מדרפט, סנטר, אופניים
 

תשע סיבות נפלאות לטייל בטירול

קבלו את תשע הסיבות שלי מדוע כדאי לכם לצאת לטיול בטירול. כשתחזרו בוודאי תוכלו להוסיף עוד סיבות רבות משלכם.
 

1- הָעיירות בטירול

כולן קסומות, מלבבות ועוד שלל סופרלטיבים. הבתים בעלי גגות אדומים, קירותיהם מסוידים לבן ומצופים קורות עץ חומות. כל קיץ מסיידים התושבים את הקירות מחדש. בכל בית, על אדני החלונות מונחות אדניות שופעות בשלל פרחי גרניום. מאחורי הבתים גינות ירק (טרנד חדש באוסטריה, במסגרת "החזרה אל הטבע"), ומהחצר האחורית עד ההר והיער הסמוך- כר עשב ענק, שכל פרות ישראל יכולות לרעות בו בנחת.
אי אפשר לבקר בכול העיירות, אפילו לא ברובן. כולן מקסימות ולכן כדאי לבחור את העיירה שקרובה אליכם, זו שנמצאת על ציר הנסיעה, קרובה ליעד הטיול, או כל בחירה אחרת. אנחנו החלטנו כי נבקר רק בעיירות שאפשר להגות את שמן, גם סוג של מיון.
עיירות מומלצות – סנט יוהן בטירול, קיצביל, לרמוס, זיפילד, אימסט והרשימה עוד ארוכה.
כתבה על טיול באזור העיירה קיצביל

2- הָאנשים בטירול

אנשי טירול הם שמרנים, קתולים ודוברי גרמנית. ככל שמתגוררים ומטיילים זמן רב יותר בעיירות ובכפרים, רואים שלעיתים הם חיים כמו בראשית המאה ה- 20 כמעט. כלומר, חוואי בודד, המעבד שדה קטן או את משק הבקר והחלב שלו, בעמקים ובגבהים נמוכים.
המקומיים נחמדים, מלאי שמחת חיים. לעיתים צץ בנו הרהור על האנטישמיות האוסטרית בעבר, אך לשמחתנו אין לה ביטוי בהווה.
כשעולים להרים שימרו על האוזניים, שמע תשמעו את האמירה המקומית המתרברבת, בשמם של אנשי ההר: "אנחנו אנשי ההר עשויים מסלע רק מחכים לכם, העירונים, שתעלו להר ונקטוף את אוזנכם". אני לא מניחה שיש אמת מאחורי הפזמון, אבל הכי בטוח לשים כובע חם ומעיל רוח, כי קריר בהרים וחוץ מזה ... האוזניים.
 
תושב טירול בבגדים מסורתיים, אוסטריה
תושב טירול בבגדים מסורתיים (צילום: יונית אבני) 
 

3- עלויות טיול בטירול

בטירול שפע של אפשרויות לינה החל מחדרי מלון, צימרים בבתים פרטיים, פנסיונים קטנים, בתים להשכרה, חוות, כפרי קמפינג – והמחירים זולים (יחסית לאוסטריה ויחסית למערב אירופה בכלל).
לרשות התיירים כ- 5,000 צימרים (חדרי אירוח) ומספר דומה של בתי נופש.
איכות הלינה טובה ומדורגת ב"פרחים", המקבילים ל"כוכבים" שלנו. הדירוג המקסימאלי - 4 פרחים.
 
מחוזות שונים בטירול מתחרים האחד בשני במתן הטבות לתיירים, ולכן הם יזמו "כרטיס אורח" מסוגים שונים, שמאפשר להוזיל משמעותית את עלות הטיול (ההפרש משמעותי בעיקר כאשר עולים ברכבלים).
חלק מהכרטיסים כוללים הכול, כמו, כרטיס מחוז צילר (Zillertal) או כרטיס Adventure Card Summer, חלק מהכרטיסים מאפשרים יותר מבילוי במחוז אחד וחלק מיועדים רק למספר קטן של אתרים.
כדאי מאד לבדוק, האם לינה באזור מסוים מזכה אתכם ב"כרטיס אורח" מקומי חינם.
לינה באזור צילרטל (עמק צילר)
 

4- אטרקציות משפחתיות בטירול

העובדה שיש בטירול גם נהרות שוצפים, גם הרים גבוהים וגם אגמים קרירים, מאפשרת הרבה אטרקציות. ישנן פעילויות למשפחות עם ילדים בכל גיל, החל מפעוטות, שמלטפים את "במבי" בטבע, וכלה במתבגרים, התולים את עצמם במהופך באוויר וצווחים בהנאה.
בכתבה השנייה בסדרה המלצות נוספות.
 
מגלשות הרים, טירול, אוסטריה
 מגלשות הרים ליד הוך אימסט, נפת טירול (צילום: יונית אבני)
 
 

5- הָמרחק והמרחב בטירול

טירול הוא יעד "קרוב". קרוב לשדה התעופה של מינכן, מרחק של כשעתיים נסיעה, אליו יש שפע טיסות זמינות ולעיתים גם זולות. קרוב גם במרחקי הנסיעה בין היעדים השונים בתוך נפת טירול. לכן, אפשר להתמקד בטיול עצמו ולא בנסיעות מתישות וארוכות.
שטח הטירול הררי בחלקו הגדול, ובו מעט אוכלוסייה ביחס לשאר אוסטריה, שגם בה האוכלוסייה לא צפופה, כך שהסיכוי שלכם לראות ארנבות וסנאים גדול פי כמה מהסיכוי לפגוש בעוד אנשים.
לינה בקרבת שדה התעופה של מינכן (מומלץ למי שנוחת בשעה מאוחרת או ממריא בשעה מוקדמת)
 

