הזמנות לחופשה שלך

תולדות גלישת הסקי
מאת: פרץ פבריקנט


אין ספק שגלישת סקי, בצורה ראשונית מאד, החלה כבר לפני אלפי שנים. בדיקות קרבון מוכיחות כי מגלשיים עתיקים, אשר נמצאו בביצת כבול ליד העיר הוטינג (Hoting) שבשבדיה, ולפיכך נקראו מגלשי הוטינג, וכן מגלשיים עתיקים שנמצאו בפינלד, מקורם משנת 2000 לפנה"ס. ציורי קיר שנמצאו ברוסיה, מעידים על הימצאותם של מגלשי הסקי אפילו מוקדם יותר, כבר בשנת 6000 לפנה"ס.


ציור של אווה, אשתו של פריטיוף ננסן, גולשת בבמכנסי סקי ושמלה
(מתוך: Photographic Archive of Fridtjof Nansen's Life and Work)
 
מסקנדינביה ועד סין מתועדים בהיסטוריה ובפולקלור המקומי מקרים רבים של שימוש במגלשיים, כאמצעי למסעות חורף ארוכים. מגלשי סקי קדומים אלו נעו בין קרשים גסים, קצרים ורחבים, אשר נעטפו בפרווה, ועד לזוג מגלשיים, בהם אחד ארוך ואחד קצר (השיטה- דוחפים בקצר כדי לגלוש על גבי הארוך).
נמצאו רישומים מאוירים של צבאות נורבגיה ושבדיה עם מגלשיים, משנת 1200 ואילך, כולל סיפורי גבורה, כמו הצלת המלך הינוקא האקון ועוד פעולות צבאיות אחרות. מורה הדרך הראשון להדרכת הגלישה פורסם בנורבגיה בשנת 1765, ומטרתו היתה להביא את החיילים הנורבגים לשימוש נכון יותר במגלשיים.
בתקופה זו אין עדיין כל עדות לגבי גלישה בהרי האלפים.
 
מגלשיו של סונדרה נורהיים, אבי הגלישה המודרנית
 

טיולי אופניים
 
הגלישה המודרנית חייבת הרבה מיסודותיה לנורבגי בעל יוזמה, סונדרה נורהיים (Sondre Norheim ,1825–1897), מהכפר מורדל (Morgedal) שבמחוז טֶלֶמָארק (Telemark), אשר ייצר מגלשיים דומים לאלו הנהוגים כיום. מגלשיו היו צרות במרכז ואפשרו לראשונה ביצוע פניות קשתיות. כמו כן נעשה שימוש בקישורים (תופסנים) להידוק הנעליים למגלשיים.
 
דיווחו המפורט והמרגש של נורבגי נוסף, פריטיוף ננסן (Fridtjof Nansen), מגלה עולם, אשר תיאר את מסע הגלישה בו חצה את גרינלנד ממזרח למערב (1888), הצית את דמיונם של רבים וגרם להם לעסוק בגלישה כספורט.
 
 
 
פריטיוף ננסן עם אשתו אווה, במכנסי סקי ושמלה, ועם ידידיו
(צילומים: Photographic Archive of Fridtjof Nansen's Life and Work)
 
בתקופת התגליות הגדולה של המאה ה- 19 נעשה שימוש גובר והולך במגלשיים. במשך 20 שנה השתמשו במגלשי סקי באורך 12 רגל (3.6 מטר), על מנת להעביר את דואר הכורים אל מעבר להרי סיירה נבאדה בקליפורניה.
מאוחר יותר נוסדו מועדוני גלישה, הוקמו גבעות קפיצה (המקור לרמפות הקפיצות של ימינו) ונערכו תחרויות קפיצה, גלישה למרחק ומרוץ עקלתון (סלאלום). כך נולד ספורט הגלישה, 4000 שנה אחרי הגולשים הראשונים.
 
בעזרת המגלשיים שתכנן, הצליח סונדרה נורהיים לבצע פניות קשתיות ארוכות, שנקראות טֶלֶמָארק, על שם מחוז ילדותו בנורבגיה. הוא הוסיף ופיתח את הפניות המקבילות הראשונות, הנקראות קריסטיאנה, על שם כינויה הקדום של עיר הבירה אוסלו.
 
הטלמארק ההדור עם פיסוק הרגלים הארוך (המשמש עדיין את גולשי המרחקים הארוכים), שימש לנווט את המגלשיים בשלג עמוק, מבלי להאט יותר מדי את המהירות. טכניקה זו הייתה היסוד לגלישה, שפשטה ברחבי אירופה וצפון אמריקה, החל משנת 1880 ועד ראשית המאה ה- 20.
 
מדרונות הרי האלפים, בעלי פני השטח התלולים יותר, העמידו בעיה קשה יותר בפני חלוצי הגלישה.
מתיאס זדארסקי (Mathias Zdarsky, 1856-1940), מהעיירה לילינפלד (Lilienfeld) שבאוסטריה, השתמש במגלשיים קצרים יותר ובקישורי מתכת. הוא גם פיתח את גלישת מחרשת השלג (Snow Plough) עם יסודות הדחיקה עד לכדי בלימה. ב- 1896 הוא פרסם את ספרו "טכניקת הסקי של לילינפלד" (Die Lilienfelder Skilauf-Technik), אשר היווה את הבסיס לטכניקת הגלישה האלפינית אותה אנו מכירים כיום.
 