6- הֶהרים בטירול

 משמיצי הטירול קוראים לו "שוויץ לעניים" אבל בלי להעליב את שוויץ ופסגותיה, גם רכסי האלפים של טירול שווים ביקור והתייחסות. לא רק הרים יש בטירול, אם כי כמה מהפסגות הנהדרות של החבל משמשות לסקי בחורף ולטיולי הרים בקיץ.
כתבה על טיול משפחתי באלפים הצרפתיים
 
טירול, אוסטריה
מסלול בטבע  (צילום: יונית אבני)
 

7- קרחונים בטירול

למרות שרוב הרי הטירול לא משמשים לסקי קיץ, למעט הקרחונים בשטובאי, זולדן והינטרתוקס, בחלק מהם ניתן לפחות לגעת ולשחק בשלג. מי שלא ראה ילדון בונה בובת שלג בקצהו של הר, באמצע אוגוסט, לא ראה את שמחת בית השואבה מימיו.
 

8- האגמים בטירול

ניסיתי פעם למפות אותם, לספור... אך זה חסר סיכוי.
תחת כל הר יש אגם, מעל כל גבעה יש אגם. חלקם אגמים נמוכים (בעמקים), חלקם אגמים הרריים, שכדי להגיע אליהם יש צורך לעלות ברכבל. קצת הליכה רגלית, ופתאום מעבר להר רואים את האגם מנצנץ. ברובם יש מתקני רחצה ושעשוע לילדים, אבל המים קרים מאד למטייל הים תיכוני.
 
קניון Spielpark Leutasch, טירול, אוסטריה
קניון Spielpark Leutasch  (צילום: יונית אבני)
  

9- הָפולקלור בטירול

אנשי טירול הם עם גאה. הם מרגישים שייכות והזדהות לנפה ולמחוז בו הם חיים, ובסופי שבוע אפשר לראות אותם מטיילים במכנסי השלייקס הטירולים. השפה מעט שונה מיתר הגרמנית האוסטרית, והם משמרים את החגיגות המסורתיות. צריך פעם לראות איך חוגגים מצעד לכבודו של קדוש, או לכבודה של הפרה, היורדת מהאלפים אל הכפר לקראת שהיית החורף, ואז מבינים "גאווה מקומית" מהי.
גם האוכל הטירולי הוא מיוחד וכבד: תבשילי בצל, תפוחי אדמה ושאר ירקות שורש מטוגנים (Gröstl), מוגשים עם ביצת עין מלמעלה. מאכל אחר, ששמו מצלצל כמו איטריות - "קנודל" (Knoodel), אך בעצם הוא כופתאות ממולאות. ה- Bauernschmans, המורכב מנקניקיות דם, נקניקים, כרוב כבוש ותפוחי אדמה, מזכיר במידה רבה את השוקרוט מהצד הצרפתי של הגבול, ונקרא בגרמנית "חגיגת האיכר", שכן בעבר המאכל היה טיפוסי לימי חג. תבשיל תאפלשפיץ (Tafelspits), נזיד בשר עם ירקות, שהקיסר פרנץ יוזף ירום הודו אהב לאכול, ואנחנו חשבנו שהוא מזכיר בשר מכובס בקיבוצים של פעם.
 מלון מומלץ בכפר זיפלד בטירול האוסטרי

מלון פרינסס (Hotel & Residence Princess Bergfrieden) הוא מלון בסגנון אלפיני, מוקף כר דשא ירוק, בלב הכפר זיפלד, במיקום המתאי​ם לטיולי כוכב בטירול. המלון מדורג ברמת 4 כוכבים, והוא מציע חדרים, סוויטות ודירות משפחתיות, הכוללות גם מטבח מאובזר ופינת אוכל. בכל החדרים מרפסת וקומקום חשמלי, ובמלון בריכה מקורה ומחוממת, אזור בריאות וספא, סאונה עם נוף פנורמי, חדר כושר וחדר עיסויים. מהגן והטרסה נשקף נוף מרהיב של ההרים סביב. ארוחת בוקר עשירה ומפנקת כלולה במחיר, וחוות הדעת על המלון יוצאות מגדרן בתשבחות.
מלון פרינסס – השוואת מחירים (שימו לב לתנאי הביטול)
 
מלון מומלץ למשפחות בטירול, אוסטריה   מלון מומלץ למשפחות בטירול, אוסטריה
מלון מומלץ למשפחות בטירול, אוסטריה   מלון מומלץ למשפחות בטירול, אוסטריה

מלון פרינסס בכפר זיפלד - מיקום מעולה לטיולי כוכב בטירול והמלצות חמות
 
אם השתכנעתם שכדאי לטייל בטירול, וברוח המספר 9, בכתבה השנייה בסדרה נמליץ על תשע אטרקציות בטירול בהן כדאי לבקר.
 

יונית אבני אודות הכותבת
יונית אבני, תופרת טיולים - ייעוץ והתאמת מסלולי טיול מותאמים ללקוח באירופה. שירות וליווי אישי בהכנת מסלול הטיול, למשפחות, זוגות ויחידים, מותאם לתקציב, יכולות והעדפות אישיות. באתר הבית של יונית מידע רב על יעדים בהם טיילה, וצרורות של טיפים להתייעלות בטיולים. דוא"ל yonit@yonitour.co.il

יונית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות
לקריאת כתבות נוספות של יונית
מספר צפיות: 98090
19149