 
מתיאס זדארסקי, גולש עם מוט יחיד ותמונת פורטרט  (באדיבות: www.zdarsky-ski-museum.at)
המגלשיים שפיתח מתיאס זדרסקי מוצגות במוזיאון על שמו (באדיבות: www.zdarsky-ski-museum.at)
 
 
מראשית המאה ה- 20 התמסדה הגלישה כחופשת נופש-פעיל חורפית. חובבי הסקי הפכו לחלק מהנוף בהרים המושלגים. האחים ריצ'רדסון האנגלים היו הראשונים להנהיג מבחני גלישה באתר הסקי דאבוס שבשוויץ.
בשנת 1909 שיכלל הנס שניידר, מהעיירה ארלברג שבאוסטריה, את שיטות הדחיקה והטלמארק ויצר את דחיקת קריסטיאנה. קולונל בילגרי ואחרים הוסיפו לנתח את הדרכת הגלישה, עד ששניידר עם תנועות הגוף המודגשות מעלה-מטה, מיסד את טכניקת ארלברג המפורסמת של שנות ה- 20.
אתרי סקי באוסטריה

תומכי שתי האסכולות – הנורדית והאלפינית – טוענים כל אחד לעליונות שיטתו. האנגלי ויויאן קולפילד (Vivian Caulfield, 1874-1958) מיזג את שתי השיטות, תוך שהוא מבטל את שיטת המוט היחיד ומחליף אותה בשני מוטות, אחד בכל יד. בספרו "איך לגלוש" (How to Ski), שפורסם ב- 1911, הוא גילה והסביר את יסודות טכניקת הגלישה.
 
כריכת ספרו של ויויאן קולפילד, איך לגלוש
 
בתקופה זו עבד סר ארנולד לון ללא ליאות כדי להכניס מהפכה לגלישה התחרותית. הוא יצר את הצורה המודרנית של מרוצי העקלתון (סללום) וזו מצידה שיחקה תפקיד נכבד בפיתוח נוסף של טכניקת הגלישה.
בשנת 1924 נוסדה התאחדות הגלישה הבינלאומית FIS (Federation International De Ski).
 
בשנות ה- 30 של המאה העשרים הופיעו שינויים נוספים במגלשיים ובקישורים (ביינדינגס), והמצאת שפות הפלדה של רודולף לטנר, אפשרה בקרת שפה משופרת.
הצרפתים, עם אמיל אליי ובית הספר לגלישה שלו באתר הסקי של שאמוני, הדגישו לימוד פניות מקבילות, עם שימוש בפלג הגוף העליון, תוך סידרת החלקות-צד והינפים במעלה.
 
טכניקת הגלישה התייצבה עד שנות ה- 50 , כשהחל שלב חדש של זהויות לאומיות, הטוענות כל אחת לעליונות הטכניקה ושיטות ההוראה שלה.
האוסטרים, עם תעשיית הוראת הגלישה נתמכת מדינה, בראשותו של פרופ' שטפאן קרוקנהאוזר, פיתחו שיטה עם "Wedein" (כשכוש) כמטרה, ו"כתף הפוכה" כמפתח לסדר הלימוד.
השוויצרים פיתחו שיטה של הינפים קצרים והשתמשו יותר בהחלקות-צד ופחות במצבי גוף קיצוניים.
באותו זמן התאמצו הצרפתים ליצור תנועות גלישה טבעיות. הם שינו לצורך כך את תפנית הסיבוב המקבילה ל"תפנית קריסטיאנה קלה".Projection Circulaire עם תנועות גוף להסרת משקל עדינה, עדיין מהווה חלק משיטת הגלישה הצרפתית.
כתבה על אתרי סקי בצרפת
 
גולש Giant slalom    (צילום:The musk)
 
עם התרחבות הגלישה לספורט הייתה נטייה כללית בעולם אל טכניקת גלישה אחידה יותר. הטיית גוף מופרזת הוחלפה על ידי מתן חשיבות לתנועות רגליים בשיטה האוסטרית. מכל שיטות טכניקת הגלישה הבסיסיות הוסרו צעדים מיותרים כדי להביא את החניכים מוקדם יותר לגלישה מקבילה. ב- 1964 יצרו האמריקאים, בעזרת איגוד מדריכי הגלישה המקצוענים, טכניקה לאומית, המשתמשת במצבים טבעיים ותנועה מלאה לקבלת גלישה שוטפת. במקביל התחילו לקיים מדי 4 שנים את קונגרס האינטרסקי של I.S.I.A. (איגוד מדריכי הסקי הבינ"ל), בו ניתנו הדגמות השוואתיות ונערכו דיונים בעניין המשותף לפיתוח טכניקה.
 
שינויים בתכנון ציוד, כגון, מגלשיים קצרים ונעליים יצוקות, יחד עם טכנולוגיית מרוצים, מילאו תפקיד חשוב בפיתוח מתמשך של שיטות הדרכה לגלישה. תפניות דחיסה (Avalement, בליעה, לבלוע), תפניות סילון, תפניות מדרגה, שימוש במצב גוף נמוך יותר, המצביע על שלב חדש נוסף בטכניקת הגלישה.
גלישה בצורה אומנותית יותר מתגלה במדרונות. תחרויות הגלישה בסגנון חופשי, מאפשרות בחינת הגבולות הקיצוניים של טכניקת הגלישה.
 
אתרי סקי בצרפת
אתרי סקי בשוויץ
אתרי סקי באיטליה
אתרי סקי באוסטריה


אודות הכותב:
פרץ פבריקנט, מבכירי ענף הסקי בישראל, מדריך ומסמיך מדריכי סקי, מייסד ארגון מדריכי הסקי בישראל ועוסק בהרחבת הידע המקצועי של העוסקים בתחום. יועץ לחופשות סקי בהתאמה אישית, מארגן קבוצות סקי וקייטנות סקי ומדריך סקי לילדים. מנהל בית ספר לסקי א.ס.פ. 
מספר צפיות: 9249
33290
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
מסלולי טיול לבחירתכם
בהתאמה אישית ובקצב שלכם
כן, זה מעניין אותי!